PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : türkiye den emekli olanlar hangi hastalik kasasina kayitli olacak.alman mi,türk mü

türko28
20 Ocak 2016, 21:07
türkiyeden emekli olanlar ama almanyada ya da yurt disinda yasayanlar hangi krankenkasse ya kayitli olacaklar.türkiye deki SGK ya mi yoksa almanya da yasadigin icin alman karankenkasse sina mi?
bugün hürriyette cikan(hürdanis) bir yazi kafami karistirdi.sorulan soru ve cevabi asagida;

"Sağlık sigortamı kim karşılayacak

GEÇEN yılın aralık ayında SGK’ya yurtdışı borçlanma başvurusunda bulunmuşsunuz. Oradaki memur size yaklaşık 75.000 TL ödemeniz halinde 54 yaşında emekli olabileceğini söylemiş. Bunun için de Almanya’da çalışmamanız, işsizlik yardımı veya ikamete dayalı sosyal yardım almamanız gerektiği bilgisi de doğru. Şimdi 54 yaşında Türkiye’den emekli olduktan sonra sağlık sigortanızın, daha doğrusu tedavilerinizin kimin tarafından karşılanacağını merak ediyorsunuz haliyle. Türkiye’den emekli olduktan sonra, eğer Almanya’dan malulen veya erken emekli değilseniz, tedavi masraflarınızı SGK karşılayacaktır. Bunun için SGK’dan T/A 21 adlı bir formüler (sürekli yurtdışında ikamet eden emekliler için) almanız gerekiyor. Bir tür yurtdışı sağlık bakım belgesi (auslandskrankenschein) olan bu evrakı, Almanya’daki sağlık sigortanıza teslim ediyorsunuz. Karşılığında size Alman sağlık sigortası tarafından verilecek sağlık kartı ile Almanya’da acil olan sağlık tedavilerinizi yaptırabilirsiniz.
ONAY GEREKEBİLİR
Eğer kısa süreli ikametler için Almanya’ya gelecekseniz, o zaman SGK’dan T/A 11 adlı formüleri tanzim ettirmelisiniz. Üç aya kadar geçerlilik süresine sahip olan bu belgeyle aynı şekilde yurtdışındaki tedavilerinizi yaptırabilirsiniz. Ancak, acil olmayan büyük boyutlu ameliyatlardan önce mutlaka SGK ile temasa geçip söz konusu tedavi için onay almanızda fayda var. Aksi takdirde, SGK size yaptıracağınız tıbbi müdahalenin Türkiye’deki rayiç bedelini ödemekle yetinip, aradaki farkı cebinizden karşılamanızı isteyebilir."

simdi bu cevaba göre almanya ya da yurt disinda yasayanlar ne yapacak.veya tr.den emekli olupda su an almanya da yasayanlar hangi krankenkasse ya baglilar.
eger böyle bir durum mecbursa o zaman cok kötü olur emekli olanlar icin.baksaniza önemli ameliyatlarda tr.ye sgk ya soruyormussun.sormazsan o ameliyat tr.de kac paraya yapiliyorsa o parayi sana ödüyorlarmis.yani 25bin euro ise almanyada masraf.tr.de ise 10bin euro ise size sadece 10bin euro veriyorlarmis.gerisini 15bin euroyu kendin ödeyecekmissin.
-tr.den emekli olan ve almanya da yasayan calismayan yardim almayan birisi,eger esi calisiyorsa onun üzerine sigortali olamazmi?

bu konu hakkinda bilgisi olan varsa yazarsa iyi olur.benim en cok kafami karistiran soru bu.acaba bu durum da emekli olmayi gizlesek mi.
not.daha emekli olmadim.ama ugrasiyorum.

hOrOz
20 Ocak 2016, 21:42
Almanya da yasiyorsaniz zaten SSK size yurtdisindaki sigortaniz karsilasin diyecek ..
ikametgah önemli

