PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkiye'ye otomobil götürme

KadirUsta
28 Mart 2016, 17:44
Bir arkadaş Türkiye'ye temelli dönecek. Arabasını da götürmesi durumunda ne gibi işlemler ve masraflar söz konusu?
Arabayı bir nevi beraberinde götürdüğünden dolayı vergi muafiyeti ihtimali var mı?
(Arabanın Alman kafa kağıdı var.)

Dreamboxer
29 Mart 2016, 06:27
Selam arkadas bak burda güzel detaili bilgiler yazior
http://www.sabah.de/turkiyeye-arac-goturebilmek

hOrOz
29 Mart 2016, 10:25
Bir arkadaÅŸ Türkiye'ye temelli dönecek. Arabasını da götürmesi durumunda ne gibi iÅŸlemler ve masraflar söz konusu?
Arabayı bir nevi beraberinde götürdüÄŸünden dolayı vergi muafiyeti ihtimali var mı?
(Arabanın Alman kafa kağıdı var.)

gümrük öderse arabayi temelli götürebilir ,,vergi muafiyeti yok
fakat arabayi aldigi tarihte arabanin yasi 3 sene den fazla olmayacak
tabiki birde gümrük vergisi ödeyecek

BEDELSİZ İTHALAT KAPSAMINDA YURDA GETİRİLECEK OLAN OTOMOBİLLER İÇİN MALİ YÜKÜMLÜLÜKLER VE ORANLARI
Amortisman indirimi sonunda bulunan ve vergiye esas kıymetin tesbitinde aracın model yılındaki FOB kıymetiyle çarpılacak oranlar:
Yaş Oran Yaş Oran
0- %100
1- %80
2- %68
3- %57.8
4- %49.13
5- %41.76
6- %35.49
7- %30.17
8- %25.64
9- %21.79
10- %20

ÖRNEK:
Araç Avrupa Birliği'nden ithal ediliyorsa vergi hesaplaması aşağıdaki gibi yapılır, Avrupa Birliği dışından ithal edilecek araçlarda ayrıca % 10 da gümrük vergisi uygulanmaktadır.
CIF bedeli 10.000 € olan ve motor hacmi 1.600 cc’yi geçen ancak 2.000 cc’yi geçmeyen bir araç için ödenmesi gereken vergilerin hesaplanması aşağıda gösterilmiştir:

CIF Bedeli =10.000 €
Motor hacmi =1.600 cc üzeri (1.800 cc)Özel Tüketim Vergisi = CIF Bedeli x Özel Tüketim Vergisi Oranı= 10.000 € x % 90 = 9.000 € = ÖTV

Katma Değer Vergisi = (CIF Bedeli + Özel Tüketim Vergisi) x KDV Oranı= (10.000 € + 9.000 €) x % 18= 19.000 € x % 18 = 3.420 € = KDV

Gümrükte ödenecek vergiler toplamı = ÖTV + KDV = 9.000 € +3.420 € = 12.420 €

hope41
31 Mart 2016, 16:06
Misafir arac diye bir olay varmis, konu ile bir nevi baglantili diye burdan yazmak istedim, MA plaka diye veriyorlarmis bildigim kadari ile. Alman vatandaslari daha dogrusu yabanci uyruklu vatandaslari icin gecerliymis.

Yani misal Alman vatandasi biri, TR de calisiyor ve orda yasiyor ama burdaki arabasini TR ye götürüp orda kullanmak istiyor, bu durumda misafir arac diye özel bir plaka alip orda vergi ödeyip arabasini kullanabiliyormus. Aracin motoruna büyüklügüne göre de tabi vergi ödeniyormus. Bir kereye mahsus bir masrafi varmis arabayi orda actirmak icin, birkac sene sonra arabayi geri getirmek istersen de o parani yine geri aliyormussun... Bunlar bir arkadasin baska birisinden duyup bana aktardigi bilgiler.

Bizimde belki sene sonuna dogru TR ye dönme isimiz var da, bu konuda bizzat kendi tecrübesi olan arkadas var mi acaba sartlari nedir vs... bilgi verebilecek?

hOrOz
31 Mart 2016, 16:16
Misafir Araç Gümrükleme’den Kimler Faydalanabilir?

Türkiye’de geçici olarak ikamet eden ve çalışma izni olan yabancı uyruklu kişiler bu statülerine göre iki şekilde KDV’den özel tüketim vergisinden ve gümrük vergisinden (Tax-Free-Car) muaf olarak şahsına ait aracı kendisiyle aynı haklara sahip bir kişiye satabilir ya da yabancıdan yabancıya araç satın alabilir veya Türkiyeye yurtdışından yeni/kullanılmış bir araç getirebilir.
Bu hakka sahip olan kişiler ve kurumların listesi:

1) Çalışma amaçlı ikamet edip, özel şirket ve kamu kuruluşlarında çalışan yabancı uyruklu kişiler,
2) Emekli yabancı uyruklu kişiler,
3) Türkiye’de yüksek öğrenim yapan yabancı uyruklu öğrenciler,
4) Yabancı basın ve yayın kuruluşları çalışanları,
5) Yabancı işçi bürolarında çalışmakta olan yabancı uyruklu kişiler,
6) Büyükelçilik ve Konsolosluk ve buralarda görevli olan:
a) Diplomatlar,
b) İdari ve teknik personeller,
c) Memur ve hizmetliler,

7) Nato personelleri,
8) Teknik iş birliği ve benzeri uluslararası anlaşmalar kapsamında çalışan yabancı uyruklu uzmanlar,
9) YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) tarafından Türkiye’de çalışmasına izin verilen yabancı uyruklu öğretmenler,
10) Federasyona bağlı olan yabancı uyruklu sporcular,
11) Asıl ikameti yurtdışında olan kişiler-ihracat yapmak kaydi ile vergiden muaf araç satın alabilir.

Türk Vatandaşları, Çift uyruklu Türk Vatandaşları, Türk vatandaşlığından çıkmış olan yabancılar, çalışma izni olmayıp,
sadece oturma izni olan yabancılar, Yabancıdan Yabancıya Vergi Muafiyetli (Tax Free) araç satın alamazlar.

http://mavikarne.blogspot.de/2015/01/aracma-ma-plaka-ckarrken-yaplan-tum.html