PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanyadan babam emekli

Hasan05
23 Şubat 2016, 14:28
Almanya.dan.babam.emekli.ve.türkiyedende.ssk.dan.e mekli.2016da.almaya.sigorta.kasasina.bildirdik.tür kiyeye.sigortami.aktaracagiz.dedik.ve.bugün.almany a.sigortadan.yani.Beyruttan.kagit.geldi.orada.yazi yorki.türkiyeden.emeklimisiniz.yaziyor.ne.yazmamla zim.bilemiyorum.sizlerden.yardim.bekliyorum.

hOrOz
23 Şubat 2016, 14:48
tabiki emekli yazacaksin
niye bildirmekten cekiniyorsun ki ?

hknbln
23 Şubat 2016, 15:39
Dogru neyse onu yaz, Bayreuth de zaten bütün SSK in bilgileri var!

Hasan05
23 Şubat 2016, 19:26
Bayreuth.bildiginde.bir.caza.gelirmi.acaba.

karadeniz
24 Şubat 2016, 11:52

Cezalik bir durum yok,Türkiye ile Almanya arasindaki sosyal güvenlik sözlesmesine göre bu bilgilere her zaman ulasilir,en fazla babanizin Türkiye'den almis oldugu emeklilikden Almanya'dan saglik hizmeti aliyorsa yanilmiyorsam %12 oraninda kesinti olur, eger senenin 6 aydan fazlasini Türkiye'de geciriyorsa saglik hizmetini Türkiye'den alir Almanya'daki emekliliginden saglik hizmeti kesintisi ödemez yanliz Türkiye'de %10 dolayinda saglik kesintisi öder.

hOrOz
24 Şubat 2016, 13:27

LVA nın Türkiye deki partneri SSK dir .yani ikisi birbirine bağlı iki kurum
Devamlı bilgi alışverişinde bulunurlar

Ceza doğruları bildirmezsen sonra ortaya çikarsa işte o zaman gelir ..

Hastalık sigortasına da bildirmek gerek .. eğer ileride ortaya çıkarsa şu anki yasaya göre sorun olur
Hastalık kasası geriye dönük hesaplar

Hasan05
28 Şubat 2016, 20:47
Arkadaslar.ben.galiba.anlatamadim babam.almanyadan..ve türkiyeden emekli .AOK .yi.Türkiyeye. yani sskya.gecirmek.istiyor.türkiyede.sskyi.almanyada.A OKyi.kullana.bilirmi. sadece.bir.yerimi.kullanacak.bilgili.arkadaslardan .cevab.bekliyorum.selamlar

tolgahamburg
29 Şubat 2016, 11:18
6 ay tkiyede kalıyorsa kullanabilir aok fkat 6 adan fazla türkiye de alıyorsa sgk kullanmak zorunda

hOrOz
29 Şubat 2016, 14:20
Arkadaslar.ben.galiba.anlatamadim babam.almanyadan..ve türkiyeden emekli .AOK .yi.Türkiyeye. yani sskya.gecirmek.istiyor.türkiyede.sskyi.almanyada.A OKyi.kullana.bilirmi. sadece.bir.yerimi.kullanacak.bilgili.arkadaslardan .cevab.bekliyorum.selamlar

SGK sadece Türkiye de ikamet ediyorsa sigorta hizmeti veriyor ..
eger baban Almanya da oturuyorsa 180 gün AOK üzeri Türkiye de sağlık hizmeti alabiliyor ..
AOK lar son zaman larda 180 gün kuralını uyguluyor ve problem çıkarıyor
bir sene içerisinde 180 günden fazla vermiyor daha fazla kalmak isteyenlere
SSK karşılasın diyor bu sefer de SSK da siz Almanya da oturuyorsunuz Almanya karşılasin diyor ...

