PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanyada oldugunu ispatlamak

iso98783
19 Mayıs 2016, 10:54
merhaba Arkadaslar
SGK yurtdisi borclanmasi baslangic tarihi icin yani 1981 senesinde almanyada oldugunu dair belge getir dedi, alman emeklilk kasasinda baslangic 1980 gözüküyor ama 18 den öncesi olmadigi icin 1981 olur ama o zamanlar orada olduguna dair belgesiz olmazmis 35 sene öncesine nerden alcam sasirdim isin kötüsü su an türkiyedeyim

hknbln
19 Mayıs 2016, 11:35
Meldebescheinigung für Rentenangelegenheiten (kostenlos).
1981 de nerde oturuyorduysan oranin Einwohnermeldeamtindan alacaksin, telefon yada email ile de oluyor, bende yaptim.

Selamlar

dalga
19 Mayıs 2016, 11:48
Sevgili Kardesim.
Soru su Yurt disinda calismaya basladigin süremi?. Yoksa Almanyaya göc ettigin Tarihmi?

Almanyaya göc ettigin Tarihse Ozaman yabancilar dairesinden Ikametini kanitlayan , Meldebescheinigung , Meldezeiten isteye bilirsin diyecegim ama Ozamanda birisine Vekalet vermen gerekiyor yabancilar dairesinden alabilmen icin.
Biz SGK belgeleri isteyince aynen senin gibi Türkiyede idik. Oglumuzu haberdar ettik oda Yabancilar Dairesinden istemeye gidince veremek demis. Bizim oglan hemen Telefon etti ve Memuru bizimle konusmasi icin ikna etti. Ve Bazi bilgileri sordu ve Ikna oldu verdi.
Diger bir yol ise Almanya Konsolosluguna Müracat et . Intternet üzerindende Sorabilirsin . Ben baska bir konu icin bir ikidefa yazili basvurdum Gerekli evraklari sizden temin edebilirmiyim diye. Onlarda gerekli bilgileri vede Izlenmesi gereken yollari acikladi.
Bos yere yol kat etmemis oldum.
Genelikle Calisma sürelerinide vede Hangi yerlerde calistiginida Hastalik Sigortalarindanda Temin edebiliyorsun. Hanim icin LVA gitmeden burdan belge Almistim hangi tarihlerde Mini joblarda calistiklarina kadar süreleri belgeleyip vermislerdi.

Insallah vermis oldugum bilgiler isine yarar

Saygilarimla.

aqua05
19 Mayıs 2016, 12:31
merhaba Arkadaslar
SGK yurtdisi borclanmasi baslangic tarihi icin yani 1981 senesinde almanyada oldugunu dair belge getir dedi, alman emeklilk kasasinda baslangic 1980 gözüküyor ama 18 den öncesi olmadigi icin 1981 olur ama o zamanlar orada olduguna dair belgesiz olmazmis 35 sene öncesine nerden alcam sasirdim isin kötüsü su an türkiyedeyim

Arkadasim emeklilik kasanda 1980 gozukuyor baslangic. 1981 senesi gozukmuyormu.Gozukuyor ise sen Almanyada olmadan emeklilik kasana para nasil yatti.Bunun 18 yas oncesi sonrasiyla ilgisi yok bence.Benim hanim 15 yasinda meslege basladi.1981 de biz de 1983 den sonra baslangic yaptik. Alman emeklilik kasanda gozukuyor hepsi ne zaman calistigin.

karadeniz
19 Mayıs 2016, 14:24
merhaba Arkadaslar

iso98783,3201 sayili kanun kapsaminda,erkekler icin calisilmis süreler karsiligi yurtdisi borclanmasinda ikamet talebi söz konusu degil sadece bayanlarin ev hanimi olarak gecen sürelerinin belgelerdirme adina istenen belge olur,ya yanlis anlasilma veya isini bilmeyen is güzar memurla karsi karsiyasiniz,erkekler icin rentenversicherungsverlauf yeterli ikameti olmayan kisinin emeklilik icin primi söz konusu olurmu ?

3201 Sayılı Kanuna Göre Yurt Dışı Borçlanma İşlemleri

1- Giriş

Yurtdışında çalışan Türk Vatandaşlarının, yurtdışında geçen sürelerinin sosyal güvenlikleri bakımından değerlendirilmesi işlemleri 3201 sayılı Kanuna göre yapılmaktadır. Bu Kanunla birlikte yurtdışındaki vatandaşlarımıza yurt dışında geçen sürelerini belirli şartlarla borçlanma imkânı tanımıştır.

2-Borçlanmanın Şartları

Yurt dışı borçlanmasında yararlanabilmek için; Türk vatandaşı olmak, belirli nitelikte yurtdışı süreleri bulunmak, hizmetleri belgelendirmek, yazılı istekte bulunmak, şartları aranılmaktadır. Borçlanma şartlarının açıklamaları aşağıda belirtilmiştir.

Türk vatandaşı olmak: İlgilinin, borçlanmak istediği sürelerde ve yazılı başvuru tarihi itibariyle Türk vatandaşı olması gerekmektedir.

Belirli nitelikte yurtdışı süreleri bulunmak: Yurt dışında geçen sigortalılık süreleri, sigortalılık sürelerinin arasında veya sonunda bir yıla kadar işsizlik süreleri ve ev kadınlığında geçen süreler borçlanma kapsamında değerlendirilmektedir.

