PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye'ye Kesin Dönüş (Hakkında Bilgiler, Tecrübeler, İzlenimler, Haklar)

Cahit
26 Haziran 2015, 12:52
Kesin Dönüş ilgili herşeyi bu konu altında paylaşıyoruz

hope41
26 Haziran 2015, 14:56
Bana uyar :) Yakinda böyle bir planimiz oldugundan takibdeyim o zaman bu konuyu ;-)

f4scistx
08 Eylül 2015, 17:03
kimse dönmedi mi ? eski boardda böyle bir konu vardi baya giden vardi hatta gidipde memnun olmayan coktu hatirladigim kadariyla

mr_koc_ac
17 Kasım 2015, 19:29
Benimde merak ettigim bir konu. Giden tecrübelerini anlatirsa sevinirim.

Oguzhan06
06 Şubat 2016, 23:34
O zaman ben başlayayım 7 ay evvel kesin dönüş yapan biri olarak ama. Asıl başlıyayım ? Sıkıcı ve uzun uzun da anlatmak istemiyorum fakat şu bir gerçekki kesin dönüş planlayıp onu orada başlatmak ve yavaş yavaş şekil vermek, her geçen gün kesin dönüş yaklaştıkça kendini sanki rüyada gibi hissetmek gibi birşey kesin dönüş... Sanki derinliğini bilmediğin bir suya, akıntının gücünü bilmediğin bir akarsuya bırakmak gibi bir şey kesin dönüş....sonra son günler ....düşünülmesi gereken bir sürü prosedür ? En doğrusu ne acaba , nasıl yapsam diye günlerce kafa yorma ...sonra gün gelip çatıyor....en sevdiklerinle kendini sanki izine gider gibi ama yinede biraz değisik duygularla kendini havalimanında bulmak ...aval aval etrafına bakmak..
Gerçek mi , hayal mi bütün bunlar diye düşünmek .... Ve nihayetinde burada ilk gün, hafta ve aylarda hem kendin, hem eş dost akraban, hem toplum ve hemde değişik bir sürüüüüü kanun ve kurallarla verdiğin savaş... Türkiyeye kesin dönüşü tozpembe görüp de burada oooh gel keyfim gel yapmayı beklerken bir bakıyorsun oradakinden daha büyük bir stress altındasın ...
Fakat tüüüm bunlara rağmen bir de bakıyorsunki acı ve tatlı günlerinde sıcacık aile ve tanış ortamındasın, etrafın dilini konuşan insanlarla dolu ....namazıma yetişemiyeceğim diye korkmana gerek yok , kaldırımda bile dur ve kıl namazını istersen çekinmeden... Çık bahçene, balkonuna akşam 11 de olsa yudumla çayını, sohbet et komşunla ...
Herşeye rağmen iyiki burdayım diyorsun başını yukarı kaldırıp yıldızlara bakıp ...deriiin bir nefes alıyorsun ...iyi ki dönmüşüm diyorsun ....işte kısaca duygularım ....şimdi top siz de ;)))))

tr-22
06 Şubat 2016, 23:50
@Oguzhan06

Kisa ama cok güzel aciklamisin,eline agzina saglik.Bir kac yila kadar,bende Türkiyeye gitmek istiyorum,yalniz ben kesin dönüs demek istemiyorum yilin 4/3 nü Türkiyee gecirmeyi düsünüyorum,malum benim cocuklarim cok büyükler, onlari görmek icin mecburiyetten tekrar Almanyaya geziye gelicem.

Türkiye özlemini bene devamli cekiyorum,ker yil izine giderim,son yillarda senede iki üc kez gidiyorum.

Tek kelimeyle söylemek gerekiyorsa,memleketimiz cok güzel.

Oguzhan06
07 Şubat 2016, 00:02
Teşekkür ederim dostum. Gerçekden çok şey yaşadım şu birkaç ayda ve öyle şeyler anlatabilirimki ..ve dediğim gibi aslında negatif taraf ağır bastığı halde yinede iyiki yapmışım diyorum . Sonuçta hayat o kadar kısa ki . Her gün yaşıyor ve görüyoruz ..o gün , bu gün, şu gün derken bir de bakıyorsun kaçırmış olduğun trenin arkasından bakarsın ya hani istasyonda ? Öyle bakıyorsun işte .. Son bünlerde birkaç eşimi, dostumu toprağa verdim...Rabbim mekanlarını cennet eylesin, taksiratlarını artırsın inşallah. Onları öyle bir heykel gibi, buz gibi ...ölümün verdiği soguklukla sanki iki taş arasında kalmış bir beden gibi, yassılmış görünce yıkarken ... Anlıyorsun hayatın kısalığını be dostum ... Geç kalma ....!

ADIGE
07 Şubat 2016, 00:05
O zaman ben başlayayım 7 ay evvel kesin dönüş yapan biri olarak ama. Asıl başlıyayım ? Sıkıcı ve uzun uzun da anlatmak istemiyorum fakat şu bir gerçekki kesin dönüş planlayıp onu orada başlatmak ve yavaş yavaş şekil vermek, her geçen gün kesin dönüş yaklaştıkça kendini sanki rüyada gibi hissetmek gibi birşey kesin dönüş... Sanki derinliğini bilmediğin bir suya, akıntının gücünü bilmediğin bir akarsuya bırakmak gibi bir şey kesin dönüş....sonra son günler ....düşünülmesi gereken bir sürü prosedür ? En doğrusu ne acaba , nasıl yapsam diye günlerce kafa yorma ...sonra gün gelip çatıyor....en sevdiklerinle kendini sanki izine gider gibi ama yinede biraz değisik duygularla kendini havalimanında bulmak ...aval aval etrafına bakmak..
Gerçek mi , hayal mi bütün bunlar diye düşünmek .... Ve nihayetinde burada ilk gün, hafta ve aylarda hem kendin, hem eş dost akraban, hem toplum ve hemde değişik bir sürüüüüü kanun ve kurallarla verdiğin savaş... Türkiyeye kesin dönüşü tozpembe görüp de burada oooh gel keyfim gel yapmayı beklerken bir bakıyorsun oradakinden daha büyük bir stress altındasın ...
Fakat tüüüm bunlara rağmen bir de bakıyorsunki acı ve tatlı günlerinde sıcacık aile ve tanış ortamındasın, etrafın dilini konuşan insanlarla dolu ....namazıma yetişemiyeceğim diye korkmana gerek yok , kaldırımda bile dur ve kıl namazını istersen çekinmeden... Çık bahçene, balkonuna akşam 11 de olsa yudumla çayını, sohbet et komşunla ...
Herşeye rağmen iyiki burdayım diyorsun başını yukarı kaldırıp yıldızlara bakıp ...deriiin bir nefes alıyorsun ...iyi ki dönmüşüm diyorsun ....işte kısaca duygularım ....şimdi top siz de ;)))))

Allah bundan sonraki hayatında sağlık, neşe, mutluluk versin, darısı başımıza.

Oguzhan06
07 Şubat 2016, 00:07
Allah bundan sonraki hayatında sağlık, neşe, mutluluk versin, darısı başımıza.

Çok teşekkür ederim. Allah razı olsun...Rabbim hepinize nasib etsin inşallah dostlarım. Buyrun , sorularınız varsa seve seve cevaplarım.
Ankaradan saygı, sevgi ve selamlar

Fasoaga
07 Şubat 2016, 13:50
Isci, Damat, Gelin olarak gelenlerin nerdeyse hepsi dönmek istedigini biliyoruz.
Benim merak ettigim acaba almanya veya baska bir ülkede dogma büyme olupta Türkiyeye giden varmi? Dönen yazmiyorum, dönmek icin önce oradan gelmek gerek.

moralist
07 Şubat 2016, 15:52
Su andaki durumda türkiyeye izine gitsek mi diye düsünüyoruz birakin kesin dönüsü,100000 suriyeli sinirda girmeyi bekliyor zaten 2,5 milyon kisi gelmis durum kritik yani

Oguzhan06
07 Şubat 2016, 18:14
Isci, Damat, Gelin olarak gelenlerin nerdeyse hepsi dönmek istedigini biliyoruz.
Benim merak ettigim acaba almanya veya baska bir ülkede dogma büyme olupta Türkiyeye giden varmi? Dönen yazmiyorum, dönmek icin önce oradan gelmek gerek.

Benimle beraber orada doğup büyüyen , meslek yapan oğlum da geldi ve şimdiye kadar hayatından çok memnun. İlerde ne olur bilmiyorum ama kaybedeceği birşey yok. Nasılsa alman vatandaşı , her an dönebiir ama oturup şöyle bir hesapladığımızda orada junggeselle ve bekar olarak eline geçen 1500 Euro ! Pnunla orada ev kiralayınca geçinmek zor ... Burada evi var ..Asgari ile dahi çalışsa ordan iyi yaşar diye düşünüyoruz..?

Oguzhan06
07 Şubat 2016, 18:15
Su andaki durumda türkiyeye izine gitsek mi diye düsünüyoruz birakin kesin dönüsü,100000 suriyeli sinirda girmeyi bekliyor zaten 2,5 milyon kisi gelmis durum kritik yani

Ne olacakki dostum ? ... Millet olarak insani vazifemizi yerine getiriyoruz ..birşey olmaz Allahın izniyle.

aslankral
07 Şubat 2016, 23:14
Oguzhan usta nickine bakilirsa Ankaraya yerlesmissin,
geciminizi nasil sagliyorsun
memlekette yaptiginiz bir i$ varmi ?

Oguzhan06
08 Şubat 2016, 12:18
Oguzhan usta nickine bakilirsa Ankaraya yerlesmissin,
geciminizi nasil sagliyorsun
memlekette yaptiginiz bir i$ varmi ?

Ustam buradaki hayat gerçekden de her açıdan göründüğ gibi değil, fakat maddi açıdan hiç değil.
Hele ilk yerleşme ! O kadar çok zaman ve para yiyorki. Sakın olaki şu sözlerim gösteriş veya hava atma falan gibi algılanmıya arkadaşlar. Rabbim öyle şeylerden saklasın. Bu rakamları sadece sizlere bilginiz olsun, şöyle bir göz önüne getiresiniz diye söylüyorum.
Ankarada kendi daireme yrleştim. Daire sıfır olduğundan , abonelikleri , cam balkonları ve daşreyi şöyle isteiğim şekilde döşemem, vestiyer, banyo v.s dolapları ile bana 70.000₺ mal oldu! Daha inanın araba almadım, babamların arabası ile idare ediyorum... Gerçi bu biraz da trafiğe alışalım açısından.
Eşimle ben emekliyiz .. Birkaç Kira gelirim var. Toplam 6000 ₺ gibi bir gelirimiz var . Allah bereket versin, rabbim ağız tadıyla yemeyı nasib etsin boool bol yetiyor. Kendi evin olunca, fazlasına kaçmazsan ortalama 3000 TL gibi bir para lazım. Tabii 1500 le geçinen de var ama malum, bizler ister istemez biraz almanyadaki gibi hafiften bol miktarda yeme içme masrafı yapıyoruz. Rabbim 1500 hatta asgari ücret olan 1300₺ ile geinenlerin yardımcısı olsun. Gçekden onların işi çok zor.

DOST01
25 Mart 2016, 22:51
Merhaba dostlar,

Yasim 40, 2 seneye yaklasti döneli, Allah'a cok sükür simdilik hersey iyi diyebilirim, 3 cocugum var 2 si 14 yasinda, digeri 19 , baslangicta okul ortamina alismakta zorlandilar ama daha sonra sonra cok sükür toparladilar, geldigimizden beri 3 dönemdir Takdir belgesi getiriyorlar, kizim da üniversiteye basladi burda, onun da dersleri iyi masallah, ben hala gidip geliyorum cünkü kendi isim oldugu icin arada bir gitmem gerekiyor, yani Almanya'da kazaniyorum, Türkiye'de harciyorum, Almanya'da 3000 Euro giderim vardi her ay , burda 3000 TL yani 1000 Euro , geldigimizden beri en azindan kenara birseyler koyma sansimiz oluyor, baslangicta biraz masrafiniz oluyor tabiki ama burda herseyi taksitle alabilirsiniz korkmayin :)) , Almanyada mobilyalari cöpe attik, diger önemli esyalari toplayip TIR'a yükleyip gönderdik , mobilyalari da burdan taksitle aldik, simdi borcu bitti bile, neyse lafi cok uzattim, burda hayat parasi olana güzel, en az 3000 TL geliriniz varsa sorun yasamazsiniz, hesabinizi da söyle yapin, mesela Almanya'da birsey alirken veya öderken atiyorum 200 Euro ödediniz, burda da 200 TL ödersiniz ( Araba ve lüks ithal ihtiyaclar haric tabiki ) ama düsündügünüzde Almanya'da 1200-1300 Euro kazaniyorsaniz hic bosa durmayin orda , burda asgari ücrete calissaniz da ayniya gelir.yani sadece paranin ismi degisik, yani rahat yasamak istiyorsaniz, kira geliri vs. da yoksa 2 kisi calismaniz lazim ayni Almanya gibi, diger yönlerden burasi her türlü daha güzel,ikinci hatta ücüncü sinif vatandas muamelesi görmezsiniz burda, hayat daha canli akiyor burda, insanlar sicakkanli , biliyorsunuz iste memleketi, ancak oranin kurallariyla yasamaya alismis birisi burda bazi seyleri kolay kabullenemiyor, maalesef insanimizda hala insana saygi yok, herkes önce benim isim görülsün derdinde , ona da alisiyoruz artik ne yapalim, 18 sene memleket hasretiyle yasadim, 1 dakika bile orda durmak istemedim, rabbim nasip etti geldik sonunda, simdi icim rahat cok sükür, en fazla da cocuklarimi Alman kültürüne feda etmedigime seviniyorum, Allah'im sizlerede nasip eder insallah yani uzun lafin kisasi MEMLEKET olsun camurdan olsun.......

Dostca kalin.....

Cengiz Bond
25 Mart 2016, 23:44
sen sadece 18 sene burda kalmissin o yüzden türkiyede yasayabilirsin.

benim gibi 4 yasinda buraya gelenler türkiyede katiyen yasayamaz, iki hafta da cildirir.

ben her izinde, hele istanbula gittigimde , iki hafta sonra tüfek alip amok yürüyesim geliyor. tr de yasayabilmek icin orda büyümüs olman ve sosializasyonunu orada almis olman gerekir.

haveri68
25 Mart 2016, 23:45
Ben Hala cesaret edemedim türkiye ye dönmeyi ,hala gidip geliyorum alti ay orda alti ay burda birden gitmek biraz zor olacak alistira alistira olacak bende ,ben de Türkiyeyi cok seviyorum ama ben Insatla ugrastim
o da beni yipratti insanlari tanidim yamuklugun her türlüsünü yasadim ahlaksizligin her türlüsünü gördüm adaletsizlign her türlüsü ,bir kere türkiyede adalet olayi yok ,almanyadaki gibi adalete basvuramiyorsun insanlar
samimi degil herkes zil takmis oynuyor ,kisiliginin disanda gösteriyor taki gercegi gördün mü bunda tam ters kisilik ortaya cikiyor ,biraz sosyolojik olarak arastirilmasi lazim ,hava güzel deniz güzel ama gerisi cok zor
maddi sikintin bile olmasa yinede birden kesin dönmeyi gözüm simdilik yemiyor

Asafa
26 Mart 2016, 17:09
Selamin aleyküm

Benim cevremde su son 5 yilda 10 aile kesin dönüs yapti. bazilari geri döndü yanlis planlamadan dolayi bazilari da basarili oldular. (Almanya ya geri gelen 2aile) Geri gelenlerin ortak noktalari sabit is gelirleri haric kira ödemeleri ve is geliri haric baska gelirkaynaklarinin olmamasi yani kira ve benzeri gibi. Bunlarin arasinda dogma büyüme burali olanlar da vardi ithal damat dediklerimiz de. Su bir gercek Almanya ya alisan kendi memleketine niye alismasinki. Burda bence sadece sartlar ve kosullar belirleyicidir. Dönmeye müsait olan kisiler dönsünler. Hayat sevdiklerinden uzak yasamak icin cok kisa.

selametle

moralist
26 Mart 2016, 19:45
Slm,benim türkiyede tanidiklarim bana kesinlikle geri dönme diyorlar,insana saygi yok bir kere,sirada bile beklemeyi bilmiyorlar,selam veriyorsun biraz samimi oluyorsun iki gün sonra borc istiyor vermiyor,adalet yok paranin gücü var,paran varsa iyisin yoksa sürünürsün tekmeyi yersin,dogaya saygi yok sanki mahvetmek icin yarsiyorlar,bide yolda tedirgin sin her zaman birsey olabilir,yani kisacasi en iyisi bizler burada kalalim,nasil olsa bir gün ucagin kuyrugunda geri gidecegiz bir gün

Oguzhan06
26 Mart 2016, 22:59
Bu arada bize neredeyse bir sene olacak ve cok memnunuz ... ben , buradaki bazi standart kisitlamalarini göze alip da , bu sartlarda yasamaya katlanabilecek herkese tavsiye ederim ... Elbette almanyaya göre cok eksileri var fakat artilari da cok ... herkesin bunu kendince iyi tartmasi gerek. Sayet az bucuk türkiyenin artisi agir basiyorsa hesabinizda hic durmayin gelin derim . Ama tabiiki tedbirli gelin . Yani her an hersey olabilir , düsmez kalkmaz bir Allah ..tedbiri elden birakmamak lazim ..

haveri68
27 Mart 2016, 02:04
Bu arada bize neredeyse bir sene olacak ve cok memnunuz ... ben , buradaki bazi standart kisitlamalarini göze alip da , bu sartlarda yasamaya katlanabilecek herkese tavsiye ederim ... Elbette almanyaya göre cok eksileri var fakat artilari da cok ... herkesin bunu kendince iyi tartmasi gerek. Sayet az bucuk türkiyenin artisi agir basiyorsa hesabinizda hic durmayin gelin derim . Ama tabiiki tedbirli gelin . Yani her an hersey olabilir , düsmez kalkmaz bir Allah ..tedbiri elden birakmamak lazim ..
Sen daha cicim ayindasin hele bir gec ..... ayina o zaman böyle konusmassin burada kesin dönüs hayal mi yoksa sona yaklasiyormuyuz diye konuyu acan bendim ve en hizli savunucusuydum 3 yildan beri türkiyede cok uzun kaldim ( ve insatla ugrastim daha dogrusu insanlarla ugrastim ) hic tanimadigim insanlarla nasil taklalar astiklarini nasil kelime oyunu yaptiklarini nasil din den bahsedip hirsizlik yaptiklarini para icin satamayacaklari hic bir sey olmadigini nasil lar okadar cok ki anlatmakla yetmez sende bizimle paylas diyordun hatirladin mi,ben sana su kadar söyleyim benim 3 yilda yasadigim belkit bir insan normal sartlarda 10 yilda ancak yasar
türkiyede ,bir KERE AHLAK sorunu var herseyden önce ahlak ,etik degerler bes para bile etmiyor herkes yapmis oldugu ahlaksizlikla övünüyor ,tam ümidimi kaybederken tertemiz insanlarlada karsilastim ama oran cok düsük 100 kiside 2 kisiyi gecmiyor hem benim yasadigim yer genellikle insanlarin hayalindeki yasam yeriydi , Maddi sorunun bile olmazsa türkiye cok cok pahali bir tost 10 tl bir kumpir 15 tl zihniyet bozuk anliyormusun
ama bana ne bunlardan ben kendime bakarim yada bende uyum saglarim diyorsan sorun yok malesef ben diyemiyorum ahlaksizliklari gördükce tiksiniyorum ,yalan dolan sadece sana bir seyler satacaklari lazim dünyanin en kibar insani oluyorlar hemen yemek icmek samimiyet olmazsa sen benim kim oldugumu biliyormusun mafyanin besinci kusagi güclüye gelince el öpüyorlar gücsüze gelince boyun kesiyorlar ortasi yok dostum iki ucta yasiyorlar ya en alt ya en yüksekte ve hepsi maskeli kisiliksiz kisileri oynuyorlar Bunu genelliyemeyiz ama cogunluk böyle malesef sende bir kac yil yasa bak bakalim neler yazacaksin benim cok milliyetci bir arkadasim var ben böyle deyince bana hep kizip elestiriyordu gecenlerde gördüm simdi senden daha cok tiksiniyorum yasadiklarimla diyor yani benden daha cok nefret ediyor ve bizler sahilde yasayan emekliler böyleysek calisanlari parasizlari garibanlari siz düsünün

tolgahamburg
27 Mart 2016, 11:10
Kendi milletini beğenmeyen kalsın olduğu yerde hatta tc ye hiç giriş yapmasın...

