PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye deki daireyi satma

Bigboss82
14 Nisan 2016, 23:10
Merhaba arkadaslar,
Bizim Alanya da yazlik dairemiz var. 2 senedir Emlak ci satamadi ve Amerikada olan Amcam evi alacak. Almanyada ikamet ediyoruz ve ev Annem in üzerine.
Bana 3 kardesim ve annem burdan Almanya dan vekalet verdiler alim ve satim icin.
Amcam da Türkiye ki enistemize vekaleti vermeyi düsünüyor..

Sormak istedigim??

1. Bu sekil evi Amcam Amerikadan ( vekalet enisteye) Annem Almanya dan (vekalet bana) vererek evi Amcama satabilirmiyiz ?

2.Parayi Amerikadan --->>Almanya ya nasil ve ne sekilde nereye havale edebiliriz en az kesinti ve Devlet sorun yapma dan?
(Annem babamin Witvenrente ve türkiyeden babamin bakurdan emeklisini aliyor)
ben Çalisiyorum Fabrikada

3. Alanya da bize Tapu islemleri icin Amcam a ve Bize ne tür Evraklar gerekli Daire yi Amcam a satabilmemiz icin. Neler yapmamiz gerekiyor.

Bana bu konuda yardim edebilirseniz size çok minnattar kalirim hiçbir bilgim yok.. Simdiden cok Tessekür ederim

hOrOz
14 Nisan 2016, 23:24
1. Amcan da ve sizde vekalet ile evi satar veya alabilirsiniz
ev annenin üzerindeyse kardeşlerinin vekalet vermesine gerek yok eğer miras yoksa

2. Parayi gönderme problemi amcanın olacak .... burdaki emekli veya diğer gelirlere (sosyal yardım değilse ) bir zararı olmaz

3. Annenizin vekaleti - Amcanızin vekaleti -- Sizin Vergi Numaranız --

Belediye Rayiç Bedeli Belgesi
Alıcı veya satıcı (her iki tarafın beraber gitme zorunluluğu yoktur) tapu fotokopisi ile gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye başvurabilir.
Belediyede yetkili kişi, ada parsel numarası ve tapuya kayıtlı isim bilgilerine göre gayrimenkül bilgilerine ulaşır ve belediye rayiç bedelini gösteren belgeyi, istek yapan kişiye sunar. Bu belge alım-satımın yapılacağı gün tapuya verilecektir.

Nüfus Cüzdanı (TC Numaralı) ve Resim

Her iki taraf da yanlarında nüfüs cüzdanının aslı ve birer fotokopisini, ayrıca satıcı için 1, alıcı için 2 resim bulundurmak zorundadır.
Resimler daha önce kullanılmamış olmalı (yırtık, üzerinde damga vb) ve fotokopi olmamalıdır.

Vergi Borcu Yoktur Yazısı
Gayrimenkülün bağlı olduğu belediyeden alınır. Geçmiş döneme ait borçlar varsa bu boçların öncelikle ödenmesi gerekir.
Alım-satım öncesi bu borçlara mutlaka bakılmalıdır. Tapuya gitmeden 1 gün önce varsa borçlar ev sahibine iletilmeli,
pazarlıkla anlaşılan son fiyat ne ise bu fiyat üzerinden karşılıklı anlaşma sağlanarak son fiyat belirlenmelidir.

Tapu Aslı veya Fotokopisi
Tapunun aslı, aslı bulunamıyosa fotokopisi önceden hazırlanmalıdı

Deprem Sigortası (DASK)
DASK yapılmadan tapuda alım-satım işlemi yapılmaz. 1 gün öncesinde alıcı, satın alacağı gayrimenkulün deprem sigortasını herhangi bir sigorta acentasından yaptırabililir.
DASK yıllık yapılır. Bir sonraki yıl isteğe bağlı olarak yeniletilebilir.

Vekaletname
Tapu Sicil Müdürlüklerine alıcı ve satıcı birlikte gitmelidir. Eğer tüm işlemler emlakçı veya tam yetkili kılınan kişi tarafından yapılacaksa önceden vekaletname verilmelidir.