Eger esinizin kendi sigortasi varsa aile bakimi yönüyle Almanya sigorta dan yararlanabilirsiniz..
sadece sizin de Türkiye den emekli oldugunuzu bildirmeniz gerek
yillik emekli maasiniz 10000€ yu geciyorsa kücük bir ek ücret ödemeniz gerekecek

-=Sahin=-
20 Ocak 2016, 23:26
Bence en dogrusu , Türkiye´de yasi genc olan emekli arkadaslar, Almanyada yasiyorsa Almanyadaki sigorta da olmasini tavsiye ederim.

tolgahamburg
27 Şubat 2016, 13:12
Sadece türkiyeden emekliyse türkiyeden alacağı AT/21 ile sağlık karşılanır fakat masraflı ameliyatlar sgk dan onay alınarak karşılanır.Sadece türkiyeden emekliyse eşi çalışıyorsa aile sigortasına dahil olamaz,ikinci çözüm sadece isteğe bağlı sigorta olabilir.

semicep
03 Mart 2016, 18:09
ben türkiyeden emekli oldum.

benim ikametim almanya oldugu icin

bana sgk daki görevli memur saglik sigortasindan faydalanamayacagimi söyledi.

arkadasin hür danis yazisinda AT / 21 alacagimizi yaziyor.

arkadaslar napmam lazim ?

tolgahamburg
03 Mart 2016, 18:56
neye istinaden dedi?SGK nın 2012-38 genelgesi var;almanyadanda emekliyseniz karşılamaz.

hOrOz
03 Mart 2016, 19:14
ben türkiyeden emekli oldum.

benim ikametim almanya oldugu icin

bana sgk daki görevli memur saglik sigortasindan faydalanamayacagimi söyledi.

arkadasin hür danis yazisinda AT / 21 alacagimizi yaziyor.

arkadaslar napmam lazim ?

aynen ikametgah Almanya da olduğu sürece SSK karşılamıyor

tolgahamburg
03 Mart 2016, 19:19
neden?sadece türkiyeden emekliyse karşılar çift emekliyse ikametgah şartına göre almanya karşılar

hOrOz
03 Mart 2016, 19:21
neden?sadece türkiyeden emekliyse karşılar çift emekliyse ikametgah şartına göre almanya karşılar

bence Almanya dan da emekli o yüzden söylemişlerdir

tolgahamburg
03 Mart 2016, 19:22
bakalım semicep ne diyecek?merak ettim;bende tek taraflı yurtdışı borçlanması yapmadan emekliyim bir sürü mevzu çıktı karşıma daha sonra-)

semicep
03 Mart 2016, 20:30
arkadaslar almanyadan emekli degilim.

sadece türkiyeden emekliyim. almanyadan hic bir gelirim yok

tolgahamburg
03 Mart 2016, 20:34
Sayın Semi cep;AT 21 belgesini hangi sebeble vermediklerini açıklarmısınız?Yaş kaç?

karadeniz
03 Mart 2016, 20:58
SGk. genelgesi 2012/38 http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connect/085e6512-66e2-4795-bce7-31e12bab25a9/2012_38.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=085e6512-66e2-4795-bce7-31e12bab25a9

HERKESE YURT DIŞINDA SAĞLIK HİZMETİ,
Türkiye’de bugüne kadar sadece “SSK emeklisi” olarak bilinen sigortalı grubuna yurt dışında bulundukları süre boyunca “4-a” kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı veren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yayınladığı son genelgeyle bütün emeklilere aynı sağlık hizmetlerinden yararlama imkanı getirildiğini duyurdu.
Böylece Almanya’da şimdiye kadar sadece SSK emeklilerinin yararlandığı yurt dışı sağlık hizmetlerinden Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’na bağlı emekliler de faydalanabilecek. Bilindiği üzere şimdiye kadar “4-b” kapsamındaki Bağ-Kur emeklileri ile “4-c” kapsamındaki Emekli Sandığı’na bağlı emeklilerin yurt dışında aldıkları sağlık hizmetleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmıyordu. Bu da yurt dışına çıkan ya da ikametleri nedeniyle yurt dışında bulunan diğer iki emekli ve sigortalı grubunun mağduriyetine yol açıyordu.