hOrOz
27 Mart 2016, 12:04
kim Almanya daki şartları bekliyorsa veya umuyorsa sakın dönmesin
zaten geri dönenler böyle düşünenler veya beklentileri olanlar
yeni bir ülke yeni bir sosyal yaşam ona göre kendini ayarlayacaksın
bir kere bir ülke değiştiriyorsun .
ne kadar pasaportun Türk veya kendin Türk olsanda sen Alman kültürüne göre büyümüşsün

ben tam Almanya Belçika sınırında oturuyorum
3 ülkeyi 10 dakikada dolaşabilirim ...
bu 3 ülke arasında 10-15 km de o kadar farklılıklar varki
Türkiye ile Almanya arasında olmasın

karadeniz
27 Mart 2016, 13:22
Bende bir yila kadar yilin büyük zaman dilimini Türkiye'de yasamayi planlayan kisi olarak,Türkiye'de gecerli saglik sigortasi ve günün kosullarina cevap verecek kadar aylik geliri olmasi,toplumda,siyasi tartismalar ve ekonomik olarak alis verislerden uzak kalmak kaydiyla yasanacak sorunlari azgariye cekilecegini kanisindayim,Almanya'daki adalet anlayisi,kurallar,temizlik,duzen beklentilerinden bir takim ödün vererek sukünet icinde yasanabilecegini düsünmekteyim.

haveri68
27 Mart 2016, 13:24
Kendi milletini beğenmeyen kalsın olduğu yerde hatta tc ye hiç giriş yapmasın...
Emrin olur baska arzun varmiydi tapusu senin elindemi ,iste tam anlatmak istedigim buydu sana kim veriyor o hakki nerden aliyorsun bu cüreti
evet milletimi begenmiyorum cünkü ben milletim iyi olmasini istiyorum,kabul gören milletolsun istiyorum saygi duyulan millet olsun istiyorum .

tolgahamburg
27 Mart 2016, 13:43
yazdıklarına istinaden haveri 68 Saygı duyuluyor Milletimize merak etme arada çürük yumurtalar olabilir ...Her ırkta olduğu gibi...Sen kötü insanlara denk geldiysen o senın sorunun .... Senin dediğin insan çeşitlerini ben Almanyada gördüm...İşinize geldimi tc övün gelmedimi tc ve insanları aşalayın yok böyle bir dünya.....Almanya ve gurbetçi hikayelerimi buraya yazarsam cilt olur.....

haveri68
27 Mart 2016, 13:56
yazdıklarına istinaden haveri 68 Saygı duyuluyor Milletimize merak etme arada çürük yumurtalar olabilir ...Her ırkta olduğu gibi...Sen kötü insanlara denk geldiysen o senın sorunun .... Senin dediğin insan çeşitlerini ben Almanyada gördüm...İşinize geldimi tc övün gelmedimi tc ve insanları aşalayın yok böyle bir dünya.....Almanya ve gurbetçi hikayelerimi buraya yazarsam cilt olur.....

Türkiyede adalete güven kac prozent .

Kimse benden daha milliyetci oldugunu bahsetmesin benim amacim ülkemi ve insanlarin birinci ligde görmek bu her türküm diyenin görevi olmali dost aci söyler arkadan konusmaz benim yaptigim iste tam budur
miliyetci duygularla akil ve mantikli gercegi ayirt etmek benim anlatmak istedigim duygularla degil mantikla ülkemizi sevelim ilirlemesini isteyelim elestirelimki dogruyu bulsun görsün yoksa pof poflamayayla takla atar sonra

Antakya
27 Mart 2016, 14:08
@tolgahamburg

vatan sevgisi demek herseyi, kötü dahi olsa, tozpembe görmek degildir. Vatanini seven ve sayan kisi memleketi icin her kosullarda en iyi olmasi arzusu ile ugrasandir. bu konuda haveri arkadasa hak veriyorum. hem iyi tarafi Hemde kötü tarafi teraziye koyarak güzellikle ifade etmis. simdi eger haveri senin gözünde kötü niyetliyse acikcasi yaniliyorsun.

Bende memleketini, vatanini seven birisiyim. Ama bu demek degilki her kosulda, yani yanlisi Dogru göstermek gibi olmasin. esas o Zaman vatana ihanet etmis oluruz.

Hak kimdeyse ona hakkini vereceksin.

Yüce Rabbim, ülkemize, vatanimiza, polisimize, askerimize ve bütün müslüman din kardeslerimize kalkan eli kirsin.

tolgahamburg
27 Mart 2016, 14:15
Antakya sen o yazıyı bir daha oku istersen iyi ve kötü böyle söylenilmez....Bir küfür yok yazıda yapılmışta anlayana...

moralist
27 Mart 2016, 17:13
Mustafa beyin demek istedigi,10 sene öncesine kadar türkiye yoktu,anca ondan sonra türkiye olmus,demek bizler onca sene bosuna türkiyeyi aramisiz,yokmuski?

Oguzhan06
27 Mart 2016, 21:19
Arkadaşlar bence karadeniz dostumuz çok güzel ifade etmiş. Ha veri arkadaşım elbette daha uzun bir zaman olmadı ben geleli . Fakat 1 sene de uzun bir zaman bence. Ben olumsuz şeyler gaşamadimmi sanıyorsun bu zaman zarfında. Elbet o dediklerinin çoğunu ben de gözledim ve yaşıyorum . Bellona dan mobilya aldım ve ancak 9 ayda başardılar kusurları gidermeyi. Bu arada bana en az 20 defa gelip gittiler ... hatta şu an bir sitenin yönetim başkanıyım ve insanlarla nasıl uğraşiyorum neler çekiyordum bir ben bildirim. Ama yukarda da ifade ettiğim gibi ben yinede halimden memnunum. Ve şu an yeniden karar alan şansım olsa yine aynı kararı alırım. Gercek den çok karamsar olmamak lazım. Evet her şeyde haklısın dostum ama gurbette geçen et yıla dayanarak söylüyorum. Almanya da huzuru buluyor musun gerçek den? Ben herşeye rağmen burada daha huzurluyum.. kesin dönüşü kesinlikle tavsiye ederim. Fakat yukarda da yazdığım gibi, ihtiyati elden bırakmama şartı ile!

DOST01
27 Mart 2016, 22:59
Türkiye'ye dönüpte tatsiz seyler yasayan arkadaslar benim kanimca yasanacak dogru yeri ve dogru kisileri secememislerdir, Sahtekar , yalanci, ikiyüzlü insanlar desen Avrupa'da da fazlasiyla var, uzak duracaksin kardesim, Avrupa'da ne yapiyorsan burda da aynisini yapacaksin, Saygi konusuna gelince, yukaridaki yazimda da belirttigim gibi, burda özellikle is saatinde insanlarin birbirine saygisi yok, Simdi bir de su var , Istanbul'da yasamak baska , Anadolu'da bir sehirde yasamak cok daha baska, Istanbul'da insan cok, yasam zor, ancak bu da Türkiye'de yasanmaz anlamina gelmiyor, Türkiye'de 81 vilayet var hatirlatayim, Ayrica burda kimse size yanlis birsey yapinca veya kendince yanlis yaptiginizi düsününce, falanca kanunun bilmem kacinci maddesinden bahsetmiyor, herkes kendi isine bakiyor ta ki kendi hakkina dokunana kadar, Vicdan, anlayis, idare etme, asil saygi ve özgürlük bunlardir bana göre, Avrupa'da özgürlük denen birsey yok, herseyin takip altinda, özellikle son dönemde yabanci + müslüman oldugun icin zaten 2-0 yenik basliyorsun her gün hayata, Kimse hikaye anlatmasin, asil özgürlük burda , hersey sadece biraz daha zaman istiyor o kadar , O memleketlerini ve insanlarini cok sevdiginiz Avrupalilar bizim memleketi karistirmasa bu memleket coktaaan ayaga kalkmisti, bizden ögrendikleri saygiyi bize medeniyet , demokrasi , insan haklari diye satmaya calisiyorlar , uyanin artik biraz, bana orda göstermelik saygi gösterip arkamdan memleketimin kuyusunu kazacaksa , bana lazim degil o saygi, memlekette ben sira beklerken veya trafikte, bana saygisizlik yapilmasina raziyim ben kardesim.

TipiTip
27 Mart 2016, 23:31
Türkiye'ye dönüpte tatsiz seyler yasayan arkadaslar benim kanimca yasanacak dogru yeri ve dogru kisileri secememislerdir, Sahtekar , yalanci, ikiyüzlü insanlar desen Avrupa'da da fazlasiyla var, uzak duracaksin kardesim, Avrupa'da ne yapiyorsan burda da aynisini yapacaksin, Saygi konusuna gelince, yukaridaki yazimda da belirttigim gibi, burda özellikle is saatinde insanlarin birbirine saygisi yok, Simdi bir de su var , Istanbul'da yasamak baska , Anadolu'da bir sehirde yasamak cok daha baska, Istanbul'da insan cok, yasam zor, ancak bu da Türkiye'de yasanmaz anlamina gelmiyor, Türkiye'de 81 vilayet var hatirlatayim, Ayrica burda kimse size yanlis birsey yapinca veya kendince yanlis yaptiginizi düsününce, falanca kanunun bilmem kacinci maddesinden bahsetmiyor, herkes kendi isine bakiyor ta ki kendi hakkina dokunana kadar, Vicdan, anlayis, idare etme, asil saygi ve özgürlük bunlardir bana göre, Avrupa'da özgürlük denen birsey yok, herseyin takip altinda, özellikle son dönemde yabanci + müslüman oldugun icin zaten 2-0 yenik basliyorsun her gün hayata, Kimse hikaye anlatmasin, asil özgürlük burda , hersey sadece biraz daha zaman istiyor o kadar , O memleketlerini ve insanlarini cok sevdiginiz Avrupalilar bizim memleketi karistirmasa bu memleket coktaaan ayaga kalkmisti, bizden ögrendikleri saygiyi bize medeniyet , demokrasi , insan haklari diye satmaya calisiyorlar , uyanin artik biraz, bana orda göstermelik saygi gösterip arkamdan memleketimin kuyusunu kazacaksa , bana lazim degil o saygi, memlekette ben sira beklerken veya trafikte, bana saygisizlik yapilmasina raziyim ben kardesim.

Aynen imzaliyorum

xTARKANx
28 Mart 2016, 16:54
....Genel bir uyari olarak yazmayi uygun buldum.Konuya her ne kadar müdaha etmeden disaridan takip etsemde iceriginin arasira konu disina ciktigi,karsilikli atismalara döndügü bununla beraber saygi ve hosgörünün hitap sekillerine yansimadigi devaminda da forumun ana kurallarindan cikma belirtileri gösterdigi cok acik.

....Türkiye anavatanimiz,egrileri ve dogrulariyla herseyiyle bizim,bizimin insanimizin memleket sinirlari icerisinde sosyal ve kültürel etkinliklerine göre sekillenen bir yapida.Herkes aklini pazara cikartmis lakin yine kendi aklini almis betimlemesi ile en basta herkes birbirinin görüsüne saygi duymali.Bu görüs acisi size ters gelebilir,uymayabilir kabul etmek zorunda degilsiniz lakin karsinizdaki kisinide sizin fikirleriniz icin ayni düsüncede olabileceginide unutmayin.Herkes kendi yasam bicimi,kültürel birikintisi,dini ve siyasi görüslerine göre bir bakis acisi gelistirmistir.Bu sebeple kimse kimseye ""neden sen maviyi seviyorsun asil yesili sevmen gerekir diye""bir diretide bulunamaz bulunmamali.Renkler ve zevkler ayri oldugu gibi görüslerde ayri ayri olabilir.Aile icerisinde varmi aranizda cocugu babasinin sevdigi rengi sevmiyor diye baski gösteren,dislayan yada kendi zevkini dayatmaya calisan......yoktur sanmiyorum.Formumuzda bir aile ortami gibi olmali birbirimizi sevmesekte saygi göstermek zorundayiz.Bununla beraber Türk insaninin en büyük erdemlerinde olan ""Hosgörü"" yapisini kendimizde bulundurmaliyiz diye düsünüyorum.Bilmem yaniliyormuyum.Acilan bu konunun bu sekilde ve konu iceriginde devam etmesi,temel kurallarin ve sayginin unutulmamasi dilegiyle devam etmesini istiyorum.Sevgi ve saygilarimla........tarkan

kancasis
28 Mart 2016, 19:28
Arkadaşlar benim kesin dönüş yapalı bes seneye yaklaştı.tabiki bir cok olumsuzluklarla karşılaştım fakat iyi yönleri benim icin daha ağırlıklı.
bazı arkadaşlarımız kendi arkadaş veya akraba cevres bazı kişiler tarafından aldatılmış,kandırılmış olabilir fakat bu gibi olaylardan ötürü Türkiyede yaşayan insanlara
yanlış gözle bakmayalım üc beş kendini bilmezin yaptıklatını abartmayalım.
benim kesin dönüş tecrübelerim.öncelikle arkadaşını, dostunu iyi sececeksin.gerisi kolay burda hayat bin defa Almanyadan iyidir.
bir defa Türkiyede yabancı düşmanlığı yoktur.gıda madeleri Almanyadan cok ucuz. sıkılırda gezmek istersen gezilecek yer cok
her taraf Türklerle dolu cıvıl cıvıl.
korkmayın gelin emekliginiz varsa. bazı arkadaşlar maddi yönden cekiniyorlar aylık yetmez diye.
burda 1000TL ile gecinen'de cook 5000TL ile gecinemeyen'de cok
dedelerimiz derdi oğlum ayağını yorganına göre uzat.kendine güvenen gelir.
Herkeses selamlar

Cengiz Bond
28 Mart 2016, 20:42
geri dönenler memnun kalanlar veya kalmayanlar önce yazsalar, almanyaya kac yasinda, hangi sene geldiklerini. ben eminim, geri dönüp uyum saglayabilenler hep almanyaya misafirligi gelenler.

burda dogup büyüyenin geri dönecegi yer almanya.

moralist
28 Mart 2016, 21:05
Aslinda kararliydim ama son olaylardan sonra bir süre daha bekliyelim derim

hoca
04 Mayıs 2016, 06:50
Aaah ah
Biraz konuyu okudum ve içim geçti be yahu.

Bu konuyu herkes carcur gibi karıstırmasa cok iyi olurdu.
Kim haklı kim haksız. Gülmemek elde degil.

Öncelikle üç çesit zihniyet söz konusu.
- Koyunlar
- Uyananlar
- Yönetenler

Koyunlar her gün gazete okur televizyon seyreder tüm konuları dışarıdan iletilerle tanır. Her seyi biliyorum sanıp hiç birsey bilmeyen, iletileri kendi fikri olduğuna inanandır. Kısacası tamamen medya kanalından yönlendirilen köle olduğunun farkında olmayan köledir. Unutmayın: Niemand ist hoffnungsloser versklavt als der, der fälschlich glaubt frei zu sein. - J. W. Goethe ( hiç kimse yanılarak kendinin hür olduğuna inanan kadar dönüşsüz köleleştirilmemiştir)

Uyananlar medyadan bilinçli veya bilinçsiz uzak kalarak hürriyeti (Almanca BILD) okuyan insanların ne kadar tutarsız sebeplerle haklılık/haksızlık tartışması sürdürdüklerini fark edip dikkatle izleyen insanlardır.

Yönetenler ise Koyunları Uyananların üstüne salıp ellerini sıvaşlayarak sevinenlerdir.

Tarmışmaya başlamadan önce kim hangi gruptan bilmek gerekirki birbirlerini anlamaları mümkünmü mümkün değilmi bilelim.

Almanca bilenlere şu videyoyu dikkatle izlemesini öneririm:

Dr. Daniele Ganser: "Medienkompetenz - Wie funktioniert Kriegspropaganda?" (Berlin, 23.10.2015) (https://www.youtube.com/watch?v=NxdzxGUDFd0)

Arkadaşlar, lütfen birbirinizi kıracak şekilde yazışmayın kimin neye inandığını herkes bilemez.
Misal:
Uyananlar dünya üzerinde 3 dürüst yaşayan Başbakan tanırlar: Putin, Assad, Erdoğan.
Koyunlar ise İngiliz Kraliçesini ve Barrak Obamayı tanırlar

Misal 2:
Almanyada yaşayan Koyunlar Türkiyeyi Uganda/Kongo gibi bir ülke olarak tanırlar.
Türkiyede yaşayan Koyunlar Türkiyeyi Amerika/Almanyadan sonra gelen bir ülke olarak tanırlar.
Almanyada yaşayan Uyananlar Türkiyeyi Demirelden zor kurtarılan çok aşırı sömürülmüş bitirilmiş olarak bilirler.
Türkiyede yaşayan Uyananlar Türkiyeyi Amerikanın rencinden kurtarılmış paralı olarak bilirler.

Bu şahısların aralarında anlaşmaları malesef mümkün değildir.
Dünyada ikinci süpergüç kamu inancıdır.

hoca
04 Mayıs 2016, 18:59
...
ben tam Almanya Belçika sınırında oturuyorum
3 ülkeyi 10 dakikada dolaşabilirim ...

Aachen Almanya, Belçika etti 2
Bu 3üncü Ülke nerden çıktı ?
Yazmamışsın. Ama ya Hollandayı yada Luxenburg olsa gerek.

Bak bi, ne diycem:
Bu olay Guinness Dünya Rekorlarına aday olabilir vallahi ;)

Oguzhan06
15 Ağustos 2016, 07:10
Arkadaslar bu arada 14 ay oldu kesin dönüş yapalı ... Ve milletçe zor günler de yaşadık bu arada ... Rabbime şükürler olsun ki vatanımıza sahip çıkdık hep beraber .. birliğin, beraberliğin kazandığını bizzat görüp yaşamak bir ayrı güzeldi ... eİbette verdiğimiz şehitlerimiz yüreğimiz
Dağladı ,,,rabbimden ölenlere rahmet , geride kalanlarına uzun ömürler diliyorum.. Hepimizin başı sağolsun..
Demek istediğim bütün bunlara rağmen hala memnun ve mutluyuz ...

Takip eden bilhassa genç arkadaşlar için bizimle dönüş yapan ...almanya doğumlu oğlumun durumunu da yazmak istedim ,,,,

Hani genç arkadaşlar korkuyorlar ya ,..bazı genç arkadaşlarım , orada doğanların eninde sonunda oraya döneceklerini söylüyorlarya ,.. Bakın arkdaşlar ..oğlum 92 hamburg doğumlu ..burada ilk sene sadece gezdi ve bakdı..yavaş yavaş iyi iş aradı ve buldu da rabbime şükürler olsun ... Şu an apple in ankarada almanca teknik destek veren eleman olarak işe başladı ...iş yeri odası oldu ..yani homeoffice .. Bütün arac ve gereçlerini gönderdiler .. İlk ayı daha ama yaklaşık brut 4200 TL maaş alacak ...

Yani korkmayın gençler .. Sadece almanca ve ingilizce bilmeniz bile size müthiş bir avantaj kazandırıyor

gamberoglu2000
15 Ağustos 2016, 08:35
Arkadaslar bu arada 14 ay oldu kesin dönüş yapalı ... Ve milletçe zor günler de yaşadık bu arada ... Rabbime şükürler olsun ki vatanımıza sahip çıkdık hep beraber .. birliğin, beraberliğin kazandığını bizzat görüp yaşamak bir ayrı güzeldi ... eİbette verdiğimiz şehitlerimiz yüreğimiz
Dağladı ,,,rabbimden ölenlere rahmet , geride kalanlarına uzun ömürler diliyorum.. Hepimizin başı sağolsun..
Demek istediğim bütün bunlara rağmen hala memnun ve mutluyuz ...

