PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanlar güneş üretiyor

haveri68
12 Aralık 2015, 13:36
Almanya’da bilim insanları potansiyel olarak sınırsız enerji kaynağı olarak görülen ve güneşteki sürecin bir benzerini yaratmak için atomları kaynaştırmayı öngören nükleer füzyon konusunda önemli bir aşamayı geride bıraktıklarını açıkladı.

Alman araştırmacılar 9 yıl süren ve 1 milyar Euro tutan ‘Stellarator’ adını verdikleri proje ile deneysel bir muhafazanın içinde kısa süreyle süper ısıtılmış helyum plazması ürettiler.
HİDROJEN GAZININ KULLANILMASI DA HEDEFLENİYOR

Helyum atomlarının mikrodalga lazeri kullanarak ısıtıldığı16 metre genişliğindeki muhafaza içinde yer alan ilk plazma 1.8 megavatlık lazer ışını ile 1 miligramlık helyum gazından üretildi. Plazmanın varlığı saniyenin onda biri süre boyunca sürdü ve sıcaklığı 1 milyar santigrat dereceye ulaştı.

Enstitü, gelecek yıl plazmanın süresini uzatıp, bunu en iyi şekilde üretmenin yolunu arayacak. Helyum yerine esas amaç olan hidrojen gazının kullanılması da hedefleniyor.

Gökay
12 Aralık 2015, 14:28
Cok güzel! insanligi ileriye götürecek, dünyamiza fayda saglayip, ilerki nesillere verecegimiz tek sey bilim olacak. Baska birsey degil!

Mr.Robot
13 Aralık 2015, 17:01
Insanlik altindaki anlayisa bagli, insanlik su anki gibi 13 milyar insana yetecek kadar yincek üretip 2 milyari aclikta birakmak ise hayir daha cok geri itecek.
Insanlik enerjinin 90% sadece 10% insanlara faydasi olup gerisi ates vs. "tekniklerle" yasamak zorunda birakmak isie hayir dahada geri itecek.
Insanlik üretilen ilaclarin lisansini vermedigi icin milyonlarca insan basit hastaliklarla savasmak ve ölmeye birakildigi icin degismedikce birsey olmayacak.

Daha cok var ama ne yazmaya nede okumaya zamanimiz yok.

Kisaca insanlik paylasmayi ögrenmedikce bir yere gitmeyecek, giden yol en kisa sekilde yasadigimiz dünyayi cehenneme cevirmek, bu arada kapitalistleri daha zengin isciyide sömürmek.

Insanlik daha cok enerji vs. üretebilmesiyle ilerlemez, insanlar olani bir paylassa zaten herkes doyacak. Teknik ilerlemeden baska birsey degil, oda insanlarin sade bazilarina faydasi olur.

Bu gibi haberlerle gaza gelip birsey olacakmis gibi bir beklentiye girmeyede gerek yok bence, dünyayi kim kirletti, havayi bozdu, suyu zehirledi, dogayi kuruttu, ormani yakti vs. vs. ben pek ilerleme görmüyorum dogrusu, ama hata bendede olabilir.:confused:

mxm
15 Aralık 2015, 21:05
Bu gibi haberlerle gaza gelip birsey olacakmis gibi bir beklentiye girmeyede gerek yok bence, dünyayi kim kirletti, havayi bozdu, suyu zehirledi, dogayi kuruttu, ormani yakti vs. vs. ben pek ilerleme görmüyorum dogrusu, ama hata bendede olabilir.:confused:

Gelismenin yan etkileri maalesef ancak burada sunu itiraf etmek gerekirki, burada teknige karsi cikan kim olursa olsun, onu 100 sene öncesine götürüp biraksak kac gün orada kendi istegiyle durabilir?Ben mesela dogaya asigim ve bozulmasina kesinlikle karsiyim ama 100 sene öncesine dönmeyi hic mi hic düsünmüyorum, istemiyorum da.

haveri68
15 Aralık 2015, 21:33
Gecenlerde televizyonda duydum ingilizler Treni icat edip bulduklarinda Krala cikip buluslarini anlatmislar yolculuklarin kisalacagini anlatmislar ,kral demiski atim varken ona binecegim birde parami ödeyecegim,cok sacma bir bulus demis .

