PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yerelması (Topinambur) nasil yetistirilir? (NRW)

*05300
28 Şubat 2016, 11:24
Selam arkadaslar,

Baslikta da belirttigim gibi, ben bahceye TR deki bilnen adiyla Yerelması (DEU: Topinambur) dikmek istiyorum. Yerelması NRW de yetistiren oldumu?

Eger cevap evetse bunun hangi cinsi makbul oluyor?

Ne zaman ekilip-dikiliyor?

Birde bu sey fidadan mi, tohumdan mi ürüyor?

Tecrübesi olanlar buradan yesillendirirse cok makbule gecer. Simdiden Tesekkürler.

Selamlar

05300 - Merzifon

ivriz
28 Şubat 2016, 11:58
yer elmasi ni bildigim kadariyla yemeden önce soy kabuklarini topraga göm cok derin olmasin.
Sadece kabuklarini gömsen yeterli ama elinde yoksa bir tohumu illaki vardir.

akbaba
28 Şubat 2016, 12:01
arkadasim benim komsumun bahcesinde vardi,komsum bana söyle anlatmisti,yedigin yerelmasinin kabugunu, ekmek istedigin yere gömüyorsun.topragin 5-10cm.altina. kendiliginden cikiyormus.
Türk bakkallarinda yerelmasi satiliyor.alip deneyebilirsin.
ben kendim denemedim,yerim yok.ama yerelmasini cok severim.

baltali
23 Mart 2016, 00:44
gel sana bahceden cikaram götür dik bahcene kardes bende var yer recklinghausen diktinmi zaten cogaliyor kendiliginden yer elmasi selam saygilar yakinsan bana gel al sayin kardesim pm atarsin

TipiTip
23 Mart 2016, 01:11
gel sana bahceden cikaram götür dik bahcene kardes bende var yer recklinghausen diktinmi zaten cogaliyor kendiliginden yer elmasi selam saygilar yakinsan bana gel al sayin kardesim pm atarsin

Aga Herneye gelirken getirirsen bende bahçeye ekerim

;)

*05300
23 Mart 2016, 14:59

Usta cok tesekkür ederim. Remscheid- Recklinghausen arasi 46 Km ama o tarafa pek yolum düsmüyor. Ama gösterdigin alaka her türlü takdirin üzerinde. Sagol.

Gecen gün ev komsum bahcesinden bir kac tane yerelmasini söküp ikram olarak getirmisti. (Iyi olacak hastanin doktor ayagina gelirmis misali). Yerelmalarini soyup, yedim. Kabuklarini da buradaki cevap yazan arkadaslarin dedigi gibi topraga diktim. Görecegiz bakalim acemi ziraatcinin diktigi yerelmasi ne kadar tutacak.

Cevaplariniz icin hepinize cok tesekkür ederim.

05300 - Merzifon

baltali
23 Mart 2016, 20:40
uzunköprü kardesim neresine getirem hernenin :D

TipiTip
23 Mart 2016, 21:43
uzunköprü kardesim neresine getirem hernenin :D

Bahçeyi biliyorsun oraya getir ;)

Zamanın yoksa Hasan Hocaya ver Hasan getirsin

Gerçi onuda çoktandır görmüyorum

garaveli
24 Mart 2016, 18:49
Arkadaslar bende ekmisdim her tarafi kapladilar.Cabuk yayiliyorlar togragin altinda...

Denemis oldum.Hepsini sökdüm...
Onun yerine daha cok sarimsak ekiyorum artik.Yesil yemesi harika oluyor...:D