“4-A” İLE AYNI HAKLAR SAĞLANACAK

SSK emeklileri dışındaki emekli gruplarının yaşadığı mağduriyeti gidermek üzere harekete geçen SGK, 26 Kasım 2012 tarihinde yayınladığı “2012/38” sayılı genelgeyle artık Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan emekli olanların da Almanya’da bulundukları ya da ikamet ettikleri süre boyunca alacakları sağlık hizmetlerini tıpkı SSK emeklilerinde olduğu gibi karşılayacağını duyurdu. Buna göre Türkiye ile Almanya arasında geçerli olan Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’ne göre verilen bütün sağlık hizmetleri artık bütün SGK sigortalılarını ve emeklilerini kapsayacak şekilde genişletildi.

SAĞLIK HİZMETİ ALMAK İÇİN NE GEREKİYOR?

İkameti yurtdışında bulunan ve 3201 sayılı kanunla borçlanarak Bağ-Kur’dan emekli olan binlerce ev kadını ve memur emeklisi, bağlı olduklar kurumlar yurt dışı sağlık hizmetlerini karşılamadığı için zorunlu olarak eşleri üzerinden sağlık sigortası yaptırıyordu. Son genelgeyle birlikte halen SSK emeklileri için geçerli olduğu gibi Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler de SGK’dan alacakları A/T11 belgesiyle Türkiye dışında sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

SİGORTA NE KADAR SÜREYLE GEÇERLİ?

SGK’nın 26 Kasım 2012 tarihinde yayınladığı “2012/38” sayılı genelgeye göre geçici görevle yurt dışına çıkacak SGK sigortalılarının yanlarında geçerlilik süresi iki ayı geçmemek üzere A/T11 belgesini getirmesi gerekecek. İkamet adresi Almanya’da bulunan emeklilerin ise geçerlilik süresi bir yıl olan “A/T 21” belgesini yanlarında getirmesi gerekiyor.

GEREKLİ BELGEYİ BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ

Ülke dışındaki ikamet süresi bir yılı aşan emekliler ise ellerindeki “A/T 21” belgesini yılda bir uzatabilecek. Sigortalı ve emeklilerin Almanya’da verilen sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmak için gereken “Almanya’da Sağlık Yardımları Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi” adlı formüleri ve ilgili genelgeyi buraya tıklayarak indirmek mümkün.

tolgahamburg
03 Mart 2016, 21:02
Sayın Semi cep;AT 21 belgesini hangi sebeble vermediklerini açıklarmısınız?Yaş kaç?

Techniker
03 Mart 2016, 23:31
sgk dan A/T 21†belgesini alin ve daha önce bagli bulundugunuz krankenkasseye verin,krankenkassede size yeni bir versicherungskarte veriyor,bu islem her sene tekrarlanicak,eskisi gibi hic bir sorun olmadan, istediginiz doktora gidebilirsiniz, hic bir sorun yok,korkulacak bir olay degil.

semicep
04 Mart 2016, 00:18
benim yas 49. bana sgk calisaninin söyledikleri sen yurtdisinda ikamet ettiginden dolayi seni sgk üzerinden yapamayiz dedi.bende üstelemedim.

bu genelgeniyi okuyunca bana nicin yanlis blgi verdiler anlayamiyorum.

SGk. genelgesi 2012/38 http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connec...7-31e12bab25a9

tolgahamburg
04 Mart 2016, 00:32
Keşke emeklilik için 55-60 yaş arasını bekleseydiniz ,konumunuz ekonomik durumunuzu bilmiyorum fakat burdaki bazı haklarınız bitti ;SGK vermek zorunda hatta gitmenize bile gerek yok gerekli belgeyi verin imzalı ve ikametgah belgesi oturum kartı hastalık kasası sizin adınıza talep edebiliyor...üstelemediyseniz sizin sigortanızı kim karşılıyor?