Satıcıdan İstenen Belgeler
Tapu veya fotokopisi
1 Resim
Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik Numaralı) aslı ve 1 adet fotokopisi
Vergi borcu yoktur yazısı (belediyeden) (belediye vergi borcu çıkaracak olursa, varsa geçmiş döneme ait ödendi makbuzları belediyeye ibraz edilmelidir.)
Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname (Emlakçı Adına)

Alıcıdan İstenen Belgeler
2 Resim
Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik Numaralı) aslı ve 1 adet fotokopisi
T.C. Kimlik Numarası
Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname (Emlakçı Adına)

Bigboss82
14 Nisan 2016, 23:57
1. Ev Annemle 15 yasindaki kardesimin üzerine. Ben vekaleti üzerime aldim Annem den. Tek ucmayi düsünüyorum annemi yormadan

2. Amerika daki Amcam çalisiyor. Onun ne yönden para gönderme sorunu olabilir Amerikada?

3. Ben Alman vatandasiyim ama Mavi kartim var. Vergi Numarasini benim icin mi Annem için mi gerekiyor? Alman vatandaslar mavi kartla alabiliyor mu? Annem Türk vatandasi..

4. Vergi borçu: babam 2013 de rahmetli oldu ve ozaman islemleri yapdigimizda borçlari sifirladik. Ve Tapuyu Annemin üzerine aldik. Ozamandan yana Annem in üzerine vergi borcu birikmismidir?

5. bu islemler 5 günde halledilebilir mi? Nekadar süre gerekir ( izin için)

iso98783
15 Nisan 2016, 13:50
sizin is biraz karisik olabilir cünki kardesin 18 den kücük ve vekalet verme ehliyeti yok ayrica eger birde daire miras yoluyla kardesin ve annenin üzerine gectiyse tapu dairesi mahkemeden karar isteyebilir

Bigboss82
15 Nisan 2016, 15:54
sizin is biraz karisik olabilir cünki kardesin 18 den kücük ve vekalet verme ehliyeti yok ayrica eger birde daire miras yoluyla kardesin ve annenin üzerine gectiyse tapu dairesi mahkemeden karar isteyebilir

Ev babamdan miras kaldi evet. Biz 3 kardes eviannemin üzerine yaptirdik. Ama Ev Annemle 15 yasindaki kücük kardesimin. Kücük kardesim icin sikinti olur mu satarken?

hOrOz
15 Nisan 2016, 16:08
bence bu işi Anne nin kendisinin halletmesi daha kolay olacaktır

Küçük kardeşin de mi tapu da görülüyor yaşı küçük olduğu için Ev annenin üzerindedir

Annen zaten küçük kardeşinin 18 yaşiına kadar yasal temsilcidir

şimdi senin mavi kart resmi bir kart olsada bir sürü iş açabilir

çoğu yerlerde problem yaratıyor

Vergi borcu 2013 den beri birikmiştir bunlar ama o kadar uzun sürecek işler değil ..

Artık Amcan parayı nasıl gönderecek bilemem Amerika-Almanya arası para trafiği nasıl çalışır

burayı tavsiye ediyorlar http://www.xe.com

Bigboss82
15 Nisan 2016, 16:35
Tapu dairesinde simdilik hicbir sikinti yasamadim mavikart la.. Vekaleti Nürnberg baskonsoloslugundan aldik benim üzerime okadar para verdik 3 kardes. Benim üzerime alim satim icin. Bari ise yarasin! Para gönderme isini de Is bankasina gönderip 10bin€ getiririm..

Bigboss82
10 Temmuz 2016, 21:09
Tekrar Merhaba Arkadaslar, agustosun sonunda 10 gün iznim var dairenin TAPU sunu Amcama devretmek için. Amerika dan
50bin $ nasil en iyi kesinti olmadan güvenli sekilde Almanya da hesabimiza geçiririz?