PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Camii yapiminda / planlamasinda fikri olan - yardimci olabilen varmi ?

Chapter
13 Aralık 2015, 17:47
Merhaba arkadaslar,

Baden Württemberg´de oturdugum sehirde yeni cami insasi ve kültür merkezi projesi baslatildi.

Bu konuda bilgisi olan,bir camii´nin nelerine daha özen vermesi veya belirli seylere daha dikkat etmesi gibi seylerde fikirlerinizi alabilirmiyim

Oturdugumuz sehirin nufus assagi yukari 50.000 kisi

Türk Ailelerin sayisi ise 1000 den fazla - aktif üyelerin sayisi ise 415 üye..

Camiiyi 700 Kisilik planlama fikri var

Eger bu konularda Camii yönetiminde olan veya bana yardimci olan birisi olursa cok ihtiyav gidermis olur..

hamse
13 Aralık 2015, 17:50
Benim bir fikrim yok ama Allah razı olsun demek istedim.hayırlısıyla inşa eder,hatta bizde gelip namaz kılarız .vesselam

resadiyeli
13 Aralık 2015, 18:02
Eger namaz kilma yeri ikinci katta olur ise kesinlik ile yasllar icin asansör koymaliisniz.Hayirli olsun simididen

akbaba
13 Aralık 2015, 19:01
arkadasim eger derneginiz Ditib'e bagli ise, Ditib'in mimarlari var,Camii insaat-plan-müsaade her konuda uzmanlar.bence ilk önce onlara danisin.
415 üye ile Camii insaatini rahatca yaparsiniz.
benim gönlümden gecen birkac konuyuda yazmak istiyorum;
madem Camii yapiliyor,Camii'ye benzemeli,disarda baktigimiz zaman bir Camii görünümü vermeli,minare-kubbe olmali.
ibadet alani kadarda sosyal ihtiyaclar icin alan olmali.Almanyada yetisen nesli Camii'ye cekebilmek icin gerekli sosyal alanlar olmali.hem erkekler hemde bayanlar icin yeterli kafe-oyun salonu-sark kösesi..vs.olmali
yatili egitim imkani olmali,okul tatillerinde cocuklara yatili egitim imkani verilmeli.egitim icin dershane-kütüphane olmali.
cenazeler icin morg olmali,
eger yer müsaitse,insanlarin günlük alis-verislerini yapabilecegi market-dönerci-berber olmali.
Almanyada 1. ve 2. kusak Türkler her kosulda camii'ye gidiyordu. yeni nesil her zaman Camii'ye gitmiyor.bence ileriye dönük düsünülmeli,ileri nesilleri Camii'lere cekebilecek ortamlar saglanmali.
Allah(C.C.) yardimciniz olsun.

memo1730
13 Aralık 2015, 19:04
Abi plan falan yaptirdiniz mi? Yaptirdiysaniz planiniza bakabiliriz.
Giris cikislari genis tutun. Yangin cikislarini cok iyi planlayin.
Bizimde yaklasik o kadar üyemiz var. 4 yil önce bizde yeni bir kültür merkezi yapmaya basladik. Bitmek üzereyiz.
Hangi konularda yardim ve fikirlere ihtiyac varsa elimizden geldigi kadar yardimci olmaya calisiriz

Saygilarimla

sansar57
13 Aralık 2015, 19:29
Hangi stadt oldugunu yazarsan yakin olanlar gelipde yardimci olabilir.en az 50 metrekare mutfak olmali kermeslerde felan hazirlik ve satis icin stark strom büyük firinlar icin sart kermes cadirlari icin yere takilip sökülen gecmeli metal cadir ayaklari olursa süper olur park yeri büyük olmasi önemli .caminin malzemeri icin en az 50 metrekare yer lazim bank cadir vs.ve birde caminin verkzeug garaji gibi biyerde sart tamir bakim onarim gibi 20 metre kare ve yer yapilirken bos boru dösenirse iyi olur sonradan bisey eklenince taslar sökülmez.camide iftar vereceklere we toplanti salonu 300 metre kare cocuklar icin mini spiel platz hem cocuklari camiye cekmek icin hem kermeste eglenmeleri icin.w-lan sistemi iyi olsun gencler icin abdesthane önemli oturakli olsun oturaksizda ihtiyarlar zorlaniyor gibi....