Gercekler
04 Mart 2016, 10:54
benim yas 49. bana sgk calisaninin söyledikleri sen yurtdisinda ikamet ettiginden dolayi seni sgk üzerinden yapamayiz dedi.bende üstelemedim.

bu genelgeniyi okuyunca bana nicin yanlis blgi verdiler anlayamiyorum.

SGk. genelgesi 2012/38 http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connec...7-31e12bab25a9

Söyle ordaki memura, Alman-Türk sosyal güvenlik anlasmasinin 14. maddesinini 1. fikrasini okusun ve evraki versin.

Gercekler
04 Mart 2016, 10:54
Keşke emeklilik için 55-60 yaş arasını bekleseydiniz ,konumunuz ekonomik durumunuzu bilmiyorum fakat burdaki bazı haklarınız bitti ;SGK vermek zorunda hatta gitmenize bile gerek yok gerekli belgeyi verin imzalı ve ikametgah belgesi oturum kartı hastalık kasası sizin adınıza talep edebiliyor...üstelemediyseniz sizin sigortanızı kim karşılıyor?

Her Krankenkasse otomatikmen talap etmiyor maalesef.

deniz2000
21 Eylül 2016, 15:22
bir yasli amca icin bilgi istiyorum arkadaslar bana sordugunu aynen buraya yaziyorum
almanyadan emekliyim pasaportu öldürüp türkiyeye kesin dönüs yapmak istiyorum hastalik sikortasi nasil olucak nereye müracat etmem gerek
hangi hastalik sikortasi bakiyor
simdiden cok tesekkürler saygilar

karadeniz
21 Eylül 2016, 15:53
Sosyal güvenlik sözlesmesi olan ülkelerden emekli olup kesin dönüs yapanlar,bagli olduklari sgk.muna müracaat ederek saglik hizmeti alabilirler

tolgahamburg
21 Eylül 2016, 16:58
Bağlı olduğu hastalık kasasına ve dv sorsun daha net bilgi alır....

mete011
02 Nisan 2018, 11:57
Türkiye’den emekli aylığı alırken Alman sağlık sigortasından faydalanmanın tek yolu emeklinin eşi veya babası gibi birinin üzerinden aile sigortası kapsamında olması. Lakin burada da Türkiye’den alınan emekli maaşının Alman mevzuatına göre 2017 yılı için 425 (2016 yılı için 415 avro) geçmemesi lazım. Örneğin Türkiye’den 1700 TL emekli maaşı alan biri emekli, aylığı yaklaşık ( 17/05/2017 de 1 EURO =3,94 TL ) 432 avro ile 425 avroluk çalışma dışı gelir sınırını aştığından Alman sağlık sigortasında aile sigortası kapsamından çıkıyor ve sağlık sigortasından faydalanabilmek için primleri kendisinin yatırması gerekiyor.

İşte Alman ve Türk sosyal güvenlik mevzuatının olumsuz şartlarına maruz kalan bu kişilerin imdadına Türk-Alman Sosyal Güvenlik Sözleşmesi yetişiyor. Zira bu sözleşme gereğince her iki ülkenin sigortalıları veya emeklileri diğer ülkede sağlık yardımı alabiliyorlar. Almanya’da sağlık sigortasından faydalanamayan SGK emeklisi vatandaşın sözleşme gereğince A/T 21 belgesini getirmesi halinde sorun çözülüyor ve Almanya’da SGK’nın sağlık hizmetinden faydalanabiliyor.

Hangi emekliler Almanya’da SGK sağlık sigortasından faydalanabilir?

2012 yılı sonlarına kadar bu haktan sadece Türkiye’de SSK (4/a) statüsünde emekli olan sigortalılar faydalanabiliyordu. SGK, Alman Yasal Hastalık Sigortası Başkanlığı Hastalık Sigortası Yurtdışı İrtibat Mercii ile vardığı anlaşmadan sonra 26.11.2012 tarihinde 2012/38 sayılı bir genelge yayınlayarak Bağkur(4/b) ve Emekli Sandığı (4/c) sigortalılık statüsünden emekli olan sigortalıların bu haktan faydalanacaklarını ve Almanya’daki sağlık giderlerinin karşılanacağını duyurdu.