Takip eden bilhassa genç arkadaşlar için bizimle dönüş yapan ...almanya doğumlu oğlumun durumunu da yazmak istedim ,,,,

Hani genç arkadaşlar korkuyorlar ya ,..bazı genç arkadaşlarım , orada doğanların eninde sonunda oraya döneceklerini söylüyorlarya ,.. Bakın arkdaşlar ..oğlum 92 hamburg doğumlu ..burada ilk sene sadece gezdi ve bakdı..yavaş yavaş iyi iş aradı ve buldu da rabbime şükürler olsun ... Şu an apple in ankarada almanca teknik destek veren eleman olarak işe başladı ...iş yeri odası oldu ..yani homeoffice .. Bütün arac ve gereçlerini gönderdiler .. İlk ayı daha ama yaklaşık brut 4200 TL maaş alacak ...

Yani korkmayın gençler .. Sadece almanca ve ingilizce bilmeniz bile size müthiş bir avantaj kazandırıyor
oguzhan arkadas oncelikle senin acindan hayirli olsun cocuklar icin ayrica hayirli olsun.Senin cocugunun mesleki egitimi nedir?burdaki genclerin cogunlugu bos gezenin bos kalfasi oldugu icin gencler korkmasin diyorsunda bizim genclerimiz burda is bulmakta zorlanirken turkiye burdaki dogup buyuyen genclere tamamen yabanci bir ortam.Apple kac kisiye daha is verir?senin cocugunun meslegini bilmiyorum ama oyle bir yere aldiklarina gore siradan bir meslek degildir diye dusunuyorum bundan yola cikarak almanya gibi bir yerde o isi yapsa 3-4 kat daha fazla aylik alir.Ve almanyada abiturunu bitirmis bir insanin is bulamamasi imkansiz benim gozumde meslegini bitirmis olmasa bile abituru bitirmis onun uzerinde bir meslegi bitirmis bir insan almanya ve dunyada herzaman is bulur.Bizim alter diye gezen genclerimize is varmi turkiyede?benim iki cocugumda okuyor birisi bitirdi biriside okuyor halen yuksek egitim.Ben soyle soyledim isterseniz okuyun turkiyeye gidip orda mesleginizi icra edebilirsiniz ikiside baba biz imkansiz turkiyede yasam surdurmemiz nedenide burda dogup buyumeleri uc bes haftada bile zor dayaniyorlar turkiyede turkiyede bana gore yasam zor istersen milyar kazan cunku ortam cok zorluyor insani nedeni insanlarin kendisi.Hayirli olsun sana ve cocuklarina yolu acik olsun.

tolgahamburg
15 Ağustos 2016, 09:13
ben o ilanı gazetede görmüştüm İngilizce ve almanca bilen home Office den çalışabilecek hem İstanbul hem ankarada arıyorlardı,yaşına göre aldığı maaş türkiye şartlarına gayet güzel Hayırlısı olsun.Milyar lar kazan Türkiyede gamberoglu2000 emin ol gençlerin işi Almanyadan iyi olur Bu arada gençlerin memleketemizde entegrasyon problem yaşaması normal daha sonra Almanya ya gelenler sanki hemen entegrasyonmu oldular?Almanya türkiye olsun korkuları atın hayata sarılarak yaşamaya bakmalıyız çünkü korkuların ecele faydası yok...Bizim Almanya dan ithal gelinimiz var istanbulda yaşıyorlar kocası thy pilot kendiside Siemens te çalışıyor gelirleri ortalama 20 bin tl den fazlaok78rcpbaşka bir arkadaşımda özel bir okulda almanca bölüm başkanı:rolleyes:oda 5 sene kaldı en sonunda bunaldı döndü istanbula

gamberoglu2000
15 Ağustos 2016, 09:41
tolga arkadas ben geleli almanyaya 30 sene oldu bizim anne babalarimiz uyum saglamamis 50 senedir almanyaya bu cocuklar burda dogdu buyudu bunlar nasil uyum saglasin turkiyeye benim cevremdede belki 10 kisi gitti deneyeyim dedi 6 ay surdu geri geldiler senin anliyacan burda dogup buyumus insanlarin turkiyeye adapte olmasi dahada zor.12 yasinda ben turkiyeden almanyaya geldim ben dayanamiyorum turkiyedeki ortama gecen sene az daha adamla bicak bicaga girisiyordum burdaki duzen yok turkiyede isterse milyon versinler ha cografi acdan turkiyenin dunyada esi benzeri yok ama insan acisindan afrika arap ulkelerinin azicik uzerindeyiz bunlari gordum ben.

tolgahamburg
15 Ağustos 2016, 10:16
Aksiyon konusunda haklısın bitmez:)kanunlara uymama problemi var fakat insanlık olarak bizim kültür ağır basar ;aman sen gene sakin ol

Oguzhan06
15 Ağustos 2016, 14:41
ben o ilanı gazetede görmüştüm İngilizce ve almanca bilen home Office den çalışabilecek hem İstanbul hem ankarada arıyorlardı,yaşına göre aldığı maaş türkiye şartlarına gayet güzel Hayırlısı olsun.Milyar lar kazan Türkiyede gamberoglu2000 emin ol gençlerin işi Almanyadan iyi olur Bu arada gençlerin memleketemizde entegrasyon problem yaşaması normal daha sonra Almanya ya gelenler sanki hemen entegrasyonmu oldular?Almanya türkiye olsun korkuları atın hayata sarılarak yaşamaya bakmalıyız çünkü korkuların ecele faydası yok...Bizim Almanya dan ithal gelinimiz var istanbulda yaşıyorlar kocası thy pilot kendiside Siemens te çalışıyor gelirleri ortalama 20 bin tl den fazlaok78rcpbaşka bir arkadaşımda özel bir okulda almanca bölüm başkanı:rolleyes:oda 5 sene kaldı en sonunda bunaldı döndü istanbula

Aynen kardeşimizin dediklerine katılıyorum . Gerçekden türkiyede , dışardan bakıldığinda her ne kadar yaşam zor görükse de , belli bir zeminin varsa eğer ... (Bu zeminden olmazsa olmazından birisi konut ... ) inanın bana yaşamak zor değil..başından beri yazdıklarımı okumuş isenız bizim 14 aydır ne zorluklar çektiğimizi , ınsanlarımızla zaman zaman nasıl münakaşa yaptığımızı okumuşsunuzdur arkadaşlar,,, fakat inanın bana her şeye rağmen mutluyum , mutluyuz. İki hafta evvel buradan almanyaya ve oradan da norveç e gidip tatil yaptık .. 3 hafta toplam memleketi terk etmiştik , ama yetti bize . 3 hafta sonunda tüm olumsuzluklara rağmen , toprağımı özledim, köyümü özledim, insanlarımı , camii arkadaşlarımı , tozlu yolları, güneşi özledim... Özledim dostlar ...

Oğluma gelince , o almanyada elektroniker für gebâudetechnik ögrenmişti ama gördüğünüz gibi mesleğinde çalışmıyor ..zaten burada sadece inşaat elektrikçisi olarak çalışsa işi zor olurdu ..ve sanırım tutunamazdı ...
Kendi başına bir iş açmak da olmuyordu zaten . Milli eğitim buna müsade etmiyordu . Ya açıkdan liseyi bitirecekdi ,,yada bir yere girip çalışacakdı. Biz de okulların anmeldung zamanını bekleyip onu açık liseye yazdıracakdık ki Rabbim burdan verdi kısmetini.
Buraya nasıl alışırız diye yazıyor bazı gençlerimiz ? Arkadaşlar alışmayacak birşey yokki ..fakat şu da bir gerçekki o gençlerin yanına anne ve babanın büyük desteği gerek ..malum onların çevresi, tanıdığı, eşi dostu az olur...insanlarımızla münasebetlerini , istişarelerini takip edip ona göre gerektiğinde uyarmak gerekir ..maddi ve amnevi olarak büyük destek lazım ..ama olmaz diye birşey yok , olur .
Tabiiki gençlerimizin orada üniversite bitirmeleri daha avantajlı , bunu konuşmaya hiç gerek yok .. Her gencimize de tavsiye ederim ..mutlaka okuyun .. Böyle bir mslek yaparak burada bir yere varılmıyor ! Bu kesin..

Toparlıyorum , eğer geçiminizi az buçuk garanti altına almışsanız arkadaşlar , örneğin bir eviniz ve emekliliğiniz falan varsa burası almanyadan çok daha iyi.

gamberoglu2000
15 Ağustos 2016, 16:14
ne deyim oguzhan arkadas allah yolunuzu acik etsin insan mutlu oldugu yerde yasamali bu amazonlarin ortasi olsa bile.Allah ilerde pismanliklarla karsi karsiya birakmasin bu karar ne olursa olsun.Hayat zor nerde olursan ol devir para devri insanlar bosuna almanyaya gelmeye calismiyor tadi kacti buranin ama dunya boyle nere gidersen git onemli olan mutluluk bana gore almanyada onceki gelenler uc kurus para artirayim derken almanyayi kotuleye kotuleye ucagin ustunde geldiler altinda geri donduler.Yasadigin yeri seviyorsan bana gore afrikada olabilir guzel yasarsin yeterki ictenlikle sevin yasadiginiz yeri.Hepimiz yabanciyiz her yerde insan olarak.

hOrOz
15 Ağustos 2016, 17:22
benim 7-8 arkadaşım geri döndü valla hepsi kral gibi yaşıyor

geri dönecek kişi bir defa Almanya -Türkiye karşılaştırması yapmayacaksın .... kapıyi kapattın mı geriye bakmayacaksın

buradaki gibi yaşamak istiyorsan hiç geri dönme ...

birde işini aşını ayarlayıp gideceksin yoksa oraya gidip bir şeyler aramıyacaksın

akdenizli33
15 Ağustos 2016, 17:48
Oguzhan06 arkadasim guzel sen gelirin ayda 6000 tl..su anda bir isle mesgulmsun ankarada

Oguzhan06
15 Ağustos 2016, 19:42
Oguzhan06 arkadasim guzel sen gelirin ayda 6000 tl..su anda bir isle mesgulmsun ankarada

Hayır dostum bir iş tutmak niyetinde de değilim.... Hanımla ikimiz emekliyiz , biraz da kira gelir
Miz var ,,,, bunun yanı sıra da babamdan çiftçiliği devraldım ...allah bereket versin oradan da biraz kalıyor .. Rabbim herkese nasip etsin dostum . Bir sıkıntım yok şükür ...yalnız şunu söyleyim ..evet 6.500 e yakın gelirim var en az ama bununyaklaşık 3 bin i ancak harcanıyor .. Hemde rahat rahat harcayarak, sıkmadan ... ,!

SesSizliK
15 Ağustos 2016, 20:55
TR de kira vermedikten sonra Allah bi yerden elbet rizgini verir calisir ve gecinirsin, ama benim dikkatimi ceken sey burdan kesin dönüs yapmak isteyenlerin cogu TR de hic bi is yapmadan bedavadan gecinip gitmeyi hayal ediyor ( yok öyle bi dünya ) ikincisi Almanyada yasayipta TR deki insanlardan beter FAKiR hayati ( var yemez ) yasayan cok insan var gece gündüz cumartesi pazar demeden calisan coluk cocuguna hanimina zaman ayirmayan cok insan var Almanyada bumu yasamak :) soruyorum

DepLoy
16 Ağustos 2016, 12:35
Hayat dünyanın her yerinde farklı sebeplerden zor.. Alanya yarı Almanya sayılır bence Alanya'ya yerleşirseniz daha az uyum sorunu yaşarsınız..

http://m.tahmini.tr.gg/ALMANLAR-NEDEN-T-Ue-RK%26%23304%3BYE-h-DE-YA%26%23350%3BIYOR-f-.htm

http://euturkhaber.com/bizim-almanlar/

gamberoglu2000
20 Ağustos 2016, 08:16
kac cevap okudum hic dogru dürüst cevap bulamadim ben kesin dönüs yapmayi planliyorum vede emekli kesintimide cekmek istiyorum türkiyeden emekli islerim tamam ne gibi bir prosödür vardir burdan türkiyeden
dadaloglu senin soruna karadeniz arkadas var o bu islerin uzmani ona bu sorunu sorarsan daha saglikli cavap alirsin o iyi biliyor saygilarimla kararin hayirli olsun.

hOrOz
20 Ağustos 2016, 08:48
dadaloglu senin soruna karadeniz arkadas var o bu islerin uzmani ona bu sorunu sorarsan daha saglikli cavap alirsin o iyi biliyor saygilarimla kararin hayirli olsun.

birincisi Almanya daki oturumu iptal ettiereceksin
2 sene Türkiye bekleyeceksin

ilgili prim iadesi formunu kullanarak, http://www.deutsche-rentenversicherung.de/Bund/de/Inhalt/5_Services/04_formulare_antraege/_pdf/A5800.pdf?__blob=publicationFile&v=14
Almanya’dan “Deutsche Rentenversicherung - Nordbayern, 95440 Bayreuth” adresindeki Alman Emeklilik Sigortasına,
Türkiye’de ikamet ediyorsa bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne müracaatta bulunabilir.

sadece kendi ödediğin primler iade edilir

Işiz kalinıp Arbeitsamt prim ödediyse onların ödediği primler geri alınamaz

eğer Almanya da borcun varsa kesilir

eğer boşanma varsa eşine de hak doğar

hususları da dikkate alınmalıdır.

dadaloglu38
20 Ağustos 2016, 10:33
Allah dan başka kimseye borcum yok ailece gitmeyi planlıyorum Türkiye de 6 kalınca her şey bitmiyor mu oturum falan yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim

hOrOz
20 Ağustos 2016, 11:09
Allah dan başka kimseye borcum yok ailece gitmeyi planlıyorum Türkiye de 6 kalınca her şey bitmiyor mu oturum falan yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim

Türk vatandaşı olan bir sigortalıya Almanya'daki sosyal güvenlik primlerinin iade edilmesindeki ön şart iki yıllık bekleme süresinin dolması ve Almanya’yı terk etmiş olması.
yani buradan Abmelden yapmanız gerek ..

Dikkat edilecek diğer bir konu Türkiye de sigortalı çalışılmaması ..
İki yıllık bekleme süresi içinde yeniden Türkiye’de veya Almanya’da zorunlu sigortalı olunursa,
iki yıllık bekleme süresi her keresinde zorunlu sigortalılığın sona ermesinden sonra yeniden başlamış sayılıyor.

dadaloglu38
20 Ağustos 2016, 15:06
Türkiye de emeklilik olacagım hanımda bende işlemleri bitirdim o yüzden çalışma olmayacak pasaportu öldürmeden burda çalışma ve sosyal yardım almasam olurmu

Yakamoz 34
20 Ağustos 2016, 16:30
Türk vatandaşı olan bir sigortalıya Almanya'daki sosyal güvenlik primlerinin iade edilmesindeki ön şart iki yıllık bekleme süresinin dolması ve Almanya’yı terk etmiş olması.
yani buradan Abmelden yapmanız gerek ..

Dikkat edilecek diğer bir konu Türkiye de sigortalı çalışılmaması ..
İki yıllık bekleme süresi içinde yeniden Türkiye’de veya Almanya’da zorunlu sigortalı olunursa,
iki yıllık bekleme süresi her keresinde zorunlu sigortalılığın sona ermesinden sonra yeniden başlamış sayılıyor.

Yanlis biliyorsun Kardesim.
Ben o parayi aldim, ve o arada Almanyada idim. LVA dan birisi ile görüstüm, bana kendisi anlatti. Iki Sene Rente kasasinda hic bir hareket olmiyacak, Tam 24 ay sonra parayi kesintili olarak alabilirsin.
Yani Almanyayi terk etmek veya oradan Abmelden yapmak diye bir mecburiyet yok.
Sayet Pasaportunun süresine dikkat edersen ve gecerli bir oturma müsaaden varsa, Almanya disinda 5ay 29gün kalabilirsin. Ben bu süreyi geciktiriyorum, yakalana kadar.

hOrOz
20 Ağustos 2016, 21:02
Ben o parayi aldim, ve o arada Almanyada idim. LVA dan birisi ile görüstüm, bana kendisi anlatti. Iki Sene Rente kasasinda hic bir hareket olmiyacak, Tam 24 ay sonra parayi kesintili olarak alabilirsin.
Sayet Pasaportunun süresine dikkat edersen ve gecerli bir oturma müsaaden varsa, Almanya disinda 5ay 29gün kalabilirsin. Ben bu süreyi geciktiriyorum, yakalana kadar.

O zaman sen Almanya da illegal ikamet ediyorsun .. Primlerin alınması için kesin dönüş şartı aranıyor ..

İkametgahı Türkiye’de kalmak kaydı ile Almanya’ya veya AB üyesi bir ülkeye ikamet amacı dışında (Turistik veya iş görüşmesi gibi) gelip gitmesinde primlerin iadesi hakkı açısından bir sakınca oluşmaz.

Bir Türk vatandaşımız Alman sosyal güvenlik sistemine tabi çalışmalarını sonlandırıp Alman ikametinden (Abmeldung) ayrılarak Türkiye’ye kesin dönüş yapması halinde
prim iadesi için gerekli 24 takvim ayı bu tarihten itibaren başlar. Kendisi bu sürede Alman emeklilik sigortasına zorunlu prim ödemesi yapmadığı gibi
isteğe bağlı bir sigorta primine de hak kazanmamış olmalıdır. Ayrıca yine bu sürede ikametini Türkiye’ye taşınmalı ve Türk makamlarından (Muhtarlık, Nüfus Müdürlüğü gibi)
aldığı ikametgah belgesi ve yurda girişine esas giriş-çıkış sayfalarının da bulunduğu pasaportunun fotokopilerini Alman Emeklilik Sigortasına vererek durumunu belgelendirmelidir.

Bunları yaptıktan sonra vatandaşımız Almanya’ya veya AB üyesi bir ülkeye tekrar ikamet amacıyla seyahat etmemesi gerekir.

http://www.av-yilmaz.de/ZJoomla/makaleler/53-almanya-emeklilik-primlerinin-iadesindeki-24-ay-bekleme-sueresinde-cikan-sorunlar

Gercekler
20 Ağustos 2016, 22:40
Dogrusunu anlatayim, uzmanlik alanimdir.

1. Öncelikle sirft Türk vatandasi olacaksiniz. Cifte vatandaslar alamaz.

2. Alman Emeklilik Kurumu tarafindan, medizinische Reha (tibbi yardimlar) ve berufliche Reha (ise dönüs icin yardimlar) almamis olmaniz gerekiyor. Eger aldiysaniz, sadece o tarihten sonra yatirilan primleri cekebilirsiniz.

3. Iki sene bekleme süresi var. Bu iki sene süresini ister Almanya'da gecirin, ister Türkiye'de, ister baska ülkede. Bu iki sene süresinde, sigortali calismamaniz gerekiyor. Türkiye'den emekli ayliginzi baglatabilirsiniz. Arbeitslosengeld 2 alabirsiniz, Minijob (...sizden prim kesilmemek sartiyla) calisabilirsiniz. Sigortali bir iste calisamazsiniz. Normal Arbeitslosengeld alamazsiniz. Pflegegeld alamazsiniz, Bagkurlu is yapamazsiniz, SGKli calisamazsiniz.

4. Iki sene sonra Almanya'da belediye ye gidip kendinizi abmelden yaptirmaniz gerekiyor. Abmeldung belgesine mutlaka Türkiye'deki acik adresiniz yazilmasi gerekiyor. Baska bir devletde dönerseniz paraniz verilmiyor.

5. Sonra Türkiye'ye dönüyorsunuz. Mutlaka gümrükte pasaportunuza giris mühürü bastirtiyorsunuz, ispatlar olarak gercekten Türkiye'ye döndügünüze dahir.

6. Abmeldung kagidi, Pasaportun giris mühürü ve prim iadesi icin gecerli olan "T" dilekcesi ile SGK Il Müdürlügündeki, Yurt disi daire hizmetleri baskanligina gidiyorsunuz. Bu formda Türkiye'de de iki senedir calismamistir diye SGK bir mühür basip Almanya ya yolluyor. Sonra paraniz geliyor. Bu formda ayrica sizden hesap numarasi soruluyor. Mecbur sizin üstünüze ait bir hesap numarasi olmasi gerekiyor. Esinizin üzerinde olsa baska kisinin hesap numarasi kabul edilmiyor. Illaki baskasinin hesabina gidecekse bu evrak Noterden belge sunulmasi gerekiyor.

