PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cenaze masraflari bildirisi

@MuSa
27 Ocak 2016, 13:17
Merhaba Arkadaslar,

Türkiyede vefat etmis olan merhumun cenaze masraflarini belgelemek icin bana örnek cenaze masraflari bildirisi ni ariyorum. Bana buraya örnek bir cenaze masraflari bildirisini hazirlayip sunabilirmisiniz Alman makamlar icin. Bildiri Türke sunulmasi ve bunu muhtarlikla kasetilerek gercerli hale getirecem.

Tesekkürler

H@K@N
27 Ocak 2016, 13:39
Buraya (http://www16.zippyshare.com/v/9ZJrBa4t/file.html) rar dosyasi icine 2 tane Cenaze masraflari belgesi ekledim.
umarim isine yarar.

SGK olanin basliginda Tahsis talep yaziyor ama aciklamalari okudugunda bunun cenaze masraflari evragi olarakta gectigini görürsün.

@MuSa
28 Ocak 2016, 00:40
Buraya (http://www16.zippyshare.com/v/9ZJrBa4t/file.html) rar dosyasi icine 2 tane Cenaze masraflari belgesi ekledim.
umarim isine yarar.

SGK olanin basliginda Tahsis talep yaziyor ama aciklamalari okudugunda bunun cenaze masraflari evragi olarakta gectigini görürsün.

Hakan arkadasim benim aramakta oldugum Alman makamlarinda gecerliligi olacak. Yani Türkiye yapmis oldugum cenaze masraflarini Almanyanin maliye vergisinden ( Gelir vergisinde - Einkommensteuererklärung ) düsürebilmem icih gerekli bir bildiri sadece .beyan.

erhan__79
28 Ocak 2016, 04:06
basiniz sagolsun Allah rahmet eylesin.masraf derken nasil bir masraf yaptiniz benimde evvelki sene babam vefat etti etli pilavindan sandalyesine cenaze hazirlanip topraga veerilmesine otobüsüne kadar herseyi devlet karsiliyor birde 300 lira cenaze masrafi olarak hesaba yatiriyor.

misterno
25 Mayıs 2016, 17:42
basiniz sagolsun Allah rahmet eylesin.masraf derken nasil bir masraf yaptiniz benimde evvelki sene babam vefat etti etli pilavindan sandalyesine cenaze hazirlanip topraga veerilmesine otobüsüne kadar herseyi devlet karsiliyor birde 300 lira cenaze masrafi olarak hesaba yatiriyor.

Bu parayi Turkiyemi Almanya mi veriyor anlamadim

ben TR de yasiyorum hayatimda boyle sey duymadim

Gercekler
26 Mayıs 2016, 00:01
Cenaz masrafi diye bir masraf bildirisi yok Almanya'da. Almanya'da bir cenaze kalktigi zaman, kaldiran sirket bir fatura verir. O faturada KDV'de yazilidir.

Türkiye'de cenaze kaldirilmasi cok cüzi bir rakam. Hatta bagzi belediyeler hic para bile almiyor. Ne masrafi tam olarak?

Türkiye'deki cenaze masraflari olsa bile, KDV'sin Alman maaliyesine degil Türkiye maliyesine girdigi icin büyük ihtimal rededecektir. Sen Almanya'da KDVsini ödemedinki, ödemedigin seyi nasil geriye alacan?

Ayrica zaten muhtarin böyle bir seyi onaylama yetkisi yok. Faturayi sadece parayi alan kisi verebilir. Köyün cahil muhtari böyle bir sey yaparsa otomatikmen sahte fatura düzenlemis oluyor, cünkü muhtar nerden biliyor, parayi alan kisinin vergisini maliye yatirdigini? Ha elinde gercekten KDVli bir fatura varsa, bunu onaylamanin tek yetkili kurum valiliktir. Valilik bu evrak üstüne bir apostil damgasi basmaktadir. Apostil, uluslar arasi gecerli devletin yemin mühürü demektir.

guengoer52
26 Mayıs 2016, 02:49
[QUOTE=@MuSa;49216]Merhaba Arkadaslar,

Türkiyede vefat etmis olan merhumun cenaze masraflarini belgelemek icin bana örnek cenaze masraflari bildirisi ni ariyorum. Bana buraya örnek bir cenaze masraflari bildirisini hazirlayip sunabilirmisiniz Alman makamlar icin. Bildiri Türke sunulmasi ve bunu muhtarlikla kasetilerek gercerli hale getirecem.

Musa arkadas öyle bir bildiri oldugu konusunda bilgim yok ancak yillar önce bir arkadasimin vergi denklestirmesini yaparken annesinin cenaze masraflarini yazmistik, hepsini tam hatirlayamayacagim kefen parasi, belirli sayida kisilere yemek verildi, mezar yeri kazilmasi gibi birtakim makbuzlari kendimiz tercüme edip yollamistik ozaman finanzamt kabul etmisti, elinizde hicbir makbuz yoksa zaten zor olur.

erhan__79
26 Mayıs 2016, 10:05
Bu parayi Turkiyemi Almanya mi veriyor anlamadim

ben TR de yasiyorum hayatimda boyle sey duymadim
türkiyede devlet veriyor 0 lira masraf siz ne gibi masraf ettiniz herseyi cebinizdenmi ödediniz.hatta bir ihtiyaciniz varmi diye cebime ulasip beni aradilar yani hicbirseye karismadik

tolgahamburg
26 Mayıs 2016, 12:29
yaw yapmayın böyle şeyleri giden gitmiş para muhabbeti yazık yaw bu kadar mı paracı olduk.......

