PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : BEDELLİ ASKERLİKTE İŞLEM TAMAM-Yasa Onaylandi

hOrOz
14 Ocak 2016, 14:53
Bedelli Askerlik Tasari dün aksam gec saatlerde TBMM Meclsinde kabul edildi sadece Resmi Gazete de yayinlanmasi kaldi
Yani Kanun gecmistir ..sadece Resmi Gazete de yayinlanmasi kaldi ..
Bu olanaktan yararlananlara hayir li ugurlu olsun

Yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik dövizle askerlik bedeli 1000 Avro’ya düşürüldü.
Konuyla ilgili kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi.
AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, ‘‘Dövizle askerlikte yeni bir dönem başlıyor.
Bedelin 1000 Avro’ya düşürülmesiyle maddi yük ciddi oranda hafifletilmiştir.
Yeni düzenlemeden 38 yaş üzeri vatandaşlarımızda 2 yıl süreyle faydalanabilecek.’’, açıklamasında bulundu.

Mustafa Yeneroğlu yaptığı açıklamada, ‘‘AK Parti olarak yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza vermiş olduğumuz vaatlerimiz arasında,
onların toplumsal ve ekonomik şartları itibarıyla ciddi bir maddi yük olan dövizle askerlik bedelinin 1000 Avro’ya düşürülmesi yer almaktaydı.
Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen kanun tasarısıyla bir sözümüzü daha yerine getirdik. Böylelikle uzun süreden beri gündemde olan
ve yurt dışındaki vatandaşlarımızın yakından takip ettiği dövizle askerlik meselesi çözüme kavuşturuldu.
Buna göre oturma veya çalışma iznine sahip olarak üç yıl süreyle yurt dışında bulunan vatandaşlarımız 1000 Avro ödeyerek
askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır. Uygulama Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte yürürlüğe girecektir.

Bedelin ödenebilir seviyeye düşürülmesiyle maddi yük ciddi oranda hafifletilmiştir.
Vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda atılan bu adım, Türkiye ile ilişkiler kapsamında uzun vadede artıları beraberinde getirecek,
özellikle de yurt dışında doğmuş ve büyümüş gençlerimizin ülkemizle olan aidiyetlerine dolaylı olarak katkıda bulunacaktır.

Önceki açıklamalarımızda 38 yaşından büyük, cezalı pozisyondaki yükümlü vatandaşlarımız-la ilgili de gerekli düzenlemenin yapılacağını ifade etmiştik.
Bu vatandaşlarımızın Türkiye ile olan sosyal bağları, askerlik sorunu nedeniyle yıllardır Türkiye’ye gelemedikleri için adeta kopmuştu.
Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen tasarıda ‘yasal dayanak eksikliği’ nedeniyle uygulamada çıkabilecek sorunlar dikkate alınarak yeni bir düzenleme yapıldı.
Böylelikle bu kesimde yer alan vatandaşlarımız 31 Aralık 2017 tarihine kadar 1.000 Avro ödemeleri halinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır.

Yapılan yeni düzenlemeyle sosyal yara haline gelen bu kesim için Türkiye kapısı açılmış oldu.’’, dedi.

hope41
14 Ocak 2016, 15:02
Hayirli olsun diyelim, sans bize vurmadi, 5 küsür bin ödedim ben, bir arkadas da ayni benim dönemde karar aldirmisti, sadece ilk taksidi ödemisti, kalan 3 taksit icin 31.12 sondu ama 1000 e düsecek söylentileri cikinca ödemedi, simdi sanirim onlarda yararlanicak ve kalan taksitleri ödemeyecekler. Olan bize oldu :)

hOrOz
14 Ocak 2016, 15:10
Hayirli olsun diyelim, sans bize vurmadi, 5 küsür bin ödedim ben, bir arkadas da ayni benim dönemde karar aldirmisti, sadece ilk taksidi ödemisti, kalan 3 taksit icin 31.12 sondu ama 1000 e düsecek söylentileri cikinca ödemedi, simdi sanirim onlarda yararlanicak ve kalan taksitleri ödemeyecekler. Olan bize oldu :)

son kez 1000€ ödemeleri lazim

arkadasim ben de 5 bin küsuru ödedim ve 3 kere de askere gitmek zorunda kaldim ..
hatta son gittigim de sadece 1 gün kaldim teskereyi verdiler ..hayirli Yolculuklar dediler

cotanak
14 Ocak 2016, 15:54
simdi bir soru akillara geliyor.onceden basvuru yapip 1-2-3 takstit odeyenlerde bu konuna tabi duruma geliyorlar.peki zaten 1000 euronun uzerinde para yatirmis durumdalar.geri para alamayacaklari kanunda yaziyor.ama yinde tekrar basvuru yapip 1000 euro odeyeceklermi?? ben buraya takildim.eger basvuru yapanlarda 1000 euroya tabiyse zaten bin euroyu odediler!!! yoksa yanlismi anliyorum??

A.Eren
14 Ocak 2016, 16:35
Yok arkadaşım yeniden başvurmayacaklar parada ödemeyecekler. Dediğin gibi fazla ödediği paraları geri alamayacaklar.

A.Eren
14 Ocak 2016, 16:50
Mustafa Yeneroğlu 1saat önce konuyla ilgili basin açiklamasi yapti:

Yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik dövizle askerlik bedeli 1000 Avro’ya düşürüldü. Konuyla ilgili kanun tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, ‘‘Dövizle askerlikte yeni bir dönem başlıyor. Bedelin 1000 Avro’ya düşürülmesiyle maddi yük ciddi oranda hafifletilmiştir. Yeni düzenlemeden 38 yaş üzeri vatandaşlarımızda 2 yıl süreyle faydalanabilecek.’’, açıklamasında bulundu.

Mustafa Yeneroğlu yaptığı açıklamada, ‘‘AK Parti olarak yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza vermiş olduğumuz vaatlerimiz arasında, onların toplumsal ve ekonomik şartları itibarıyla ciddi bir maddi yük olan dövizle askerlik bedelinin 1000 Avro’ya düşürülmesi yer almaktaydı. Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen kanun tasarısıyla bir sözümüzü daha yerine getirdik. Böylelikle uzun süreden beri gündemde olan ve yurt dışındaki vatandaşlarımızın yakından takip ettiği dövizle askerlik meselesi çözüme kavuşturuldu. Buna göre oturma veya çalışma iznine sahip olarak üç yıl süreyle yurt dışında bulunan vatandaşlarımız 1000 Avro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır. Uygulama Kanun’un Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte yürürlüğe girecektir.

Bedelin ödenebilir seviyeye düşürülmesiyle maddi yük ciddi oranda hafifletilmiştir. Vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda atılan bu adım, Türkiye ile ilişkiler kapsamında uzun vadede artıları beraberinde getirecek, özellikle de yurt dışında doğmuş ve büyümüş gençlerimizin ülkemizle olan aidiyetlerine dolaylı olarak katkıda bulunacaktır.

Önceki açıklamalarımızda 38 yaşından büyük, cezalı pozisyondaki yükümlü vatandaşlarımız-la ilgili de gerekli düzenlemenin yapılacağını ifade etmiştik. Bu vatandaşlarımızın Türkiye ile olan sosyal bağları, askerlik sorunu nedeniyle yıllardır Türkiye’ye gelemedikleri için adeta kopmuştu. Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen tasarıda ‘yasal dayanak eksikliği’ nedeniyle uygulamada çıkabilecek sorunlar dikkate alınarak yeni bir düzenleme yapıldı. Böylelikle bu kesimde yer alan vatandaşlarımız 31 Aralık 2017 tarihine kadar 1.000 Avro ödemeleri halinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır. Yapılan yeni düzenlemeyle sosyal yara haline gelen bu kesim için Türkiye kapısı açılmış oldu.’’, dedi

Nevsehir5050
14 Ocak 2016, 16:56
Selam Millet cok iyi haber nezaman basvura bilirim.

Saygilarla

hOrOz
14 Ocak 2016, 17:54
Selam Millet cok iyi haber nezaman basvura bilirim.

Saygilarla

Resmi Gazete de yayinlaninca yürürlüge girer..
Yarin Konsoloslougun kapisina dayanmak abes olur

simdi bir soru akillara geliyor.onceden basvuru yapip 1-2-3 takstit odeyenlerde bu konuna tabi duruma geliyorlar.
peki zaten 1000 euronun uzerinde para yatirmis durumdalar.geri para alamayacaklari kanunda yaziyor.ama yinde tekrar basvuru yapip 1000 euro odeyeceklermi??
ben buraya takildim.eger basvuru yapanlarda 1000 euroya tabiyse zaten bin euroyu odediler!!! yoksa yanlismi anliyorum??

Yok arkadaşım yeniden başvurmayacaklar parada ödemeyecekler. Dediğin gibi fazla ödediği paraları geri alamayacaklar.

Son süre 31 Aralık 2017 bu tarihe kadar son bir kez 1000 € ödemek zorundalar

cotanak
14 Ocak 2016, 18:32
Resmi Gazete de yayinlaninca yürürlüge girer..
YArin KOnsoloslougun kapisina dayanmak abers olur

Son süre 31 Aralık 2017 bu tarihe kadar son bir kez 1000 € ödemek zorundalar

kardes senin burada bahsettigin tarihe kadar olanlar cezali durumdakiler icin.peki adam daha 35 yasinda ve 3 senesi var 38 yasina.basvuruyuda daha once yapip 2 taksit odemis.yinede tekrar basvuru yapip 1000 euro odemesimi lazim? zaten basvuru yapilmis tekrar basvuru gereksiz olmazmi??yoksa kanuna tekrar basvuru sarti koyarlardi.bence onceden 1000 euro ozeri odeme yapanlar askerlik yapmis sayilacaklar.tabiki yaslari henuz.38 ve alti olanlar.

hOrOz
14 Ocak 2016, 18:43
kardes senin burada bahsettigin tarihe kadar olanlar cezali durumdakiler icin.peki adam daha 35 yasinda ve 3 senesi var 38 yasina.basvuruyuda daha once yapip 2 taksit odemis.yinede tekrar basvuru yapip 1000 euro odemesimi lazim? zaten basvuru yapilmis tekrar basvuru gereksiz olmazmi??yoksa kanuna tekrar basvuru sarti koyarlardi.bence onceden 1000 euro ozeri odeme yapanlar askerlik yapmis sayilacaklar.tabiki yaslari henuz.38 ve alti olanlar.

bekleyelim zaman ne gösterecek daha bir yönetmelik yok ortada ...

