PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Soru: Nafaka / Kindesunterhalt'da "bereinigtes Nettoeinkommen" kesin varmi?

Baybora
01 Şubat 2016, 15:33
Merhaba Arkadaslar,

esimden ayrilali 1 sene oldu ve su an bosanma islemlerinin tam ortasindayim.
Iki Cocugum var, onlara 1 senedir 544,00 € Nafaka ödüyorum (Kindesunterhalt).

2016'dan itibaren Lohnsteuerklasse 1 oldu ve Net gelirim haliyle düstü.

Bir sene önce Jobcenter bana Nafakanin miktarini belirledigi bir yazi göndermisti.
Net gelirimin ortalamasini cikartip, bundan 330 € "berufsbedingte Aufwendung"
cikardiktan sonra, geriye kalan miktardan Nafakayi belirledi, yani 544,00 €.

Bosandiktan sonra da Nafaka yukaridaki islem gibi mi hesaplaniyor?
Yani berufsbedingte Aufwendung kesinlikle önceden cekiliyormu?

Yani kanunen 1.080,00 € dokunamiyorlar calisinca.
Düsseldorfer Tabelleye göre hesap edilirse yani 544,00 € cekilirse geriye 1.126,00 € küsür kalacak ve
bunun icinde berufsbedingte Aufwendung yok.

Birde Vorschusskasse mi ne varmis yetersiz Nafakayi tamamlamk icin.
Bu Vorschusslari benim ileride ödemem gerekli mi acaba?

Bi Avukata gidemiyorum, pahali geliyor, komple bi ev düzmem gerektiyi icin.

Yardimlariniz ve önerileriniz icin simdiden Tesekkürler.

gamberoglu2000
01 Şubat 2016, 17:35
adi ustune arkadasim vorschus bugun verirler isin duzeldigi zaman geri isterler yada belli miktar ayligin fazla geldimi senden isterler izin parasi prim gibi seylerde hemen el koyarlar hediye etmezler elleri ensende olur her an.

Baybora
01 Şubat 2016, 21:10
Sağol Arkadaşım, bunun belli bi süresi varmı? yani kaç sene geriye isterler mesela? ben şahsen ödememezlik yapmak istemiyorum, sadece Düsseldorfer Tabelle'nin öngördüğü miktar çok yüksek. Neyse, başa gelen çekilir.

Efsane-RTE
25 Mart 2016, 15:26
Allah buyuk kardesim basa gelen cekilir

nafakayi mutlaka ödemeye bak kurtulusun yok ,sen vermezsen devlet verir ve sendende geri alir.

ismail07
13 Nisan 2016, 19:31
Sayin arkadaslar belki aranisda bir bilen vardir , bu konuda tamaen cahiliz
Yegenim tam 1 sene sonra esinden bosanmaya karar verdi,( anlasamadilar, gelin tüm altinlari almis gitmis,evin yarisini yürütmus ,versay )
bizler cok ugrastik ama ilk bosanma mektubu gelinden geldi, yegenim de bir avukat tutu, biras pasiv duruyor sanki bizim avkut,
bugün mektub gelmis karsitarafin avukati 750€ aylik navaka istiyormus ,
Bu parayi ödemesimi lasim ?
bir hesap tappelesi varmi?
ne haklari var ?
gelin alman passi var yegenimin türk passi var , evlilik alman standes amtta oldu
Birisi dedi Turk kanuna görede bosanabilirler dogrumu ??
Bu konuda bilgisi olan arkasalar varsa paylasabilirmi ??
saygilarimla

hOrOz
13 Nisan 2016, 19:53
sanırım bu ayrılıktan sonra nafaka istiyor yani boşanma davası olmadanki

sanirım 3/7 Netto gelir öngörülüyor ... bu yeğenin ne kadar kazanıyor ki 750€ nafaka istiyor ??

Eşlerden biri Alman olduğu için Alman yasaları geçerlidir zaten Türk yasalarıda farkklı değil artık

ismail07
13 Nisan 2016, 19:58
1750 euro kazaniyor

hOrOz
13 Nisan 2016, 20:24
1750 euro kazaniyor

1750€ : 7 = 250€
250€ x 3 = 750€ doğru

bunu boşanma davası sonuçlanasıya kadar ödemesi gerek ..