Bu haktan yararlanmak için ne yapılmalı?

Türkiye’de ikamet edip SGK’dan emekli olan bir sigortalı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilere geçici olarak Almanya’ya gelmeleri halinde sözleşme gereğince A/T 11 belgesi 2 ve 3 ayı geçmeyecek bir süre için veriliyor. Ancak SGK emeklisi Almanya’da ikamet ediyorsa o zaman kendisine geçerlilik süresi bir yıl olan A/T 21 belgesi düzenlenip veriliyor.

Bunun için emekli vatandaşın öncelikle emekli aylığına hak kazanıp emekli aylığını bağlatması ve Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi’nde (SPAS) sağlık yardımlarına müstahak olunduğunun ve emekli aylığı, gelir ya da aylıkların ödenmesine devam ediliyor olması ve ikametgâhının Almanya’da olması gerekiyor.

Bu şartları oluşan gurbetçi emekli SGK’nın “www.sgk.gov.tr/Sigortalılık/Form ve Dilekçeler” internet adresinden temin edebileceği “Almanya’da Sağlık Yardımları Talep ve Beyan Taahhüt Belgesini” usulüne uygun şekilde doldurması ve doldurduğu bu belgeye Almanya’da en az bir yıllık süre ile ikamet izini olduğuna dair Alman yabancılar dairesinden alacağı bir belge veya oturma müsaadesini gösterir e-AT (elektronische Aufenhaltstitel) belgesini ekleyerek bağlı olduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezi’nin “Yurtdışı İşlemleri Servisi” ne vermesi yeterli oluyor.

Başvuruyu alan Yurtdışı İşlemleri Servisi gerekli incelemeyi yaptıktan sonra A/T 21 belgesini düzenleyip veriyor. Bu belge bir yıl süreli olarak verilse de Almanya’daki ikamet biri yılı aşkın olacağından her yıl birer yıl olmak üzere uzatılabilmekte.

A/T 21 belgesini alan Alman sigortası nasıl bir yol izleyecek?

Gurbetçi emekli SGK’dan aldığı bu T/A 21 belgesini Alman sağlık sigortası kurumuna (örneğin AOK) verdiğinde sağlık sigortası kurumu kendisine bir Tedavi Kartı (Behandlungsschein) veriyor. Böylelikle Türkiye’den emekli kişi artık bu kartla doktora ve hastaneye gidip tedavi olabiliyor. Ayrıca bunlar için Alman sağlık sigortasından talep edilen tedavi masraflarının SGK tarafından ödenmesinde aciliyet incelemesi de yapılmıyor. Çünkü sözleşmenin 15. maddesine göre sağlık yardımının yapılmasında Alman mevzuatı geçerli.

Hangi hallerde bu sağlık yardımı kesilir?

En başta bu belgenin alınabilmesi için emekli kişinin Almanya’da ikamet etmesi şart. İşte emekli gurbetçi ikametini Türkiye’ye alırsa bu durumda SGK’nın Almanya’da yaptığı sağlık yardımı kesiliyor. Bunun dışında SGK’nın sağlık yardımlarının sona erdirilmesi ve gurbetçinin örneğin tekrar eşi üzerinden Alman aile sağlık sigortası kapsamına girmesi gibi Alman sağlık sigortasından faydalanmaya başlaması hallerinde de SGK’nın sağladığı bu sağlık yardımı kesiliyor.

Birbey 3.0
03 Nisan 2018, 22:57
Türkiye’den emekli aylığı alırken Alman sağlık sigortasından faydalanmanın tek yolu emeklinin eşi veya babası gibi birinin üzerinden aile sigortası kapsamında olması. Lakin burada da Türkiye’den alınan emekli maaşının Alman mevzuatına göre 2017 yılı için 425 (2016 yılı için 415 avro) geçmemesi lazım. Örneğin Türkiye’den 1700 TL emekli maaşı alan biri emekli, aylığı yaklaşık ( 17/05/2017 de 1 EURO =3,94 TL ) 432 avro ile 425 avroluk çalışma dışı gelir sınırını aştığından Alman sağlık sigortasında aile sigortası kapsamından çıkıyor ve sağlık sigortasından faydalanabilmek için primleri kendisinin yatırması gerekiyor.

