PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dolandirilicilik Eylemleri ve Koruma Yöntemleri

cisco
08 Ocak 2016, 21:14
Türkiye bankalar birligi tarafindan hazirlanmis döküman, bu zamanda herkezin basina gelebilir, bence zaman ayirip okuyalim ve paylasalim....

http://www.tbb.org.tr/Content/Upload/Dokuman/7328/pdf/TBB-Dolandiricilik-Eylemleri-ve-Korunma-Yontemleri.pdf

Safak
10 Ocak 2016, 15:45
1. Son zamanlarda en cok rastladigim FlashPlayer Update
2. Paypal`dan gelen cok sayida sahte eMailler.
3. Facebook´dan gelen sahte Arkdaslik istekleri
4. Cep telefonuna gelen sms´ler
5. Siz bir klein Gewerbe anmelden yapin bakin basinaza neler geliyor.. hersey Orginal gibi görünüp Handwerk´ten mektup geliyor, sukadar paraya ödemelisiniz diye ve buna benzer birsürü sahte Mektuplar
Allahtan Abimin 15 senedir Computer üzerine Gewerbesi var biryerden Mektup geldiginde hemen ona gösteriyorum oda mektupu yirtip atiyor
Gewerbe alan arkadaslarin coguna butür sahte Mektuplar kesin gelmistir.. yeni Gewerbe alacak Arkadaslar da cok dikkatli olsunlar.

Benim basimdan gecen bunlar Arkadaslar...

xztas
18 Ocak 2016, 21:49
Ben kendim su anda bilgisayar üzerine meslek yapiyorum ve uzmanlik alani olarakta Bilgi-Güvenlik üzerine yogunlasmak istiyorum.
Olasi dolandiricilik yöntemleri icerisinde;
1) Safak arkadasin belirttigi gibi aslilli aslilsiz yazisma halinde geln mektuplar ve @Mailler. ( ben 2 yil önce iflas verdigim icin su anda bankada hesap numaram falan yok. hepsi de hanimimin hesabi üzerinde isle görüyor. ona ragmen hesabimdan para cekilemedigine dair mektuplar ve @mailler geliyor ;) )

2) Internet ortaminda ya da disarida herhangi bir alisveris yerinde görmüs oldugumuz cekilis kagitlari. ( kendi ellerimizle adres, dogum tarihi, telefon ve de @mail adreslerimizi baskalarina teslim ediyoruz. )

3) Herhangi bir yerde cektirdigimiz fotokopiler. ( cünkü bazi fotokopi makinalari icerisinde hardiskler var. o makina ile cekilen ve gönderilen bütün fax kopyalari kayitli )

4) kendi kisisel bilgilerimiz icin kullandigimiz kayit sistemi ile calisan ( USB, Harddisk veya eski cep telefonlarimiz ) kaybettigimiz veya sattigimiz zaman kötü bir niyetli kisi tarafindan sildigimiz veya formatladigimiz ( en azindan bizler öyle zannediyoruz ) bütün bilgiler (resim ya da herhangi bir kisisel dosyalarimiz ) geri cagrilabilir. Mesela TR`de kötü bir kisinin eline senin hüviyet kimliginin kopyasi gecse neler olur. Hayal gücünü kendin zorla.. :D

5) Almanya icerisinde kanuni olarak herhangi bir yere üye olupta üyelimizi geri sildirsek dahi bilgilerimize üye oldugumuz firma en az 10 yil saklamak zorunda. onun icin nerelere üye oldunuzu iki kere düsünün. Cünkü TR`de özellikle Call-Shoplarda üyelikk bilgilerini reklam yollamak isteyen firmalara sattiklarini duydum.

6) Bilip bilmediginiz yazlimlari kurmayin ve ya kurarken dikkat edin.

7) Abazaligin alemi yok. Face`ten,Whatsapp`tan ya da Skype`den her mesaja baliklama atlamayin. Zaten onlar sazan ariyorlar. "Seninle tanismak istiyorum", "Ben Bulgar`dan ariyorum. Oraya gelirsem bana is ve kalacak ortam saglayabilirmisin?", "seni aramak istiyorum ama kontürüm yok" ve daha niceleri.

8) Bütün sifrelerinizi kolay sekilde ve ayni olarak secmeyin. Sürekli degisik birseyler yapin. ( yumurtalarin hepsini de ayni sepete koymayin ). unutmayin ki sifrenizi en güzel sizi taniyan birisi calar. Mesela; Anneninizin kizlik soyadi nedir?? senin mahallende ve ya yakin cevrende seni taniyan yüzlerce kisi vardir eminim.

9) Gelen her @Mail`i acmayin. En kolay sifra calma yöntemi budur. Keylogger olayini kastediyorum.

su an icin aklima gelenler bunlar. daha fazla bilgi isteyen ya da soru olan varsa bana her zaman icin yazabilir. kolay gelsin.