*KARANLIK*
14 Ocak 2016, 18:56
Yeni kanunumuz tüm cezali ve cezasiz arkadaslarimiza hayirli ugurlu olsun hükümete helal olsun dediklerini gerceklestirdiklerinden dolayi yetkililere de sonsuz tesekkurler allah razi olsun yapanlardan senelerdir cezali oldugumuzdan vatanimiza bile gidemiyorduk cok güzel oldu bu sagolun varolun

cotanak
14 Ocak 2016, 19:12
Yeni kanunumuz tüm cezali ve cezasiz arkadaslarimiza hayirli ugurlu olsun hükümete helal olsun dediklerini gerceklestirdiklerinden dolayi yetkililere de sonsuz tesekkurler allah razi olsun yapanlardan senelerdir cezali oldugumuzda vatanimiza bile gidemiyorduk cok güzel oldu bu sagolun varolun

iste bu!!!!! sonucta insanlara hayirli isler yapanlar kazanir.allah yollarini acik etsin.allah razi olsun emegi gecen herkesten.

dboxcu
14 Ocak 2016, 22:43

Hocam olaya bide söyle bak , bende ilk taksidi yatiripda 31.12 de ödemedim ama simdi 1000 euro daha ödemeliyim .Bu da demek oluyor ki toplandaki fark 2800€.

2800€ ne ki , inan üzerinde düsünülecek bir miktar degil , zaten bu miktari ben gerekli yerlere her ikisenede bagisliyorum.

Malesef bizde bazi degerler ölmüs , 2800 € kar etmissin etmemisin hepsi yalan , biz degerlerimizi kaybediyoruz.

hOrOz
14 Ocak 2016, 23:49
Burada kar - zarar dan daha cok herkese bir kolaylik geldi ....

bu olayin siyasi yönünden cok insani durumunu degerlendirmek gerek

yillarca Türkiye ye gidemeyenler ....

cok cocuklu aileler .....

Avrupadaki issizlik .....

birde o yönden düsünmek gerek ...

dboxcu
14 Ocak 2016, 23:58
Burada kar - zarar dan daha cok herkese bir kolaylik geldi ....

bu olayin siyasi yönünden cok insani durumunu degerlendirmek gerek

yillarca Türkiye ye gidemeyenler ....

cok cocuklu aileler .....

Avrupadaki issizlik .....

birde o yönden düsünmek gerek ...

Hocam yanlis anlama ama cevremde normal olan her insan askerlik parasini ödedi , ödeyemeyenler ise hep bazi hobileri(artik bilen biliyor bu hobileri yazmama gerek yok) olan insanlar yada harz4 bana yeter diyenler.

Sözüm meclisten disari.

falcon
15 Ocak 2016, 00:19
Hayirli olsun

giresun28
15 Ocak 2016, 00:25
alman vatandasligina gecip,taksidin bir kismii ödeyenlerin hali nedir bu kanuna göre,eger tekrar türk vatandasligina geri dönerlerse.

eski kanuna göre yaptigin askerlik yaniyor,yeniden askerli yapiyor ve tam ödemeyi yeniden yapiyordun.

ben 2500 ödemistim,vatandasliktan cikarken bu durumu bilmiyordum,yoksa kalan 2500 üde öder askerligi garantiye alirdim.
memurda bir sey demedi bana.

kamkam
15 Ocak 2016, 00:36
Arkadas lar Ben 47 yasindayim Alman vatandasiyim Haftaya Gidip passaportu geri verecen Ben bu kanundan yararlanabiliyormuyum Acaba?

*KARANLIK*
15 Ocak 2016, 01:13
Arkadas lar Ben 47 yasindayim Alman vatandasiyim Haftaya Gidip passaportu geri verecen Ben bu kanundan yararlanabiliyormuyum Acaba?
Normailinde kanundan sende yararlanabilirsin ama
Kardes acele etme bence ilk once kanun resmilessin resmilestikten sonra konsoloslugunuzu arayip bu konuyla ilgili bilgileri kesin alarak hareket etmeni tavsiye ederim sana

nash
15 Ocak 2016, 07:54
ben 2000 senesinde 1 ay askerlik yaptim ve ilk taksit olarak 2500 mark (1250€) yatirdim geri 7500 marki 3750€) daha yatirmadim ve haftaya 39 yasina giriyorum simdi ben para yatirmak zorundamiyim

thaflowkilla
15 Ocak 2016, 08:12
Arkadaslar ödemeyi en erken ne zaman gerceklestirebiliriz? Konsolosluga giderken yanimoza almamiz seyler nelerdir?

Prosedür olarak neler yapilmasi gerekiyor? Randevu mu gerekiyor?

karam82
15 Ocak 2016, 16:02
Bedelli Askerlik hakkinda Son durum yorum yaparken konu hakkinda yorum yapilmasina siyasi partiyi hedef gösterilmemesine özen gösterilsin...

Konu Icinde Siyasi Parti Ismi yada taraf tutar gibi mesaj cekmeden ( Helal Olsun, yada siyasi cikar amacli girisim vs gibi partiyi direk hedef göstermeksizin,
konuyla alakali sorusu olanlar icin konuyu islenmesi icin aciyorum, Parti Hedef gösterilen mesajlar , Cikarilan Yeni yasa disinda konuyu farkli tartismalara cekilen mesajlar temizlenebilir.

Konu Cercesinde kalalim....

*KARANLIK*
15 Ocak 2016, 16:18
ben 2000 senesinde 1 ay askerlik yaptim ve ilk taksit olarak 2500 mark (1250€) yatirdim geri 7500 marki 3750€) daha yatirmadim ve haftaya 39 yasina giriyorum simdi ben para yatirmak zorundamiyim

Kardes yeni cikan kanuna gore sen para ödedigin icin bildigim kadariyle ödemeden teskereni alman gerekiyor ama kanun resmilesince sen konsolosluguna arayip danisabilirsin garantiye almak icin

*KARANLIK*
15 Ocak 2016, 16:28
Arkadaslar ödemeyi en erken ne zaman gerceklestirebiliriz? Konsolosluga giderken yanimoza almamiz seyler nelerdir?

Prosedür olarak neler yapilmasi gerekiyor? Randevu mu gerekiyor?

Kardes ben bugun munih baskolonslugundaydim ve biraz sorusturdum bu yeni askerlik kanunu icin simdilik öncelikle dediler kanun resmilesecek dediler ve sonra konsolosluklara kanun cercevesinde bilgiler gelecekmis ve anncak o zaman bu yeni 1000 euro kanunundan yararlanabileceksiniz dediler yani galiba en az 1 ay alabilirmis bu prosdetür
Belgeler eskisi gibi olacak yine dediler
Randevu gerekmiyo gidiyon direk sira aliyosun islemini yaptiriyosunuz

cassano
15 Ocak 2016, 17:35
Kardes ben bugun munih baskolonslugundaydim ve biraz sorusturdum bu yeni askerlik kanunu icin simdilik öncelikle dediler kanun resmilesecek dediler ve sonra konsolosluklara kanun cercevesinde bilgiler gelecekmis ve anncak o zaman bu yeni 1000 euro kanunundan yararlanabileceksiniz dediler yani galiba en az 1 ay alabilirmis bu prosdetür
Belgeler eskisi gibi olacak yine dediler
Randevu gerekmiyo gidiyon direk sira aliyosun islemini yaptiriyosunuz

Bende Münihe bagliyim, tahminimce hemen olmaz, hersey hazir olana kadar yine 1 ay gibi sürec olabilir. Bir günlük is, aslinda bilinmezi gereken, oda ilerki zamanda belli olur, giderken ne gerekli yanimizda.

*KARANLIK*
15 Ocak 2016, 17:59
Bende Münihe bagliyim, tahminimce hemen olmaz, hersey hazir olana kadar yine 1 ay gibi sürec olabilir. Bir günlük is, aslinda bilinmezi gereken, oda ilerki zamanda belli olur, giderken ne gerekli yanimizda.

1- pasaport asli ve 2 adet fotokopisi
2-nüfus cüzdanin asli 2 adet kopisi
3-calisma ve oturma izini asli 2adet kopisi
4- calistiginiz firmanizdan arbeitsbestetigungs orginali kopisi
5- renten versicherungdan orayi arayarak en son renten verlauflariniz arayin orayi gönderiyorlar almanlar
6-5 adet fotograf lazim
bildigim kadariyla lazim olan belgeler bunlar ama yasa cikinca konsolosluklainizi arayarak tekrardan garantiyi almaniz icin sorabilirsiniz
herkese kolay gelsin

cip
15 Ocak 2016, 20:07
Arkadaşlar acaba bu kanunundan 41 yaşında kileri de yaralana bilirmi?

hOrOz
15 Ocak 2016, 20:16
Arkadaşlar acaba bu kanunundan 41 yaşında kileri de yaralana bilirmi?

konunun baslangicini okumayip son kuyrugundan yakalayip soruyorsunuz
cikacak olan yasa ne demek istiiyor ?

Yeni düzenlemeden 38 yaş üzeri vatandaşlarımızda 2 yıl süreyle faydalanabilecek.
vatandaşlarımız 31 Aralık 2017 tarihine kadar 1.000 Avro ödemeleri halinde askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacaklardır.

cip
15 Ocak 2016, 20:38
Sağol Usta

cotanak
18 Ocak 2016, 11:05
selam
bu konuda bir gelisme yok sanirim.askerlik kanunu butun torba yasa meclisten gecene kadar resmi gazetede yayinlanmayacak sanirim.bu konuyu takip edenler gelismelerden haber verirse sevinirim.

hOrOz
18 Ocak 2016, 18:02
selam
bu konuda bir gelisme yok sanirim.askerlik kanunu butun torba yasa meclisten gecene kadar resmi gazetede yayinlanmayacak sanirim.bu konuyu takip edenler gelismelerden haber verirse sevinirim.

hocam Sabir ..yasa gecti ama daha C.baskani tarafindan imzalanip yayinlanmasi gerek

talo176
21 Ocak 2016, 17:19
Dün cumhurbaskanimiz imza lamis haberlere göre..

memocum
21 Ocak 2016, 17:28
simdi birde 5000-6000 gecmiste ödeyenler kendilerine haksizlik yapildigini düsünecekler ki bencede öyle oluyor,Bence ne kadar geri ödeme yapilmayacak fazla ödeyenlere dense bile yinede denemekten zarar gelmez bir avukat araciligiyla dava acip ödenen fazla paralarin yani aradaki büyük farkin geri talep edilmesi ki birde dava kazanilirsa bir emsal olur öbürlerine,olur olmaz ayri konu ama aradaki fark az para degil bence yapilmali,

ayrtonsenna
21 Ocak 2016, 18:12
Arakdaslar ,anladigim kardariyla bu yada 38 yasindan büyükler icin gecerli degilmi.?
herkes bir seyler anlatiyor kafam karisti.
saygilar sundum.

talo176
21 Ocak 2016, 18:17
Cezali durumda olan kisiler icin de gecerli..
Cezali olan kisiler en gec 31.12.2017 sine kadar 1000€ ödemeliler

Prens-66
21 Ocak 2016, 18:35
Peki @talo176 Hocam..