7. Oturmanizi Alman Emeklilik Kurumu sormuyor. Yani uyaniklik yaparsaniz, 6 ay sonra oturmaniz ölecegi gicin, ölmüs olmuyor ve geri cikip gelebiliyorsunuz. Buradaki gaye esini, dostunu sorunsuz bir sekilde gelip görebilsin diye. Ama bunu bir kac vatandasimiz su istimal ederse, size garanti veriyorum, bundan sonra oturumuda öldürtürüz. Dikkat cekerim öldürtürüz diyorum. Gerisini sormayin.

Gercekler
24 Ağustos 2016, 23:33
Gurbet diye bir sey yoktur. Hepsi piskolojik olarak etkilenmetir.

moralist
26 Ağustos 2016, 13:39
Arkadaslar memlekete geri dönün hicbir problem yok,heryer cennet gibi,zaten terörde bitti,yinede bazen dikkatli olun ne olur ne olmaz,bide 1000 tl bile yetiyor pazarlar cok ucuz 50 tl ye herseyimi aldim gecen
saglicakla kalin

Oguzhan06
26 Ağustos 2016, 15:32
Arkadaslar memlekete geri dönün hicbir problem yok,heryer cennet gibi,zaten terörde bitti,yinede bazen dikkatli olun ne olur ne olmaz,bide 1000 tl bile yetiyor pazarlar cok ucuz 50 tl ye herseyimi aldim gecen
saglicakla kalin

Dostum kaldigin yere bagli ve birde coluk cocuk varsa imkansiz bu senin dedigin ... 1000 degil de 1500 tl ile gecinen leri bende taniyorum dogru .. Ama kesinlikle kipirdayacak bir durumlari yok ...yani ne extradan bir sey alip ne de izin yapabilirsin o parayla ... Hele hele de cocuk büyütmek, okutmak imkansiz !

Mr.Robot
26 Ağustos 2016, 17:39
saglicakla kalin

Yemeyip, icmeyip, alis veris yapmadan, hele hasta veya kesinlikle hastanelik olmadinmi, yazmayi unutmussun. T

Paran oldumu Türkiye güzel yazilmis, sorayim ozaman paran oldumu neresi kötüki?

Akli olan geri dönmek degil ileri gitmeye ugrasir. 24edq50

kancasis
26 Ağustos 2016, 20:13
saglicakla kalin

moralist arkadaşımıza katılıyorum Her yer cennet gibi. 5 seneyi gecti Türkiyedeyim bunu sammiyetle söylüyorum burda cook huzurluyum.

Türkiyedeki güzellikler anlatlakma olmuyor yaşamak lazım.

EN AZINDAN Mutlaka EV KİRASİ HARİC 2000 TL gelirin olmalıdır iki kişi icin

Gercekler
27 Ağustos 2016, 23:32
Rahatlamanin nedeni Türkiye'nin daha iyi oldugu icin veya Almanya'nin daha kötü oldugundan degil. Neden sirf ayni sigara icenin birakmasi gibi beynin icinde bitiyor.

Almanya'da sana 5000 Euro aylik verecekler yine tatmin olamazdin. Sorun piskolojik birde zevk meselesi.

Ben Almanya'dan cok memnunm. Ha Türkiye'de yasam memnun olmazmayim, olurum. Ama ben her yere uyum saglarim hemen. Onun icin heryerde mutlu olurum.

dadaloglu38
28 Ağustos 2016, 11:16
Sayet Pasaportunun süresine dikkat edersen ve gecerli bir oturma müsaaden varsa, Almanya disinda 5ay 29gün kalabilirsin. Ben bu süreyi geciktiriyorum, yakalana kadar. tesekkür ederim kardesim nasil kesinti oluyor aciklarmisin madem almisin

Safak
28 Ağustos 2016, 12:07
Sağımı Solumu Dağıtmadan Genc Yaşta Bir Emekli Olabilsem...Bir Dakika Durmam Almanyada...

türko28
28 Ağustos 2016, 13:17
Sağımı Solumu Dağıtmadan Genc Yaşta Bir Emekli Olabilsem...Bir Dakika Durmam Almanyada...
aynen ben de senin gibi düsünüyorum.yasimiz cok genc olmasa bile:D

Gercekler
28 Ağustos 2016, 13:34

Varmisin 1000 Euro iddiasina? Iki sene sonra mecbur abmelden yapman gerekir. Kim oldugumu söyleyemem. Ama yetkiliyim!!!

tolgahamburg
28 Ağustos 2016, 13:58
selam gerçekler hep yetkiliyim diyorsun konunun devamını getirmiyorsun;)yarım kalıyor hep;Almanya cumhurbaşkanı değilsin herhalde:D:D:D

Gercekler
28 Ağustos 2016, 14:19
selam gerçekler hep yetkiliyim diyorsun konunun devamını getirmiyorsun;)yarım kalıyor hep;Almanya cumhurbaşkanı değilsin herhalde:D:D:D

Tolga arkadasim, sorunun PNden yaz. Gecen gün baktim, senin o konuyu bulamadim.

Ayrica acik söyleyim keyifsizim. Önce bu boardda cok mekaleler gibi seyler yazmistim. Hep kitlediler. Hatda bagzi arkadaslar komsu boarddan beni takip etmisti, isleri yarim kaldi diye.

türko28
28 Ağustos 2016, 14:24
var mi deutschland da böyle bir yer.bu sadece 1 tanesi..
http://i.hizliresim.com/XdqQWj.jpg

tolgahamburg
28 Ağustos 2016, 15:33
var be Türko28 dünya güzel...Ama insanın tabiki kendi memleki gibisi yok...Bizim terastan yaşadığım yerin fotosunu ekliyorum şimdi yaşanmazmı burada?http://www.directupload.net/file/d/4461/mhqs76nj_jpg.htm

hOrOz
28 Ağustos 2016, 19:52
Buralarıda bizim sahilleri aratmıyorda ama deniz soğuk be ya

Den Haag - Scheveningen 24.08.2016

http://i.hizliresim.com/1NMjlj.jpg

tolgahamburg
28 Ağustos 2016, 20:41
Buda önden görünüşü:ohttp://www.directupload.net/file/d/4461/hlruvz8t_jpg.htm ------------------------- http://www.directupload.net/file/d/4461/ymqwrgnm_jpg.htm yazında kış için hazırlık yapıyoruzok78rcp

türko28
28 Ağustos 2016, 21:48
@horoz usta iki resmi yanyana koy sanki senin resmin biraz yapmacik yapay gibi,karanlik canlilik yok.ama benim resim capcanli insanin ici aciliyor sanki.arada fark var bak sen bile soguk diyorsun..

Oguzhan06
29 Ağustos 2016, 14:00
Varmisin 1000 Euro iddiasina? Iki sene sonra mecbur abmelden yapman gerekir. Kim oldugumu söyleyemem. Ama yetkiliyim!!!

Arkadaslar yazilari takip edenler görmüstür . Ben döneli 1 seneyi gecti ve cok arastirdim .. Almanyadan kesin dönüs yaptiginda abmelden yapman gerek . Bu sadece yabancilar icin olan bir yasa degil . Almanlar icin de gecerli! Kayitli kaldigin sürece devlete vergi beyannamesi vermen gerek , hastalik sigortani herhangi bir sekilde ödemen gerek ... Oradan abmelden yapmadan gelir isen sayet ve bu yillar sonra meydana cikarsa , en azindan Krankenkassen senin o gecmis yillarinin hastalik sigorta bedelini faiziyle ve cezasiyla almaya yetkisi var, haberiniz olsun.. , ! Ben Abmelden yaptim, basim rahat .. Abmelden yapmanin sadece bir iki desavantaji var... Sayet abmelden yaparsaniz ve almanyadan , resmi kurumlardan bir belge lazim olursa o zaman berlin e basvurmaniz gerekiyor, ki bu da coook uzun sürüyor..veyahut da oturdugunuz yerdeki alman konsolosluguna gideceksiniz ... Sebebi sizin tüm belgekerinizin berlinde ki arsiv e gönderilmesi .
Diger bir desavantaji ise ..orada ikametiniz olmadigi icin üzerinize araba actiramazsiniz , banka hesabi actiramazsiniz ve bir de hacca gitme niyetiniz varsa bunu abmelden yapmadan gidin cünkü malum hacca giderken artik almanyada en az bir senelik ikametgah istiyorlar !

dadaloglu38
29 Ağustos 2016, 21:32
Arkadaslar yazilari takip edenler görmüstür . Ben döneli 1 seneyi gecti ve cok arastirdim .. Almanyadan kesin dönüs yaptiginda abmelden yapman gerek . Bu sadece yabancilar icin olan bir yasa degil . Almanlar icin de gecerli! Kayitli kaldigin sürece devlete vergi beyannamesi vermen gerek , hastalik sigortani herhangi bir sekilde ödemen gerek ... Oradan abmelden yapmadan gelir isen sayet ve bu yillar sonra meydana cikarsa , en azindan Krankenkassen senin o gecmis yillarinin hastalik sigorta bedelini faiziyle ve cezasiyla almaya yetkisi var, haberiniz olsun.. , ! Ben Abmelden yaptim, basim rahat .. Abmelden yapmanin sadece bir iki desavantaji var... Sayet abmelden yaparsaniz ve almanyadan , resmi kurumlardan bir belge lazim olursa o zaman berlin e basvurmaniz gerekiyor, ki bu da coook uzun sürüyor..veyahut da oturdugunuz yerdeki alman konsolosluguna gideceksiniz ... Sebebi sizin tüm belgekerinizin berlinde ki arsiv e gönderilmesi .
Diger bir desavantaji ise ..orada ikametiniz olmadigi icin üzerinize araba actiramazsiniz , banka hesabi actiramazsiniz ve bir de hacca gitme niyetiniz varsa bunu abmelden yapmadan gidin cünkü malum hacca giderken artik almanyada en az bir senelik ikametgah istiyorlar !
oguz kardes birkac kisiden duydum asli varmi yokmu bilmiyorum kesin dönüs yapmis biri olaraka size sorayim kesin dönüs yapanlara 18 bin euro para ödüyormus almanya biri diyor on bin euro asli varmi böyle bir seyin

66nakyoz
29 Ağustos 2016, 21:38
Arkadaşlar bende 2007 de kesin dönüş (pardon dönüş değil, ilk defa göç ettim (:-)). Almanya'da doğdum büyüdüm fakat kendime ve aileme yapabileceğim en büyük iyiliği yapmışım. Cocuklarımı benim gibi ezan sesine hasret bırakmadım Allah'ın izniyle. Cebimde 5000 EUR borç para ile işimi ayarlayarak apar topar geldim. Çocuklar o zaman 1. ve 2. sınıfı bitirmişti. Benden daha kolay alıştı onlar. İlk başta zorluklar olmadı değil çünkü resmi prosedürler o zaman çok problemliydi. Devlet dairesinde iş yaptırmak zulümdü, ama şükür bunlar geride kaldı. Şu an Almanya'da kalsaydım rüyamda göremeyeceğim rahatlıktayım. Evimiz de oldu barkımızda, arabamız atımızda. Ha İstanbul değilde daha küçük bir yer olsaydı belki daha kolay olurdu ama nasip böyleymiş. Gelecek arkadaşlara her zaman tavsiyem geriye bakmayın ve gemileri yakıp gelin yoksa huzurlu olamazsınız. Hala bazen kendimi ucuzmuş veya pahalıymış altı üstü 5 EUR derken yakalıyorum ama o da işin cilvesi. (35 sene Almancı olmak 10 senede atılmıyor (:-)). Rabbim isteyen herkese cennet vatanımıza dönmeyi nasip etsin. Selam ve dua ile

akbaba
29 Ağustos 2016, 22:55
66nakyoz, arkadasim bir sakincasi yoksa,burda ne is yapiyordun? yasin kac? Türkiyede nereye gittin?ne is yapiyorsun?gelirinden,geciminden memmunmusun?
belki dönmeyi düsünenlere cesaret vermis olursun..
Allah hepimize,cok gec olmadan,Cennet vatanimiza dönmeyi nasip etsin

Oguzhan06
30 Ağustos 2016, 09:26
oguz kardes birkac kisiden duydum asli varmi yokmu bilmiyorum kesin dönüs yapmis biri olaraka size sorayim kesin dönüs yapanlara 18 bin euro para ödüyormus almanya biri diyor on bin euro asli varmi böyle bir seyin

Dostum onu bilemiyecegim cünkü ben o konuyu arastirmadim . Arastirmadim cünkü ben cifte vatandasim , dolayisi ile orada haklarimi dönüp de öldürme gibi bir sey söz konusu değildi benim için. Fakat böyle bir para söz konusu olsa bile bunu mutlaka tüm haklarını öldürmeden vermezler diye düşünüyorum ve verilen birkaçbin euro için kesinlikle haklarınızı öldürmeyin derim ben... Ve aynen arkadaş 66nakyoz un dediğine katılıyorum ... Azıcık hazırlık ve biraz da beklentini aşağıya çekmek yeterli dostlar ... Çok memnunum ...Rabbim dönmek isteyen her arkadaşıma hakkında hayırlısı ise nasib etsin inşallah.

dadaloglu38
30 Ağustos 2016, 09:50
Oguz kardeşim teşekkür ederim ben ve hanım türkiye den emekli oluyoruz onun için kendi haklarımı öldürmek niyetindeyim yaşım 51 bu yaşdan sonra bir şey yapulmaz

misterno
30 Ağustos 2016, 18:23
Yemeyip, icmeyip, alis veris yapmadan, hele hasta veya kesinlikle hastanelik olmadinmi, yazmayi unutmussun. T

Paran oldumu Türkiye güzel yazilmis, sorayim ozaman paran oldumu neresi kötüki?

Akli olan geri dönmek degil ileri gitmeye ugrasir. 24edq50

Yanlis bu laf

Paran olsada kendi memleketinde olmadikca mutlu olamiyorsun

Ben oyle adamlar taniyorum 1 milyon dolardan fazla parasi var ama calistigi sirket senede iki haftadan fazla izin vermiyor. Toplam 1 ay izin hakki var ama ayni anda 2 haftadan fazla izin alamiyorsun

E bu adam isinden ciksa tr ye gitse ne is yapacak afam memur zihniyetli hayatinda is yapmamis mirastan para kalmis

Isinden cikamiyor cikarsa saglik sigortasi zorunlu ve cookk pahali. Tr ye donemiyor donse is yok

Yani parayi tr de kazanan mutludur ecnebi memlekette degil. Buralarda paranin bir degeri yokki

haveri68
30 Ağustos 2016, 19:21
Mutluluk kafanda baslar orda biter diye klasik bir söz vardir ,cok kisi duymustur önceden bana cok kilise bir söz gibi geliyordu ama simdi kabul ediyorum mutluluk beyinde baslar ve orada biter ama bunu kabullenmek kolay olmuyor yada uygulamasi kolay degil .

Türkiye ye gelince Türkiye bizim biraktigimiz türkiye degil yada cocuklukta özlem duydugumuz türkiye yok ,biz sadece kendi kendimize yalanci bir cennet yapmisiz türkiye cennet diye bende temelli dönüs yapmayi düsünüyordum ama 3 yildir türkiyede uzun uzun kaldim emekliyim egede kücük sirin bir kasabaya yerlestim yillar önce aldigim arsaya ev yaptim hayalimdeki evi bahceyi hic maddi sorunum yok ama türkiye yi ariyorum
40 yillik hayalimdeki türkiye yi bulamiyorum insanlari bir tuhaf yada ben bir tuhafim , bir iki ay kaldimmi her gün kendime soruyorum bu türkiye yemi dönüs yapacagim diye akil ve mantigi almanyada birakirsam sorun yasamam diye düsünüyorum , yoksa türkiyedeki dönen dümenleri insanlarin üc kagitlari sorumsuzluklari vurdum duymazliklari arsizliklari saygisizliklari nezaketsizlikleri sayamadigim olumsuzluklari bitiremem galiba ben almanya yi ariyorum türkiye de almanyada da türkiye yi sorun bu olsa gerek .

Safak
18 Eylül 2016, 17:53
Sen daha cicim ayindasin hele bir gec ..... ayina o zaman böyle konusmassin burada kesin dönüs hayal mi yoksa sona yaklasiyormuyuz diye konuyu acan bendim ve en hizli savunucusuydum 3 yildan beri türkiyede cok uzun kaldim ( ve insatla ugrastim daha dogrusu insanlarla ugrastim ) hic tanimadigim insanlarla nasil taklalar astiklarini nasil kelime oyunu yaptiklarini nasil din den bahsedip hirsizlik yaptiklarini para icin satamayacaklari hic bir sey olmadigini nasil lar okadar cok ki anlatmakla yetmez sende bizimle paylas diyordun hatirladin mi,ben sana su kadar söyleyim benim 3 yilda yasadigim belkit bir insan normal sartlarda 10 yilda ancak yasar
türkiyede ,bir KERE AHLAK sorunu var herseyden önce ahlak ,etik degerler bes para bile etmiyor herkes yapmis oldugu ahlaksizlikla övünüyor ,tam ümidimi kaybederken tertemiz insanlarlada karsilastim ama oran cok düsük 100 kiside 2 kisiyi gecmiyor hem benim yasadigim yer genellikle insanlarin hayalindeki yasam yeriydi , Maddi sorunun bile olmazsa türkiye cok cok pahali bir tost 10 tl bir kumpir 15 tl zihniyet bozuk anliyormusun
ama bana ne bunlardan ben kendime bakarim yada bende uyum saglarim diyorsan sorun yok malesef ben diyemiyorum ahlaksizliklari gördükce tiksiniyorum ,yalan dolan sadece sana bir seyler satacaklari lazim dünyanin en kibar insani oluyorlar hemen yemek icmek samimiyet olmazsa sen benim kim oldugumu biliyormusun mafyanin besinci kusagi güclüye gelince el öpüyorlar gücsüze gelince boyun kesiyorlar ortasi yok dostum iki ucta yasiyorlar ya en alt ya en yüksekte ve hepsi maskeli kisiliksiz kisileri oynuyorlar Bunu genelliyemeyiz ama cogunluk böyle malesef sende bir kac yil yasa bak bakalim neler yazacaksin benim cok milliyetci bir arkadasim var ben böyle deyince bana hep kizip elestiriyordu gecenlerde gördüm simdi senden daha cok tiksiniyorum yasadiklarimla diyor yani benden daha cok nefret ediyor ve bizler sahilde yasayan emekliler böyleysek calisanlari parasizlari garibanlari siz düsünün

yazını birkac defa okudum, bizlere öğüt verici icinden geleni ne yaşadıysan yazmışın...

Benim icin belki cok erken Emekliliği düşünüp Türkiyeye dönmek, daha önümde nerden baksan 8 senem var Türkiyede Emekli olabilmek icin..

İşyerinde 60 üzerinde cok Arkadaşım var Bunların Bana anlattıklarına göre durumları cok iyi bilmem 8 Kiracısından bahsedenler + paha bicilemez arsaları ne bileyim Duplex yazlıkları olanlar ve Bankada iyi parası olanlar, yani maddi durumu kesinlikle kötü değil. gel gelelim Almanyada kaliferi bile olmayan 54 metre kare yerde otururlar sıcak su icin iprikden su ısıtırlar, iş yerinde herhangi bir kriz konuşulsun genclerden fazla korkuyorlar yani anlayacağınız, Bunlar Türkiye'ye parasızlıktan mı korkuyor yada doyumsuzluktan mı..?

Böyleleri Almanyada cok var, inanın coğu ne parasını nede Emekliliğini yiyebildi.
İn

haveri68
18 Eylül 2016, 18:54
yazını birkac defa okudum, bizlere öğüt verici icinden geleni ne yaşadıysan yazmışın...

Benim icin belki cok erken Emekliliği düşünüp Türkiyeye dönmek, daha önümde nerden baksan 8 senem var Türkiyede Emekli olabilmek icin..