Mafyan
13 Aralık 2015, 20:04
En önemlisi Engelli kardeslerimiz icin Camiye girebilmesi icin ona gore yerler yapin.Hangi sehirde yaptirakcaksiniz.Allah simdiden kolayligini versin

Dolunay35
13 Aralık 2015, 23:20
akbaba kardesimiz cok güzel aciklamis,her yapilan isi ileriye dönük olarak düsünüp yapmali,benim oturdugum yerde bir tane diyanet ve bir tane de islam kültür merkezi var,Diyanet bana yakin oldugundan genelde Diyanete giderim,üyeleride cok fakat kadinlari kolu camiyi ayakta tutuyor,erkekler tarafindan her hangi bir faliyet göremedim,Kadinlari kolu yilda en az bir kere kermes düzenler 2-3 gün her cesit satis yapilir ve kermesten gelen bütün gelirler cami ye bagislanir.akbaba kardesimizin dedigi gibi gencleri camiye cekmek icin gerekli faliyetler yapilmali.

Simdi den hayirli ugurlu olsun

hOrOz
13 Aralık 2015, 23:37
http://wowturkey.com/tr715/naci66_20150414_194903.jpg

Aachenda yapilan cami ... biraz projeyi büyük tutulunca eldeki paralar tükendi ..

insaaat cok yavas ilerliyor .. 5-6 sene oldu ibadet yeri haric bitmis sekilde

ic mimarisi hazirlandi ama daha hayata gecirilmedi

icinde toplanti odalari--kütüphane-cenaze yikama-alt taraf dükkanlar-
üst katta kiralik daireler -- cocuk odasi - bir sürü sosyal oda mevcut

Chapter
15 Aralık 2015, 19:06
@ memo1730 : evet memo kardesim plan yapildi yanliz so detayina kadar degil,

sizlerden bilgi almak istiyorum farkli sehirlerde camiilerin eksigini tamamlamak icin ,camiimizde kültür merkezi ve camii yan yana olacak. Ilk önce kültür merkezi

insa edilecek ardindan camiinin kendisi.camii´de namaz kilan kisilerin kapasitesi 700 olmasi planlaniyor ve bu sayi icin 100 Araba.

Camiimizde 415 üye var yanliz bu 415 üyenin 250 civari bu projeyi tam anlamiyla destekliyor.Proje ile ilgili bir her üyüye evine posta ile mektup gönderdik,üyelerin

90 civari belirisiz / cevapsi kaldi ve digerleri hayir ile onayladi.

Anlayacaginiz kaldigim sehirde tüm üyeler hemfikir degil.

Su an Camii´deki problemlerimiz sunlar :

Bayram namazlarinda asiri park sorunlari var,her bayram namazinda polisler gelip arabalari çektiriyorlar.

Camiinin oldugu yer Wohngebiet oldugu icin hemen her firsatta sikayet ediyorlar sadece bu sene 90´a yakin sikayet vardi.

Hem Ses ve park sorunlari yüzünden.

Ramazan bayrami esnasinda ,malum iftar saati gec oldugundan camiide etkinlik oluyordu,ve bizim minik cocuklari

tutamıyoruz ve bu konudada cok sikayet geliyordu.

Camii´de sosyal aktivite icin yeterli odada yok.

Pozitiv olan camimiizde bayanlarin cok aktif olmasi kermes,kadinlar matinesi,manti sarma vs gibi etkinliklerin

organize etmesi ve bu faliyetlerde elde edinen gelirleri camimize iade etmeleri

bu yüzden yeni camii insa projesi.

memo1730
22 Aralık 2015, 13:01
Evet kardes insanlari ikna etmek biraz zor oluyor. Insallah ikna edebilirsiniz. Ben herzaman icin büyük düsünmek gerektigini düsünuyorum.
Planinizi Projenizi cok iyi yapmaniz lazim. Büyük düsünüp, ileriyi düsünüp ama ayni zamanda ayaginizi da yorganiniza göre uzatmaniz lazim.
Asagi yukari ayni büyüklükte biz de yaptik. Yanlislarimizi sana anlatabilmem icin bana özelden yazabilirsin. Telefonlasiriz.