Gercekler
04 Mart 2016, 10:58
Saglikli bilgi burada

http://avrupa.hurriyet.com.tr/haberler/gundem/678853/turkiyeye-donen-emekliyesoru

tolgahamburg
17 Nisan 2016, 20:25
Saglikli bilgi burada bu video umarım yardımcı olur problem yaratan almanya ....http://www.sgktv.gov.tr/Sayfalar/Detay.aspx?itemID=0a6e4858-1215-4216-acba-8a4ddc171d95

Gercekler
18 Nisan 2016, 17:41
Tamem iftira bu SGK'nin videosu. Sasirmiyorum zaten artik siyasi nedenlerden dolayi.

Birincisi, Alman hastalik sigortasi hic bir zaman, ama hic bir zaman, gereksiz yere halen Türkiye'de daimi olarak yasiyormusun diye sorup arastirmiyor. Neden mi arastirmiyor? Almanya'daki emekli ayligi Türkiye ye gidenlerden, Alman emeklilik kurumu zaten her sene Temmuz ayinda, yasayip yasamadiklarini sormak icin, posta ile Türkce yasam belgesi yolluyorlar. Bu yasam belgesinde halen Türkiye'de yasayip yasamadigina bakiyorlar. Aksi bir durum fark edilerse ozaman ancak Alman emeklilik kurumu Krankenkasseyi bilgilendiriyor.

Burada suc kesinlikle SGK'nin. SGK'nin tek derdi, sirf Türkiye'den emekli olupta, Almanyada emklisi olmayan insanlara AT21 belgesini vermemek icin zorluk cikarmak. Yuttura bilirmiyim diye ugrasiyorlar.

Zaten disinizi göstermezseniz AT21 belgesini kolay kolay vermiyorlar. Kendim annem icin istemeye gittigimde zorluk cikardilar. Hic sesimi cikarmadim. Müdüre ciktim. Adama dedim: Alman-Türk Sosyal güvenlik anlasmasini getir bakalim. Buldu getirdi. Dedim: "Bana lagzim degil ama sana. Ac 14 maddesinin 1. fikrasini ve bana oku bir dedim". Müdür bozuldu ögrenci muamelesi görünce. Bana sonra ne is yaptigimi sordu. Bende dedim: "Ne fark eder, insanin bilgisine göre mi islem yapiyorsunuz". Sesini cikarmadi.

Af buyrun, siyasete girmek istemiyorum, ama buradaki video tamamen yalan. Bir devlet kurumun böyle yarim agiz haber yapmasi cok düsündürücü. Dikkat ederseniz kadin sadece iki cümle söylüyor. Cünkü benim gibi olaylarin hukuki tarafina bilenler görürse, agzimizdan yanlis bir sey cikarsa, bizi dava ederler diye.

tolgahamburg
20 Nisan 2016, 03:25
Merhaba Gercekelr ,Neden Temmuz biliyormusun?Cevabını bekliyorum...Uluslar arası tüm devletlerin uyguladığı prosedürdür:pSGK yı savunmuyorum yanlışlarıda bulunmaktadır fakat AT 21 bir can simitidir Emeklilerimiz için ...Burada hesabı erken yaşta yurt dışı borçlanması yapıp emekli olmak isteyen iyi hesap yapıp düşünmeli....SGK zaten yıllardan beri eski adıyla ssk olarak sağlık hizmeti veriyordu fakat 2012 yılında çıkardığı genelgeyle ;genelgenin Numarası da 2012-38 Hem yurtdışı borçlanması yapan 4a-4b-4c Emeklilerimize ve daha evvel yurtdışı borçlanması yapmayan türkiyeden emekli sadece Esnaf ve memurlarımıza 4b-4c bu imkanı verdi çünkü 4B-4C lilere daha evvel bu hizmeti vermiyordu...Bilmem açıklayabildimmi?:pAT 21 BELGESİ almak çok kolay belgeyi imzalıyorsun gerekli oturum yada ikametgah belgesinin bir fotokopisini veriyorsun ve belirttiğin tarihte Türkiyeden çıkış yapıyorsun....Suçlu SGK değil bence Almanya kısıntıya gidiyor Üzerinden emekli olupta Aile sigortasında olan kişileri çıkarıyor ve Para kazanıyor....Formu inceledimde ne yanan ocaklar var yazan yada bildiren yok ;)Nedeni gelince klasik türk toplumu ;her şeyi araştırır yapılmayacak şeyleri yapar başına geldiğinde de utanır çekinir paylaşmaz...GERCEKLERİ nedense bir türlü kabul etmiyoruz...Selamlar...Bu Arada Türk Alman sosyal güvenlik sözleşmesinde Ne AT 11 rin Nede AT 21 adı geçer fakat sözleşme neticesinde sağlık yardımlarının nasıl düzenleneceği usülüne göre belirtilmiştir....Ayrıca siyasetlik bir durum yok SGK bir devlet kurumu ve seçilmiş olan hükümet yönetir...Ayrıca Bilgisini paylaştığın kişiyle tanıştım hangi meslek dalında çalıştığını biliyorum;)