Bu tarihten sonra cezalı durumda ödenecek miktar ve Alman Vatandaşlığından, tekrar Türk Vatandaşlığına geçenler için bir bilgi varmıdır?

Bu sorular elbette gelecek, ben sormuş olayım!

cotanak
22 Ocak 2016, 09:42
Dün cumhurbaskanimiz imza lamis haberlere göre.. o zaman bir gun sonra resmigazetede yayinlanmasi lazim

talo176
22 Ocak 2016, 09:48
Peki @talo176 Hocam..

Bu tarihten sonra cezalı durumda ödenecek miktar ve Alman Vatandaşlığından, tekrar Türk Vatandaşlığına geçenler için bir bilgi varmıdır?

Bu sorular elbette gelecek, ben sormuş olayım!

emin degilim, ama süre dolduktan sonra, tekrar 6000 küsür ödemeliler gerekiyor galiba..

o zaman bir gun sonra resmigazetede yayinlanmasi lazim
orasini bilmem arkadasim.. ama zannetmiyorum hemen 1 gün de olacagini..
sabretmek lazim, en gec haftaya yayinlanir..

hOrOz
22 Ocak 2016, 20:22
SABAH AVRUPA GAZETESI

ASKERLİK İÇİN RESMİ GAZETE

DÖVİZLE askerlikte bedelin bin euroya düşmesini öngören yasa tasarısının meclisten onay almasının ardından
konsolosluğa başvuruda bulunmak isteyenlerin sayısının artması üzerine Köln Başkonsolosu Hüseyin Emre Engin bir açıklamada bulundu.
Engin, “Dövizle askerlik bedeli düşürüldü ancak Resmi Gazete’de hala yayınlanmadı. Elimize bu konuda henüz bilgi gelmedi.
Kısa bir süre içerisinde gelecektir diye tahmin ediyorum. Detaylar da henüz belli değil. Ne olacak, hangi belgeler istenecek,
nasıl yapılacak konuları çok kısa bir süre içinde herhalde açıklığa kavuşacaktır” dedi.

79nemo
25 Ocak 2016, 12:39
Alman vatandaşlığından tekrar türk vatandaşlığina
geçenler içinde geçerli olurmu acaba bu yeni Bedelli
Askerlik yasası.

*KARANLIK*
25 Ocak 2016, 13:13
Alman vatandaşlığından tekrar türk vatandaşlığina
geçenler içinde geçerli olurmu acaba bu yeni Bedelli
Askerlik yasası.

Oluyor evet

thaflowkilla
25 Ocak 2016, 14:32
Alman vatandasligina gececektim. Suan Askerlik 1000 eur olacagi icin ikilemde kaldim. Gecsem mi gecmesemmi diye.

*KARANLIK*
25 Ocak 2016, 15:12
Alman vatandasligina gececektim. Suan Askerlik 1000 eur olacagi icin ikilemde kaldim. Gecsem mi gecmesemmi diye.

Sadece askerlik nedeniyle gececeksen bekle usta cezalilarda 1000 euro ödeyecek bilgine kanun cikinca konsoloslugundan bilgi edinebilirsin kolay gelsin

thaflowkilla
25 Ocak 2016, 15:30
Yok hayir cezali oldugum icin degil. Yasim 30.

hOrOz
25 Ocak 2016, 15:57
artisi eksi si düsün ona göre karar ver
simdi cok kisi emeklilik dolduramadigindan pisman tekrar Türk Vatandasligina gecmek istiyor

senin yasin daha genc ona göre

hope41
25 Ocak 2016, 16:01
Hocam olaya bide söyle bak , bende ilk taksidi yatiripda 31.12 de ödemedim ama simdi 1000 euro daha ödemeliyim .Bu da demek oluyor ki toplandaki fark 2800€.

2800€ ne ki , inan üzerinde düsünülecek bir miktar degil , zaten bu miktari ben gerekli yerlere her ikisenede bagisliyorum.

Malesef bizde bazi degerler ölmüs , 2800 € kar etmissin etmemisin hepsi yalan , biz degerlerimizi kaybediyoruz.

Arkadaslar olayda bir yanlis anlasilma olmasin, ben sikayet etmedim, ki öyle biri olsam Alman vatandasligina önceden gecer hic para vermezdim. Ben ise bilerek iki sene daha bekledim, önce askere gidecektim parasini yatirip ama sonra 3 haftalik askere gitme olayini kaldirdilar, sadece parayi verdik bizde ve askerligi yapmis sayildik bununla beraber. Son taksidi de ödediyip islemleri yaptiktan sonra Alman vatandasligina gectim. Cogu arkadas geceseksen niye bosa para veriyorsun dediler kendileri ödemeden gectiler Alman vatandasligina.

Yani ortada sikayet etme gibi biri durum yok.

hope41
25 Ocak 2016, 16:04
son kez 1000€ ödemeleri lazim

arkadasim ben de 5 bin küsuru ödedim ve 3 kere de askere gitmek zorunda kaldim ..
hatta son gittigim de sadece 1 gün kaldim teskereyi verdiler ..hayirli Yolculuklar dediler

Ben bu kismi anlamadim yani son kez bir 1000 EUR ödemeleri lazim derken, mesela adam iki taksit ödemis olabilir ya da 3... zaten 1000 den fazla ödemis oluyor. Yani her halükarda bir daha mi 1000 ödeyecekler? Kafam karisti :)

hOrOz
25 Ocak 2016, 18:20
Ben bu kismi anlamadim yani son kez bir 1000 EUR ödemeleri lazim derken, mesela adam iki taksit ödemis olabilir ya da 3...
zaten 1000 den fazla ödemis oluyor. Yani her halükarda bir daha mi 1000 ödeyecekler? Kafam karisti :)

burada anlatiliyor ama bende tam net anlayamadim
ama tam kesin yönetmelik daha cikmadi bakalim ne getirecek

12:00 dakikadan sonra

https://www.youtube.com/watch?v=meiHW6vC2NY

cotanak
25 Ocak 2016, 19:50
ben milletvekilinin sozlerinden anladigim kadariyla onceden basvuruda bulunup 1-2-3 taksit odemis olup cezali durumda olmayanlar askerliklerini yapmis sayilacak ve 1000 eurodan faydalanmis olacaklar.ve fazla odenen paralar iade olmayacak.ama 1000 euro tekrar odeyecekler ve tekrar basvuracaklar demiyor ben onu anladim.insallah oylede olur
tabiki cezali durumda olanlarda 1000 euro odeyecek ama tekrar 2 yil icinde basvurup 1000 euroyu odeyecekler.o konu kesin.

*KARANLIK*
26 Ocak 2016, 00:11
ben milletvekilinin sozlerinden anladigim kadariyla onceden basvuruda bulunup 1-2-3 taksit odemis olup cezali durumda olmayanlar askerliklerini yapmis sayilacak ve 1000 eurodan faydalanmis olacaklar.ve fazla odenen paralar iade olmayacak.ama 1000 euro tekrar odeyecekler ve tekrar basvuracaklar demiyor ben onu anladim.insallah oylede olur
tabiki cezali durumda olanlarda 1000 euro odeyecek ama tekrar 2 yil icinde basvurup 1000 euroyu odeyecekler.o konu kesin.

Aynen kardes eski ödeyenler yani ilk taksitlerini yatiranlar bi daha para ödemeyecekler
eskiden 1000 eurodan fazla ödeyenlerin parasi geri iade edilmeyecekmis

erkan1903
26 Ocak 2016, 11:20
Cumhurbaşkanı Erdoğan dövizli askerliği bin Euro'ya indiren yasayı onayladı.

https://www.google.be/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwio18uXlsfKAhWLsxQKHaCxCqoQFggmMAM&url=http%3A%2F%2Fwww.ntv.com.tr%2Fturkiye%2Ferdoga ndan-dovizli-askerligi-bin-euroya-indiren-yasaya-onay%2CBdA6bJJ4c0yrL-EzIQrVYg&usg=AFQjCNHvX1ekwRIzUCiPWFMjdBuwB7-wLA&sig2=a87_xnxdBHaNGE2lLOjs2Q

Yasaya göre; yurt dışında oturma veya çalışma izniyle en az 3 yıl süreyle bulunan Türk vatandaşları, 6 bin euro yerine bin euro ödeyerek askerlik yapmış sayılacak.
Bu kişiler, 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar durumlarını gösteren belgelerle birlikte konsolosluk aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak ve bin euro'yu defaten ödeyecek.
Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da bin euro ödeyecek. Fazladan yapılan ödemeler iade edilmeyecek.

erkan1903
26 Ocak 2016, 11:23
Buyuk ihtimal ile yarin yada en gec cuma'ya kadar resmi gazetede yayinlanir ve yururluge girer.

Yigido
26 Ocak 2016, 12:40
Evet Cumhurbaskanligi sitesindede onaylanip , resmi gazetede yayinlanmak uzere basbakanliga gönderildigi yaziyor. Hayirli olsun

Arslan81
26 Ocak 2016, 21:01
Aynen kardes eski ödeyenler yani ilk taksitlerini yatiranlar bi daha para ödemeyecekler
eskiden 1000 eurodan fazla ödeyenlerin parasi geri iade edilmeyecekmis

Arkadaş bir yasa çıkarıyorlar kimse doğrudürüst anlayamıyor, ondan sonra konsolosluğun telefonları kitleniyor.. benim anladığım herkes birdaha ödüyecek.. İnsallah öğle değildir.. Bulmaca gibi yasa..

hOrOz
26 Ocak 2016, 21:20
Arkadaş bir yasa çıkarıyorlar kimse doğrudürüst anlayamıyor, ondan sonra konsolosluğun telefonları kitleniyor.. benim anladığım herkes birdaha ödüyecek.. İnsallah öğle değildir.. Bulmaca gibi yasa..

bende öyle anliyorum son bir kez daha ödenecek

Yigido
27 Ocak 2016, 00:05

benimde dinledigim kadariyla ilk taksiti yatiranlar 1000 euroyu odemis sayilacaklar demeye getiriyor. Tekrar ödicekler demiyor

aydo81
27 Ocak 2016, 00:42
Arkadaşlar herkes ödeyecek .. 1 taksit 2 taksit Ödemiş farketmiyor ,1000€ herkes ödemek zorunda ... yasa çıktığı tarihten önce yapılan ödemeler sayılmıyor ve geri ödemesi yok .... Yaş sınırı olmaksızın 31.12.2017 tarihine kadar bir defaya mahsus 1000€ ödeyerek bu yasadan faydalanabilecek .... Vekil akrabam var kaynak sağlam .....