esas boşanma davasında hakim ne karar verir bilemeyiz

esmerkral
13 Nisan 2016, 20:26
selamlar arkadasim öncelikle bu konuda bilgim yok malesef yardimci olamiyacam. yazdigini okudum tüylerim diken diken oldu bu yüzden yazmadan duramadim. Allah bu zamanda herkesin ve genclerimizin yardimcisi olsun. kimse yanlis anlamasin ama tabikine yazdiklarim topluma karsi degil. bu zamanda genclerin evlenipte mutlu tabloyu ileri götürecek niyetleri malesef yok ayrilmalari icin ufak bir kifircima bakiyor. elbette anne baba her ödemeyi yaptigindan dolayi kimsenin umrunda degil olan yillarca agir islerde calisarak birikilen annenin, babanin emeklerine oluyor. ben her zaman diyorum ve demistim bizler öncelikle su öf ve adetlerimizi abartmadan yapmaliyiz arti giderler iki taraf olarak bölüselecek. etrafimda son zamanlarda bosanma konusu oldukca ilerledi severek evleniyorlar birde bakmissin 1 yil dolmadan bye bye. bu zamanda malesef oglan cocugunu evlendirmek o kadarda kolay degil bir dügün yapiyorsun mobilya, salon, altin derken en azindan 50 000€ giderler oluyor arti sözü, nisanida sayacak olursak durum ortada. birde bu kiz tarafinin istekleri yokmu inanin kil oluyorum neymis efendim iste trabzon seti olacakmis efendim su olacakmis bu olacakmis hele birde iste bileziklerin gr. 25 veya 30 olacakmis :mad: senden iki, üc katini isterler kendilerine gelince bes bilezik takmakla yetinirler sonradan ne diyorlar ? altinlar kizinmis neymis efendim kizin gelecegi imis. arkadaslar ne bizler aptaliz veya acik gözler bizleri parmaginin ucunda döndürüyorlar. yillar öncesine dayanmis olsa bende kabul edecem ama bu zamanda senin kizin evlenmekle kocasinin ememekliliginden faydalaniyor birde üstelik nafaka istiyorsun iste kizin gelecegi bu baska ne istiyorsunki ? he birde oglan tarafi olarak su olsun bu olsun derler kendilerine gelince islerine yaramayacak konu olursa bizde öyle öf ve adet yok derler :mad: valla kimse kusra bakmasin ama bizim türk milleti kaldiramaz diye düsünüyorum bu durum böyle giderse cinayet haberlerini cok okuruz...

arkadasim kusra bakma senin konuyla alakasi yok ama yazmadanda duramadim

baltali
14 Nisan 2016, 01:11
selamlar arkadasim öncelikle bu konuda bilgim yok malesef yardimci olamiyacam. yazdigini okudum tüylerim diken diken oldu bu yüzden yazmadan duramadim. Allah bu zamanda herkesin ve genclerimizin yardimcisi olsun. kimse yanlis anlamasin ama tabikine yazdiklarim topluma karsi degil. bu zamanda genclerin evlenipte mutlu tabloyu ileri götürecek niyetleri malesef yok ayrilmalari icin ufak bir kifircima bakiyor. elbette anne baba her ödemeyi yaptigindan dolayi kimsenin umrunda degil olan yillarca agir islerde calisarak birikilen annenin, babanin emeklerine oluyor. ben her zaman diyorum ve demistim bizler öncelikle su öf ve adetlerimizi abartmadan yapmaliyiz arti giderler iki taraf olarak bölüselecek. etrafimda son zamanlarda bosanma konusu oldukca ilerledi severek evleniyorlar birde bakmissin 1 yil dolmadan bye bye. bu zamanda malesef oglan cocugunu evlendirmek o kadarda kolay degil bir dügün yapiyorsun mobilya, salon, altin derken en azindan 50 000€ giderler oluyor arti sözü, nisanida sayacak olursak durum ortada. birde bu kiz tarafinin istekleri yokmu inanin kil oluyorum neymis efendim iste trabzon seti olacakmis efendim su olacakmis bu olacakmis hele birde iste bileziklerin gr. 25 veya 30 olacakmis :mad: senden iki, üc katini isterler kendilerine gelince bes bilezik takmakla yetinirler sonradan ne diyorlar ? altinlar kizinmis neymis efendim kizin gelecegi imis. arkadaslar ne bizler aptaliz veya acik gözler bizleri parmaginin ucunda döndürüyorlar. yillar öncesine dayanmis olsa bende kabul edecem ama bu zamanda senin kizin evlenmekle kocasinin ememekliliginden faydalaniyor birde üstelik nafaka istiyorsun iste kizin gelecegi bu baska ne istiyorsunki ? he birde oglan tarafi olarak su olsun bu olsun derler kendilerine gelince islerine yaramayacak konu olursa bizde öyle öf ve adet yok derler :mad: valla kimse kusra bakmasin ama bizim türk milleti kaldiramaz diye düsünüyorum bu durum böyle giderse cinayet haberlerini cok okuruz...

arkadasim kusra bakma senin konuyla alakasi yok ama yazmadanda duramadim

sana katiliyorum kardesim bende senelerdir diyorum millet kaldiramaz hale gelecek bu dügün islerini bizim milletimiz herseyi abartiyor sonra niye böyle oldu almanlara bak aile cevresinde dügün nisan yapyiyorlar bizim dügünler 1500 kisilik en azindan bilmiyorum bu konuyu tartissak icinden cikamayiz ALLAH sonumuzu hayir etsin kusura bakmasin konuyu acan arkadas yardimci olamadik

Talha'linho 7
14 Nisan 2016, 10:15
Sakin ha 750€ ödemeyi Kabul etmesin!!!
eger ki kabul ederse kolay kolay kenini kurtaramaz o mevladan

Biyerde duymustum eger Einigung olursa baksa bi karara kadar o anasilan miktar ödenmek mecburiyetin de!!!