misterno
26 Mayıs 2016, 16:34
türkiyede devlet veriyor 0 lira masraf siz ne gibi masraf ettiniz herseyi cebinizdenmi ödediniz.hatta bir ihtiyaciniz varmi diye cebime ulasip beni aradilar yani hicbirseye karismadik

babam 2011 de vefat etti. Istanbul Kadikoy bu

Bir suru masraf odedim ben. Evde yemek verdik para imam cagirdik para, mezarlik zaten bizim ama Kucukyali mezarligi zaten cok pahali yani onada para alirlardi esasinda

belkide siz Anadaoluda ufak bir sehirden bahsediyorsunuz

misterno
26 Mayıs 2016, 16:35
yaw yapmayın böyle şeyleri giden gitmiş para muhabbeti yazık yaw bu kadar mı paracı olduk.......

ben paraci degilim

ama masraflari konusmak gunah degil yasak degil

ha bu arada Kayseriliyim :)

tolgahamburg
29 Mayıs 2016, 03:15
Misterno İmamlar bu hizmeti ücretsiz veriyor fakat bizim insanlarımız iyi niyetli olduklarından dolayı bu parayı veriyorlar ölmüşe saygı dan dolayı..benim yaşam felsefeme göre yaptığın masrafı birde geri almaya çalışıyorsun ....Mezardan çıkar ....düm yapanın yüzüne...yapanın ...Başka yorum yapardım da ağır gelebilir.O yüzden yazmıyorum demekki sen bilinen kayserilerden değilsin:p

erhan__79
29 Mayıs 2016, 10:39
babam 2011 de vefat etti. Istanbul Kadikoy bu

Bir suru masraf odedim ben. Evde yemek verdik para imam cagirdik para, mezarlik zaten bizim ama Kucukyali mezarligi zaten cok pahali yani onada para alirlardi esasinda

belkide siz Anadaoluda ufak bir sehirden bahsediyorsunuz
yok ufak bir sehir degil türkiyenin bel kemigi kocaeli

TipiTip
29 Mayıs 2016, 10:46
Benimde ilgimi çekti
Alman devletinden alınacak ne masrafı bu
Konuyu açan arkadaş rica etsem
Cenaze giderlerini siralarmisin
Hepsi sana kaç paraya mal oldu

hOrOz
29 Mayıs 2016, 11:04
Finanzamt yemek , ulaşım ve giyim karşılamıyor ..

birde miras kaldıysa o zaman da geçerli değil

Die folgenden Bestattungskosten werden vom Finanzamt nicht anerkannt:

Kosten für die Bewirtung von Trauergästen (Leichenschmaus)
Anschaffung von Trauerkleidung für die Trauerzeit/Beisetzung
Reisekosten für die Teilnahme naher Angehöriger an einer Bestattung

Abzugsfähige Bestattungskosten sind z. B. die Kosten für:

Arzthonorar für Leichenschau
Blumen (z.B. Dekoration der Trauerhalle, Gestecke, Grabschmuck, Kränze, Sträuße als Grabbeigabe)
Bestattungsunternehmen (z.B. Abwicklung aller Formalitäten, Ankleiden, Aufbahrung, Einbetten, Hygienische Versorgung, Organisation)
Trauerdrucksachen (z.B. Traueranzeigen in Tageszeitungen, Vereinsblättern etc., Briefe, Karten sowie Danksagungen)
Fahrtkosten (z.B. Fahrten, Bestattung, Bestattungsunternehmen, Erledigung der Formalitäten)
Friedhofsverwaltung (z.B. Gebühren für Beisetzung, Trauerfeier, Nutzungsgebühr Grabstelle)
Gebühren (z.B. Sterbeurkunde, Beschaffung v. Unterlagen f. Beurkundung)
Grabpflege
Grabstätte, Grabkreuz, Grab(denk)mal, Grabstein (z.B. Kosten für Aufstellung, Einfassung, Erstbepflanzung, Grabmalinschrift, Steinmetz, Umrandung)
Musikalische Gestaltung der Trauerfeier durch Organisten oder Musiker anderer Art
Porto (z.B. für Traueranzeigen, Danksagungen und Schriftverkehr)
Sarg für Erd- oder Feuerbestattung (mit Sargausstattung)
Sargträger
Schuldzinsen (für Kredit zur Bezahlung der Bestattungskosten)
Sterbehemd
Trauerfeier (nur Aufwendungen für Organisation, Einladungen etc.)
Trauerredner
Überführungen
Schmuckurnen

Gercekler
30 Mayıs 2016, 21:13
Evdeki verilen yemegin cenaze ile ne alakasi varki? Vergiden düsülse düsülse ancak ölenin defnedilmesi ile gerekli masraflar düsülür.

Dinimizde cenaze evin yemegi verilmesi nerde görülmüs? Tam tersi, taziyeye gelen insanlar dinimizce cenaze evine yemek getirirlerki ev halki acisindan sizisindan yemek pisiremez diye. Cenazede yemek vermek, dinimizde yoktur. Tamemen herkesin özelidir.

Bagzi insanlar (Kuran'da yazmadigi halde) kendi kafalarina göre yedisinde, kirkinde ve elliikisi ciktiktan sonra yemekli mevlüt veriyorlar. Onlarida mi vergiden düsecez simdi?

Isterseniz verdigimiz zekatlari icinde makbuz alalimda vergiden düsmeye calisalim?

Yapilan hayir vergiden düsülmez. Düsülürse, bu hayrin bir hayri kalmaz.

guengoer52
31 Mayıs 2016, 13:41
hOrOz Arkadaşımız anlaşılır bir şekil nelerin vergiden düşülüp düşülemeyeceğini listelemiş lütfen konuyu farklı yerlere çekmeyelim inancı doğrultusunda haraket etmek herkesin kişisel inisiyatifine kalmış bir konudur müdahale etmek doğru olmaz.