Bu arada bütün konsoloslukların Facebook sayfası mevcut bilgilendirme mutlaka yapılacaktır

A.Eren
27 Ocak 2016, 02:34
Evet arkadaşlar hayırlı uğurlu olsun gece yarısı itibarıyla nihayet resmi gazetede yayımlandı.

http://img5.fotos-hochladen.net/uploads/screenshot2016nl98msf4tb.jpg

A.Eren
27 Ocak 2016, 04:40
Geçici 53.Madde de yazan (1000€ ödemiş olmak kaydıyla) ifadesinden anlaşılan bence net olarak ilk taksit yada daha fazla ödeyenler başka ödeme yapmayacaklar. Aksi takdirde (ödemek kaydıyla) yazması gerekirdi.

talo176
27 Ocak 2016, 07:28
Peki cezali durumda olan kisiler ne olacak?

cahil
27 Ocak 2016, 09:40

Benim anladigim kadariyla alt kisim cezali olanlar icin gecerli. Yani 31.12.2017 ye kadar zaman veriliyor.

Hayırlı olsun arkadaşlar

cotanak
27 Ocak 2016, 10:20
yasanin aslinda cok yoruma acik olmamasi lazim degilmidir.ama malesef her okuyan farkli bir yorum getiriyor,benim okudugum kadariyla anladigim onceden basvuruda bulunup taksit yatirmis kisiler eger 38 yasinda ve altindaysa bin euro odemeyecek.cunku orada ek metinde daha once basvuruda bulunanlarda 1000 euroyu odemis olmak sartiyla askerliklerini yapmis sayilirlar diyor.zaten bin euroyu odedikleri icin ek odeme olmayacak gibi gorunuyor.eger yorumu bu yasayi cikaranlar farkli bir sekilde yorumlamiyorlarsa tabiki

*KARANLIK*
27 Ocak 2016, 10:49
Kac defa yazildi ilk taksiti yatiranlar bi daha ödemeyecek diye ama inanndiramazsin bizim millete :))

Ahmett79
27 Ocak 2016, 11:04
Ben bugün konsoloslugu aradim milli savunma bakanligindan konsolosluga yönetmelik geliyormus o geldikden itibaren islem yapabiliniyormus

cotanak
27 Ocak 2016, 11:10
Kac defa yazildi ilk taksiti yatiranlar bi daha ödemeyecek diye ama inanndiramazsin bizim millete :))
insallah.bizimde temennimiz o yonde zaten.

A.Eren
27 Ocak 2016, 13:53
Usta o konuda merak etme cezalı cazasız hiç fark etmiyor herkes 1000€ ödeyecek ( cezalı duruma düşmemiş taksit yatırmış olanlar hariç ). Cezalı durumda olanlara bir nevi af gelmiş oldu bu geçici 53. Madde ile 31.12.2017 ye kadar ;)

A.Eren
27 Ocak 2016, 14:34

Aynen bende daha önce konunun tartışılmaya başlandığın da taksit ödeyenler tekrar 1000€ ödemeyecekler diye yorumlayanlardanım ama 38 yaş öncesi baş vurup taksitletini ödemeyerek cezalı duruma düşen kardeşlerimiz maalesef 1000€ ödemek zorunda. Madde 53. net bir şekilde yaziyor.

*KARANLIK*
27 Ocak 2016, 14:46
Aynen bende daha önce konunun tartışılmaya başlandığın da taksit ödeyenler tekrar 1000€ ödemeyecekler diye yorumlayanlardanım ama 38 yaş öncesi baş vurup taksitletini ödemeyerek cezalı duruma düşen kardeşlerimiz maalesef 1000€ ödemek zorunda. Madde 53. net bir şekilde yaziyor.

nash arkadasda ödemis 1250 euro neden bi daha ödesinki kardes arasin kanun cikinca buraya bildirsin bence ödemiyor ama konsoloslugundan ögrenip kanunlasinca buraya bildirsinki herkes ögrensin neyin ne oldugunu kolay gelsin

A.Eren
27 Ocak 2016, 14:59
Ifade aslında çok net.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvurmayanlar ile başvurdukları hâlde döviz ödemelerini tamamlamadıkları için dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlardan ek 1 inci maddedeki şartları taşıyanlar, 31 Aralık 2017 tarihine kadar 1.000 avro veya karşılığı kadar yönetmelikte belirtilecek ülke parasını başvuru sırasında defaten ödemeleri kaydıyla muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar.

okan1998
27 Ocak 2016, 15:36
Arkadaslar Benim sorum bedelli Askerlik icin.
benim oglum 18 girecek bu sene bedelli askerlik icin ne zaman basvuru yapabilir.
yani nezaman para yatirma hakkina sahip??

A.Eren
27 Ocak 2016, 15:58
18 yaşına girdiği gün hemen başvuru yapabilir ve parayı yatırabilir.

erkan1903
27 Ocak 2016, 16:07
Buyuk ihtimal ile onumuzdeki hafta surec baslar.

cotanak
27 Ocak 2016, 16:16
Ifade aslında çok net.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvurmayanlar ile başvurdukları hâlde döviz ödemelerini tamamlamadıkları için dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlardan ek 1 inci maddedeki şartları taşıyanlar, 31 Aralık 2017 tarihine kadar 1.000 avro veya karşılığı kadar yönetmelikte belirtilecek ülke parasını başvuru sırasında defaten ödemeleri kaydıyla muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar.
kardes senin yazdigin bolum cezalilar icin olan kisim.orada bir sikinti yok zaten.bizim merak ettigimiz 1.2.3 taksit odeyenlerin durumu.oda gecici 53.maddede yazili
........
"GEÇİCİ MADDE 53- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlardan, ek 1 inci maddede belirtilen şartları taşıyanlar, 1.000 Avro veya karşılığı kadar yönetmelikte belirtilen yabancı ülke parasını ödemiş olmak kaydıyla askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar.

odemis olmak sartiyla deniyor.bizde odeme yaptigimiza gore bir daha odeme yapmaya gerek yok gibi gorunuyor.

A.Eren
27 Ocak 2016, 16:28
Aynen öyle arkadaşım daha önceki msj larıma bakarsan bende öyle yazmıştım. Ödemiş demek ile ödemek arasında çok fark var. O ifade de ödemiş olmak diyor, gayet açık.

ali14
27 Ocak 2016, 18:14
merhaba arkadaslar

bende söyle bir yorumda bulunayim

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvurmayanlar ile

yani herkezi kapsiyor ile diye belitmis ve devam etmis orada ayri ayri yazmamis
benim anladigim cezali yada cezasiz herkezi ayni kapsiyor

saygilar

uslucocuk
27 Ocak 2016, 18:30
http://img5.fotos-hochladen.net/uploads/screenshot2016uypxjok98e.png (http://www.fotos-hochladen.net)

Paparazi39
27 Ocak 2016, 19:03
arkadaslar

yarin konsolosluga gidebilirmiyiz yani????

talo176
27 Ocak 2016, 19:03
Bugün konsolosu (hannover) aradim..
Orda ki calisan memurun dediklerini yazayim..
bastan tabiki benim gibi cezali durumda olan kisiler icin sordum.. cezali olan kisiler de yaralanacak.. 1000€ 31.12.2017 sine kadari ödemeliler/ödemeliyiz, dedi..
sonra ne zaman gidebiliriz parayi yatirmaya soruma;
hemen gelmeyin 2 veya 3 hafta bekleyin.. sistemler de kayit edilmesi gerekiyor, özel pasaportlarda ki gib, randevulu yapmak istiyorlar, devamli online (ait oldugunuz kosolos sayfasini ziyaret edip) takip edin cevabi aldim..
Neler lazim olcak soruma ise , bu cavabi aldim..;
son 3 maas kagiti, rentenkasse den belge, arbeits vertrag (minimum 3 sene), pasaportunuz, oturma müsadesi ve tabiki 1000€..

Paparazi39
27 Ocak 2016, 19:08
bastan tabiki benim gibi cezali durumda olan kisiler icin sordum.. cezali olan kisiler de yaralanacak.. 1000€ 31.12.2017 sine kadari ödemeliler/ödemeliyiz, dedi..
hemen gelmeyin 2 veya 3 hafta bekleyin.. sistemler de kayit edilmesi gerekiyor, özel pasaportlarda ki gib, randevulu yapmak istiyorlar, devamli online (ait oldugunuz kosolos sayfasini ziyaret edip) takip edin cevabi aldim..
son 3 maas kagiti, rentenkasse den belge, arbeits vertrag (minimum 3 sene) ve tabiki 1000€..

sen en iyisi bu belgeleri al yanina talo arkadas.....e-konsolos.net sitesinde yaziyor

Belge: Aufenthaltserlaubnis oder Arbeitserlaubnis,
Kurum: Auslaenderbehörde

Arbeitsbescheinigung (Fabrika)

Umuma mahsus Türkiye Cumhuriyeti pasaportunun aslı

Kimlik

5 adet vesikalık fotoğraf,

ali14
27 Ocak 2016, 19:13
son 3 maas kagiti, rentenkasse den belge, arbeits vertrag (minimum 3 sene) ve tabiki 1000€..

sen önceden basvurup 1250 € yatirdinmi yani ilk taksindini yatirdimi sorum burada yani bu 1250€ yatiranlar da yeniden para yatiracaklarmi ? yoksa yatmis mi sayilacak

Saygilar

talo176
27 Ocak 2016, 19:14
Aufenthaltstitel zaten pasaport ta yapisik arkadasim..
(Bende öyle)
Rentenkasse den belge de lazim olur dedi bana..
ben yine de bana dediklerini yazayim dedim..

sen önceden basvurup 1250 € yatirdinmi yani ilk taksindini yatirdimi sorum burada yani bu 1250€ yatiranlar da yeniden para yatiracaklarmi ? yoksa yatmis mi sayilacak

Saygilar

Onu heyecan dan sormaya unuttum arkadasim.. cok özür.. ;)
ama bunu söyleyebilirim.. bugün aciklamis resmi gazete de ne yaziyorsa, o gecerli dir.. dedi memur..

