PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdisindan borclanarak emeklilikte SGK gunleri eksik hesaplamis

misterno
20 Mayıs 2016, 16:06
Aynen soyle demisler

Eksik kalan gün sayısını yurtdışı borçlanması yoluyla tamamlamak için yeni bir borçlanma talep dilekçesi doldurup yeni güncel bir yurtdışı hizmet belgesi ile şahsen yada vekaletname sahibi yakınınızın müracaatı gerekmektedir.
//-----
Unkapanı Sosyal Güvenlik Merkezi

-------------------------------------

BU ne demek? Ben coktan parami yatirmisim emeklilige hak kazanmisim simdi diyorlarki butun islemlere sifirdan basla?

Benmi yanlis anliyorum?

Gun sayisini borclanma tutarini ben hesaplamadimki onlar hesapladilar. Ne istedilerse ben Ziraat bankasina yatirdim. Simdi bu nedir?

serkes
20 Mayıs 2016, 16:19
merhaba kac günden emeklilik borclanmasi yaptin

misterno
20 Mayıs 2016, 16:22
5300 gun gerekli gundu

ben TR de 173 gun calismisligim vardi

dekontlar belgeler falan geldi adamlar 4695 gun borc cikarmislardi 2 sene once gittik odedik

simdi kagit geldi diyorki eksik

manyak bu herifler ya bu Turkiye adam olmaz

simdi diyorlarki 5300-173-4695=432 gun daha odemen lazim

sanki benmi hesapladim? siz kendiniz hesapladiniz bana ode dediniz

simdi TR ye tatile gittigimde tatilimin 1 gunu bununla ugrasmaktan gececek

Impostor
20 Mayıs 2016, 16:24
askerlik hesaplanmismiydi?

misterno
20 Mayıs 2016, 16:31
Tr de askerligi bedelli yaptim 3 hafta

karadeniz
20 Mayıs 2016, 19:35
Aynen soyle demisler

Eksik kalan gün sayısını yurtdışı borçlanması yoluyla tamamlamak için yeni bir borçlanma talep dilekçesi doldurup yeni güncel bir yurtdışı hizmet belgesi ile şahsen yada vekaletname sahibi yakınınızın müracaatı gerekmektedir.
//-----
Unkapanı Sosyal Güvenlik Merkezi

-------------------------------------

BU ne demek? Ben coktan parami yatirmisim emeklilige hak kazanmisim simdi diyorlarki butun islemlere sifirdan basla?

Benmi yanlis anliyorum?

Gun sayisini borclanma tutarini ben hesaplamadimki onlar hesapladilar. Ne istedilerse ben Ziraat bankasina yatirdim. Simdi bu nedir?

Türkiye'deki calismaya baslama tarihi olarak Türkiye'deki calismanizmi yoksa yurtdisi calismanizmi yurtdisi borclanma tarihi ? Dogum tarihi,calismaya baslama tarihini yazinki size yardimci olunsun

misterno
20 Mayıs 2016, 19:50
Türkiye'deki calismaya baslama tarihi olarak Türkiye'deki calismanizmi yoksa yurtdisi calismanizmi yurtdisi borclanma tarihi ? Dogum tarihi,calismaya baslama tarihini yazinki size yardimci olunsun

SGK Kurallarina gore borclanma suresi yurtdisinda calismaya baslama tarihiyle baslar daha oncesine gidemezsiniz

dogum 1969
TR de ilk ise giris tarihi temmuz 1985

TR de toplam calisilan gun: 173

yurtdisinda calismaya baslama tarihi mayis 1993

5300 gunu tamamlamam gerekiyor. O yuzden 5300-173= 5127 gun borclanma gerekiyor

Ama bana gelen dekontta 4695 gun borclandirilmisim ben dikkat etmedim. Gittim parayi odedim. Aradan 2 sene gecti ve yanlisligi ben farkettim email attim UNKAPANI SGK ya

Olay bundan ibaret

Simdi bana tekrardan islem surecine basla deniyor. Yani oyle hop gidip aradaki farki odeyim yok. Email attim ve sunu sordum

Konsolosluktan kagitlari toplayip gelsem Unkapanina ayni gunde isi halledermisniz? Yoksa TR ye gelmeden yani bugunden butun evraklari size postayla yollayim mi? Hani oraya geldigimde para odeme olayi kalsin birtek.

