PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Is yeri buldum, zusaage geldi ama 80km uzakta

BiBakipCikicam
27 Şubat 2016, 10:38
Selam arkadaslar, ben okulu daha yeni bitirdim. Wirtschaftsinformatik studieren yaptim. Daha Diplomam gelmedi onu bekliyorum.
Diplomasiz bazi yerlere bewerben yaptim. Ve biryerden Zusage geldi. Yani Arbeitsvertag vorhanden. Acaba simdi napacami bilmiyorum, o isi alayimmmi yoksa cevremdeki firmalara mi yazayim ?
Ben aslinda öylesine yazmistim oraya, acaba Bewerbungum iyi mi diye. Ayin 1. gel basla diyorlar.

Simdi o Firma yaklasik 75-80 km uzakta. Ilk önce Probezeit icin Hergün gidip gelip deger mi ? Yasim 25.

Yoksa absagen mi yapsam , etrafimdaki firmalara mi bewerben yapsam ? Veya daha büyük firmalara...

Korkarim ki absagen yaptimi is bulamam diye....aileme yakin olmak isterim. O Firmanin aylik maasi fena degil, ve kücük bir firma. Siz bu durumda naparsiniz ? Ve ne tavsiye edersiniz ?

Daha yeni frisch Studiumdan cikdim....

f4scistx
27 Şubat 2016, 11:57
Bu seylere alis, hemen yakin olacak diye bir sey yok. Ha simdi daha önce yakinlardanda gelseydi kesinlikle onlari düsün derdim.
Ama artik istedigin gibi bulamiyorsun her seyi. Ki es gibt genug Menschen die jeden Tag Autobahn fahren , stundenlang, um auf die Arbeit zu kommen

Senin icin önemli olan tecrübe su an. Sobald du paar Jahre Erfahrung hast kommst du überall rein.
Bu arada Otoban var mi?

S-Karaca
27 Şubat 2016, 12:04
Haftada yaklaşık 800 km yol için iyi para veriyorlarsa olur. Yada Oray'a taşın. Senin meslekte tam me yapıyorsun ? Mesela? Birde kaç para verdiler. Soruyorum çünkü burda tanımıyoruz birbirimizi. Normalde sorulmaz.

hOrOz
27 Şubat 2016, 12:28
bence de ilk zamanlar gidip gel bu arada orada kendine bir ev bul ve taşın

bizim işyerinde bir mühendis vardı hergün ta Essen den Aachen a trenle gidip geliyordu

BiBakipCikicam
27 Şubat 2016, 12:37
Meslek olarak Software-Entwickler....
O yolu kim cekecek ? Gidis Dönüs Stau falan hesaplarsan 4 Saatimi alir.
Bana daha iyi gelen ve yakin olan firmalarda var , onlara extra Bewerben yapmadim, ilk önce Diplomami alayim ondan sonra bewerben yaparim diye...
Tasinsam yalnizim oralarda... absagen yapmayi düsünüyorum...

f4scistx
27 Şubat 2016, 12:40
Tabiki kendin daha iyi bilirsin. Yasadigin yeri bilemeyiz, kontaktlarini firmalarini. Az km degil tabiki yakin daha iyi

hOrOz
27 Şubat 2016, 13:31
70-80 km neki yeri geldimi işlerini evde de yapabilirsin ..
bence bir 6 ay dene derim hemen yakında meslek bulmak o kadar da kolay olmaz..

kendin bilecegin iş ... dediğim gibi bizim işyerine her gün 100 km den gelen mühendisler vardı
hatte elektirkçimiz Belçika dan otobüsle geliyordu

cassano
27 Şubat 2016, 14:46
Büyük sehirlerde herkes uzun yollardan geliyorlar. Tanidigim insanlar 20 seneden beri 80 km yol yapip geliyorlar. Almanyada bu artik normal birsey :)

yilmaz68
27 Şubat 2016, 15:01
Kardeşim iş çok önemli yerinde olsa hiç düşünmeden işi kabul eder oraya da taşınırım

Sürgün Sevdam
27 Şubat 2016, 16:35
Bence yasin daha genc oldugundan bu ise evet de.

Tecrübe kazanirsin.

Orda calisirken baska yerlere bewerbung yazarsin.

Ve bu is yerinde edinecegin tecrübe,senin is bulmani kolaylastiracaktir.

Basarilar.

BiBakipCikicam
27 Şubat 2016, 18:23
Is Dortmund' da ve ilk isim olacak insl.
Cogu git diyor...
Kimler ne diyor baska

yilmaz68
27 Şubat 2016, 20:03
Dortmund çok güzel bir şehir hiç canın sıkılmaz Türklerin çoğunlukla yaşadığı bir yer.

Karadayi35
27 Şubat 2016, 21:48
edinecegin tecrübeye deger, bu benim düsüncem. 40k € da fena degil ilk isin olarak. Hem isyerinin uzak oldugu icin, Steuererklärungdan faydalanirsin. Sene sonunda yani, güzel bir miktar geri alirsin.
Oraya tasinma konusunda, bence tasinma. dedigin gibi, kimsen olmicak orada baslarda. He baktin Is cok iyi, terfiye edilirsen, tekrar düsünürsün tanismayi, simdilik dert etme onu.