Paparazi39
27 Ocak 2016, 19:16
Aufenthaltstitel zaten pasaport ta yapisik arkadasim..
(Bende öyle)
Rentenkasse den belge de lazim olur dedi bana..
ben yeni de bana dediklerini yazayim dedim..

rentenkasse yi arayip belge mi istecez..........????
benim aufenthaltstitel kart .......pasaportun icinde degil

talo176
27 Ocak 2016, 19:21
Aynen öyle arkadasim.. rentenkasse den belge lazim..

oturma müsadesi sende pasaportun da yok ise, o zaman aufenthaltstitel karti yaninda bulunduracaksin..

thaflowkilla
27 Ocak 2016, 21:37
Rentenkasse'dan ne gibi bir belge almamiz gerekiyor? Almancasi nedir?

resadiyeli
27 Ocak 2016, 21:42
Kardes,eger 1250 ödedi isen daha ödemeyeceksin ama fazladan yatirdigin 250 yi ise geri alamayacaksin,

A.Eren
27 Ocak 2016, 21:49
Rentenkasse'dan ne gibi bir belge almamiz gerekiyor? Almancasi nedir?

Versicherungsverlauf. Online aşağı daki linkten alabilirsin. Bir kaç hafta içinde posta ile gönderiyorlar.

https://www.eservice-drv.de/SelfServiceWeb/

Kardes,eger 1250 ödedi isen daha ödemeyeceksin ama fazladan yatirdigin 250 yi ise geri alamayacaksin,

Arkadaşım o dediğin 38 yaşını bitirmemiş olanlar için geçerli. Talo Usta benim gibi 1976 doğumlu yani cezalı durumda olması sebebiyle daha önce ödediği Euro yada Mark fark etmez, hiç ödeme yapmamış sayılıyor. Bizler 1000€ defaten ödemek zorundayiz.

thaflowkilla
27 Ocak 2016, 22:10
Arbeitsbescheinigung yetmiyormu, Arbeitsvertrag yerine? Benim ücretim yükseldigi icin isyerinde bu gecen sene yeni Arbeitsvertrag imzaladim. Nasil olacak 3 senelik?

talo176
27 Ocak 2016, 22:14
halen firma da calistigina dair bir arbeitsbescheinigung da yeterli..

thaflowkilla
27 Ocak 2016, 22:25
Aufenthalterlaubnis, yeni Pasaport ile birlikte kartli olmadimi? Yoksa ayriyetten kagit seklinde bir belge mi gerekiyor? Arbeitserlaubnis gerekli mi, Arbeitsbescheinigung varken?
Ayrica Konsoloslugun istedigi resim boyutu nedir? Bu konuda cok titiz davraniyorlar.

hOrOz
27 Ocak 2016, 22:31
ya beyler daha genelge konsolosluklara gelmedi
herkes kagit kürek toplamakta
bekleyin bakalim ne isteyecekler

A.Eren
27 Ocak 2016, 22:51
ya beyler daha genelge konsolosluklara gelmedi
herkes kagit kürek toplamakta
bekleyin bakalim ne isteyecekler

Usta yıllardır bu anı bekliyoruz, heyecanımızı mazur gör ;)

Bende gereken belgeleri yazdım. Belki istifade eder arkadaşlar.

DÖVİZLE ASKERLİKTEN YARARLANMAK İSTEYENLERİN BAŞKONSOLOSLUĞUMUZA GETİRMELERİ GEREKEN BELGELER,

1- Nüfus Cüzdanının önlü arkalı iki adet fotokopisi.

2- Eski Pasaportlar için; fotoğraflı sayfasının, verildiği yer sayfasının, son uzatma sayfası ile Oturma izninin bulunduğu sayfaların ve son sayfasının birer adet fotokopileri.
- Yeni pasaportlar için; resimli olan sayfanın ve Alman oturma izni olan sayfanın veya oturma ini olan kartın ikişer adet fotokopileri(Alman vatandaşı olanlar için EİNBURGERUNGSURKUNDE’nin aslı, ve Alman kimliğinin aslı ve 1 adet fotokopisi )

3- Yaşlılık Sigortasından (LVA – Landesversicherungsanstalt) alınacak belge VERSİCHERUNGSVERLAUF orjinali ve iki adet fotokopisi (3 Yıl Çalışma ve prim ödenmiş olması şartı aranmaktadır. Toplam 36 ay )

4- İşyerinden alınacak Çalışma belgesi (Arbeitsbesheinigung) veya Maaş belgelerini ( Lohnabrechnung) orjinali ve bir fotokopisi.

5- İşsiz olanlar İş ve İşçi Bulma Kurumundan (ARBEITSAMT, ARGE VEYA JOBCENTER) kendilerine ödeme yapıldığını gösteren belgeyi (BEWILLIGUNGSBESCHEID VEYA EİNGLİEDERUNGSBESCHEİD) getirebilirler.

6- Serbest İş Sahibi olanlardan İşyeri açma müsaadesi (Gewerbeschein ) 3 yıllık vergi bildirimi (Steuerbescheid)

7- 4 Adet Fotoğraf

8- Toplam bedelli askerlik ücreti Peşin: 1.000.- ( Ödeme için Başkonsolosluğumuzdan ödeme dekontu alınacaktır ).
5 Euro Posta Ücreti Başkonsolosluğumuzda ödenir.

Yigido
27 Ocak 2016, 23:18
Peki arkadaslar benim de bir sorum olacak. 3 sene calismisligi olmayanlar ama 3 seneden fazla oturumu olmus kisilerin nasil oluyor.

A.Eren
27 Ocak 2016, 23:39
İstenen belgeler ve şartlara baktığımız da, bence bu durumda olan kardeşlerimiz bu süreleri doldurmaya bakıp şartların oluşması için çaba sarf edecekler. Yani çalışacaklar.

fuk_18
28 Ocak 2016, 00:11
konsoloslugun sitesinde söyle bir yazi var

Yükümlülerin yabancı ülkelerdeki çalışma süreleri hesap edilirken; fiilen bir işte çalıştıkları, işsizlik maaşı aldıkları, eşinin veya yakınlarının çalışması nedeniyle bu yardımı da alamadıkları, kısa süreli veya geçici işlerde çalıştıkları, gayrimenkul veya nakdi faiz geliri ile geçindikleri sürelerin tamamı çalışma süresine dâhil edilir. Hesaplanan çalışma süresi içinde her ne sebeple olursa olsun Türkiye’de geçirdiği süreler toplam çalışma süresinden çıkarılır. Bu işlemin neticesinde 3 yıldan (1095 gün) daha az çalışmış oldukları anlaşılanların başvuruları kabul edilmez. Yükümlülerin oturma veya çalışma iznine veya vatandaşlık hakkına sahip olarak birden fazla ülkede çalıştıkları süreler de, belgelendirilmesi kaydıyla çalışma süresinden sayılır.

Peki arkadaslar benim de bir sorum olacak. 3 sene calismisligi olmayanlar ama 3 seneden fazla oturumu olmus kisilerin nasil oluyor.

Yigido
28 Ocak 2016, 00:36
konsoloslugun sitesinde söyle bir yazi var

Yükümlülerin yabancı ülkelerdeki çalışma süreleri hesap edilirken; fiilen bir işte çalıştıkları, işsizlik maaşı aldıkları, eşinin veya yakınlarının çalışması nedeniyle bu yardımı da alamadıkları, kısa süreli veya geçici işlerde çalıştıkları, gayrimenkul veya nakdi faiz geliri ile geçindikleri sürelerin tamamı çalışma süresine dâhil edilir. Hesaplanan çalışma süresi içinde her ne sebeple olursa olsun Türkiye’de geçirdiği süreler toplam çalışma süresinden çıkarılır. Bu işlemin neticesinde 3 yıldan (1095 gün) daha az çalışmış oldukları anlaşılanların başvuruları kabul edilmez. Yükümlülerin oturma veya çalışma iznine veya vatandaşlık hakkına sahip olarak birden fazla ülkede çalıştıkları süreler de, belgelendirilmesi kaydıyla çalışma süresinden sayılır.

Yani bu yaziya gore calismayanlarda aldiklari yardimi belgeleyen kagitlarla basvurabiliyor demi

fuk_18
28 Ocak 2016, 00:46
daha hic birsey belli degil bu yaziya göre dedigin olmasi gerek ama cok kafa karistiran soru var..

player6767
28 Ocak 2016, 01:20
Nelerle gitmemiz gerekicek nüfus ve pasaport yeterli olacakmi bir bilgisi olan varmi ?

talo176
28 Ocak 2016, 06:10
Hic okumadan soru soruyorsun arkadasim..

Dedikli
28 Ocak 2016, 12:14
Usta yıllardır bu anı bekliyoruz, heyecanımızı mazur gör ;)

Bende gereken belgeleri yazdım. Belki istifade eder arkadaşlar.

DÖVİZLE ASKERLİKTEN YARARLANMAK İSTEYENLERİN BAŞKONSOLOSLUĞUMUZA GETİRMELERİ GEREKEN BELGELER,

1- Nüfus Cüzdanının önlü arkalı iki adet fotokopisi.

2- Eski Pasaportlar için; fotoğraflı sayfasının, verildiği yer sayfasının, son uzatma sayfası ile Oturma izninin bulunduğu sayfaların ve son sayfasının birer adet fotokopileri.
- Yeni pasaportlar için; resimli olan sayfanın ve Alman oturma izni olan sayfanın veya oturma ini olan kartın ikişer adet fotokopileri(Alman vatandaşı olanlar için EİNBURGERUNGSURKUNDE’nin aslı, ve Alman kimliğinin aslı ve 1 adet fotokopisi )

3- Yaşlılık Sigortasından (LVA – Landesversicherungsanstalt) alınacak belge VERSİCHERUNGSVERLAUF orjinali ve iki adet fotokopisi (3 Yıl Çalışma ve prim ödenmiş olması şartı aranmaktadır. Toplam 36 ay )

4- İşyerinden alınacak Çalışma belgesi (Arbeitsbesheinigung) veya Maaş belgelerini ( Lohnabrechnung) orjinali ve bir fotokopisi.

5- İşsiz olanlar İş ve İşçi Bulma Kurumundan (ARBEITSAMT, ARGE VEYA JOBCENTER) kendilerine ödeme yapıldığını gösteren belgeyi (BEWILLIGUNGSBESCHEID VEYA EİNGLİEDERUNGSBESCHEİD) getirebilirler.