İşyerinde 60 üzerinde cok Arkadaşım var Bunların Bana anlattıklarına göre durumları cok iyi bilmem 8 Kiracısından bahsedenler + paha bicilemez arsaları ne bileyim Duplex yazlıkları olanlar ve Bankada iyi parası olanlar, yani maddi durumu kesinlikle kötü değil. gel gelelim Almanyada kaliferi bile olmayan 54 metre kare yerde otururlar sıcak su icin iprikden su ısıtırlar, iş yerinde herhangi bir kriz konuşulsun genclerden fazla korkuyorlar yani anlayacağınız, Bunlar Türkiye'ye parasızlıktan mı korkuyor yada doyumsuzluktan mı..?

Böyleleri Almanyada cok var, inanın coğu ne parasını nede Emekliliğini yiyebildi.
İn

Ben dobra bir insanim Maskemdem kurtulmus kendini asmis bir insanim filozofun birisi söyle diyor her cocuk dünyaya kompleksle gelir kimki kompleksini asarsa özünü bulur ,onun icin mesele özünü bulmakta geciyor mesele Felsefe den geciyor ,benim de cok tanidiklarim var milyon € olani bile var ama paranin kölesi olmus gözü onun disinda hic bir deger görmüyor bilmiyor , görgü bilgi kültür felsefe onun icin hic bir deger degildir varsa para yoksa ( elbette parasiz olmuyor ) ama para tapilacak bir sey degil imkanlarin ve sartlarin ölcüsünde dünya degerlerini kesfedeceksin nimetlerden faydalanacaksin har vurup harman savirmayacaksin .

kesin dönüs yapmis olanlari cok arastiriyom genelde bazilari oynuyor ,pisman ama geri dönüs ü kabullenemiyor ,bazilari gercekten uyum saglamis hic zorlanmiyor, bazilarida maske takmis ortama göre konusuyor onun icin saglikli bir bilgi alamiyorsun ,adam öyle bir anlatiyor ki cennette yasiyor sanirsin birden agzindan kaciriyor imkanim olsa geri dönerim yada yeniden sifirdan baslamak bundan sonra zor diyorlar ama sen sen ol kesin dönme diyorlar cocunlugu bu insanlarin coguda ekonomik durumlari iyi olaya maddi olarak bakmiyorlar ,Türkiye cok güzel esi örnegi olmayan bir memleket ama insanina ne demeli sorun ülkede degil insanlarinda .

Oguzhan06
18 Eylül 2016, 18:57
Dostlarim herkesin görüsü kendine tabii ki. Herkese saygim var fakat ne olur sunu da unutmayalim. Ben yillarca almanyada yasadim ve bu sürede inanin bana elimden geldigince adapte olup, belirli bir cerceve icersinde hem türklügümden fire vermeden hemde almanlarin icerisinde basarili bir sekilde, azimle calistim ve okudum. Ne kimsenin hakkini yedim ne de hakkimi yedirttim.

Amanlara veya almanya ya atmiyorum. Yine Allah razi olsun onlardan ekmeklerini yedik, sularini ictik, bunu inkar edemeyiz. Yillarca okudum, yüksek tahsil yaptim, bircok meslekler edindim ve cok is alaninda calistim. Bugün bir alman ile telefonda sohbet etsem yabanci oldugumu anlamaz . ama tüm bu cabalarima ragmen yinede cok olumsuzluklar yasadim. yine de yukardan bakislarini, allahin köylüsü gelmis bize burada nutuk atiyor deyislerini adeta damarlarimda hissettim. kisim sefligi yaptigim zamanlarda reklamation yapmak icin bizim is yerine gelip de , sef ile görüsmek istediklerinde karsilarina bir yabanci olarak ciktigimda bana nasil davrandiklarini gördüm ..!

Evet vatanimizda bircok olumsuzluklar olabilir ama ne olur yapmayin yaaa..kurban olayim vatan vatandir ya !! Bugün suriyeliler bakin daha yeni arindirilmis, yerle bir olmus vatanlarina dönünce nasil gözleri parliyor..nasil bayram yapiyor adamlar .. Kurban olayim ben bu vatana ...her seyiyle ... düsünmeden canimi veririm .. o kadar !

Oguzhan06
18 Eylül 2016, 19:00
Arkadaslar bir de sunu eklemek istiyorum .. yukarda haveri arkadasimiz malesef kesin dönüs yapmis olanlardan tam bilgi alinamadigini söylüyor.. ?
Belki de hakli bilemiyorum Fakat benim yerim belli yurdum belli.. Ankaraya yolu düsen gurbetci kardesim gelsin ziyaret etsin, karsilikli sohbet edelim..baksibn durumlara kendi gözleriyle görüp kendisi karar versin.. Her zaman elimden geldigince yardima hazirim bunu bilesiniz!

tolgahamburg
18 Eylül 2016, 20:05
Adamın dibisin oguzhano6ok78rcp

Safak
18 Eylül 2016, 20:45
Evet vatanimizda bircok olumsuzluklar olabilir ama ne olur yapmayin yaaa..kurban olayim vatan vatandir ya !!
zaten Vatana birşey diyen yok "Oguzhan" Arkadaş,

Türkiye'ye kesin dönüş, Hayat şartları ve insanların diyaloğu gecim derdi.

Ben azcık kendimden bahdedeyim, 2003 senesinde Almanyada sıfırdan Ev yaptırdım. Bu evin inşatın'dan tutun kredileri v.s cok olumsuzluklar zorluklar yaşadım, ardından 2009 daki Almanyadaki iş krizleri calıştığım Fabrika insolvenze gitti ardından cıkışlar devamlı korku yaşamak, Allahtan bunları hepsini yaşadık Bende ev borcu yüzünden iflasa gitmedim ve şuan herşey yolunda cokta borcum olmasa sistem yerine oturmuş yoluma devam ediyorum.

Şimdi bir Arkadaş bana Ev alayım mı diye gelse görüşümü alsa, Ben kesinlikle al al demem. çünkü okadar zorluklardan sonra eskileri unutup bir başkasını gaza asla getirmem getirmedim'de,

şu son zamanlarda bende birşeyler oldu soğudum Almanya'ya,
calıştığım işyerinde Almanlar Türkiyenin nerde olduğunu bilmezken şimdi devamlı Türkiyeyi kötülüyorlar, işleri gücleri Erdoğan siz şöylesiniz böylesiniz, komşularımızın bile bize bakışları cok değişti doğru dürüst ne selam var nede konuşma. Almanya'yı yönetenler halkını Bizlere karşı iyi kışkırtıyor, aynen Fransada olduğu gibi, Gazateleri yazdı Terör islam Devletinden geldi, ne gerek var böyle yazmaya kim ister Terör Devleti olmak ister ama bu Avrupalı kışkırtıyor işte,
Artık burda yaşamakta zor ama yaşıyoruz...

yinede diyorum, Sağımı Solumu Dağıtmadan Genc Yaşta Bir Emekli Olabilsem...
Birgün bile durmam buralarda..

haveri68
18 Eylül 2016, 21:34
Arkadaslar Kim burda Vatanini kötülüyor ben anlayamadim ,siz okurken isinize geldigi gibi mi okuyorsunuz yada anlamk istediginiz sekildemi okuyorsunuz ,Mesele vatansa gerisi teferruattir ,bizim vatanimizla asla sorunumuz olmadi olamazda , Cünkü vatan bizim vatanimiz ,ama dogru gitmeyen yanlis lari paylasalim ki vatanimiz daha güzel olsun eksiklerini tamamlasin yanlislarini düzeltsin , Daha güzel yasanacak bir türkiye olsun insanlarimiz
ülkemize dönsün ,Ben vatanimla her zaman gurur duydum ,burada herkes sunu kabul etsin insanlarimiz bozulmus mudur evet bozulmustur ,kurdun kuzunun börtü böcegin hakkidir deyip mahsülü kaldirirken onlarinda hakkini birakan bizim insanimizdi ,dünyada tanri misafiri olan tek ülke de bizim ülkemizdi ,biz onlarin evlatlariyiz ,bir de bu günkü halimize bakin ,bu günkü duruma nasil veya nicin geldik bir de onu sorgulayalim ,daha sonra vatan millet sakarya hikayelerine devam edelim ( bir türk Dünyaya Bedeldir ) bununla ancak bir birimize gaz veririk ,medeni dünyadaki yerimizi sorgulayalim ve ona göre kendimize ceki düzen verelim benim demek istedigim budur .
sürcü lisan ettiysem affola .

Oguzhan06
19 Eylül 2016, 09:42
@ Safak : Dostum cok haklisin ..iste aynen benim de dediklerimi ve dusunduklerimi dile getiriyorsun. Rabbim hepinizin yardimcisi olsun kardesim.. Inan bana en kücük imkani kullanin ve dönün.. Tekrar basa dönmemek icin söylüyorum, hemen dönün diyorsam elbetteki yukarda cok defalar söyledigimiz gibi, belirli sartlari yerine getirdikten sonra demek istiyorum.

@ haveri: Kardesim tabiiki kimse direk vatan i , yani türkiyeyi kötülemiyor. Demek istedigim ve belki bircok arkadasimizin demek istedigi de bu degil zaten. Tabii herkesin görüsü farklidir ama ben domatesi sevmem diyorsam bu kabuguyla, cekirdegiyle ..herseyiyle anlasilir ... veya gülü seviyorsam dikenine katlanirim demektir .. Demek istedigim benim o ...vatan , topragiyla, insaniyla , insanlariyla , bayragiyla bir bütün ..vatan denince ..türkiye denince de benim icin öyle bir bütün temsil ediyor. Tabiiki Insanlarimizda bozukluk cok dostum bu tartisilmaz ve aci bir gercek malesef. Ama sunu da cok gördüm ..hani biz de bir tabir varya ..."bicak kemige daynaninca" diye ... bicak kemige dayanip da is ciddiye binince inan bana yine o eski insanligimiz meydana cikiyor kardesim ya..inan bana .. bugün trene b´veya otobüse bindiginda kac kisi almanyada kalkip yaslilara yer veriyor ? Burada hergün onlarcasini görüyorum.. bir hastaneye gitsem yasli annemle ..tanimadigim onlarca insan oy teyzem benim , kurban olayim .gel suraya otur veya gecmis olsun , rabbim sifalar versin deyip moral verenler ..bizim damarlarimiza yinde var o sefkat ve sevgi ...
Tabiiki pire icin yorgan yakanlarimiz da cok .. haberlerde görmüssünüzdür , gürültü yüzünden kardesini vuran da var !! malesef ...
Ama yine de vatan ..yine de benim milletim ... seviyorum ... hergün inan kendim cok kiziyor ve bazen agiz münakasasi yapiyorum ....ama yine de seviyorum abi yaaa...

moralist
19 Eylül 2016, 10:12
Onu bunu bilmem yakinda AFD iktidara gelecek ve bizleri zaten kovacaklar onun icin yakinda hepimiz dönmek durumunda kalacagiz

SesSizliK
19 Eylül 2016, 13:09
Türkiyeye kesin dönüs hesap isi degil, gönül isidir. Her türlü maddi imkani olan insanlar yinede dönmüyor, o yüzden hic laf uzatmaya gerek yok bu dönme isi tamamen GÖNÜL isidir. isin icinde hesap varsa o sadece kendini ve etrafini kandirmaktir.

misterno
23 Eylül 2016, 20:29
Benim tecrubem soyle

Turkiyedeki zengin hali vakti yerinde olan kesim asla gurbetci olmuyor yurtdisina anca gezmeye okumaya giditorlar.

Yani gurbetciler tr nin zengin varlikli olmayan insanlari. Parasi olana turkiye super cennet

Avrupada amerikafa nice zenginler tanidim belki hepsi degil ama bircogu parasal zenginlik icinde surunuyorlardi o kadar paralari var ama zavalli hallerde ezik yasiyorlar bunlardan biride benim. Oradan biliyorum.

nouma19
11 Kasım 2016, 00:04
evet ben :) basta zorlandim kendimi yanliz hisettim ama suan cok sükür hersey yolunda sizlere tafsiyem nerede yasiyorsaniz oraya ayak uydurun yok zorrrrrrr:)

Osmanbey34
11 Kasım 2016, 00:23
benim gördügüm suan cogu tanidigim geri dönüyor. Gidenler de geri almanyaya gelmiyor. bizim damat almanyaya geldi ve burasini beyenmedi. Benim teyzem 20 sene önce trye dönmüsdü bu sene almanyaya izine bize görmeye geldi ve burasini beyenmedi. Cogu sunu söylüyör " düzen var, hayat yok" Bence türkiye eski türkiye degil. Suan türkiyenin durumu iyi. Almanya kötüye gidiyor. Is yerleri olsun .... Okular olsun .... Hastaneler vs.... Tabiki buranin system suan bile trden daha iyi ama bencede hayat Tr de suan güzel. Almanyanin mektuplari bitmez :) Türkiyede su olur bu olur, sunu yapiyorlar buna yapiyorlar yazanlara, almayada o kadar iyi degil burdada Vertrag yaparken insani aldatiyorlar..... Yabanci düsmanligi.... hersey dörtlük olacak biz burada programlanmis robot gibi yasiyoruz.

buradan ben sicaklik alamiyorum. 15 Sene önceki Trye bakin simdiki tr ye bakin ! Türkiyemiz cok güzel. insallah bize de bi Lotto tutar bizde gideriz :)

moralist
11 Kasım 2016, 10:40
Evet Ankarada marina diye bir yer aciliyor havuzlarin icinde botla dolasiyorsun ne güzel olurdu simdi ordan ev alip hergün botla gezmek yani hayat türkiyede belki bazen kisa oluyor orda ama olsun kisa yasa ama bolca yasa derim ben

moralist
11 Kasım 2016, 13:31
Su marina ankara fiyatina bi bakiyim bakalim cok pahalimi?

zirdeli79
08 Nisan 2017, 04:47
Slm yazdiklarinizi okudum.yasim 38 evli ve 2 cocuk yas 5ve 10.Icimde her zaman kesin dönüs var ama bir yandanda korku Tr ne gelirim var nede kalcagim yer.Tr dönsem acaba ne yaparim is bulabilirmiyim cok kararsizim.suan zaten is yerinde sorunum var galiba cikisimi vercekler eger verirlerse burda durmam diye düsünüYorum.bundan 7 sene önce ev aldim halendaha ödüyorum borcu isiz kalirsam dönmek istesem nasil.hanim ve cocuklarim icin sorun degil her zaman icin diyorlar Tr daha güzel.ama benim icinde korku var is bulabilirmiyim meslegim yok
Ama pc ve anten hobby iyi anlarim.
Cok kararsizim

clon
08 Nisan 2017, 09:34
Aga kusura bakma ama senin olay yüzme bilmeyipde denize atlamaya benziyor
Meslek yok birsey yok Dönmeyi düsünüyorsun

gamberoglu2000
08 Nisan 2017, 09:57
millet geri donme olayini uc bes hafta izine gider gibi dusunuyorlar anlamiyorum uc bes haftada gordugunuz yasadiginiz olaylar turkiyenin tozpembe reklami cunku cebinizde paraniz gonlunuz ozlemden sarhos ne zaman ayildiniz yani para bitti o zaman film baslar o andan itibarenden hem kendin hem aile icin gec kalinmistir artik film bitmeden cikamassiniz salondan.

hOrOz
08 Nisan 2017, 10:28
arkadaşım biraz sakin ol

işyerindeki olaydan dolayı hemen paniğe kapılma

biraz zamana bırak yakında yine düzelir .. sen işini yine düzenli yap gerisini boşver

zaten seni hemen kapı önüne koyamazlar

18 sene de 6 ay Kündigunsfristin var .... eğer işler kötüye giderse mahkeme filan epey sürer ..

öfkeyle kalkan zararla oturur derler biraz sakin kafayla düşün .. paniğe gerek yok olan olmuş zaten

benim bugüne kadar çalıştığım iki firma kapandı .... her seferinde yeniden sıfırdan başladım

50 yaşında yeniden okul sırasıyla tanıştım .. şimdi yine yeniden başka bir branş ta başlangıç yaptım

zamanında ben çok korkardım ama derler bir kapı kapanır yeni birisi açılır aynen öyle oluyor

ama şu paniklemeyi bırak ucunda ölüm yok ya ...

Mesut64
08 Nisan 2017, 11:03
Yilda 30.000 kisi geri dönüyormus, bu belgesel dönmek isteyenlere faydali olur umarim.

https://www.youtube.com/watch?v=aIy8wTFyfYU&t=1454s

zirdeli79
08 Nisan 2017, 11:28
arkadaşım biraz sakin ol

işyerindeki olaydan dolayı hemen paniğe kapılma

biraz zamana bırak yakında yine düzelir .. sen işini yine düzenli yap gerisini boşver

zaten seni hemen kapı önüne koyamazlar

18 sene de 6 ay Kündigunsfristin var .... eğer işler kötüye giderse mahkeme filan epey sürer ..

öfkeyle kalkan zararla oturur derler biraz sakin kafayla düşün .. paniğe gerek yok olan olmuş zaten

benim bugüne kadar çalıştığım iki firma kapandı .... her seferinde yeniden sıfırdan başladım

50 yaşında yeniden okul sırasıyla tanıştım .. şimdi yine yeniden başka bir branş ta başlangıç yaptım

zamanında ben çok korkardım ama derler bir kapı kapanır yeni birisi açılır aynen öyle oluyor

ama şu paniklemeyi bırak ucunda ölüm yok ya ...

Ustam biraz olsun yüregime su serptin sagolasin ustam, insan ister istemez iyi birde kötü yani düsünüyorum ne olur diye bugüne kadar issiz kalmadigimdan caresizlikten aklima gelmiyor degil ama dedigin gibi insallah Olur hersey düzelir
Allah razi olsun sizden

Oguzhan06
12 Nisan 2017, 17:47
Slm yazdiklarinizi okudum.yasim 38 evli ve 2 cocuk yas 5ve 10.Icimde her zaman kesin dönüs var ama bir yandanda korku Tr ne gelirim var nede kalcagim yer.Tr dönsem acaba ne yaparim is bulabilirmiyim cok kararsizim.suan zaten is yerinde sorunum var galiba cikisimi vercekler eger verirlerse burda durmam diye düsünüYorum.bundan 7 sene önce ev aldim halendaha ödüyorum borcu isiz kalirsam dönmek istesem nasil.hanim ve cocuklarim icin sorun degil her zaman icin diyorlar Tr daha güzel.ama benim icinde korku var is bulabilirmiyim meslegim yok
Ama pc ve anten hobby iyi anlarim.
Cok kararsizim

Arkadasim ben 50 yasindayim ve iki sene oldu döneli ... sana sunu söyleyebilirim kisaca .. senin sartlarinda dönmek cok ama cok riskli ... ben ve esim emekliyiz ...kira gelirlerimiz var ve buna ragmen inan ilk etapta babamlar burada bize biraz destek olmasa cok zorlanacakdik...simdi artik hersey düzene girdi ve okul cocugum olmadigi ve kira ödemedigim halde rahat gecinmek istersem ayda en 2,500 TL ye ihtiyac var ...1000 lira ile de gecinirsin belki kira vermezsen ...ama nasil ??? iyi düsün ... bak oglum 25 yasinda ve o da döndü bizimle ... gecen sene Agustos ta Apple e girdi. Apple ona evde HomeOffice acti ve buradan Almanya müsterilerine hizmet veriyor.. Senin durumunda olsam sunu yapardim . madem ki illa dönmek istyorsun ...oradan öyle bir is ara --- Arbeitsamt ile de görüs ..onlarin da yurtdisinda is bulma imkanlari var ...hatta gidecegin sehrin konsolosluguna yaz ...Alman vatandasligin var ise yardimci olma sansin yüksek...yani burada önce gelir kaynagini kalacak yerini ..her seyini yoluna koy ondan sonra dön... iki cocugun var diyorsun ...biliyorsun TR de artik kimse cocugunu devlet okuluna göndermiyor ..onlarin özel kolej masraflari ...yol paralari falan zaten en az 1500 TL tutar ... 2500 de size desek ...senin 4000 TL gelirden asagi Türkiyeye dönmen INTAHAR olur kardesim....
Saygilar

SesSizliK
12 Nisan 2017, 19:27
Türkiyeye kesin dönüs hesap isi degil, gönül isidir. Her türlü maddi imkani olan insanlar yinede dönmüyor, o yüzden hic laf uzatmaya gerek yok bu dönme isi tamamen GÖNÜL isidir. isin icinde hesap varsa o sadece kendini ve etrafini kandirmaktir.