Hizmetlerini belgelendirmek: Borçlanma yapmak isteyen kişilerin durumlarına uygun olan belgelerin asıllarını, Sosyal Güvenlik Kurumuna ibraz etmeleri gerekmektedir.

Yazılı istekte bulunmak: İlgililer, yurtdışında geçen çalışma veya ev kadınlığı sürelerinin borçlandırılmasına ilişkin yazılı taleplerine dair dilekçelerini, usulüne göre doldurulup imzalandıktan sonra doğrudan ya da posta yolu ile Sosyal Güvenlik Kurumunun ilgili ünitesine ulaştırılması gerekmektedir. (http://www.sgkrehberi.com/haber/401)

Kanunda'da belirtdigi gibi calisma sürelerini belgelendirme yeterli,ikamet söz konusu degil.
Yazinizi yeniden okudum Türkiye'de oldugunuzu yaziyorsunuz eger borclanma dilekcenizi sgk.muna vermedinizse ve Türkiye'de bir hafta kadar ssk.calismasi sonrasi borclanma talebinde bulunun,eger ssk.calismasi yapmis durumdaysaniz yurtdisi borclanma dilekcesini doldurum rente kasadan gelen rentenversicherungsverlauf, ve emniyetten Türkiye'ye giris,cikis belgesi alin hepsini bir zarfa koyup taahütlü olarak bagli bulundugunuz sgk.il müdürlügüne postalayin eger eksiginiz varsa sizden resmi yazi ile talep etsinler,belkiden sözlü olan durumlarda isi yokusa sürüyorlar isini yazili yap.

iso98783
19 Mayıs 2016, 20:00
arkadaslar cevaplariniz icin tesekkürler, belge esim icindi ve yazimda belirtdigim gibi Rentenversicherungsverlaufda 1980 senesinden baslangic var ama meslek ögrenme ise baslamasi 1982 ancak 18 yas öncesi sayilmadigi icin 1981 senesinden 1991 senesine 3600 gün borclandik ve gecen sene yatirdik ve gecen hafta basvurumuzu yapmistik ama memur ise 1982 de baslamis eger almanyada o tarihten önce almanyada olduguna dair belge getirmezsen 1981 den 1982 arasindaki zamani kabul etmeyiz ve simdi emekli olamaz dedi yasini bekleyecek dedi?
ama sizin de yazdiginiz gibi belediyeden bir tanidik sayesinde aldik ve simdi yarin postaya verilecek insallah

karadeniz
19 Mayıs 2016, 21:29
arkadaslar cevaplariniz icin tesekkürler, belge esim icindi ve yazimda belirtdigim gibi Rentenversicherungsverlaufda 1980 senesinden baslangic var ama meslek ögrenme ise baslamasi 1982 ancak 18 yas öncesi sayilmadigi icin 1981 senesinden 1991 senesine 3600 gün borclandik ve gecen sene yatirdik ve gecen hafta basvurumuzu yapmistik ama memur ise 1982 de baslamis eger almanyada o tarihten önce almanyada olduguna dair belge getirmezsen 1981 den 1982 arasindaki zamani kabul etmeyiz ve simdi emekli olamaz dedi yasini bekleyecek dedi?
ama sizin de yazdiginiz gibi belediyeden bir tanidik sayesinde aldik ve simdi yarin postaya verilecek insallah

iso98783,eksik bilgi veriyorsunuz ! Esinizin ise baslama tarihini kabul edilmis 1982 öncesini ev hanimi olarak yurtdisi borclanmasi yapabilmesi icin yurtdisinda yasadigini belgelemesi gerek meldebescheinigung gerekli

Sweet_FormuLa
19 Mayıs 2016, 21:31
Belediyeden aldiginiz belgeyi Tercümeli verilecek, Nüfus Cüzdanin önlü arkali fotokopisinide eklemeyi unutmayin birde istemeseler bile Türkiyede Calistiginiz isyerinden, ise giris cikis bildirgesinide ekleyin.

iso98783
19 Mayıs 2016, 22:34
karadeniz ustam rentenversicherungverlaufda baslangic 1980 senesinden yani almanyada olmasa neden verlaufda 28.09.1980 -31.08.1981 Bildungsmassnahme/AFG yazsin belge bu sekilde yazdigi halde memur bana orada oldugunu ispatlayin diyor onu anlamak zor.
selam ve saygilarimla

karadeniz
20 Mayıs 2016, 10:27
karadeniz ustam rentenversicherungverlaufda baslangic 1980 senesinden yani almanyada olmasa neden verlaufda 28.09.1980 -31.08.1981 Bildungsmassnahme/AFG yazsin belge bu sekilde yazdigi halde memur bana orada oldugunu ispatlayin diyor onu anlamak zor.
selam ve saygilarimla

iso98783,genelde verilen bilgiler eksik oluyor,örnegin bilgilendirmede,bayan,erkek,dogum tarihi,calismaya baslama tarihi,Almanya'gelis tarihi,Almanvatasdasligi gibi gerekli bilgileride ilave etmek gerekli,yurtdisi borclanmasinda bayanlarin durumu biraz daha farkli,calisilmis süre,cocuk yetistirme süresi,ev hanimi ve bosta gecen sürelerini borclanabiliyor (tabiki bu süreleride nerede oldugunu isbat etmeli) ilk etapda sizinle muhatap olan memura ön yargili hareket ettik ama memur olmasi gerekeni yapmis.