tolgahamburg
20 Nisan 2016, 04:25
Merhaba Gercekler Özel hayattan dolayı Video eklemiyorum ve şahsın bilgilerini paylaşmıyorum HUKUKİ olarak yorumlarını beklerim;Türkiyeden Emekli olup çalışanların ,minjob yapanların,Aile sigortasında olanlar için:Türkiye ve Almanya yönüyle inceleriz; SGK'dan emekliye 58 bin TL'lik ceza şoku! Eksik günlerinin karşılığını ödeyerek beş yıl önce Türkiye'den emekli olan İ.Ç SGK'dan gelen 58 bin TL cezayla şaşkına döndü .......... Almanya'nın Refrath kentinde yaşayan K,lı İ.Ç (64), 2007 yılında emekli olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) üç hafta önce aldığı mektup ile şaşkına döndü. SGK'nın mektubunda, Ç'ın beş yıllık süre içinde Almanya'da dönem dönem işsizlik parası aldığı gerekçesiyle 58 bin TL ceza ödemesi gerektiği yazıyordu. Cezanın 12 bin TL'sinin de faiz olarak belirtildiği mektuba tepki gösteren Ç, "Türkiye'den emekli olanların Almanya'da işsizlik parası almalarının cezaya tabi olduğunu bilmiyordum. Başvuruda böyle bir bilgi verilmedi. Ayrıca yanlış bir durum varsa neden beş yıl bekliyorlar? Şimdiye kadar akılları neredeydi?" dedi. BU PARAYI ÖDEYEMEM

SGK'dan emekli olmak için eksik günleri karşılığında 17 bin Euro ödeyen İ. Ç, 2007 yılında emekli olduğunu belirtti. 2007-2012 yılları arasında aralıklarla işsizlik parası aldığını söyleyen Ç, şöyle konuştu: "SGK'nın mektubunu üç hafta önce aldım. Şok oldum. Emekli olanların işsizlik parası alma hakkı olmadığını bilmiyordum. 2007 yılında başvurumu nizami şekilde yaptım ve emekli aylığım bağlandı. Başvuru sürecinde kimse benden gelir beyanı talep etmedi, ben de başvurumu tüm talimatlara uyarak yaptığımı sanıyordum. Şimdi benden geriye dönük 58 bin Türk Lirası ceza isteniyor. Ayrıca emekli maaşım kesildi ve cezayı ödememe kadar da tahsil edilmeyecek. Emekli olduğumda bu durum bana bildirilseydi, faiz artmadan borcumu ödeyebilirdim. Şimdi bu meblağı nasıl ödeyeceğimi bilmiyorum. Beni baştan neden uyarmadılar?"BEYAN EDİLMESİ GEREKİYOR

Köln Başkonsolosluğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Oğuz Tuncay ise borçlanma yoluyla emekli olanların imzalaması gerektiği beyan ve taahhüt belgesinde yer alan açıklamalarla konuya açıklık getirdi. Tuncay, "Yurt dışında ikamete dayalı sosyal yardım alan veya çalışmaya başlayan kişiler, emekli oldukları durumda bunu SGK'a bildirmek ve aylıklarını kestirmek zorunda. Bu başvuru sırasında imzalanan beyan ve taahhüt belgesinde açıkça yazıyor. İ.Ç'ın durumu muhtemelen başvuru sırasında işsizlik parası almadığından kaynaklıdır. Başvurudan sonra işsizlik parası almaya başladıysa, bunu bildirmeliydi" dedi.