Tamam hesap isi degil gönül isi dedim amma., bide hayatin gercekleri ve iki ülke arasindaki Sosyo EKONOMiK farkliliklar var kardes ne demissin meslek yok, sanirim kirada oturacan arti elinde belli bi miktar birikmisinde yok yani seninki tam bi macera TR ye dönüpte ayda 1500,, 2000 tl lik bi iste calisip ev kirasi okula giden cocuklar ve gecim üstelik TR de devlet memuru degilsen is garantin hic yok heran issiz kalma durumuda var. yerinde olsam böyle bi maceraya atilmazdim ele güne kendimi GÜLDÜRMEZDiM

Osmanbey34
13 Nisan 2017, 14:15
merhaba m_gorkem

Hangi Sehire dönüyorsun ?

m_gorkem
13 Nisan 2017, 17:42
merhaba m_gorkem

Hangi Sehire dönüyorsun ?

Merhaba, Nasip olursa Ankara ya dönecegim.

Oguzhan06
13 Nisan 2017, 17:49
Merhaba, Nasip olursa Ankara ya dönecegim.

kardesim neresinden sin ankaranin ...buyur hemserim ..her türlü yardima hazirim ..ben Batikent de kaliyorum

m_gorkem
13 Nisan 2017, 17:58
kardesim neresinden sin ankaranin ...buyur hemserim ..her türlü yardima hazirim ..ben Batikent de kaliyorum

Eyvallah abi sagol. Konu icinde yazdiklarini okudum. Nasip olursa Tr. ye döndügümde tanisiriz insallah. 1 sene daha var bakalim.

misterno
18 Nisan 2017, 15:55

Hastalik sigortani yatirmak ne demek? Almanya da saglik sigortasi bedava degilmi?

Mutluluk kafanda baslar orda biter diye klasik bir söz vardir ,cok kisi duymustur önceden bana cok kilise bir söz gibi geliyordu ama simdi kabul ediyorum mutluluk beyinde baslar ve orada biter ama bunu kabullenmek kolay olmuyor yada uygulamasi kolay degil .

Türkiye ye gelince Türkiye bizim biraktigimiz türkiye degil yada cocuklukta özlem duydugumuz türkiye yok ,biz sadece kendi kendimize yalanci bir cennet yapmisiz türkiye cennet diye bende temelli dönüs yapmayi düsünüyordum ama 3 yildir türkiyede uzun uzun kaldim emekliyim egede kücük sirin bir kasabaya yerlestim yillar önce aldigim arsaya ev yaptim hayalimdeki evi bahceyi hic maddi sorunum yok ama türkiye yi ariyorum
40 yillik hayalimdeki türkiye yi bulamiyorum insanlari bir tuhaf yada ben bir tuhafim , bir iki ay kaldimmi her gün kendime soruyorum bu türkiye yemi dönüs yapacagim diye akil ve mantigi almanyada birakirsam sorun yasamam diye düsünüyorum , yoksa türkiyedeki dönen dümenleri insanlarin üc kagitlari sorumsuzluklari vurdum duymazliklari arsizliklari saygisizliklari nezaketsizlikleri sayamadigim olumsuzluklari bitiremem galiba ben almanya yi ariyorum türkiye de almanyada da türkiye yi sorun bu olsa gerek .

bu dediklerinin hepsinin farkindayim. Turkiye de insanlar cok batililasmis ozunu yitirmis ozellikle Ege bolgesindeki koy lerde buna cok sahit oldum. Genclerin durumu daha vahim. Ellerinde cep telefonlari konustuklari Turkcenin icinde bir suru Ingilizce kelime.

O eski Turkiye yok hak veriyorum. O yuzden TR ye tasinirsam 40-50 yasin altindakilerle pek muhatab olmak istemiyorum. Bir de sen en dejenere yere dusmussun, Ege Marmara bolgeleri en ozunu yitirmis yerler. Anadolunun icinde degismemis cok yer vardir diye dusunuyorum.

Her yaz Kusadasina gidiyoruz orada bir belde var Guzelcamli diye. Cok Alman yasiyor orada bu benim icimi burkuyor uzuyor cunku cirkinler yaslilar hic Turke benzemiyorlar. Zaten 2 hafta tatile gelmisim ecnebi gormekten gina gelmis bunlari tekrar gormek hosuma gitmiyor.

Ben dobra bir insanim Maskemdem kurtulmus kendini asmis bir insanim filozofun birisi söyle diyor her cocuk dünyaya kompleksle gelir kimki kompleksini asarsa özünü bulur ,onun icin mesele özünü bulmakta geciyor mesele Felsefe den geciyor ,benim de cok tanidiklarim var milyon € olani bile var ama paranin kölesi olmus gözü onun disinda hic bir deger görmüyor bilmiyor , görgü bilgi kültür felsefe onun icin hic bir deger degildir varsa para yoksa ( elbette parasiz olmuyor ) ama para tapilacak bir sey degil imkanlarin ve sartlarin ölcüsünde dünya degerlerini kesfedeceksin nimetlerden faydalanacaksin har vurup harman savirmayacaksin .

kesin dönüs yapmis olanlari cok arastiriyom genelde bazilari oynuyor ,pisman ama geri dönüs ü kabullenemiyor ,bazilari gercekten uyum saglamis hic zorlanmiyor, bazilarida maske takmis ortama göre konusuyor onun icin saglikli bir bilgi alamiyorsun ,adam öyle bir anlatiyor ki cennette yasiyor sanirsin birden agzindan kaciriyor imkanim olsa geri dönerim yada yeniden sifirdan baslamak bundan sonra zor diyorlar ama sen sen ol kesin dönme diyorlar cocunlugu bu insanlarin coguda ekonomik durumlari iyi olaya maddi olarak bakmiyorlar ,Türkiye cok güzel esi örnegi olmayan bir memleket ama insanina ne demeli sorun ülkede degil insanlarinda .

Insan mi kaldi? Suriyeli araplari doldurdular heryere. Ulkemiz hizla Araplasiyor yani cirkinlesiyor pisleniyor dogululasiyor. Sokakta yurumesini bilmeyen insanlari goruyorsunuz kaba saba yere tukuren karisina saplak atan araplar

Bunu guneydogu da gorsem gam yemem, ben bunu Izmirin koylerinde mesela Odemis te bile gordum. Ne isi var allahin arabinin Odemis te? Ulkenin hali harap

Cengiz Bond
18 Nisan 2017, 16:38
Hastalik sigortani yatirmak ne demek? Almanya da saglik sigortasi bedava degilmi?

türkiyeden mi katiliyorsun sen? almanyada saglik sigortasi niye bedava olsun?

bedir
25 Nisan 2017, 11:17
Arkadaslar kesin dönen ler Almanyada ge gibi islemler yaptilar nerelere mürcaat ettiler, hangi belgeleri aldilar bu konuda da bilgi verirlerse cok iyi olur. Nasip olursa bizde bu sene dönmeyi düsünüyoruz

deoyna
13 Mayıs 2017, 12:25
selamin aleyküm arkadaslar konuyla ilgili olarak bende birsey sorayim 18 senelik bir beraberligin ardindan nasipse 7 inci ayda TR ye ankara ya kesin dönüs yapiyoruz insallah elimizden geldigi kadar butun islemleri halletdim sayilir fakat bazi yapilmasi gereken eksiklerimiz var hala insallah yetistirmeye calisacagim.Sizlere sorum burdan kesin dönüs yaparken yabancilar polisine bildirmemiz gerekiyormu acaba yoksa hic bir haber vermeden 6 ayda bir giris cikis yapmak mi daha mantikli ? Ben kendim 2 sene boyunca burdaki hakkimi öldürmeyi dusunmuyorum esim ve cocuklar zaten alman vatandasi onlar sadece burdan kendilerini abmelden edecek ben birda arkadasin evinde anmelden birakacam . Bir de diyer bir soru benim 14 senelik kesintisiz calismisligim var is yerine anlasmali cikis verdik burdan bu 14 sene yatirmis oldugum arbeitlos parasi icin gitmeden kendimi arbeitslos olarak melden etsem türkiye de olmama ragmen 2 sene arbeitlosuns geld alma gibi bir durum varmi bilgisi olan arkadaslar varsa paylasirsa sevinirim.Egerki böyle bir imkan varsa ilk asamada turkiye de isleri yoluna oturtana kadar cok guzel olur yapacaginiz yorumlarinizi bekliyorum

SesSizliK
13 Mayıs 2017, 19:25
selamin aleyküm arkadaslar konuyla ilgili olarak bende birsey sorayim 18 senelik bir beraberligin ardindan nasipse 7 inci ayda TR ye ankara ya kesin dönüs yapiyoruz insallah elimizden geldigi kadar butun islemleri halletdim sayilir fakat bazi yapilmasi gereken eksiklerimiz var hala insallah yetistirmeye calisacagim.Sizlere sorum burdan kesin dönüs yaparken yabancilar polisine bildirmemiz gerekiyormu acaba yoksa hic bir haber vermeden 6 ayda bir giris cikis yapmak mi daha mantikli ? Ben kendim 2 sene boyunca burdaki hakkimi öldürmeyi dusunmuyorum esim ve cocuklar zaten alman vatandasi onlar sadece burdan kendilerini abmelden edecek ben birda arkadasin evinde anmelden birakacam . Bir de diyer bir soru benim 14 senelik kesintisiz calismisligim var is yerine anlasmali cikis verdik burdan bu 14 sene yatirmis oldugum arbeitlos parasi icin gitmeden kendimi arbeitslos olarak melden etsem türkiye de olmama ragmen 2 sene arbeitlosuns geld alma gibi bir durum varmi bilgisi olan arkadaslar varsa paylasirsa sevinirim.Egerki böyle bir imkan varsa ilk asamada turkiye de isleri yoluna oturtana kadar cok guzel olur yapacaginiz yorumlarinizi bekliyorum

Öncelikle Allah gönlünüze göre versin diyorum, ama sizin gibi düsünen insanlar bu konuyada yazdigin gibi aslinda Türkiyeye kesin dönüs yapmis olmuyorsunuz sadece acabami ola bilirmi diye deneme yapiyorsnuz MACERA degisiklik arayisi ülkemizdeyken her ne is yaparsan yap tam anlamiyla o isi tirnaklarinla kaziyip basaramazsiniz az bucuk bi sorunla karsilassan beyninde psikolojik olarak aman olmadi yarin dönerim Almanyaya diyeceksin. Ben her zaman diyorum ülkemize dönüsümüz HESAP isi degil GÖNÜL isi diger türlü isin icine hesap girerse o hesap hic bi zaman carsiyi pazari tutmaz. He gelelim hesaba burda evli iki cocuklu normal düzenli bi ailenin kontosuna baba cocuk parasi hanimin minijob calismasi vss ortalama 3000 bin euro gelir bunun 800 eurosu kira yakit düsülsün kaldi 2200 bu paraylada o aile Almanyada hic bi seyden geri kalmadan yasar gider.

aslankral
13 Mayıs 2017, 20:18
deoyana türk vatandaslari senenin 185 gününü Almanyada ikamet etmek zorunda , Türkiyeye gidip 6 ay kaldiktan sonra birkac gün Almanyada kalip yeniden Türkiyeye gidildiginde Almanyada oturum hakki ölüyor, yabancilar polisinden özel izin alinabiliyor ama ugrasman lazim.
I$sizlik süresi muhtemelen 12 ay hakkin var, bu süre icinde sadece 3 hafta Almanya di$ina cikma hakkin var, kendin ciktinsa i$ten 3 ay sperre yersin 9 ay Arbeitslosengeld hakkin oluyor, kisacasi senin issizlik sürelerini Almanyada gecirmen gerekecek.

hekimoglu
13 Mayıs 2017, 22:45
Arbeitslosengeld almak istersen izinli gitme disinda almanyayi terk edemezsin. Türkiyede uzun süre kalip oturumun iptal olmadan yine dönmek istiyorsan yabancilar dairesinden 6 aydan fazla yurtdisinda kalma belgesi alman gerekecektir. almanyada ikametgaha dayali herhangi bir yardim almayanlara belge icin sorun cikartmiyorlar.

gamberoglu2000
14 Mayıs 2017, 09:02
issizlik parasi (arbeitslosengeld)is ararken ev kiran gelir giderlerin odensin aksamasin diye verilir izin yapan insana niye versinler sen Bastian calismiyacagini beyan et aninda odemezler zaten sende kalkmisin ben kesin donus yapiyorum iki senelik issizlik param diyorsun ben 28 senedir kesintisiz calisiyorum su an issiz kalsam iki seine garanti parammi oluyor?Boyle seymi olur hemen ertesi gun beni Liesing firmaya yollarlar sen kesin donus arti pesin iki senelik para iyisin valla kolay gelsin ha unutmadan sen eminmisin kesin donus yapicagindan?sen saniyorum uzun sureli izin yapmak maksatin saygilarimla kolay gelsin.

deoyna
14 Mayıs 2017, 12:18
cevabin icin tesekkurler kardes benim aklimda macera yada acaba gibi birsey yok biz ömrümüz yeterse gerikalan zamanimizi türkiyede gecirmek istiyoruz ev ve is konusunda sikintimiz yok rabbim saglik verdikce calismya niyetimiz var sen benim sorumu yanlis anlamissin ama gene de tesekkurler

deoyna
14 Mayıs 2017, 12:19
deoyana türk vatandaslari senenin 185 gününü Almanyada ikamet etmek zorunda , Türkiyeye gidip 6 ay kaldiktan sonra birkac gün Almanyada kalip yeniden Türkiyeye gidildiginde Almanyada oturum hakki ölüyor, yabancilar polisinden özel izin alinabiliyor ama ugrasman lazim.
I$sizlik süresi muhtemelen 12 ay hakkin var, bu süre icinde sadece 3 hafta Almanya di$ina cikma hakkin var, kendin ciktinsa i$ten 3 ay sperre yersin 9 ay Arbeitslosengeld hakkin oluyor, kisacasi senin issizlik sürelerini Almanyada gecirmen gerekecek.

vermis oldugun bilgi icin tesekkurler kardes

gamberoglu2000
14 Mayıs 2017, 12:55
cevabin icin tesekkurler kardes benim aklimda macera yada acaba gibi birsey yok biz ömrümüz yeterse gerikalan zamanimizi türkiyede gecirmek istiyoruz ev ve is konusunda sikintimiz yok rabbim saglik verdikce calismya niyetimiz var sen benim sorumu yanlis anlamissin ama gene de tesekkurler
arkadasim bende sana tesekur ederimde sen temelli donuyorum diyorsun herseyi kundigen yaptim diyorsun anmeldungumu tanidigin evine yaptim diyorsun arbeitslos parasini nasil alicagini ariyorsun yanlismi bunlar benmi uyduruyorum simdide Allaha sukurler olsun herseyim var diyorsun bunun icin dedim sen eminmisin donmek istediginden saygilarimla kolay gelsin.

hamse
14 Mayıs 2017, 22:37
Degerli arkadaslar, hepsini olmasada kimi yazilari okudum ve acizane kendi düsüncelerimi sizlerle paylasmak isterim. Muhakkak bazi arkadaslar kabul etmeyecek ama olsun ben yinede düsüncelerimi yazacagim.
Taxi mesleginde senelerce calistim, cok sey gördüm ve cok sey yasadim. hergün biraz daha afedersiniz tiksindigim bu memleketten yil sonuna dogru gitmeye karar verdim.Kolay bir karar degil. Yaklaşık 30 sene.. ( cifte vatandasim)Paralar kazandik yedik ictik. Zar zor da olsa karinca kararinca ibadetlerimizide yapmaya calistik.Ama artik yeter dedim.. Size sorarim, bir bakin arkaniza, yasadiginiz yillara birde simdiye... aradaki farki muhakkak göreceksiniz. Almanyanin bittigini görmek icin yapilan yol calismalarinin uzunlugunu, satinalma gücünün azaldigini, buna ragmen kapitalismin ayyuka ciktini, hatta kirmizi isiktan gectiginiz icin size ceza yazmasi gereken polisin 15 euro gibi rüsvet yedigini.hastanelerde ki durumlari ( yeni ameliyat olan biri olarak, gecmistede oldum),inanin örnekler o kadar cokki, kisaca Türkiye nin eski hali.......Isin diger bir yanida muhakkak dikkatlerini cektigi arkadaslar vardir aramizda, milleyetcilik hislerinin almanlarda yada avrupalida daha cogaldigini görenler. Okullarda cocuklarimiza karsi takinilan tavirlar,inanin o kadar örnek verebilirim ki size, buralarin eskisi gibi yasanabilecek yerler olmadigina karar verdim.
Size soruyorum simdi, hic ölüm akliniza geliyormu günlük?
kac kisinin aklina geliyor acaba, aci gercek.
Ev aliyorsun, 20 / 30 sene ödeme olanagi....
ama sonrasi????
yasayabilecekmisin o kadar? 2 bazen 3 vardiya calisarak azalttigin hayatin son buldugunda arkada biraktiklarin ne kadar agliyacak?? sadece birkac gün....
Ömrümüzü hep ayni sekilde harcadigimiz; sabah kalk,ise git aksam gel , yarim saat tv ye bak, arada es dost ziyareti , dügün dernek.....
Yok dostum yok...... benden bu kadar......
Gidecegim Allah in izniyle,
Memleket cokmu iyi?????
Tabiki degil... yol yap , hastane yap, güzel arabalar ithal et, ucaga bin, para kazan , alim gücün artsin vs. vs...günlük yasa insanlarimizin zihniyeti degismedikce, simdiye dek almanyada gördügümüz imkanlari getir, bir ise yaramaz.
Aslinda cok basit, Milli sairimiz Akif Ersoy ne demisti bir zamanlar almanlar icin; Amelleri var bizim imanimiz gibi, imanlari var bizim amellerimiz gibi...
Iste amellerimizi biraz daha düzeltirsek Insaallah, memleketimiz o zaman daha güzel yasanir hale gelecek...
Muhtemelen kimi gurbetci insanimizin da korkulari bu...güvensizlik......
o nu da asacagiz Insaallah. Memleket sevgisi imandandir. muhakkak hepimiz isterizki Türkiyemiz avrupadan daha yasanacak yer olsun.
Ezan sesi.. sela sesi.. insanlarimizin genelinde size karsi sicakkanligi... herhalde bu yeter....
Akilli olmak sart, ayak oyunlariyla bizleri kandirabilecek cok mikrop da mevcut maalesef...
Kisaca ben gidiyorum arkadaslar... arada muhakkak gelecegim, ama ömrümün kalan bölümünü cennet memlektimde gecirecegim,Allah utandirmasin....
Vesselam

SesSizliK
15 Mayıs 2017, 12:00
hamse@@@.. abi hay yüregine saglik ne güzel yazmissin altina imzami atarim benim dedigim gibi sen olayi özetlemissin HESAP isi degil GÖNÜL isidir vatana kesin dönüs yapmak.