BiBakipCikicam
28 Şubat 2016, 12:03
Yani diyorsunuzki , en iyisi git dene.... biraz Erfahrungen sammeln yap... begenmessem hosuma gitmesse Probezeitda kündigen yaparsinmi diyorsunuz ?

A.Eren
28 Şubat 2016, 12:29
Aynen, acizane benimde tavsiyem de bir başla. Ben 5,5 sene gittim 90 km. Tabi Kolay değil biraz zahmetli az bir yol değil sonuçta, yol durumuna göre 40 dk. da vardığım da oldu 3 saat 45 dk. da vardığımda. Ama işini işyerini ve arkadaşlık ortamını seversen maddi açıdanda kurtarıyorsa katlanıyorsun bir şekilde.

BiBakipCikicam
28 Şubat 2016, 12:35
Acaba trafik nasil ? Dortmundun cevresini taniyan varmi? Bir saat yol var aslinda , Otobandan gidebilirim sadece

ZSworld
28 Şubat 2016, 14:42
dortmund da yok yok güzel büyük bir sehir. her tarafa ulasim var Otoyollar A42 A43 A45 A1 A2 A40 A46 her yöne ulasim var.
arkadaslarin dedigi gibi bu zamanda 70-80 km normaldir. bende hergün tek gidis icin 40 km gidiyorum 25 seneden beri.

iso98783
28 Şubat 2016, 17:19
bencede git bu zaman da dogrudan is bulmak zaten zor isin varken is aramak baska issizken aramak baska.

Karadayi35
28 Şubat 2016, 23:50
Sen hangi sehirden Dortmunda gideceksinki, onu yazmamissin.
Ben mesela 4 sene boyunca hergün Essen´den Dortmunda gidiyordum 44km. Km az olabilir, ama trafik berbat, en az 50dk. sürüyordu. Baska bir is arkadasi Remscheid tarafindan gelirdi, ayni isyerine, 75km, benden daha hizli varirdi isyerine.
A40 mesela, hergün sabahlari ve aksamlari full, tatil haric :)

BiBakipCikicam
29 Şubat 2016, 00:26
Hörde ´ye Hafenpromenadeye yakin.
Google Maps bana iki tane Alternativ verdi.
A43 folgen dann A40 rein
yada A43 folgen dann A2 dann B236 , ama burda 5 km fazla sürüyor.
Tabiki cevreyi tanimadigim icin bisey diyemem. Belki aramizda o etraflarda calisan vardir.

hOrOz
29 Şubat 2016, 00:35
ya arkadaşlar bugün Westfalenhalle deydim .. Statta daki BVB nin maçı varmış
B54 den A1 e girecektim o yolda sahaya gidiyormuş
yollar kilit 20 dakikada 5 araba boyu ilerdedim sonra yolu Unna ya doğru çevirdim
10 km ileriden A1 e girdim

ZSworld
29 Şubat 2016, 01:12
Arkadasın recklinghausen gidiş hattı galiba öyle anlaşılıyor. Nereden oldugunu yazmamış mesajında.

Dümdük
29 Şubat 2016, 13:36
Kardesim elinde Kapi gibi diploman var ne isin var her gün gidis gelis 160 km yapmaya firma bide kücük at kendini bir büyük firmaya cok gecerli diploman var yani

hOrOz
29 Şubat 2016, 14:09
Kardesim elinde Kapi gibi diploman var ne isin var her gün gidis gelis 160 km yapmaya firma bide kücük at kendini bir büyük firmaya cok gecerli diploman var yani

ben çok elinde kapı gibi diplaması olan fakat geceleri taxi süren (taksici arkadaşlara lafım yok ) veya hiçbir baltaya sap olamayanları da tanıyorum ...

Diploma önemli ama iş tecrüben de olacak

BiBakipCikicam
29 Şubat 2016, 16:21
Yorum yapan arkadaslara cok tesekkür ediyorum.
Hayirlisi olsun, yarin gidecem baslicam insl. Bakalim belki iyi gecer belki iyi gecmez. Kücük firma dogrudur, ama suan büyümek üzere ve cok iscilere ihtiyaclari var. Bu Firma´ya bewerben yapmicaktim , ama cok iyi Weiterbildungsangebotlari oldugu icin ve cok degisik bölümlerde Zertifikat veriyorlar o yüzden bewerben yaptim. En önemlisi zaten tecrübe. Kariyer suan benim icin daha önemli. Diplomayi aldimi heryerde is bulursun diye, öyle bisey zaten yok su zamanda.

En iyisi kücükden baslamak , Erfahrungen sammeln, belki ilerde büyük Firmalarda daha iyi sanslarim olur.

iso98783
29 Şubat 2016, 17:37
büyük firmada kücük olmaktansa kücücük firmada büyük olmayi isterim