Gercekler
20 Nisan 2016, 17:44
Bu olayda vatandas kendi suclu. Konsloslugun da dedigi gibi, sizie birtane beyan ve taahhüt belgesi imzalatiyorlar. Orda acikca yaziyor.

B-e-n b-i-l-m-i-y-o-r-d-u-m hic bir zaman hukuda özür olarak gecmez. Öyle olsaydi, herkes der ben bilmiyordum ceza almaz.

Emin degilse kuruma veya calisma ve sosyal güventlik ateseliginide telefon acar ve sorabilirdi.

Ayriyeten o vatandasimiz kendini cok uyanik saniyor, hic mi basin gazete takip etmiyor.

Cezanin bes yil sonra ortaya cikmasida hic bir degistirmez. Zaman asimi yasada 30 yildir. Ayrica devlet sana bu beyan ve taahhüt belgesi ile birnevi güven avansi veriyor. SGK'nin isi gücü yokta 5 Milyon gurbetciye her sene hemen takip mi edecek? Her gurbeticiye bir memur mu koyacak SGK'da basimiza? Mecbur devlet vantadasa güvenmeye. Ama su istimal ettirmemek icinde, arasi böyle deneyetleyecek. SGK tek derdi 5 Milyon gurbetcimi? Baska isi yok mu Türkiye'deki 70 Milyon kisi ile isi?

Bal gibi biliyordu calismak ve yardim almanin yasak oldugunu. Isine gelmedide ondan. Gecen günde yazdim burada baska bir konuda: Kendi kafaniza göre is yapmayin diye. Ama ne hilmektse sagdaki soldaki insanlara soruyor, ama parayi verene sormak aklimiza gelmiyor.

Daha durun, bu iyi günler. 5 - 10 yil sonra bu borclanma isinde gurbetciden artik talep gelmeyecek. Memurlarida SGK bos oturmayacak. Teker teker herkesten Versicherungsverlauf isteyip kontrol edecekler. Cok canlar yanacak cok...

Gercekler
20 Nisan 2016, 18:01
Merhaba Gercekelr ,Neden Temmuz biliyormusun?Cevabını bekliyorum...Uluslar arası tüm devletlerin uyguladığı prosedürdür:pSGK yı savunmuyorum yanlışlarıda bulunmaktadır fakat AT 21 bir can simitidir Emeklilerimiz için ...Burada hesabı erken yaşta yurt dışı borçlanması yapıp emekli olmak isteyen iyi hesap yapıp düşünmeli....SGK zaten yıllardan beri eski adıyla ssk olarak sağlık hizmeti veriyordu fakat 2012 yılında çıkardığı genelgeyle ;genelgenin Numarası da 2012-38 Hem yurtdışı borçlanması yapan 4a-4b-4c Emeklilerimize ve daha evvel yurtdışı borçlanması yapmayan türkiyeden emekli sadece Esnaf ve memurlarımıza 4b-4c bu imkanı verdi çünkü 4B-4C lilere daha evvel bu hizmeti vermiyordu...Bilmem açıklayabildimmi?:pAT 21 BELGESİ almak çok kolay belgeyi imzalıyorsun gerekli oturum yada ikametgah belgesinin bir fotokopisini veriyorsun ve belirttiğin tarihte Türkiyeden çıkış yapıyorsun....Suçlu SGK değil bence Almanya kısıntıya gidiyor Üzerinden emekli olupta Aile sigortasında olan kişileri çıkarıyor ve Para kazanıyor....Formu inceledimde ne yanan ocaklar var yazan yada bildiren yok ;)Nedeni gelince klasik türk toplumu ;her şeyi araştırır yapılmayacak şeyleri yapar başına geldiğinde de utanır çekinir paylaşmaz...GERCEKLERİ nedense bir türlü kabul etmiyoruz...Selamlar...Bu Arada Türk Alman sosyal güvenlik sözleşmesinde Ne AT 11 rin Nede AT 21 adı geçer fakat sözleşme neticesinde sağlık yardımlarının nasıl düzenleneceği usülüne göre belirtilmiştir....Ayrıca siyasetlik bir durum yok SGK bir devlet kurumu ve seçilmiş olan hükümet yönetir...Ayrıca Bilgisini paylaştığın kişiyle tanıştım hangi meslek dalında çalıştığını biliyorum;)