Osmanbey34
15 Mayıs 2017, 12:07
hamse@ senin ile gurur duyuyoruz !

gamberoglu2000
15 Mayıs 2017, 14:00
Kim ne derse desin dusunurse dusunsun uzerine para verseler izin haric ben turkiyeye gitmem hayatimdan son derece memnunum.Multeci konusu derseniz bugun Türkiye daha batagin icinde yasam kalitesi saglik derseniz paraniz varsa turkiyede yasarsiniz iki kopru yapildi diye Türkiye saha kalkmadi parayla kullaniyorsun kazanc konusu yasam standartinin ucte birini kazaniyorsun 70 yillardan ne degismis cok sey degismis soyleyim turkiyenin ici is sahasi yani ticarethaneye dondu degismeyen tek sey var insanlarin genel tuketim ihtiyaclari ve kazanclarindaki miktar et ucuzmu? ekmek ucuzmu? herkez esit muamele goruyormu? mahkemelerde hakkini alabiliyormusun? insanlar bir birine anlayisla karsilayabiliyormu? trafikte rahatlikla ilerleyebiliyormusun? evinden ciktiginda sag saglim Eve donecegini biliyormusun? balkonuna ciktiginda rahatca kursun sekmeden icin rahat sekilde oturabiliyormusun? Dana cok sorular sorunlar var bunlar olmadigi surece donmenin Türkiye ilerledi sahladi demenin bir faydasi yok.Bir tek ezan sesine iki kopru yapildi alkis kiyamet karmasaya gitmek kendinizi cezalandirmak istiyorsaniz Kong degisir arkadaslar aklinizi basiniza toplayin iyi dusunun davulun sesi uzaktan bizlere gercekten hos geliyor ama velakin hicte oyle degil.Arkadasin birisi Burda yazmisti ben geldim temelli hersey guzel filan arkasindanda cocuguna saati 80 TL den okul kursu aldigini ya arkadaslar turkiyede adamlar butun gun yuz lira icin 10 saat calisiyor bumu gulluk gulistanlik ? kopru yapildi alkis kiyamet ilk UC gunu bedava Millet yigildi bir hafta sonra kimseler gecmez oldu 88 TL gecis bu millete hizmet degil kendine dukkan acmaktir.Bizim gurbetci takimida turkiyeyi ilerliyor buyuyor saniyor ben bu gibi seylere guvenerek hayatta gitmem dikkat edin et fiyatlarina zaten normalde zam geliyor devamli allahin Rahmetindenmidir bilinmez ramazanda extra zam gelir? hayret degilmi acin youtubeyi Eski 80-90 yillarin tiyatrolarina bir goz atin bu gun hic bir seyin degismedigini tam aksine herseyin elinizden alindigini goreceksiniz.Donmek isteyenlerin yolu acik olsun.

kuckam
15 Mayıs 2017, 14:41
Iyi guzelde bu vatan bizim deyilki sanki burda villada oturuyoruz son model arabalar altimizda ben bu ulkede calsitim kadar kendi vatanimda ter dokseydim benim ulkeminde ekonomisi guclu olurdu robot gibi kalk calis yat ye ic hergun ayni kisir döngü

vataminim bir nefesi yeter birgun donecem ölsemde kalsamda ama birgun.... saygilar

Osmanbey34
15 Mayıs 2017, 16:14
herkezin düsüncesine saygi duyuyorum "" kuckam"" yazdigi gibi almanyada villa da mi oturuyoruz ? bu kafala biz hic bi yere varamayiz ! benim gördügüm ve benim cevremdeki kisilerden bir kac aile gitti ve cok memnun. para verseniz bile geri dönmeyiz diyorlar. tabiki geri dönenlerde var. ama burada basari olmayanlar türkiyede de basarili olamaz. türkiye mizi de kötülemeyelim.

"" balkonuna ciktiginda rahatca kursun sekmeden icin rahat sekilde oturabiliyormusun? "" herhalde türkiyeden bahsetmiyorsun ? bu her ülkede olabiler.

44Malatya
15 Mayıs 2017, 16:16
Gamberoğlu arkadaşıma fazlasıyla katılıyorum. Dönmek isteyenlerin yolu açık olsun, herşey gönlünzce olsun ama dönmek isteyenlerde orayla burayı karşılaştırmasın, çifte vatandaşlığı bırakıp tek Türkiye vatandaşlığına geçsin, o zaman olur. Hemi @deoyna nın hemde @hamse arkadaşların yazısında gerçekten kesin dönüş yazısı bulamadım. Belki olurla bu işler olmuyor. Bir çok arkadaşımız kesin dönüş yaptılar ama arkalarına bakmadan, onları tebrik ediyorum.

gamberoglu2000
15 Mayıs 2017, 22:58
Iyi guzelde bu vatan bizim deyilki sanki burda villada oturuyoruz son model arabalar altimizda ben bu ulkede calsitim kadar kendi vatanimda ter dokseydim benim ulkeminde ekonomisi guclu olurdu robot gibi kalk calis yat ye ic hergun ayni kisir döngü

vataminim bir nefesi yeter birgun donecem ölsemde kalsamda ama birgun.... saygilar

arkadasim oyle yazmisin seni extradan ozel olarak almanyaya bizi bir adim daha one tasisin diye getirmisler zorla.Arkadasim bizim ihtiyarlar ayni Boyle konusurdu yedi bizi almanya derdi bugun bile cok gulerim almanya kimseyi yemedi asil bu kafayla Burda yasayan insanlar kendini yedi nasilmi hic bir zaman mutlu olmadilar olmak istemediler cunku almanyaya degil bu tip insanlar dunyaya yabanci kaldilar nerde yasarsaniz yasayin ama oncelikle yasadiginiz YERI sevin siz ne demek istedigimide anlamiyorsunuz ben Türkiye kotulemek degil maksatim goruntuyle yasanti bir birini tutmuyor bunu anlatmaya calisiyorum malesef herzamanki gibi vatanimiz bir baska sozmu soylenir hersey gulluk gulistanlik diyen arkadaslarimiz gene sahnede ne hikmetse yazanlarin hepside yurtdisinda? arkadaslar mutsuzsaniz hemen bu gun terk edin yasadiginiz ulkeyi iskence etmeyin kendinize ve o ulkenin yoneticilerine kimseyi silah zoruyla tutmuyorlar.Turkiyeye bir kurus faydasi olmayan yurtdisindaki insanlarimiz aninda savunmaya geciyor ne hikmetse gidin bir an evvel turkiyeye degil dunyaya faydaniz olsun yolunuz acik olsun butun donmek isteyen arkadaslarin.

guengoer52
16 Mayıs 2017, 00:05
16 yasimda geldim 38 yildir almanyada yasiyorum. Almanyaya gönüllü gelmedim tahsilimi burada sürdürmem icin bir nevi zorla getirildim. Buraya hic alisamadim Türkiyedeki (artik kalmayan) dostlugu arkadasligi dayanismayi burada hic bulamadim. Insanlarimiz hala geldikleri yillarin Türkiyesindeler bir gün ileri gidememisler oysa Türkiye onlar geldikten sonra 30-40-50 yil ileri gitti, burada hepsi geride kaldilar o yüzden geldikleri yillarda olmayan yollara köprülere gökdelenlere hayran asik oldular.
Benim geldigim yillardada bu tür tartismalar yakinmalar olur ilk firsatta vatanima gidecegim diyenler zamani gelip azrail görevini yapmadan gidemediler ucagin bagaj kisminda ugurladik hepsini. Bende bir bütün olarak vatanima asigim keske cekingeler olmasa özellikle yas ilerleyince sosyal güvence acisindan sorunlarini cözmüs bir Türkiye bizi beklese, resmi dairelerdeki sinir bozucu isi is görmemek olan ugursuzlar olmasa, trafige ciktiginda saldim cayira mevlam kayira mantigiyla gezinenler olmasa, 7 sinden 70 isine insanligin bitmis menfaatin ön sirada oldugu bir ortam olmasa, evinin kapisini actiginda karsina cikan insan yüzüne gülümseyerek selam verse diyecegim ama nerdeee. Herkesin aradigi öncelikleri farkli olabilir gayette dogal normaldir benim önceligim huzur icinde yasayabilecegim bir ortam o ortami ne yazikki cennet vatanimda göremiyorum bayilmasamda burada yasamak ne oldugu belirsiz bir girdapa girmekten iyidir diye düsünüyorum.

Ha birde sunu demeden gecemeyecegim, her firsatta yasadigi ekmegini yedigi ülkeyi yerden yere vurup Türkiyeyi yere göge sigdiramayacak kadar öve öve bitiremeyen arkadaslar artik lütfen kendinize iskence cektirmeyi birakin dönün geri bilgi ve birikimlerinizi ülke ekonomisine destek olacak sekilde degerlendirip ülkemizi kalkindirin ilerletinde belki ben gibi cekingeleri olan digerlerininde önünü acar korkularini yenmelerine yardimci olursunuz.
Saygilar.

akdenizli33
16 Mayıs 2017, 05:14
dönende pisman dönmeyende pisman..donmek istesen olmuyor cocuklardan dolayi burdada ömrunu gecirmek istemyorsun yerer diyorsun .iki arada kalmis durumdayiz.ama surasi bir gercek Avrupa eski Avrupa degil Türkyiede eski Türkiye degil..hepinize once saglik diliyorum gerisi bir sekilde yapilir..

xedox
16 Mayıs 2017, 08:54
Ha birde sunu demeden gecemeyecegim, her firsatta yasadigi ekmegini yedigi ülkeyi yerden yere vurup Türkiyeyi yere göge sigdiramayacak kadar öve öve bitiremeyen arkadaslar artik lütfen kendinize iskence cektirmeyi birakin dönün geri bilgi ve birikimlerinizi ülke ekonomisine destek olacak sekilde degerlendirip ülkemizi kalkindirin ilerletinde belki ben gibi cekingeleri olan digerlerininde önünü acar korkularini yenmelerine yardimci olursunuz.
Saygilar.

Selam kardesim, ben senin düsüncelerine katilmiyorum. Elbetteki ben ülkemi öve öve bitiremeyecigim, gel görki sadece ve sadece cocuklar yüzünden buradan gidemiyorum belkide niye geldigimi soracaksin bana kader diyelim, yoksa Vatan,da elbette bir sekilde karnimi doyururum su anki burada yasadiginiz ortami hic anlatmayin biz birbirimizi biliyoruz.

Saygilar.

gamberoglu2000
16 Mayıs 2017, 09:45
herkezin düsüncesine saygi duyuyorum "" kuckam"" yazdigi gibi almanyada villa da mi oturuyoruz ? bu kafala biz hic bi yere varamayiz ! benim gördügüm ve benim cevremdeki kisilerden bir kac aile gitti ve cok memnun. para verseniz bile geri dönmeyiz diyorlar. tabiki geri dönenlerde var. ama burada basari olmayanlar türkiyede de basarili olamaz. türkiye mizi de kötülemeyelim.

"" balkonuna ciktiginda rahatca kursun sekmeden icin rahat sekilde oturabiliyormusun? "" herhalde türkiyeden bahsetmiyorsun ? bu her ülkede olabiler.

eger kesin donusu afrikaya dusunmuyorsan Türkiye den bahsediyorum arkadasim daha bu hafta fazla uzaktan degil istanbulun gobeginden bahsediyorum mobesa cameralari kaydetmis iki motorsikletli karsi karsiya bir birlerine silahla yolun ortasinda ates ediyor hemen arkalarinda okul cocuklari var sonuc o cocuklardan birisi yaralandi motorsikletlinin biri oldu simdi bu tur olaylar gelismis havalarda ucan yere goge sigdiramadiginiz bir ulkeye yakisiyormu? her ulkede olabilir diyeceksin hangi ne tip ulkelerde olabilir onlarida yaz Boyle dusunursen.Gelismis iyi bir ulkede silah olayi cok cok nadir olan ulkedir ulkelerdir iyi bakin her gun baska silahli teror var halk arasinda trafikte kadinlara karsi Millet bir birine saldiriyor bunlar gelismis ilerlemis kulturlu bir ulkede olmaz olsada coook cok nadir olan olaylardir yanlismi?

guengoer52
16 Mayıs 2017, 10:51
Selam kardesim, ben senin düsüncelerine katilmiyorum. Elbetteki ben ülkemi öve öve bitiremeyecigim, gel görki sadece ve sadece cocuklar yüzünden buradan gidemiyorum belkide niye geldigimi soracaksin bana kader diyelim, yoksa Vatan,da elbette bir sekilde karnimi doyururum su anki burada yasadiginiz ortami hic anlatmayin biz birbirimizi biliyoruz.

Saygilar.
Farkli düsünüyor olmani anlayisla karsiliyorum. Benim elestirdigim konunun tam olarak farkina varamadigini düsünüyorum, ülkemi bende cok seviyorum ve bu sevgimi asla kimseyle tartisma konusu bile yapmam. Mesele bu degil mesele rahat ve huzurlu bir ortamda insanca yasamak, ben burada yasayan insanlarimizin kendi iclerinde düstükleri celiskilere dikkat cekmek istedim bak sende bu konuda büyük celiskidesin, almanyayi sevmiyorsun belli elinde olsa hemen döneceksin vatanina ancak cocuklarini düsündügünden dönemiyorsun lakin birseyin farkinda degilsin kendin icin uygun olmayan bu kadar kötü bir ülkeyi nasil oluyorda cocuklarin icin uygun olumlu görüp dönemiyorsun iste celiski burada bosyere kendimizi kandirmayalim. Burada nasil bir ortamda yasiyorsun bilemem bu herkesin ayni ortamda yasadigi anlamina gelmez genel olarak degerlendirildiginde nerenin nereden üstün daha iyi rahat olanaklara sahip oldugu ortada yinede kim nerede yasamak istiyorsa hür iradesiyle karar verip orada yasama hakkina sahiptir.

xedox
16 Mayıs 2017, 11:22
insanlarimizin kendi iclerinde düstükleri celiskilere dikkat cekmek istedim bak sende bu konuda büyük celiskidesin, almanyayi sevmiyorsun belli elinde olsa hemen döneceksin vatanina ancak cocuklarini düsündügünden dönemiyorsun lakin birseyin farkinda degilsin kendin icin uygun olmayan bu kadar kötü bir ülkeyi nasil oluyorda cocuklarin icin uygun olumlu görüp dönemiyorsun iste celiski burada bosyere kendimizi kandirmayalim..

Yok kesinlikle hicbir zaman celiskiye düsmedim kendimide kandirma yoluna gitmedim, cocuklarim icin olumlu oldugunu düsündügüm icinde degil, onlar gitmek istemiyor bu onlarin kendi tercihi ben sadece onlari birakip gidemiyorum. Aynen bende senin burada nasil bir ortamda yasadigini bilemem ama sende ayni senin dedigin gibi karsindaki insanin Türkiyede nasil bir ortami oldugunu bilemezsin. Tabiki tercih meselesi herkesin düsüncesine saygi duyarim ben gitmek isterim diye baskasininda bunu düsünmesini bekleyemem.

gamberoglu2000
16 Mayıs 2017, 11:30

Saygilar.

senden onceki genarationda ayni bahanelere siginarak burada kaldilar sonuc yokluklarina varliklar katarak kimisi ucagin kargo bolumunde kimisi elinde bastonla geriye dondh arkadasim ben geri donene donmek isteyene karsi degilim Türkiye guzel bir ulkemi? bana Gore Türkiye dunyaya essiz cok harika bir ulke cografi acidan bahsediyorum gel gorki icindeki yoneticisinden tutunda yasayan insanda duzende is yok.Burda tartisilan konu aslinda bu turkiyenin kendisi degil duzen ve milletin ilerlememesi ileryemesi bu isler kulture yani taa besikten baslayan bir konu bizlerin kulturu evini temiz tut ama Kalinin onu yani yolda istedigini yap.Evinin icinde herkeze bas bas saygi goster disariya adim attinmi herkeze saldir ana avrat duz git bu gibi hadiseler bizim kulturumuze yakismiyor bizi ileri degil tam aksine geri geri gidiyoruz insanlar sormuyor kopruler yollar yapiliyorda neden para aliniyor?alkislayan halk pof pofleyen halk en pahali benzini kullanan en pahali eti yiyen hatta ac yatan bu vatandas simdi bu kadar seyler olurken yarabbi sukur guzel seyler oluyor Türkiyede demek buyuk yanlis 88 TL olan bir gecisi bu koprunun yada yolun bana ne faydasi olabilir?bunun adi hizmet degil ticarettir yol yapan sirketleri arastirin yonetimin yandaslari oldugunu goreceksiniz Burda yenen para senin beim vergimdir paramdir arkadaslar bu kadar arka planda isler donerken yarabbi sukur diyorsaniz bu gelisimi degil aptalligi gosterir.

hOrOz
16 Mayıs 2017, 11:33
eger kesin donusu afrikaya dusunmuyorsan Türkiye den bahsediyorum arkadasim daha bu hafta fazla uzaktan degil istanbulun gobeginden bahsediyorum mobesa cameralari kaydetmis iki motorsikletli karsi karsiya bir birlerine silahla yolun ortasinda ates ediyor hemen arkalarinda okul cocuklari var sonuc o cocuklardan birisi yaralandi motorsikletlinin biri oldu simdi bu tur olaylar gelismis havalarda ucan yere goge sigdiramadiginiz bir ulkeye yakisiyormu? her ulkede olabilir diyeceksin hangi ne tip ulkelerde olabilir onlarida yaz Boyle dusunursen.Gelismis iyi bir ulkede silah olayi cok cok nadir olan ulkedir ulkelerdir iyi bakin her gun baska silahli teror var halk arasinda trafikte kadinlara karsi Millet bir birine saldiriyor bunlar gelismis ilerlemis kulturlu bir ulkede olmaz olsada coook cok nadir olan olaylardir yanlismi?

böyle bir iki olaydan dolayı ülkeyi toptan kötü görmek yanlış ..

Bugün sanki Almanya da veya en gelişmiş ülke denilen Amerika da olmuyormu ?

sadece faili yabancı olmayınca Almanya da medya ya yansımıyor ..

Geri dönmek gönül meselesidir ... sanırım birde Almanya da doğup büyüyen kişilerle sonradan gelen kişiler arasında fark var ..

benim belki 10-15 arkadaşım geri döndü hepsi hayatından memnun ...

xedox
16 Mayıs 2017, 11:42
senden onceki genarationda ayni bahanelere siginarak burada kaldilar sonuc yokluklarina varliklar katarak kimisi ucagin kargo bolumunde kimisi elinde bastonla geriye dondh arkadasim ben geri donene donmek isteyene karsi degilim Türkiye guzel bir ulkemi? bana Gore Türkiye dunyaya essiz cok harika bir ulke cografi acidan bahsediyorum gel gorki icindeki yoneticisinden tutunda yasayan insanda duzende is yok.Burda tartisilan konu aslinda bu turkiyenin kendisi degil duzen ve milletin ilerlememesi ileryemesi bu isler kulture yani taa besikten baslayan bir konu bizlerin kulturu evini temiz tut ama Kalinin onu yani yolda istedigini yap.Evinin icinde herkeze bas bas saygi goster disariya adim attinmi herkeze saldir ana avrat duz git bu gibi hadiseler bizim kulturumuze yakismiyor bizi ileri degil tam aksine geri geri gidiyoruz insanlar sormuyor kopruler yollar yapiliyorda neden para aliniyor?alkislayan halk pof pofleyen halk en pahali benzini kullanan en pahali eti yiyen hatta ac yatan bu vatandas simdi bu kadar seyler olurken yarabbi sukur guzel seyler oluyor Türkiyede demek buyuk yanlis 88 TL olan bir gecisi bu koprunun yada yolun bana ne faydasi olabilir?bunun adi hizmet degil ticarettir yol yapan sirketleri arastirin yonetimin yandaslari oldugunu goreceksiniz Burda yenen para senin beim vergimdir paramdir arkadaslar bu kadar arka planda isler donerken yarabbi sukur diyorsaniz bu gelisimi degil aptalligi gosterir.

Bu senin kendi düsüncen kardesim dedigim gibi herkes senin gibi düsünmek zorunda degil, senin icin cocuklarin hic bir sey ifade etmiyorsa onada saygi duyarim, bence birazda Türkiyede olan güzel seyleride anlat bana sakin sorma neymis diye sen cok iyi biliyorsun, bu konu hakkinda baska birseyde yazmayacagim cünkü ne sen benim nede ben senin düsüncelerini degistirebilirim. ayrica yanlislikla tesekkür butonuna basmisim.

gamberoglu2000
16 Mayıs 2017, 14:12
xedox arkadasim sorunumuzda tam bu zaten yanlislikla degil okunmadigi okumadigin icin tesekur butonuna basmisin ben senin yazini okuyup bilerek tesekur butonuna bastim cocuklari dusunme konusu ben burdayim istesem bu gun gitme imkanimda var cocuklarimin birisi bitirdi birisi okuyor ben onlar okusun evlensin bilmem ne olsun donecem diye hic bir zaman dusunmedim onlarin cani SAG oldugu surece onlarin mutlulugu huzuru olacaksa isteyerek bilerek etopyaya bile gider orda seve seve yasarim ben onlari ayaklarinin uzerinde durdugu anda kacacak kendi keyfimi dusunecek kadar kendimi kaybetmedim.Elbetteki herkeze benim gibi dusunmek zorunda degil ben tam aksini soyluyorum kendinize iskence yapmayin colugunuzu cocugunuzuda toplayip bu hain cirkin adaletsiz ulkeyi terk edin turkiyeye dondugunuzde krallar gibi karsilanacak bugune kadar yasayamadiginiz adaleti duzeni saglik duzenini yasayacaksin.Sen bu kadar guzellikten cocuklarini neden mahrum birakmaya calisiyorsun?sayin arkadasim ulke ortami bu kadar guzelse o sefayi tek basinami yasamayi dusunuyorsun?neyse arkadasim saglik olsun diyorum hoscakal kendine iyi BAK.