Insanlarin kabul etmemeleri genellikle maliyetin yüksek olmasindan dolayidir. Iyi bir ödeme plani ile insanlar ikna olabilir

Saygilarimla

www.ditib-röthenbach.de

akbaba
22 Aralık 2015, 13:34
Camii ve dernek isleriyle ugrasan arkadaslarin hepsinden Allah razi olsun, vakit ve nakitlerini bizler harciyorlar.bende 8 sene bu isi yaptim.
ama maalesef benim gördügüm, Camii yönetimlerini ehliyetli insanlar yapmiyor, yönetici vasfi-bilgi ve becerisi-hatta almancasi olmayan ama illa yönetici olmak isteyenler seciliyor ve Cemaatlerin ihtiyaci yerine bunlarin sahsi ihtiraslarina kurbani oluyoruz,kücügü büyügü cogu Camii maalesef böyle.
neden Wohngebiettte Camii yeri acilir? komsularin gürültüden rahatsiz olacagini,park yeri olmayacagini tahmin edemiyorlarmi?bu kadar basit birseyi göremeyen insanlarin Camii yönetiminde ne isi var?
Lütfen kimse alinganlik yapmasin,lafa gelince hepimiz iyi niyetliyiz,Allah rizasi icin calisiyoruz ama yaptiklarimiza bakinca, bir deli kuyuya tas atmis, kirk deli cikaramamis gibi oluyor.Dinimiz emrediyor,isi ehline verin diyor.herkes ehli oldugu isi yapsin.
Allah yardimciniz olsun,insallah eski yerdeki deneyimlerinizle yeni yerinizde ihtiyaclari karsilayacak bir Camii yaparsiniz.

Fedayi38
22 Aralık 2015, 22:07
Merhaba arkadaslar,

Baden Württemberg´de oturdugum sehirde yeni cami insasi ve kültür merkezi projesi baslatildi.

Bu konuda bilgisi olan,bir camii´nin nelerine daha özen vermesi veya belirli seylere daha dikkat etmesi gibi seylerde fikirlerinizi alabilirmiyim

Oturdugumuz sehirin nufus assagi yukari 50.000 kisi

Camiiyi 700 Kisilik planlama fikri var

Eger bu konularda Camii yönetiminde olan veya bana yardimci olan birisi olursa cok ihtiyav gidermis olur..

Kardes Baden würtember in nereside yapilacak allah kismet ederse?

Chapter
28 Aralık 2015, 20:04
@ fedayi38 kardesim, sehrin adini söylemek istemiyorum,herhangi bir sorun cikmasini istemedigim icin , ama yukarida bahsettigim gibi :

Oturdugumuz sehirin nüfusu assagi yukari 50.000 kisi

Chapter
28 Aralık 2015, 20:10
haklisin akbaba kardesim,cok zahmetli ve cok zamana ihtiyac duyulan bir is.Allah insallah karsiligini verir bu islerimizin..haklisin dediginde ama onlarada hak vermek lazim. O zamanin sartlarina göre (35 yil) en iyisini yapmaya calismislar,kendinde biliyorsun zor oluyor böyle isler,iste bende tam bu yüzden sizinle paylasmak istedim bu konuyu,eger bizim bir eksigimiz olursa sizinle paylasayim dedim.Belki arkadaslarin birileri böyle bir durumun icindedir ve bilgisini akrarir, mesela ah keske sunuda yapsaydik iyi olurdu gibi ..cok sagolun hepiniz abilerim kardeslerim

memo1730
28 Aralık 2015, 23:37
Abi Planlarinizi yaptiginizda bize haber ver. Samimiyseniz, inan bana Allah size çok yardim edecektir ve sizlere de yardimci olacak cok insan karsiniza cikaracaktir.

Saygilarimla