Ama daha cevap gelmedi

Turkiyenin devlet dairesi insani cildirtir

hOrOz
20 Mayıs 2016, 19:57
benim senin ilk mesajından anladığima göre senin bütün işlemleri yeniden yapmana gerek yok
sadece geriye eksik olan günleri borçlanmak için yeni bir borçlnama talebi yapmanı istiyorlar

misterno
20 Mayıs 2016, 20:01
benim senin ilk mesajından anladığima göre senin bütün işlemleri yeniden yapmana gerek yok
sadece geriye eksik olan günleri borçlanmak için yeni bir borçlnama talebi yapmanı istiyorlar

umarim oyledir zaten onlara email attim bakalim ne cevap verecekler

ama Turkceyi iyi anliyorsam o yazida sifirdan basla diyorlar zaten konsolosluktaki gorevliye yaziyi gosterdim oda ayni seyi dedi

karadeniz
20 Mayıs 2016, 20:14
SGK Kurallarina gore borclanma suresi yurtdisinda calismaya baslama tarihiyle baslar daha oncesine gidemezsiniz

dogum 1969
TR de ilk ise giris tarihi temmuz 1985

TR de toplam calisilan gun: 173

yurtdisinda calismaya baslama tarihi mayis 1993

5300 gunu tamamlamam gerekiyor. O yuzden 5300-173= 5127 gun borclanma gerekiyor

Ama bana gelen dekontta 4695 gun borclandirilmisim ben dikkat etmedim. Gittim parayi odedim. Aradan 2 sene gecti ve yanlisligi ben farkettim email attim UNKAPANI SGK ya

Olay bundan ibaret

Simdi bana tekrardan islem surecine basla deniyor. Yani oyle hop gidip aradaki farki odeyim yok. Email attim ve sunu sordum

Konsolosluktan kagitlari toplayip gelsem Unkapanina ayni gunde isi halledermisniz? Yoksa TR ye gelmeden yani bugunden butun evraklari size postayla yollayim mi? Hani oraya geldigimde para odeme olayi kalsin birtek.

Ama daha cevap gelmedi

Turkiyenin devlet dairesi insani cildirtir

misterno,ise baslama tarihi olarak 5300 prim güne tamamlamaniz gerek hOrOz arkadasimizda belirtmis yeniden eksik olan 432 gün iceren yurtdisi borclanmasi yapin,siz daha önce borclandiginiz tarihler arasinda 1999 yilina kadar olan süre icinde bosluklar varsa tercih edin.
Daha önceki borclanmanizi iptal edilecek bir durum yokki,yurtdisi borclanmanizida bir defada borclanacak diye bir kural yok.

Sweet_FormuLa
20 Mayıs 2016, 21:08
Selam misterno,

Sizin E-Devlet Sifreniz varsa bir bakin hangi Seneleriniz borclandirilmis ona göre yeni Borclanma Formunda Borclanma Yillarini secersiniz 432 Gün karsiligi daha borclanirsiniz, Almanyadan alacaginiz Hizmet Dökümünüzde önemli.

misterno
20 Mayıs 2016, 23:23
Selam misterno,

Sizin E-Devlet Sifreniz varsa bir bakin hangi Seneleriniz borclandirilmis ona göre yeni Borclanma Formunda Borclanma Yillarini secersiniz 432 Gün karsiligi daha borclanirsiniz, Almanyadan alacaginiz Hizmet Dökümünüzde önemli.

orasi kolay

ama adamlar ayni belgeleri tekrar istiyor sanirim sorun orada

neyse bi email gelsin bakalim

tolgahamburg
21 Mayıs 2016, 22:10
15 gün standart cevap verme.... job center dv yada benzeri kurumlar için en az 1 aydır randevu ve bir bilgi sormak için sanki almanyada her şey 4 4 lük:sanki hemen gel diyorlar....bu kadar memleketi vurmayın ...... bu kadar isyankar olmaya gerek yok...ekmeğini yiyeceksin dünyada başka yerde böyle hak yok saygı lütfen....zaten memlekettede emelilik yaşı ortalama 60 oldu ileride bu borçlanmanın kalkıcağına eminimmm.........