6- Serbest İş Sahibi olanlardan İşyeri açma müsaadesi (Gewerbeschein ) 3 yıllık vergi bildirimi (Steuerbescheid)

7- 4 Adet Fotoğraf

8- Toplam bedelli askerlik ücreti Peşin: 1.000.- ( Ödeme için Başkonsolosluğumuzdan ödeme dekontu alınacaktır ).
5 Euro Posta Ücreti Başkonsolosluğumuzda ödenir.

Bu belgeleri düzenleyip ödemeyi yaptiktan sonra... eskiden oldugugibi 1,aylik egitim icin (Burdura) gitme zorunlugu varmi..?

Tsk,ler

hOrOz
28 Ocak 2016, 12:15
Bu belgeleri düzenleyip ödemeyi yaptiktan sonra... eskiden oldugugibi 1,aylik egitim icin (Burdura) gitme zorunlugu varmi..?

Tsk,ler

Burdur a gitmeye gerek yok artik

Nelerle gitmemiz gerekicek nüfus ve pasaport yeterli olacakmi bir bilgisi olan varmi ?

asagida yaziyor bekleyin

T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu

DUYURU

Dövizle Askerlik Kanunu

Dövizle askerlik ücretinin, yasadaki şartları haiz yurtdışındaki vatandaşlarımız için 1.000 Avro olarak değiştirildiği 6661 sayılı Kanun,
27 Ocak 2016 tarihli ve 29606 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Dairesi Başkanlığının (ASAL) Başkonsolosluklarımıza
göndereceği uygulama esaslarına göre dövizle askerlik müracaatları alınmaya başlanacaktır.

Konu hakkında Başkonsolosluğumuza bilgi geldiğinde ayrıca paylaşılacaktır.

Saygı ile duyurulur

hangi belgeler lazim olacagi daha belirtilecek simdiden kagit kürek toplamaya gerek yok

dboxcu
29 Ocak 2016, 14:33
ASKERLİK KANUNU VE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN

Kanun No
6661
Kabul Tarihi
14.01.2016
Resmi Gazete Sayısı
29606
Resmi Gazete Tarihi
27.01.2016

MADDE 1- 21/6/1927 tarihli ve 1111 sayılı Askerlik Kanununun ek 1 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve üçüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.
“Oturma veya çalışma iznine sahip olarak işçi, işveren sıfatıyla veya bir meslek ya da sanatı icra ederek, yurt içinde geçirilen süreler hariç olmak üzere, toplam en az üç yıl süre ile fiilen yabancı ülkelerde bulunan bu Kanun ile 1076 sayılı Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanununa tabi yükümlüler, 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar durumlarını ispata yarayan belgelerle birlikte bağlı bulundukları Türk konsoloslukları aracılığı ile askerlik şubelerine başvurmaları ve 1.000 avro veya karşılığı kadar yönetmelikte belirtilecek yabancı ülke parasını, başvuru tarihinde defaten ödemeleri hâlinde muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar.”

MADDE 2- 1111 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“GEÇİCİ MADDE 53- Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlardan, ek 1 inci maddede belirtilen şartları taşıyanlar, 1.000 Avro veya karşılığı kadar yönetmelikte belirtilen yabancı ülke parasını ödemiş olmak kaydıyla askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar.
Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvurmayanlar ile başvurdukları hâlde döviz ödemelerini tamamlamadıkları için dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlardan ek 1 inci maddedeki şartları taşıyanlar, 31 Aralık 2017 tarihine kadar 1.000 avro veya karşılığı kadar yönetmelikte belirtilecek yabancı ülke parasını başvuru sırasında defaten ödemeleri kaydıyla muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar.
Yukarıdaki fıkralar kapsamına girenlerin fazladan yaptıkları ödemeler iade edilmez.”

cotanak
29 Ocak 2016, 14:51
bu durumu zaten konuyu takip edenler biliyor.ama consolosluklar suan 1 subata kadar askerlikle ilgili basvuru almiyorlar.talimat gelmesi gerekiyormus milli savunma bakanligindan?? insallah bir taksit odeyenlere 1000 euro odemek zorunda olmadiklarinida soylerlerde rahatlariz.zaten 1250 euro verdik ilk taksitte.

dboxcu
29 Ocak 2016, 15:09
Resmi gazetede yürürlüge giren kanun ile
38 yasini dolduran cezali yükümlüler taksit ödemis olsalar dahi 1 defalik 1000 euro ödemeliler malesef ödemek zorundayiz.

Resmi gazetede ki kanunu okursaniz görürsünüz talimatta hangi belgeler gerektigi yazacaktir.

fuk_18
29 Ocak 2016, 15:17
resmi gazatede yazan ne kadar zor ya okuyorum ama anlamiyorum türkcem mi zayif yada bunlar hangi türkce konusuyor bunun basit sekilde anlatilmis hali yokmu ?

dboxcu
29 Ocak 2016, 15:32
Hocam basiti su ,

38 yasini doldurana kadar basvuru yaparsan 1000 euro ödeyeceksin.

38 yasini doldurmadin fakat daha önceden basvurdun ve taksit ödedin , 1000 euro ödedigin taksitlerden düser fakat para üstü iadesi yok. ( yeniden basvuru yapilmayacak )

38 yasini doldurdun ve hic basvuru yapmadan cezali duruma düstün , basvuru yapip 1000 euro ödemelisin.

38 yasini doldurmadan basvurdun taksit ödedin fakat tamamini ödemedin , 38 yasini doldurdun ve cezali duruma düstün , yeniden basvuru yapmalisin ve basvuru sirasinda defaten (hukuk terimi olarak bir seferde demektir) 1000 euro ödemelisin fakat daha önceki basvurundaki ödedigin taksitler yaniyor .

cotanak
29 Ocak 2016, 15:39
usta sen onceden bir taksit yatirip suan 38 yasinin altinda olanlarin tekrar 1000 euro yatiracagini nereden okudun.burada digerleri icin tefaten odeyecek diyor.yani basvuracaklar ve 1000 euro odeyecekler diyor o kesin ama benim okudugum kanunda onceden basvurup 1250 taksit odeyenler 1000 euro odeyecek demiyor ( sartlari tasiyolarsa 1000 euro odemis olmak sartiyla diyor)
yoksa bu kisima da defaden odemeleri halinde yazmalari gerekmezmiydi.iyi okumak lazim diye dusunuyorum

Resmi gazetede yürürlüge giren kanun ile
38 yasini dolduran cezali yükümlüler taksit ödemis olsalar dahi 1 defalik 1000 euro ödemeliler malesef ödemek zorundayiz.

Resmi gazetede ki kanunu okursaniz görürsünüz talimatta hangi belgeler gerektigi yazacaktir.

bence herkes bu konuda muallak durumda.kanunu meclise sunan milletvekili konusmasinda onceden basvuru yapip taksit odeyenlerde yararlanacak ve fazladan para odemeyecekler diyor,artik odami yanlis soyluyor.forumda Mustafa yeneroglunun konusmasi var bakabilirsiniz

giresun28
29 Ocak 2016, 15:46
vatandasliktan cikmadan önce aksit ödedim,vatandasliga tekrar basvuru halinde
hangi miktari ödemem gerekir ?

dboxcu
29 Ocak 2016, 15:46
Muallak olacak bir durum yok kanun ne yaziyorsa o . Basvuru sirasinda defaten ( yani hukuk terimi olarak bir defada demektir.) 1000 euro ödemek zorundayiz.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvurmayanlar ile başvurdukları hâlde döviz ödemelerini tamamlamadıkları için dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlardan ek 1 inci maddedeki şartları taşıyanlar, 31 Aralık 2017 tarihine kadar 1.000 avro veya karşılığı kadar yönetmelikte belirtilecek yabancı ülke parasını başvuru sırasında defaten ödemeleri kaydıyla muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar.
Yukarıdaki fıkralar kapsamına girenlerin fazladan yaptıkları ödemeler iade edilmez.

vatandasliktan cikmadan önce aksit ödedim,vatandasliga tekrar basvuru halinde
hangi miktari ödemem gerekir ?

1000 euro yu basvuru sirasinda ödeyeceksiniz .Malesef taksit yandi.

A.Eren
29 Ocak 2016, 15:49
Dboxcu Arkadaşım daha önceki mesajlarda yazmıştık, sende kanunun Türkçesini tam anlayamayan kardeşlerimize tercüme etmişsin sağ olasın. Lakin bir yerde tercüme hatası var gözünüzden kaçan. Oda 38 yaş altı bir yada daha fazla taksit ödemiş kardeşlerimiz cezalı duruma düşmemişlerse tekrardan herhangi bir para ödemeyecekler.
Saygılarımla

dboxcu
29 Ocak 2016, 16:15
Dboxcu Arkadaşım daha önceki mesajlarda yazmıştık, sende kanunun Türkçesini tam anlayamayan kardeşlerimize tercüme etmişsin sağ olasın. Lakin bir yerde tercüme hatası var gözünüzden kaçan. Oda 38 yaş altı bir yada daha fazla taksit ödemiş kardeşlerimiz cezalı duruma düşmemişlerse tekrardan herhangi bir para ödemeyecekler.
Saygılarımla

38 yas altinda olupta nasil cezali duruma düsülür bana anlatirmisin...

A.Eren
29 Ocak 2016, 16:22
Değerli arkadaşım, oradaki cezali ifadesi 38 yaş altı basvurup taksit ödemiş, Lakin ödemelerini tamalamayıp 38 yaşını doldurmuş ve bu kapsamdan çıkartılarak cezalı duruma düşmüş anlamnda. Artık bu kadarınıda anlayın lütfen.
Saygılarımla

dboxcu
29 Ocak 2016, 16:29
Değerli arkadaşım, oradaki cezali ifadesi 38 yaş altı basvurup taksit ödemiş, Lakin ödemelerini tamalamayıp 38 yaşını doldurmuş ve bu kapsamdan çıkartılarak cezalı duruma düşmüş anlamnda. Artık bu kadarınıda anlayın lütfen.
Saygılarımla

Bu yazdiginiz durumda olanlar yeniden basvuru yapip defaten ( hukuk terimi olarak 1 seferde demektir ) 1000 euro ödemeleri gerekmektedir.Önceki basvurularindaki taksitler yandi.