Cocuk icin de nafaka 250€ ila 370€ (Yasa göre degsiyor)

ismail07
15 Nisan 2016, 23:07
allaha sükür cocuk yok

Efsane-RTE
17 Nisan 2016, 13:58
ya arkadaslar emeklilik paylasimi nasil oluyor?

tolgahamburg
17 Nisan 2016, 23:45
Kadınlara eşlerinden bağımsız bir yaşlılık güvencesi olması için evlilik esnasında edindikleri emeklilik hakları birbirleriyle paylaştırılmaktadır. Evli olanlar ve dul kalanlar şimdiye kadarki uygulamaya göre eşler hayatta ise her biri kendi emekli aylığını almakta, ilk eşin vefatı durumunda hayatta olana kendi emekli aylığının yanı sıra, eşinin haklarına göre hesaplanan bir dulluk aylığı ayrıca bağlanmaktaydı. Yeni uygulamada ise, eşlerin mutabakat beyanı ile evlilik esnasında edinilen emeklilik haklarını aralarında paylaşmaları mümkün olmaktadır. Bu paylaşım eşler hayattayken bile (ikinci eş için de yaş itibariyle tam emeklilik aylığının bağlanmasında olduğu gibi) geçerlilik kazanmaktadır. Emeklilik paylaşımı, kadınların eşlerinden bağımsız ve daha yüksek tutarda emeklilik hakları edinmelerini sağlamaktadır. Bu haklar dulluk durumunda da gelir hesabından muaf tutulmakta ve yeniden evlenme durumunda kaybedilmemektedir.

redbull911
20 Nisan 2016, 03:44
allaha sükür cocuk yok

arkadasim simdi bir sey soracagim evlilik bir yil sürdü ve ortada cocuk yok,buraya Kadar sanirim Dogru anladim! anlamadigim senin yigen kime nafaka ödüyecek ne icin ödüyecek?

benim bildigim esine nafaka ödemesi 2012 yilinda cikan bir kanun ile ortada cocuk yok ise kalkti.

Efsane-RTE
28 Nisan 2016, 15:35
ya arkadaslar bisey sorucam

Benim arkadas bosanmak istiyor ama zamaninda kredi cekti ,birde nafaka odicek kazandigi para hepsine yetismiyor...evden ayrildigi andan itibaren kredi borcunu mahkmeye hesaba katarmi??

kredi ödemesi ilgilendirmez bizi derlerse arkadas insolvenz e kadar gitmeyi dusunuyor... maglesef gelir gideri kurtarmazsa diye...

Mahkemede hakim kredi ve nafakayi beraber hesaplarmi?
1100 euro ya dokanmiyorlarmis ..600 euro kredi var..plus nafaka ..ve 3 cocuk..

simdiden tesekurler

redbull911
29 Nisan 2016, 19:14
ya arkadaslar bisey sorucam

Benim arkadas bosanmak istiyor ama zamaninda kredi cekti ,birde nafaka odicek kazandigi para hepsine yetismiyor...evden ayrildigi andan itibaren kredi borcunu mahkmeye hesaba katarmi??

kredi ödemesi ilgilendirmez bizi derlerse arkadas insolvenz e kadar gitmeyi dusunuyor... maglesef gelir gideri kurtarmazsa diye...

Mahkemede hakim kredi ve nafakayi beraber hesaplarmi?
1100 euro ya dokanmiyorlarmis ..600 euro kredi var..plus nafaka ..ve 3 cocuk..

simdiden tesekurler

esininde imzasi var ise kredi yari yariya bölünür arkadasim eger esinin kazanci yok ise Hakim sorar sen kredimi yoksa nafakami ödemek istersin diye secim ona kalmis,kredisini öder o zamana Kadar Devlet unterhalt öder kredi bitince devlete unterhalttan dogan borcu öder.saygilar.

Efsane-RTE
01 Mayıs 2016, 12:44
esininde imzasi var ise kredi yari yariya bölünür arkadasim eger esinin kazanci yok ise Hakim sorar sen kredimi yoksa nafakami ödemek istersin diye secim ona kalmis,kredisini öder o zamana Kadar Devlet unterhalt öder kredi bitince devlete unterhalttan dogan borcu öder.saygilar.

hadi ya!!!!!!!! yani ozaman benim arkadasin korkacak durumu yok kredi öder sonra borclandigi devlete öder yeterki problem cikmasin...

Redbul arkadasim bisey daha sorucam,altlarinda araba yaklasik degeri (6-7 bin euro degerinde,ve bu arabanin borcuda bitmedi ,peki bu araba kendisinde kalmalimi yoksa satsa dahami iyi!!
cunku satsa yerine koyacak bisey bulamiyor,plus daha borcu bitmedi.. Bu durumda mahkemede esi giciklik olsun diye arabayi isteme durumu var zorluksa zorluk maksatindan..ozamanda mahkeme arabayi kime birakir?

Starterbox
25 Haziran 2016, 04:48
Çocuk yoksa kadına Nafaka ödemek Zorunda değilsin 2008 de kalktı o kanun ben boşandım ve sadece çocuklarıma ödüyorum kadına odemiyorum