Sweet_FormuLa
22 Mayıs 2016, 00:53
Selam misterno,

Uygulama dogru, parca parca borclananlarda herzaman ayni evraklari hazirlayip göndermek zorundalar yani bunda yanlislik yok, bir seferde dogru borclanip miktarinida ona göre hesap edip dogru yatiranlar haric.

misterno
22 Mayıs 2016, 14:07
Borclanma gununu biz hesaplamiyoruz sgk hesapliyor ve oradan bize borc cikariyor

Hatayi onlar yapti ben degil. Devlet heryerde ayni. Verimsiz geri kohne

hOrOz
22 Mayıs 2016, 14:14
Borclanma gununu biz hesaplamiyoruz sgk hesapliyor ve oradan bize borc cikariyor

Hatayi onlar yapti ben degil. Devlet heryerde ayni. Verimsiz geri kohne

o zaman köhne bir devlettle niye ugrasiyorsun .. bosver emekliligi .. ama para tatli geliyor .. o zaman iyi devlet

heryerde hata yapilabilinir

Almanya da olmuyor mu oluyor benim hanimin 5 sene Erziehungzeit ini islememisler

uzun zamandir senin mesajlarini okuyorum

senin niyetin hep siyasi oldugu icin hep o yönden görmek istiyorsun

olay budur

misterno
22 Mayıs 2016, 14:52
o zaman köhne bir devlettle niye ugrasiyorsun .. bosver emekliligi .. ama para tatli geliyor .. o zaman iyi devlet

heryerde hata yapilabilinir

Almanya da olmuyor mu oluyor benim hanimin 5 sene Erziehungzeit ini islememisler

uzun zamandir senin mesajlarini okuyorum

senin niyetin hep siyasi oldugu icin hep o yönden görmek istiyorsun

olay budur
Kimse siyasetten bahsetmiyor burada.

Siyasetten bahsetsem zaten ortaligi kasip kavururum hic affetmem

tolgahamburg
23 Mayıs 2016, 00:38
misterno 1969 doğumlusun...Bir de bu emekli maasini ben Almanya da calisirken alirsam sonra cezami oduyorum? Yani calismamamizmi gerekiyor? demişsin...asıl işler ondan sonra başlıyor fazla alangirli işlere girme derim beğenmediğin kurumun maşı yol su olarak sana geri dönebilir ...gel 1200 tl memlekette yaşa derimok78rcp

misterno
23 Mayıs 2016, 16:10
misterno 1969 doğumlusun...Bir de bu emekli maasini ben Almanya da calisirken alirsam sonra cezami oduyorum? Yani calismamamizmi gerekiyor? demişsin...asıl işler ondan sonra başlıyor fazla alangirli işlere girme derim beğenmediğin kurumun maşı yol su olarak sana geri dönebilir ...gel 1200 tl memlekette yaşa derimok78rcp

yurtdisindan borclanarak emekli olmussan dunyanin hicbir yerinden sosyal yardim alamazsin ve calisamazsin. Bulurlarsa cok buyuk ceza+faiz var