38 yasina kadar daha önce basvuru yapipta taksit ödediyseniz ve halen 38 yasinizi doldurmadiysaniz 1000 euro ödemis oldugunuz taksitten düser fakat para üstü geri ödenmez.

A.Eren
29 Ocak 2016, 16:48
Tmm arkadaşım aynı şeyleri söylüyoruz şuan, sıkıntı yok. Benim size itirazım daha önceki yazdığınıza idi, ama oradaki ifadenizi düzeltmişsiniz.

cotanak
29 Ocak 2016, 16:56
Bu yazdiginiz durumda olanlar yeniden basvuru yapip defaten ( hukuk terimi olarak 1 seferde demektir ) 1000 euro ödemeleri gerekmektedir.Önceki basvurularindaki taksitler yandi.

38 yasina kadar daha önce basvuru yapipta taksit ödediyseniz ve halen 38 yasinizi doldurmadiysaniz 1000 euro ödemis oldugunuz taksitten düser fakat para üstü geri ödenmez.

simdi oldu.bizde onu soyluyorduk zaten benim yasim 38 ve daha onceden 1 taksit odedim.ve daha son taksite 12 ay vardi bu kanun cikti,demek oluyorki baska odeme yapmayacagiz.

dboxcu
29 Ocak 2016, 16:57
Tmm arkadaşım aynı şeyleri söylüyoruz şuan, sıkıntı yok. Benim size itirazım daha önceki yazdığınıza idi, ama oradaki ifadenizi düzeltmişsiniz.

Rica ederim. Elimden geldigince en anlasilir hale gelmesi icin düzelttim.

dboxcu
29 Ocak 2016, 17:11
simdi oldu.bizde onu soyluyorduk zaten benim yasim 38 ve daha onceden 1 taksit odedim.ve daha son taksite 12 ay vardi bu kanun cikti,demek oluyorki baska odeme yapmayacagiz.

Kardesim,

1977 dogumlular cezali duruma düstü ve yeniden basvuru yapip 1000 euro ödemeliler , ödedikleri taksitler yandi.

Eger ki siz 1978 dogumluysaniz para ödemeyeceksiz fakat para üstü olan 250 euro yu geri alamayacaksiniz.

cotanak
29 Ocak 2016, 17:55
Kardesim,

1977 dogumlular cezali duruma düstü ve yeniden basvuru yapip 1000 euro ödemeliler , ödedikleri taksitler yandi.

Eger ki siz 1978 dogumluysaniz para ödemeyeceksiz fakat para üstü olan 250 euro yu geri alamayacaksiniz. benim 1977 dogomlu olan tanidiklarim yasa bizi kapsamayacak diye zaten borclarini odediler.cunku onlar icin son tarih 31-12-2015 di.1978 ve sonrasi icin onceden basvuruda bulununmus olanlar tekrar basvuru yapmayacak diye dusunuyorum.zaten gereksiz bir durum olurdu tekrar basvuru olsaydi,zaten 1250 euro odedik,artik insallah tarafimiza askerlik hizmetini yerine getirdigimize dair belgeyi gonderirler.ama bu konuda konsolosluk Bilgi verecektir

dboxcu
29 Ocak 2016, 18:07
benim 1977 dogomlu olan tanidiklarim yasa bizi kapsamayacak diye zaten borclarini odediler.cunku onlar icin son tarih 31-12-2015 di.1978 ve sonrasi icin onceden basvuruda bulununmus olanlar tekrar basvuru yapmayacak diye dusunuyorum.zaten gereksiz bir durum olurdu tekrar basvuru olsaydi,zaten 1250 euro odedik,artik insallah tarafimiza askerlik hizmetini yerine getirdigimize dair belgeyi gonderirler.ama bu konuda konsolosluk Bilgi verecektir

Sizin icin herhangi bir belge gerekmeyecek , yeniden basvuru yapmayacaksiniz.

Malesef 1977 li olupta son ana kadar bekleyenler , cezalilarinda bu kanundan yararlanacagini dogal olarak tahmin edemediler.

hOrOz
29 Ocak 2016, 19:36
Yeneroglu nun yaptigi aciklamada ilk tasarida komisyon görüsülürken bir kac degisiklik yaptiklarini
fakat tasari meclise gelince gelen isteklere göre yasa tasarisinin yeniden düzeltigini belirtti
eger meclise gittigi gibi gecseydi cezalilar da aftan yararlanamayacakti

dboxcu
29 Ocak 2016, 19:48
Yeneroglu nun yaptigi aciklamada ilk tasarida komisyon görüsülürken bir kac degisiklik yaptiklarini
fakat tasari meclise gelince gelen isteklere göre yasa tasarisinin yeniden düzeltigini belirtti
eger meclise gittigi gibi gecseydi cezalilar da aftan yararlanamayacakti
Cok dogru , zira forumda sunulan resimdeki tasari birhayli degistirilmis.

Hepimiz icin hayirlisi olsun.

cotanak
30 Ocak 2016, 14:09
arkadaslar konsolosluk noktayi koydu.artik kimsenin aklinda soru isareti kalmaz.

Başkonsolosluk Duyurusu

‘’askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Hakkında Önemli Duyuru , 29.01.2016
“Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 27.1.2016 tarihli ve 29606 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Yeni kanun hükümleri çerçevesinde dövizle askerlik hizmet bedeli 1.000 Avro olup, başvuru şartlarını web sayfamızda yer alan bilgiler çerçevesinde) taşıyan yükümlüler başvuru sırasında ödemelerini tek seferde ilgili banka hesaplarına havale yaparak gerçekleştirebileceklerdir.

Ayrıca;

-6661 sayılı Kanunun 27 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girmesinden önce yürürlükte bulunan mevzuat kapsamında dövizle askerlik hizmeti için toplamda en az 1.000 Avro ödemede bulunmuş (38 yaş sınırı içindeki) yükümlülerin, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları sağlanmıştır.

-38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvurmuş olanlar ile daha evvel başvurdukları halde dövizle ödemelerini süresi içinde tamamlamadıkları gerekçesiyle dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanların, kanunda belirtilen yararlanma şartlarını taşıdıklarını 31 Aralık 2017 tarihine kadar Dış Temsilciliklerimize başvurmak suretiyle belgelendirmeleri ve başvurularının kabulünü müteakip 1.000 Avro’yu başvuruları sırasında peşin ödemeleri kaydıyla yasanın sağladığı haklardan yararlanma imkanı tanınmıştır.

-Halen ödemeleri devam edenler ile ödemelerini süresi içinde tamamlamadıkları gerekçesiyle daha evvel yasa kapsamından çıkarılanlardan 31 Aralık 2017 tarihine kadar yapacakları başvuruları uygun görülecek olanlara, 1.000 Avro'nun üzerindeki ödemelerinin iade edilmeyeceği hükme bağlanmıştır.
1 Şubat 2016 tarihi itibariyle, dövizle askerlik ve tüm askerlik işlemleri için başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın Başkonsolosluğumuza gelmeden önce randevu almaları gerekmektedir. Bu çerçevede, randevusuz yapılan başvurular kabul edilemeyecektir.

A.Eren
30 Ocak 2016, 15:09
Bizim söylediklerimizi tasdik etmişler :)

hOrOz
30 Ocak 2016, 16:19
Rotterdam Konsoloslugu daha detayli bilgiler vermis
http://rotterdam.bk.mfa.gov.tr/ShowInfoNotes.aspx?ID=191819

orada gerekli belgeler filan yaziyor asagi yukari Almanya da da aynisi istenecek
ama bir ayrinti dikkatimi cekti ..

Terminler e konsolosluk sitesinden yapilacak

en az 3 sene calismis veya yardim filan almis olmasi gerek
fakat 365x3= 1095 gün yurtdisnda bulunmasi gerek
Türkiye de gecirilen süreleri düsüyorlar

Örnek: İşyerince tanzim edilmiş belgede kayıtlı olan çalışmaya başlandığı tarih : 03.04.2012

Belgenin düzenlendiği tarih ise :03.04.2015

------------------

1095 gün (3x365)

Türkiye’ de geçirilen süreler ;

2012 yılında 14 gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)

2013 yılında 30 gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)

2014 yılında 29 gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)

2015 yılında 17 gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)

----------------------------

Toplam : 90 gün

Türkiye’de toplam 90 gün kalmış ise; 1095-90 = 1005 gün net olacağından ve başvuru sırasında fiilen 1095 gün tamamlanmamış olacağından dolayı başvuru kabul edilmeyecektir.
Bu durumda başvurunun, yurtdışında Türkiye’ye gitmeden 90 gün daha kaldıktan sonra yapılması gerekecektir.

Her ne sebeple olursa olsun ( yıllık izin, tatil, iş vs.) Türkiye’de geçirilen süre toplamdan düşülmektedir.

Bu durum, herhangi bir iş yerinde çalışmayarak işsizlik sigortası, maluliyet yardımı, sosyal ödenek veya hastalık sigortası ödeneği alanlar için de geçerlidir.

cotanak
30 Ocak 2016, 17:52
peki simdi biz daha once yeterli miktari yatirdigimiz icin,para odememize gerek kalmadi.ama askerlik gorevini tamamladigimiza dair kagit consolosluk araciligiylami verilecek.yinede consolosluktan randevu almamiz gerekecekmi? artik bu konuyu consolosluklara tel eden arkadaslar buraya yazarsa bizde bilgilenmis oluruz.

ali14
30 Ocak 2016, 21:34
arkadaslar konsolosluk noktayi koydu.artik kimsenin aklinda soru isareti kalmaz.

Başkonsolosluk Duyurusu

‘’askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Hakkında Önemli Duyuru , 29.01.2016
“Askerlik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” 27.1.2016 tarihli ve 29606 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Yeni kanun hükümleri çerçevesinde dövizle askerlik hizmet bedeli 1.000 Avro olup, başvuru şartlarını web sayfamızda yer alan bilgiler çerçevesinde) taşıyan yükümlüler başvuru sırasında ödemelerini tek seferde ilgili banka hesaplarına havale yaparak gerçekleştirebileceklerdir.

Ayrıca;

-6661 sayılı Kanunun 27 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girmesinden önce yürürlükte bulunan mevzuat kapsamında dövizle askerlik hizmeti için toplamda en az 1.000 Avro ödemede bulunmuş (38 yaş sınırı içindeki) yükümlülerin, askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılmaları sağlanmıştır.