Cünkü emeklilik yili Almanya'da Temmuzdan - Haziran'a kadardir. Takvim yilini alsalar olmuyor. Ocak ayinda bütceler yapilacak, sirketler gecmis yilin bilancolarini hazirliyor. Temmuzda isler duruluyor. Ocakta herkesin isi cok.

AT21 belgesine gelince. 4b yani Bagkur'un bu belgeyi vermesi, Türkiye'nin ayipiydi. 1965'de yapilan anlasmada, Alman-Türk sosyal güvenlik anlasmasin 14 maddesinin 1. fikrasinda, ssk, bagkur ve tces diye ayrilmiyor. Sadece "yurtdisinda aylik alanlar diye" geciyor. Bagkur bu anlasma yapilirken yoktu daha. Türkiye'de bunu mana ederek dayaniveriyordu. Ikili ülke konsumalarinda Almanlar bizimkinlerin imzaladigi maddeyi önüne koydular ve burada "Türkiye'den aylik yazdigini" gösterdiler. Bizimkinler Almanya'da saglik hizmeti pahali diye biraz daha dayani verdiler. Almanya o zaman Türkiye'nin anlasmayi uymazsa bozdugunu sayarak Türk-Alman sosyal güvenlik anlasmasini iptal edecegini bildirdi. Bizimkinlerde korkuden pes etti.

tolgahamburg
21 Nisan 2016, 01:54
Merhaba Gercekler Selamlar 1.soru doğru sene yarısı olarak kabul edilir mutabıkız,:pEmin degilse kuruma veya calisma ve sosyal güventlik ateseliginide telefon acar ve sorabilirdi.dedinbu konu ortada çünkü ÇOK SAF GURBETÇİLER ve KANUN NİZAM TANIMIYAN BAŞIMA NE GELİRSE GELSİN DÜŞÜNEN GURBETÇİLER var ayrıca kendini ortada SOSYAL GÜVENLİK UZMANIYIM adında dolaşan BİR SÜRÜ ŞAHIS VAR kişiyi yanlış YÖNELTMİŞ olabilirler aman boşver başına bir problem olmaz adında çünkü formlarda görmüşsündür hala türkiyeden alınan emekli maaşı nın almanya ya neden bildirelim diyen Arkadaşlarımız bulunmaktadır.

SGK'nin isi gücü yokta 5 Milyon gurbetciye her sene hemen takip mi edecek?demişsin;Bu söylevinle üzüldüm insanları gayrımeşruya yöneltiyor gibi geldi:(SGK yı savunduğum yok empati yapıyorum Türkiyede 80 milyon insan var 5 milyonda gurbetçi Emin ol SGK kontrol ediyor fakat zaman alıyor Kısa hesap yap 30 milyon kişi Türkiyeden 2milyonda yurt dışından soru sorsa 32milyon Soru eder....düşün ne kadar zaman alıcağını...Ayrıca sözleşmede aylık alan olarak geçer yurt dışı olarak değil sözleşme en son 1985 te revize oldu diğer kanunlar torba yasa...AyrıcaVersicherungsverlauf zaten Almanyadan emekli olduğunda kurumlar arasında inceleniyor diğer taraftan zaten 3201 le emekli olanlardan 6 ay bir isteniyor.....Canlar zaten yanıyor daha örnekler sana bildereceğimok78rcpAğbiciğim bu arada 1950 den beri her 10 senede darbe olan ülkede güncel kanun çıkmasını nasıl beklersin?Türkçe derler önce can sonra canan...Gözden uzak gönüldende uzak olurmuş... Yurtışı borçlanması daha belli süre devam eder Çünkü Türkiyede emekli yaşı Avrupa standartlarına çekildi fakat GURBETÇİLER vatandaşımız böyle şeyler yaparsa YOLUNMUŞ TAVUK gibi hem ALMANYA hem TÜRKİYE için bir para kaynağı olucaktır bende olsam akan suyu kesmem olan kuruma değil şahışlara ve ailelerini başına geliyor fakat şunu düşünüyorum ileride Almanyada REDDİ MİRAS davalarında artış gözükebilir ;)Erken emekli ol Almanyada yaşın dolmadan,Adamlar haklı senin Sosyal güvencen varsa neden aile sigortasından faydalanasınki?