Ama yurtdisinda baska bir ulkeden emekli maasi aliyorsan TR deki emekli maasin biraz kesintiye ugruyor o kadar

tolgahamburg
23 Mayıs 2016, 21:21
sen öyle bil:Dkanunları araştırmaya şimdiden başla derim Was sind vorrangige Ansprüche den öncelikli başla derim:)kanunlarıda bilmiyorsun smilie_ban_005;yurtdisindan borclanarak emekli olmussan dunyanin hicbir yerinden sosyal yardim alamazsin ve calisamazsin. Bulurlarsa cok buyuk ceza+faiz var....Dünya nın hiç bir yeri yanlış söylev de bulunmuşsun....Sana sorum Dünya nın neresinde Çalışabilrsin ve sosyal yardım alabilirsin?juhu...ben biliyorum ya sen?

misterno
23 Mayıs 2016, 21:32
sen öğle bil:Dkanunları araştırmaya şimdiden başla derim Was sind vorrangige Ansprüche den öncelikli başla derim:)kanunlarıda bilmiyorsun smilie_ban_005;yurtdisindan borclanarak emekli olmussan dunyanin hicbir yerinden sosyal yardim alamazsin ve calisamazsin. Bulurlarsa cok buyuk ceza+faiz var....Dünya nın hiç bir yeri yanlış söylev de bulunmuşsun....Sana sorum Dünya nın neresinde Çalışabilrsin ve sosyal yardım alabilirsin?juhu...ben biliyorum ya sen?

ayni anda calisip sosyal yardim almaktan bahsetmedim

calisirsan VEYA sosyal yardim alirsan dedim

Bak KOLN deki bir gurbetci 58 bin lira ceza yemis.

Okuma bayraminizi simdiden kutlarim

http://ekonomi.haber7.com/sosyal-guvenlik/haber/967713-sgkdan-emekliye-58-bin-tllik-ceza-soku

tolgahamburg
23 Mayıs 2016, 21:40
Soruma cevap bekliyorum?Bayat haberlere gerek yokjuhu...Amerikada yaşamak istermisin?biraz uzak kaçar gayri Avrupa ve türkiyeye24edq50gerçi oda yaş iş çünkü yurt dışı borçlanması yapmışsın başına ne gelecek belli değil....

misterno
23 Mayıs 2016, 21:52
Soruma cevap bekliyorum?Bayat haberlere gerek yokjuhu...Amerikada yaşamak istermisin?biraz uzak kaçar gayri Avrupa ve türkiyeye24edq50gerçi oda yaş iş çünkü yurt dışı borçlanması yapmışsın başına ne gelecek belli değil....

abicim konuyu degistiriyorsun ama neyse

ayni anda hem calisip hem sosyal yardim alamazsin ama bunun konumuzla alakasi yokki? :confused:

ben verdigim linkte ayni anda hem emekli maasi alip hemde sosyal yardim alan bir kisinin nasil cezalandirilacagini gostermek istedim

Haberin bayati olmaz cunku kanun ayni kanun.

Egitim sart....

tolgahamburg
23 Mayıs 2016, 21:53
Mimlendin haberinyok diyerek konuyu kapatıyorum...

misterno
23 Mayıs 2016, 22:11
mimlendin ne demek? anlamadim

ben burada sunu soylemeye calisiyorum, yurtdisindan borclanarak emekli olursaniz TR deki SGK ya bildirmeden sosyal yardim almayin yada calismayin

sonradan cok buyuk cezasi ve cezanin faizi var

Bu cezanin olusmasi icin illaki SGK nin anlasmali oldugu ulkelerde degil herhangi bir ulkedede calismaniz yada sosyal yardim almaniz yeterli cunku ileride maliyet bakanligi dunyadaki butun ulkelerle anlasma imzalayacak ki 2016 icinde bir iki ulke var boyle

Diyeceksinizki cezasi neyse aninda oderim faizi neden odeyim

Cezayi odemeniz icin cezanin ilkonce tahakkuk edilmesi lazim

TR Maliyesi cok cinoglu cin, 3-4 sene bekleyip oyle ceza kesiyorlar

Hadi simdiden gecmis olsun

tolgahamburg
23 Mayıs 2016, 23:57
konuyu kapattım....maliyet bakanligi?duymadım...Alman kuruluşlarıda aynı vay haline şimdidenok78rcp