İşte Alman ve Türk sosyal güvenlik mevzuatının olumsuz şartlarına maruz kalan bu kişilerin imdadına Türk-Alman Sosyal Güvenlik Sözleşmesi yetişiyor. Zira bu sözleşme gereğince her iki ülkenin sigortalıları veya emeklileri diğer ülkede sağlık yardımı alabiliyorlar. Almanya’da sağlık sigortasından faydalanamayan SGK emeklisi vatandaşın sözleşme gereğince A/T 21 belgesini getirmesi halinde sorun çözülüyor ve Almanya’da SGK’nın sağlık hizmetinden faydalanabiliyor.

Hangi emekliler Almanya’da SGK sağlık sigortasından faydalanabilir?

2012 yılı sonlarına kadar bu haktan sadece Türkiye’de SSK (4/a) statüsünde emekli olan sigortalılar faydalanabiliyordu. SGK, Alman Yasal Hastalık Sigortası Başkanlığı Hastalık Sigortası Yurtdışı İrtibat Mercii ile vardığı anlaşmadan sonra 26.11.2012 tarihinde 2012/38 sayılı bir genelge yayınlayarak Bağkur(4/b) ve Emekli Sandığı (4/c) sigortalılık statüsünden emekli olan sigortalıların bu haktan faydalanacaklarını ve Almanya’daki sağlık giderlerinin karşılanacağını duyurdu.

Bu haktan yararlanmak için ne yapılmalı?

Türkiye’de ikamet edip SGK’dan emekli olan bir sigortalı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilere geçici olarak Almanya’ya gelmeleri halinde sözleşme gereğince A/T 11 belgesi 2 ve 3 ayı geçmeyecek bir süre için veriliyor. Ancak SGK emeklisi Almanya’da ikamet ediyorsa o zaman kendisine geçerlilik süresi bir yıl olan A/T 21 belgesi düzenlenip veriliyor.

Bunun için emekli vatandaşın öncelikle emekli aylığına hak kazanıp emekli aylığını bağlatması ve Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi’nde (SPAS) sağlık yardımlarına müstahak olunduğunun ve emekli aylığı, gelir ya da aylıkların ödenmesine devam ediliyor olması ve ikametgâhının Almanya’da olması gerekiyor.

Bu şartları oluşan gurbetçi emekli SGK’nın “www.sgk.gov.tr/Sigortalılık/Form ve Dilekçeler” internet adresinden temin edebileceği “Almanya’da Sağlık Yardımları Talep ve Beyan Taahhüt Belgesini” usulüne uygun şekilde doldurması ve doldurduğu bu belgeye Almanya’da en az bir yıllık süre ile ikamet izini olduğuna dair Alman yabancılar dairesinden alacağı bir belge veya oturma müsaadesini gösterir e-AT (elektronische Aufenhaltstitel) belgesini ekleyerek bağlı olduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü veya Sosyal Güvenlik Merkezi’nin “Yurtdışı İşlemleri Servisi” ne vermesi yeterli oluyor.

Başvuruyu alan Yurtdışı İşlemleri Servisi gerekli incelemeyi yaptıktan sonra A/T 21 belgesini düzenleyip veriyor. Bu belge bir yıl süreli olarak verilse de Almanya’daki ikamet biri yılı aşkın olacağından her yıl birer yıl olmak üzere uzatılabilmekte.

A/T 21 belgesini alan Alman sigortası nasıl bir yol izleyecek?