Suat61
17 Mayıs 2017, 14:12
Yaşım 29 almanya da doğdum büyüdüm eşim tükiye den buraya 4 sene önce buralara geldi alıştı.
Ben hiç aklımın ucundan türkiye ye dönmeyi düşünmedim daki 3 ay önce sesimi kayıp edene kadar ilk kez bu kadar yakın birinin cenaze sinde oldum def edilirken ve hoca yıkarak yanında bulundun beni baya bi etkiledi 3 günlük dünya bugün varız yarın yokuz. Ezan sesinden mahrum kalıyoruz burda bayram desen bayram değil ramzan atmosferi bile bir başka türkiye de. almanya da çalışıp yılda bir kez izine gitmek için uğraşıyoruz. Ve ben kararım verdim türkiye dönüş yapmak istiyorum burdaki çevrem diyor sen yapamazsın edemezsin diye diyorum onlara burda kimim var benim bi ben birde eşim annem babam turkiyeden emekli onlaef 1-2 sene içinde gidecekler niçin durmalıyım burdaki??
Türkiye de allaha şükür daire lerimiz var kira yada ev borcu derdim de olmayacak allahaima şükürler olsun.
Ve almanya eski almanya değil çok değişti. Bende içimi birde buraya dokeyim dedim.

aslankral
17 Mayıs 2017, 19:11
"3 ay önce sesimi kayıp edene kadar ilk kez bu kadar yakın birinin cenaze sinde oldum"
ba$in sagolsun arkadasim, e$inizimi kaybettiniz
Allah sabirlar versin

Suat61
17 Mayıs 2017, 19:43
"3 ay önce sesimi kayıp edene kadar ilk kez bu kadar yakın birinin cenaze sinde oldum"
ba$in sagolsun arkadasim, e$inizimi kaybettiniz
Allah sabirlar versin

Dedemi yazacaktım yanlış olmuş

kuckam
20 Mayıs 2017, 18:50
Her dusunceye saygimiz vardir

kuckam
20 Mayıs 2017, 18:51
eger kesin donusu afrikaya dusunmuyorsan Türkiye den bahsediyorum arkadasim daha bu hafta fazla uzaktan degil istanbulun gobeginden bahsediyorum mobesa cameralari kaydetmis iki motorsikletli karsi karsiya bir birlerine silahla yolun ortasinda ates ediyor hemen arkalarinda okul cocuklari var sonuc o cocuklardan birisi yaralandi motorsikletlinin biri oldu simdi bu tur olaylar gelismis havalarda ucan yere goge sigdiramadiginiz bir ulkeye yakisiyormu? her ulkede olabilir diyeceksin hangi ne tip ulkelerde olabilir onlarida yaz Boyle dusunursen.Gelismis iyi bir ulkede silah olayi cok cok nadir olan ulkedir ulkelerdir iyi bakin her gun baska silahli teror var halk arasinda trafikte kadinlara karsi Millet bir birine saldiriyor bunlar gelismis ilerlemis kulturlu bir ulkede olmaz olsada coook cok nadir olan olaylardir yanlismi? ne hikmetse baya dokunmus sana yazdiklarim icindeki duygukariu hala aciga cikaramiyorsun birak kendin ol bak hayatz guzel hele turkiyede cok daha guzel kal salincakla..

ne hikmetse baya dokunmus sana yazdiklarim icindeki duygularini hala aciga cikaramiyorsun birak kendin ol bak hayat guzel hele turkiyede cok daha guzel kal salincakla..

gamberoglu2000
21 Mayıs 2017, 19:20
ne hikmetse baya dokunmus sana yazdiklarim icindeki duygularini hala aciga cikaramiyorsun birak kendin ol bak hayat guzel hele turkiyede cok daha guzel kal salincakla..

arkadasim sen sordugum sorulara cevap ver once.Turkiye guzelmi degilmi diye soru sormadim.Icimdeki gibi davrandigimdan soruyorum yukardaki sorularima cevap bekliyorum konuyu sapitmadan zaten cevap verirsen senin tarafsiz icinden geldigince cevap verdigine ina acagim.Turkiyedenmi bahsediyorsun demistinya yukarda tek tek sordum sende cevapla bu kadar duygularinda samimiysen kal saglicakla.

misterno
23 Mayıs 2017, 16:14
türkiyeden mi katiliyorsun sen? almanyada saglik sigortasi niye bedava olsun?

Amerikada yasiyorum ama bunu herkes bilir. Avrupada saglik sigortasi bedavadir.

misterno
23 Mayıs 2017, 16:44
Arkadaslar birisi cevap verebilirmi?

Yukarida bir arkadas Almanyadaki hastanelerden ve saglik sisteminin pahaliligindan sikayet etmis. Bu beni cok sasirtiyor. Benim bildigim Avrupada saglik sigortasi devletin elinde ve bedava

Neden sikayet ediyorsunuz anlamadim

oemer45
23 Mayıs 2017, 18:18
misterno kardeşim almanyada sağlık sigortası çalışmayanlara bedava çalışana malesef (noooooo) keşke senin dediğin gibi olsa bu sene 5 gün hastanede kaldım 70€ para ödedim çalışan olarak ve sağlık sigortası ödediğim halde elbetteki sigortalar devlet tarafından destekleniyor.

xTARKANx
23 Mayıs 2017, 19:07
.....Almanyada yasiyorum 6 kilik bir ailem var ve heray yasal olarak saglik sigortasi kesiliyor(yaklasik 400euro) catir catir aliyorlar....Yilda yaklasik 900 euro'ya yakin aldigim ilaclara gebür ödüyorum,hastahane de kalinan hergün icin yaklasik 10 euro bedel ödeniyor,ailece gözlük kullanimi fazla.Ailemde 4 kisi gözlük kullaniyor daha gectigimiz hafta 4 yasindaki kizim icin 49 euro gölük bedeli ödedim,esim icin 270 eoru,oglum icin 420 euro(ha bu arada bu ödedigim gözlüklerin cerceveleri 0 euro olanlari sectigi halde),kizin disleri icin tel takma islemi yapildi su an tedavi sürüyor 980 euro ödedim,270 daha ödedim ve tedavi boyunca her 3 ayda bir 90 eoru daha kesilecek benzeri bir miktar ödemeyi oglum icinde yapmistim,kranken kase doktor raporuna göre belirli bir miktari tedavi basariya ulasti ise ödüyor lain 3-4 sene sürekli beden cikiyor..............daha yazayim su gözünü sevdigim sahlik masraflari bedava olan ülke hangisi ise oraya yerlesebilirim...Catiya yagan yagmura vergi alan bir memlekette saglik giderini bedava yaparmi bu masala inanan varmi ki anlatan olsun

hOrOz
23 Mayıs 2017, 19:27
Arkadaslar birisi cevap verebilirmi?

Yukarida bir arkadas Almanyadaki hastanelerden ve saglik sisteminin pahaliligindan sikayet etmis. Bu beni cok sasirtiyor. Benim bildigim Avrupada saglik sigortasi devletin elinde ve bedava

Neden sikayet ediyorsunuz anlamadim

nerede bedava ?

Sağlık Sigortaları kanuni veya özel olanda var ama devletin elinde değil

Hastaneler Belediye, Özel, Üniversite veya Kilisilere ait ..

aldiğın maaşın %16 sı sağlık sigortasına kesiliyor

yazılan reçetede ilaç başına katkı payı 5 €

senede 28 gün hastane katkı payı ... günlük 10€

MRT randevusu beklersen 2-4 ay arası

Fiziyo Terapi reçete başına 10€

18 yasından küçükler ve Hamileler muaf

Kronik hastalağı olanlarda muaf

gözlük ve diş protez hepsi kendi cebinden

Selam
23 Mayıs 2017, 23:49
Oooooo..... Almanya ne kadar sosyal ve ucuz ülkeymis. Masallah masallah....peh peh...

Birde burda bazilari gelmis bana turkiyeyi elestiriyorlar. Elestirenlerin amaci esas Türkiye degil onlarin derdi baska. Zavallilar.

kadehte
24 Mayıs 2017, 00:23
öncelikle herkese Selamlar,

sana da Selam, Selam Arkadasim.
bu konu hakkindaki hemen hemen bütün yorumlari okudum.
ve elestirenlerin de derdinin baska olmadigini sana söyleyebilirim.
Tabii ki Almanyada yasamaya kimse can atmiyor. Ayni is kosullarimiz olsa cogumuz geri döneriz herhalde.
Bir de Türkiyede hersey güllük gülistanlik degil.
Gazeteden alinti
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’nun verilerine göre 2016’nın tamamında 101 bin 614 esnaf işyerinin kapısına kilit vurdu. Bu sayı 2015’te 97 bin 715 civarındaydı. Yılın son çeyreğinde her ay 10 bin esnaf kepenk kapattı.

- Eger canim Türkiyemizde yasamak istiyorsan, öncelikle nerede ve nasil yasayacagini belirlemen gerekir. ( Köy, kasaba veya sehir )
- ikincisi orada kirada mi oturacaksin ? geriye dönmeyi göze aldiysan birikmis paran da olmasi lazim. Tabii calismadikca birikmis para hemen biter.
- ücüncü ve en önemli konu, coluk cocuk ne olacak ? Zamanla oraya ayak uydursalarda, mutlu olabilecekler mi ?

Saygilar

TOPRAK
25 Mayıs 2017, 10:53
Gercekten pozitifte olsa negatifte olsa hepiniz ilgiye deger görüsler aciklamissiniz.Kirici olmadan seviyeli düsünceleri paylasmak cok güzel.Ülkesine dönmeyi kafasina koyan mutlaka döner.Sonucu ne olacak diye bakmaz.Zaten yazilanlarda kesin hükümlerle yazan arkadaslarin dahi kararsizlik icerisinde oldugunu görürsünüz.Eskiden yaslilar dönerdi,simdi ise gencler.23-27 yaslarindaki gencler Almanyada gecirdigi günlere yaniyor.TERCIH HERKESIN KENDINE AIT.Ama Türkiye de hersey iki köprüden ibaret degil,bunu yazmak mantiklida degil.Olsa olsa siyasi görüstür.Hepimiz degisik illere gidiyor,yollari yerlesim düzeni parklari degismeyen bir il varmi?Elinizi vicdaniniza koyun ve Türkiye gercegini iyi görün.Görmezsenizde caniniz sag olsun.

misterno
14 Haziran 2017, 17:02
Turkiyeden yurtdisina goc eden ve etmek isteyenlerin sayisinda patlama yasaniyor

Ozellikle egitimli kesimde bu daha yogun goruluyor. Basinda bunun hakkinda yazilar yaziyor asagida okuyabilirsiniz. Ozellikle Almanya ya ve AB nin obur ulkelerine goc etme istegi cok fazla

Buyrun linki veriyorum

https://www.bloomberg.com/politics/articles/2017-06-14/best-and-brightest-turks-go-west-as-erdogan-s-purge-shows-no-end

Hal boyleyken bu forumda TR ye kesin donus konusulmasi bana cok komik geliyor. Sizler Avrupa dan kacmaya calisiyorsunuz onlar Turkiyeden kacmaya calisiyor, cok komik

misterno
14 Haziran 2017, 17:06
Asagidaki link Turkce

http://t24.com.tr/haber/darbe-girisimi-sonrasi-beyin-gocu-cihangiri-vurdu-her-yer-satilik-veya-kiralik,408917

Haziran
24 Ekim 2018, 14:07
Arkadaslar burda Türkiye'ye dönüp orada yasyanlar,orada ki yasamlarindan örnekler veriyor.
Bunu siyasetlestirip Türkiyede yasanmaz, herkes kacmak istiyor olayina neden ceviriyorunuz ki?
Siz istemiyorsaniz gitmeyin sizi kimse zorlamiyor.
Ama benim gibi yakinda dönmek isteyen kisilere bir nevi burada yazilanlar bir kaynak olusturuyor.
Türkiyeye dönmek isteyen zaten herseyi göz önüne aliyor demektir,acisiyla tatlisiyla.

Sanki Türkiye cok kötüde Avrupa cok mu iyi?
- Hergün irkcilik artiyor.
- Ev kiralari almis basini gidiyor
- Devamli 3.sinif vatandassin ne yaparsan yap.
- Isten eve evden ise, hic bir sosyal hayat yok, sadece es dost bulusmalari haric.
- Hangi birimiz Kültür, sanat, edebiyat etkinliklerinde almanlarla sosyallasiyoruz? Onlarin bu etkinliklerine katiliyoruz?? Cevap Hic birimiz.

Ama Türkiyede hic yoktan Belediyeler kültür etkinlikleri (kitap sergileri, sinema etkinlikleri, tiyatro veya Konserler) sergiliyor,onlara katiilabiliriz cünkü kendi ana dilimiz. Anlamadim , bilmedim yok.
Ben antalyaliyim ve Antalyada inanin bir cok etkinligin yapildigini görüyoum ve katilmak cok güzel oluyor.
Ama Burda katilamiyorum, olmuyor. Bir zaman el vermiyor devamli is, iki cogunu anlamiyorum, üc yabanci oldugumu hissediyrum zevk vermiyor.

akdenizli33
24 Ekim 2018, 16:09
[QUOTE=Haziran;242574]Arkadaslar burda Türkiye'ye dönüp orada yasyanlar,orada ki yasamlarindan örnekler veriyor.
Bunu siyasetlestirip Türkiyede yasanmaz, herkes kacmak istiyor olayina neden ceviriyorunuz ki?
Siz istemiyorsaniz gitmeyin sizi kimse zorlamiyor.
Ama benim gibi yakinda dönmek isteyen kisilere bir nevi burada yazilanlar bir kaynak olusturuyor.
Türkiyeye dönmek isteyen zaten herseyi göz önüne aliyor demektir,acisiyla tatlisiyla.

Sanki Türkiye cok kötüde Avrupa cok mu iyi?
- Hergün irkcilik artiyor.
- Ev kiralari almis basini gidiyor
- Devamli 3.sinif vatandassin ne yaparsan yap.
- Isten eve evden ise, hic bir sosyal hayat yok, sadece es dost bulusmalari haric.
- Hangi birimiz Kültür, sanat, edebiyat etkinliklerinde almanlarla sosyallasiyoruz? Onlarin bu etkinliklerine katiliyoruz?? Cevap Hic birimiz.

Ama Türkiyede hic yoktan Belediyeler kültür etkinlikleri (kitap sergileri, sinema etkinlikleri, tiyatro veya Konserler) sergiliyor,onlara katiilabiliriz cünkü kendi ana dilimiz. Anlamadim , bilmedim yok.
Ben antalyaliyim ve Antalyada inanin bir cok etkinligin yapildigini görüyoum ve katilmak cok güzel oluyor.
Ama Burda katilamiyorum, olmuyor. Bir zaman el vermiyor devamli is, iki cogunu anlamiyorum, üc yabanci oldugumu hissediyrum zevk vermiyor.[/QUOTE
o konualrda haklsiin ama haberleri acip bakinca insanin dönesi gelmyior her gun bir vahsilik.ne bir hak var ne bir hukuk.kimse kiseye saygi yok.en azindan Burda medenilik saygi var. benim genel düsüncem turkiyede yadsma k tabiki güzel ama insanlarin saygisi yok.her an icin basina birsey gelecek diye korkyuor insan

moralist
24 Ekim 2018, 18:30
Bide Türkiyedeki Akrabalardan kazik yemesek daha iyi olacak ama ne yapalim jargon öyle

akdenizli33
24 Ekim 2018, 19:38
Bide Türkiyedeki Akrabalardan kazik yemesek daha iyi olacak ama ne yapalim jargon öyle

sade akrabami herkesten kazik yiyor yabanciysan birde

haveri68
24 Ekim 2018, 21:14
Ben 4 yildan beri 6 ay Türkiyede Kaliyorum her yil türkiyeden birazdaha kopuyorum ,avrupada yasayanlar cebine parayi koyup görmek istedigimiz türkiye yi görüyoruz bir de gercek türkiye var ,yalan dolan üc kagit damardan girmeler kafaya almalar sayamiyacagim kötülükler ,yolda giderken araba üstüne cikabilir ,yan baktin diye kursun yiye bilirsin kolun carpti diye bicaklanabilirsin ,trafikte küfürlesebilirsin sonra evine kadar takip edip öldürebilirler halk pisikobat olmus ekonomik bunalim geciriyor pimi cekilmis yuvarlanan el bombasi gibi nerde ne zaman patlayacagi belli degil .
birde dünyada esi bulunmayan güzellikte dünyanin göz bebegi türkiye var havasiyla suyuyla dogal güzelligiyle .
ben ülkemi birinci ligde görmek isterim onun icin elestiriyom cünkü elestirmessek daha kötüye gider bizim ülkemiz su an ki yasanalari hak etmiyor ama gercekleri söylemek ülkeye ihanet etmek gibi yorumlaniyor ,
ülkesine ihanet etmek gercegi görüp susmaktir ,ülkesinin gidisatini görüp uyarmamaktir. sadece takintilarla ülkeye sahip cikilmaz o ülke bizim ülkemiz ,ülkemizi seviyorsak dogrulari söylemek zorundayiz , elistirecegiz ama ihanet etmeyecegiz

mustimercan
24 Ekim 2018, 23:39
Benimde ne zamandır aklımda kesin dönüş ama çocukları dusunuyo insan..şimdi sağlık hastane felan tamamda eğitim olayında türkiye çok kötü bunu Almanya ile kıyaslayamayız..ozel okula yollasan dünyanın parası.

Acemibiri
25 Ekim 2018, 17:19
Cocuklar Kücük ise zaten düsünmeyin bence.

mustimercan
26 Ekim 2018, 01:07
çocuklar 6 ve 8 yaşında biri 1. sınıfa başladı büyük 2. sınıf.tek düşüncem okul .yoksa bi dakka bile burda durasim kalmadı...burda kaldığım 14 senede şunu öğrendim ki. insan mutlu olduğu yerde yaşamalı...

Canpolat1988
16 Nisan 2022, 16:43
Konuyu biraz aktiflestirelim :)

Kesin dönüs yapilir yapilmaz degil. Ama bunu yaparken bir kac noktayi gözden gecirmek yani plan proje yapmak lazim.

Mesela cocuk varmi? Daha üniye baslamadiysa gecin onu gidemezsiniz.
Giderseniz cocugun piskolojisinin bozulacagini göze alip gidin.

Ikincisi hangi memleket? Sehiremi köyemi? Orada calismayi düsünüyormusunuz yoksa emekli maasi mi yiyeceksiniz?

Benim sahsi fikrim söyle:
Türkiyede sehirlerde yasanmaz hele büyük sehirlerde hic yasanmaz (sivas, kayseri , bursa gibi bi kac düzenli sehir var belki oralar olur).
Bizim gibi almanya ya alismis biri TRdeki sehir hayatina alisamaz, piskolojimiz bozulur. Insanlari ayri problem, bürokrasi ayri problem. Ya markette bi kuyruk yapmayi bile bilmeyen insanlar, yada otobüse binerken milletin inmesini beklemeyen insanlar. Can güvenligini saymiyorum bile.
Hic bi garantin yok is bulsan 2 gün sonra kapiya koyarlar, evden atarlar daha birsürü sey.

Dairen olmasi lazim yani sehirde yasaman icin.

Ben olsam coluk cocuk üniye basladimi, kendime sakin bi yerde yazlik alirim, köy olur veya sahil kenari olur. Gelirim de yerimdeyse bi kac ayligina gel git yaparim. Ama tekrar orada bir hayat kurmamiz, normal bi vatandas gibi hayat kavgasi vermemiz zor.

Ha, yada almanlar bizi buradan kovarlar, naziler yönetimi ele alir ozamanda giderim mecburiyetten yani