Şimdi soruma geliyorum GERCEKLER vatandaşın Başına Türkiye ayağında 58.000Tl haznesine olan olmuş....Borcu olduğu sürece SGK sağlık yardımı karşılamaz...Ne oldu acaba bu şahısa?Çünkü emeklilerin sağlıktan faydalanması için maaş ödemeleri gerekmektedir...Şimdi biraz vizyon yapalım:pAlmanya ayağında muhtemelen maaşını bildirmedi,eşi Çalışıyorsa ya Aile sigortasına girdi yada her ikisinin sigortaları Job center tarafından karşılandı;Finanzamt ve Deutschen Rentenversicherungla ?Sence HUKUKİ olrak Almanya kısmında problem yaşamadılarmı ???

tolgahamburg
23 Nisan 2016, 01:06
Merhaba gercekler bekliyorum cevabını?

esmerkral
23 Nisan 2016, 01:28
degerli arkadaslar yazismalardan anladigima göre kisaca söylemek gerekiyorsa ikamete bagli ülkede yasiyorsaniz ileride basinizin agrimamasi icin öncelikle kanunlari takip edecek ve yaptiginiz isleri yasalara göre yapacaksiniz. örnek verebiliyorsak tolgahamburg arkasimizin yazdigi gibi vatandasimiz türkiyeden emekli olupta ikametine bagli ülkeden issizlik veya sosyal yardim aliyorsa bunuda türkiye ortaya cikarirak vatandasa yüklü ceza keseyirsa burda anlasiliyorki türkiye ile ikamet ülkeniz birbiriyle rahatlikca bilgi paylasiyorlar. peki türkiye emekli vatandaslari arastirma yaparken üstelik versicherungsverlauf aldiginizda ikamet ülkeniz hicmi emekli olabileceginize dahi süphe yapmiyor dersiniz? bana soracak olursaniz vatandasimizi ileriki günlerde oldukca zor günler bekliyor gibisine geliyor bana. yine yüklü cezalar, yine hastaliklar artacak. Allah herkesin yardimcisi olsun...

Kanuni1974
23 Nisan 2016, 01:51
selamunaleyküm arkadaslar
benim bir sorum var Babam almanyadan 1999 da maglünen emekli olmusdu babam türkiyedende emekli aliyor, Babama birisi demiski sen maglünen emekli oldugun icin seni tam emekli yapmamislar LVA ya git bildir senin simdiye kadar birikmis olan parani toptan alirsin demisler. benim sorum ögle bir hakki varmi babamin arkadaslar.
saygilar

tolgahamburg
23 Nisan 2016, 02:01
Babanız zaten Malulen emekli olabilmek için şu şartların yerine getirilmiş olması gereklidir:

* Hastalıktan dolayı tamamen veya kısmen çalışamaz durumda olmak;Babanız muhtemelen çalışmıştır
* En az beş yıl emeklilik sigortasına prim ödemiş olmak;
* Son beş yılda 36 ay yaşlılık sigortasına prim ödemiş olmak.Gereken şartları gerçekleştirmiş Alamaz...