Mr.Robot
19 Aralık 2015, 20:49
Iyide teknige ne karsi ciktim, ne üretmesinler yazdim nede yeni icatlara karsiyim. Anlasilan yazdigimi ye tam okumadiniz yede ben yanlis anlattim.

Benim degindigim olay INSANLIK, bir teknik icat insanligi ilerletmez, sade günlük yasamini kolaylastirir vs.

Insanlik altinda baska degerler var.

"Eskilere" sorunca insanlik ne diye, binbir yasanmislari anlatirlar.

Konuya takilmam "insaligi ilerletecek..." den dolayi oldu.:)

Sdt
19 Aralık 2015, 20:51
su dünyaya bir daha gelsem,
ya hacker ya da söyle bilim adami olmayi isterim :D

mxm
20 Aralık 2015, 02:07
Benim degindigim olay INSANLIK, bir teknik icat insanligi ilerletmez, sade günlük yasamini kolaylastirir vs.

Tamam iste ben de onu belirtmistim zaten.Günlük yasamimizin kolaylasmasi insanligin da ilerlemesi anlamina geliyor benim bakis acimdan.Paylasim zaten hic bir zaman insanca olmadi, olmayacakta ama bu yine de gelinen noktadan mutsuz olunmasini gerektirmiyor, cünkü temelinde herkese hersey acik, isteyen istedigi yere gelebilir, bunu kabul etmekte yarar var yoksa bir nevi kadercilige inanmis oluyoruz, yani ne getirilirse getirilsin, bize yarari yok düsüncesi.Teknik yada baska konularda herkes kendisini gelistirebilir.Kapitalizmin kalbi yok ama diger sistemlerle kiyasladigimizda insanoglunun hakettigi tek sistem bence bu.
Dogaya dahi baktigimizda bir acimasizlik görebiliyoruz ama bu acimasizligin arkasinda dogayi koruyan bir düzen mevcut, kapitalizm de ayniya yakin calisiyor.

Gökay
20 Aralık 2015, 13:10
Iyide teknige ne karsi ciktim, ne üretmesinler yazdim nede yeni icatlara karsiyim. Anlasilan yazdigimi ye tam okumadiniz yede ben yanlis anlattim.

Insanlik altinda baska degerler var.

"Eskilere" sorunca insanlik ne diye, binbir yasanmislari anlatirlar.

Konuya takilmam "insaligi ilerletecek..." den dolayi oldu.:)

Yazinizi okudum, herhalde benim yorumuma binayen yazmissiniz, ama corba olmus yaziniz. Simdi bazi seyleri ayirt etmek lazim, elmayla armutu ayirt etmek gibi. insanliga lazim olan seyler hakkinda duygusal anlamda tartisma yapmiyoruz burda. Konunun özü, yenilenebilir, sinirsiz enerji kaynagi. Bu da bilim sayesinde ortaya cikmis bir bulus. Arastirmalar, gözlemler, denemeler sayesinde. Dünyanin enerji kaynaklari sinirsiz degil ve hizla tükenmekte, sadece günes enerjisine bagimli kalmakta yetersiz, o yüzden bu hizla tüketilen kaynaklara alternatif careler aranmakta bu da bilim sayesinde olur! Kaynaklar tükendiginde bizi ne din ne paylasim kurtarir cünkü paylasacak seyler sinirli ve yetersiz kalir! Dünya bu kadar nüfusu ancak yenilenebilir, alternatif enerji ve kaynaklarla kaldirabilir. Konuda bunun üzerine! Ha sizin bahsettiginiz duygusal bakis acisina gelirsek, elbette insanlik icin önemli baska seyler de var mesela vicdan, merhamet gibi. Eger dünya kapitalist, emperyalist sistemlerden uzak olup özünde merhamet, vicdan gibi degerleri baz alip buna göre bir sistem üzerine yönetilseydi su an ac insan kalmazdi. Umarim kisaca aciklayabilmisimdir. Bu konu hakkinda daha baska bir yorum yapmayacagim. Saglicakla kalin...