Gurbetçi emekli SGK’dan aldığı bu T/A 21 belgesini Alman sağlık sigortası kurumuna (örneğin AOK) verdiğinde sağlık sigortası kurumu kendisine bir Tedavi Kartı (Behandlungsschein) veriyor. Böylelikle Türkiye’den emekli kişi artık bu kartla doktora ve hastaneye gidip tedavi olabiliyor. Ayrıca bunlar için Alman sağlık sigortasından talep edilen tedavi masraflarının SGK tarafından ödenmesinde aciliyet incelemesi de yapılmıyor. Çünkü sözleşmenin 15. maddesine göre sağlık yardımının yapılmasında Alman mevzuatı geçerli.

Hangi hallerde bu sağlık yardımı kesilir?

En başta bu belgenin alınabilmesi için emekli kişinin Almanya’da ikamet etmesi şart. İşte emekli gurbetçi ikametini Türkiye’ye alırsa bu durumda SGK’nın Almanya’da yaptığı sağlık yardımı kesiliyor. Bunun dışında SGK’nın sağlık yardımlarının sona erdirilmesi ve gurbetçinin örneğin tekrar eşi üzerinden Alman aile sağlık sigortası kapsamına girmesi gibi Alman sağlık sigortasından faydalanmaya başlaması hallerinde de SGK’nın sağladığı bu sağlık yardımı kesiliyor.

Burasi yanlis. A/T 21. Gazetcinin hatasi.

Serkosum
03 Nisan 2018, 23:47
Arkadaslar babam almanya'da emekli ve maasi yaklasik 1.100€ net. Sadece annem türkiyeden emekli oldu ve yaklasik 1850 lira almakta. Simdi almanya'daki saglik sigortasina (AOK) annemin emekli oldugunu bildirmemiz lazimmis. Aydinlatirsaniz sevinirim.
Bildirdikten sonra ücret aylik olarak mi yatiyor, yoksa senede bir kere yatirmakta mümkünmü?

hekimoglu
04 Nisan 2018, 12:47
@Serkosum, Annenin Türkiye den aldigi emekli ayligini kazanc olarak bildirmeniz gerekiyor 1850 TL bugünkü kur degeriyle yaklasik 375 € yapiyor, 2018 yili icin 435 € yu gecmeyen gelir varsa aile sigortasindan yararlanma hakki korunur bunun icin bir ücret ödemek gerekmez. Ücret ödeme zorunlugu her iki ülkeden emekli olunmussa gereklidir bu durumda baban Türkiye den de emekli maasi aliyor olsaydi Türkiye den aldigi paranin yaklasik %11 ini Alman saglik sigortasina prim olarak yatirmak zorunda kalacakti.

Serkosum
04 Nisan 2018, 21:14
Eyvallah Hekimoglu Sagolasin

mete011
14 Nisan 2018, 15:33
A/T 21 yanlis degil yeni yaptirdim.Türkiyeden emekli ise emekli sandigi veya sgk eger yurt disina görevli gidiyorsan veya senelik oturumla orada oturuyorsan bu belgeyi SGK veriyor sadece oturdugun yerde kazancin olmamasi gerekiyor.

mete011
14 Nisan 2018, 15:33
Burasi yanlis. A/T 21. Gazetcinin hatasi.

A/T 21 yanlis degil yeni yaptirdim.Sadece Türkiyeden emekli ise emekli sandigi veya sgk eger yurt disina görevli gidiyorsan veya senelik oturumla orada oturuyorsan bu belgeyi SGK veriyor sadece oturdugun yerde kazancin olmamasi gerekiyor.

Birbey 3.0
15 Nisan 2018, 00:58
Kardes yanlis derken, belge yanlis degil. Gazeteci A/T 21 yerina T/A 21 yazmis. Onu demek istedim. Elindeki kagida bak. Dedigim gibi. Zaten T/A 21 diye bir belges yok.

Türkiye'den emekliysen ve Almanya'da emeklin yoksa ve yilin cogunu Almanya'da geciriyorsan SGK'dan -> A/T 21
<
Sirf Almanya'dan emekli isen ve Türkiye'de emeklin yoksa ve yilin cogunu Türkiye'de geciriyorsan Alman Krankenkasse'den -> T/A 20