-38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvurmuş olanlar ile daha evvel başvurdukları halde dövizle ödemelerini süresi içinde tamamlamadıkları gerekçesiyle dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanların, kanunda belirtilen yararlanma şartlarını taşıdıklarını 31 Aralık 2017 tarihine kadar Dış Temsilciliklerimize başvurmak suretiyle belgelendirmeleri ve başvurularının kabulünü müteakip 1.000 Avro’yu başvuruları sırasında peşin ödemeleri kaydıyla yasanın sağladığı haklardan yararlanma imkanı tanınmıştır.

-Halen ödemeleri devam edenler ile ödemelerini süresi içinde tamamlamadıkları gerekçesiyle daha evvel yasa kapsamından çıkarılanlardan 31 Aralık 2017 tarihine kadar yapacakları başvuruları uygun görülecek olanlara, 1.000 Avro'nun üzerindeki ödemelerinin iade edilmeyeceği hükme bağlanmıştır.
1 Şubat 2016 tarihi itibariyle, dövizle askerlik ve tüm askerlik işlemleri için başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın Başkonsolosluğumuza gelmeden önce randevu almaları gerekmektedir. Bu çerçevede, randevusuz yapılan başvurular kabul edilemeyecektir.

bu yukardaki yaziya göre o zaman cazali durumda olanlar önceden 1250 € ödemis olanlar bir daha para ödemeyecekler

dboxcu arkadas ödenecek diye yazmis ama ödenmiyecek galiba

saygilar

fuk_18
30 Ocak 2016, 22:14
yani simdi bu kanuna göre 5 sene önce gelmis biriside 3 yil yardim almis olsa bile ve suanda hic calismisligi olmasada askerlikden yararlanabiliyor dogrumu anladim

hOrOz
30 Ocak 2016, 22:24
yani simdi bu kanuna göre 5 sene önce gelmis biriside 3 yil yardim almis olsa bile ve suanda hic calismisligi olmasada askerlikden yararlanabiliyor dogrumu anladim

aynen sadece son 3yildir calistigini veya yardim aldigini belgeleyecek

Yigido
30 Ocak 2016, 23:25
Rotterdam Konsoloslugu daha detayli bilgiler vermis

orada gerekli belgeler filan yaziyor asagi yukari Almanya da da aynisi istenecek
ama bir ayrinti dikkatimi cekti ..

Terminler e konsolosluk sitesinden yapilacak

en az 3 sene calismis veya yardim filan almis olmasi gerek
fakat 365x3= 1095 gün yurtdisnda bulunmasi gerek
Türkiye de gecirilen süreleri düsüyorlar

Örnek: İşyerince tanzim edilmiş belgede kayıtlı olan çalışmaya başlandığı tarih : 03.04.2012

Belgenin düzenlendiği tarih ise :03.04.2015

------------------

1095 gün (3x365)

Türkiye’ de geçirilen süreler ;

2012 yılında 14 gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)

2013 yılında 30 gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)

2014 yılında 29 gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)

2015 yılında 17 gün ( pasaporttaki giriş-çıkış tarihlerine göre)

----------------------------

Toplam : 90 gün

Türkiye’de toplam 90 gün kalmış ise; 1095-90 = 1005 gün net olacağından ve başvuru sırasında fiilen 1095 gün tamamlanmamış olacağından dolayı başvuru kabul edilmeyecektir.
Bu durumda başvurunun, yurtdışında Türkiye’ye gitmeden 90 gün daha kaldıktan sonra yapılması gerekecektir.

Her ne sebeple olursa olsun ( yıllık izin, tatil, iş vs.) Türkiye’de geçirilen süre toplamdan düşülmektedir.

Bu durum, herhangi bir iş yerinde çalışmayarak işsizlik sigortası, maluliyet yardımı, sosyal ödenek veya hastalık sigortası ödeneği alanlar için de geçerlidir.

peki bu türkiyede kaldigi süre almanyada calismaya basladiktan sonraki süre demi. Yani 2011 de calismaya basladiktan sonra , türkiyeye gidilen süreleri düsüyoruz.

hOrOz
30 Ocak 2016, 23:52
peki bu türkiyede kaldigi süre almanyada calismaya basladiktan sonraki süre demi. Yani 2011 de calismaya basladiktan sonra , türkiyeye gidilen süreleri düsüyoruz.

ya bu ilk defa basvuracaklar icin
pekde büyük problem olacagini sanmam
örnekteki gibi 90 gün sonra basvurabilinir

cotanak
31 Ocak 2016, 08:08
bu yukardaki yaziya göre o zaman cazali durumda olanlar önceden 1250 € ödemis olanlar bir daha para ödemeyecekler

dboxcu arkadas ödenecek diye yazmis ama ödenmiyecek galiba

saygilar yaziyi iyi okumamissin.cezali durumdkiler 1000 euro odeyecek diyor. 38 yas siniri icinde olup onceden en az bir taksit odeyenler odeme yapmayacak.fakat cezali durumda olanlar her halukarda yeni muracat edip muracaat sirasindada 1000 eurouu tek defada odeyecekler

audianer
31 Ocak 2016, 15:03
Selam Akadaslar

http://www.ajanshaber.com/bedelli-askerlik-yasasi-onayladi-haberi/328681

hOrOz
31 Ocak 2016, 17:11
Selam Akadaslar

http://www.ajanshaber.com/bedelli-askerlik-yasasi-onayladi-haberi/328681

Gazetelerde yayinlanan haberleri yüklemeyin cogu yanlis veya eksik

Konsolukluk veya Resmi dairelerin aciklamalari daha dogru

cotanak
31 Ocak 2016, 17:18
horoz arkadasin dedigine katiliyorum.gazeteler yalan dolu yada bilip bilmeden yaziyorlar.dovizli askerlikle turkiyede cikarilan bedelli askerligi karistiriyorlar.bu tur haberler kafa karisikligi yapiyor. tc rotterdam baskonsoloslugu bu konuyla ilgili detayli aciklamada bulunmus ve hersey acik yaziyor,

thaflowkilla
31 Ocak 2016, 23:52
Arkadaslar, örnegin Düsseldorf Konsoloslugunun yayinladigi/yayinlayacagi yaziyi da buraya aktarirsaniz hepimiz icin yararli olur. Sonucta bastan beri bilgileri buradan takip ediyoruz.
Ayrica Konsolosluk hangi boyutta bir resim istiyor bizden? Boyut ölcüsü yaziyot mu bi yerde?

hOrOz
01 Şubat 2016, 00:02
Arkadaslar, örnegin Düsseldorf Konsoloslugunun yayinladigi/yayinlayacagi yaziyi da buraya aktarirsaniz hepimiz icin yararli olur. Sonucta bastan beri bilgileri buradan takip ediyoruz.
Ayrica Konsolosluk hangi boyutta bir resim istiyor bizden? Boyut ölcüsü yaziyot mu bi yerde?

suana kadar ne Köln nede Düsseldorf bir aciklama yapti
ama Rotterdam Konsoloslugu detayli sekilde acikladi
oiradan bakabilirsin bir kac hHollanda ca terim var ama Almanya icinde aynisi olacaktir

thaflowkilla
01 Şubat 2016, 00:18
Merhaba. Evet Rotterdam yazisini gördüm. Simdi isyerinden ben normal bir Arbeitsbescheinigung istesem yeterli mi? Zira burda ki yazi biraz kafami karistirdi. "çalışma tarihlerini ve sürelerini belirten" ve fiilen en az toplam 1095 gün süre ile çalışmayı kanıtlayan yeni tarihli imzalı belge. Simdi mesela ben 2005'de bu yana calisiyoum. Arbeitsbescheinigung'da "beschäftigt seit 2005" yazdigi takdirde Konsolosluk icin gecerli oluyor mu? Birde yanlis anlamadiysam Arbeitsbescheinigung yaninda ayriyetten son ayin Lohnabrechnung'u nu istiyorlar?!

hOrOz
01 Şubat 2016, 00:42
Merhaba. Evet Rotterdam yazisini gördüm. Simdi isyerinden ben normal bir Arbeitsbescheinigung istesem yeterli mi? Zira burda ki yazi biraz kafami karistirdi. "çalışma tarihlerini ve sürelerini belirten" ve fiilen en az toplam 1095 gün süre ile çalışmayı kanıtlayan yeni tarihli imzalı belge. Simdi mesela ben 2005'de bu yana calisiyoum. Arbeitsbescheinigung'da "beschäftigt seit 2005" yazdigi takdirde Konsolosluk icin gecerli oluyor mu? Birde yanlis anlamadiysam Arbeitsbescheinigung yaninda ayriyetten son ayin Lohnabrechnung'u nu istiyorlar?!

zaten öyle bir belge istiyorlar beschäftigt seit xx.xx.xxxx
yeterli olmasi gerek ..önceleri bir LVA dan sigorta verlauf istiyorlardi
biraz bekleyin bakalim Almanya da ne isteyecekler

thaflowkilla
01 Şubat 2016, 08:02
Zaten belli olmaz isleri diye, bi kac gün önce Rentenkasse'dan Online Versicherungsverlauf talep ettim, artik o da gelirse. Gerekmezse daha iyi tabii ki. Bilgi icin tesekkürler. Bugün belli olur belki bazi seyler.

ramazan_55
01 Şubat 2016, 09:32
Slm,

peki diyelim Alman Vatandasiyken geri Turk Vatandasligina gectim, hemen bu kanundan yararlanabiliyormuyuz,
yoksam uc sene beklemekmi gerekiyor sartlari icin.

cotanak
01 Şubat 2016, 11:28
ben konsoloslugu aradim.ama islemlerin nasil gerceklesecegi konusu tam net degil bu gun yani 1-2-2016 gunu netlesecek yarin arayin dediler.onceden bir taksit odeyen kisilere ne gibi bir islemler uygulanacagi konusunda calisma var dedi.randevu alacakmiyiz diye sordum beklemem gerektigini soylediler.

hOrOz
01 Şubat 2016, 14:05
Slm,

peki diyelim Alman Vatandasiyken geri Turk Vatandasligina gectim, hemen bu kanundan yararlanabiliyormuyuz,
yoksam uc sene beklemekmi gerekiyor sartlari icin.

biraz sabir askerlik ücreti disinda daha hic bir detay net aciklanmadi..
herkes su anda beklemede

hOrOz
01 Şubat 2016, 14:26
burayi artik kapatalim epey yalan dogru yanlis bilgi cöp doldu
yeni topic

Dövizle Askerlik İşlemleri Başvurularına İlişkin Duyuru:
http://www.ozbeceriksizler.com/showthread.php?17756-D%F6vizle-Askerlik-%DD%FElemleri-Ba%FEvurular%FDna-%DDli%FEkin-Duyuru