konyali 42
20 Aralık 2015, 15:14
Güzel bişey, faydalı olabilirde, birde bunun zararlı olup olmadığınıda araştırmışlarmı.

mxm
20 Aralık 2015, 17:56
Arkadaslar, biraz gercekci olalim.Paylasimdan örnek verirken bunun imkansiz oldugunun en basit ispati,kendimizden daha kötü durumdakilerin yakinimizda, belki komsumuz olmasidir.Bu durumda cikartip cebimizdekini o kisiye ne verdik ne de verecegiz, gercek bu kadar yakin, uzaklara gitmeye gerek yok.Sistemleri degistirseniz de bu asla degismedi, degismez de.

Doganin insanogluna ve diger tüm canlilara verdigi kendini koruma icgüdüsü ya da baska bir adiyla egoistlik.Egoistligi bitirebilen tek bir güc var o da aile icindeki baglilik.Annenin kendi canini yavrusu icin feda etmesi vs.

yucel32
19 Ocak 2016, 22:04
Buluslar ve üreticilik her zaman icin iyidir! Insanogluna kolayliklar kazandirir ama dendiginde: bununla getirdigi sorunlar da olabilir. Neden: Para sözkonusu oldugu icin! Bu ama dan sonraki diger konu ise duygusallikla alaakali olan vicdan-merhamet vs.. 2 ayri konu. Ilk bastan bunu ayirt etmek gerek! Yoksa herhangi bir sonuca varamayiz!!

Eger bizler Hegel ve Marx ín teorisinde sözkonusu ettikleri yöntem ile harekette bulunsaydik, simdi bu sorunlarimiz söz konusu olmaz idi. Ne yazik ki; yazilida kalan sözde uygulanamadi ve dolayisiyla yenilgiye ugradi! Yani para(kapital) emperyalist gücler tarafindan ön düzeyde tutularaktan, insanlari duygusalca sömürmenin basit yollari aciga kavusmus oldu.

... Ayreten bu corbaya bi de Din ve mezheplerde eklenip, isin tuzu biberi oldu!

Bak sen hele: Ingiliz ne demis: Benim atim varken, trene neden bineyim..Demek ki trene binerse; para ödemesi gerek!!!

"Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna AZ!!!

hepinize iyi aksamlar!

Dolunay35
20 Ocak 2016, 15:30
su dünyaya bir daha gelsem,
ya hacker ya da söyle bilim adami olmayi isterim :D

Aynen sana katiliyorum kardes,Yeni Günesimizde tüm insanlara hayirli olsun.

hoca
16 Şubat 2016, 01:04
Selam arkadaşlar,
konuyu iyice gevelediniz bence.

Bakın:
Ben 1980 lerde okula giderken, Atom enerjisi dünya barış sağlayacak, tüm insanlara
yeterince elektrik verecek. Lakin Atomsantralları çok pahalı inşa ediliyor ceryen fiyatını
arttırmamız gerek diye bunu babama böyle anlattı Televizyon.
Babamda tüm diğerleri gibi, bak olum, biz biraz fazla ceryen parası ödeyecez, ama sizin
nesliniz ceryene para vermeyecek. Atom bir tutuşlandıpında 1000 sene yanıyormuş derdi
rahmetli.

Eeeh! Hani nerde?
Sizde benim neslimdensiniz. Ceryen nasıl? Ucuz mu?

Nasıl olduda bütün bir generasyon insan böyle sapıttı?
Nerde ozamanları Atom enerjisini savunanlar, çevre kirliliğini sonlandıracak diyenler.

O zamanın SPIEGEL Mecmuası bu gün de aynen en büyüklerinden biri ama
kendilerini nasılda temize çıkarıp bu günün konularına karışıyorlar utanmadan.

Yok arkadaşlar.
Bunların dediği ile yola çıkılmaz. Bakın Atom enerjisini nasıl yerin dibine soktular.
Neden?
Para için. Babamın ceryene fazla para öderken ayaklanmasın diye yutturdular.
Hayret etmemek mümkün değil.

Etrafınızda büyükleriniz henüz daha sihatte iseler sorun. Onlar anlatırlar.