PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdisi Borclanmasi ve Yurtdisinda calismasi nedeniyle Ayliklar kesilmeyecek..

delitürk
12 Aralık 2015, 12:15
Evet Arkadaslar Ne derece dogru ve ne zaman gerceklesir bilinmez ama bu Konuda Hükümetin calismalari oldugu belli.

http://m.sgkrehberi.com/haber/75235/

Yurtdışında bulunan vatandaşlarımız, yurtdışında geçen çalışma süreleri ile ev kadınlığı sürelerini 3201 sayılı Kanuna göre borçlanabilmekte ve bu sürelerle Türkiye’den emekli aylığı alma hakkına kavuşmaktadır.

Ancak, 3201 sayılı Kanuna göre borçlanma yaparak emekli aylığı alanlar, yurtdışında çalışmaya, ikamete dayalı bir sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği almaya başladıkları takdirde Türkiye’den bağlanan aylıklar kesilmektedir.

YURTDIŞINDA ÇALIŞMA NEDENİYLE AYLIKLAR KESİLMEYECEK

64. Hükümet programında “Türkiye’den borçlanarak emekli olan yurtdışındaki emeklilerin bulun*dukları ülkelerde yarı zamanlı çalışabilmeleri için ikili anlaşmalarımız çerçevesinde gerekli çalışmaları yapacağız.” Şeklinde taahhüt yer almıştır.

Söz konusu taahhüdün gerçekleşmesi ile birlikte, yurt dışı sürelerini borçlanarak aylık alan ve yine yurt dışında yarı zamanlı çalışan gurbetçilerin aylıkları kesilmeyecek ve böylece yaşanan bir mağduriyette giderilmiş olacaktır.
SGKREHBERİ-ÖZEL HABER

haveri68
12 Aralık 2015, 13:48
Bence gerceklesmeyecek bir sey onun icin insanlar ümit baglayacak biraz erken paylasim olmus .

delitürk
13 Aralık 2015, 00:15
yukaridaki aciklamada yari zamanli bir ibare var bu ibare sanirim tam gundegilde ayda belirli bir zamani teskil eden kararname gibi gözukuyor minijob gibi birsey sanirim,,

Günümüzde en çok tercih edilen çalışma şekillerinden biride yarı zamanlı çalışma şeklidir. Yarı zamanlı iş ne demek? Ülkemizde normal mesai saati günlük 8 saat olarak uygulanmaktadır. Bu saati doldurmadan çalışanlar yarı zamanlı çalışmış olarak kabul edilmektedir.

Akdeniz
27 Aralık 2015, 16:16
Başbakan Ahmet Davutoğlu '' Düsseldorf Buluşması'' Konuşması-3 Ekim 2015-ALMANYA

Emekliler için ileride yapılacak çalıá¹£malar:
Türkiye´de borçlanarak emekli olan vatandaá¹£larımızın sosyal güvenlik anlaá¹£malarından kaynaklanan bütün sorunlar aá¹£ılacak ve burada emekli olanlarla türkiyede emekli olanlar arasındaki farklar ortadan kaldırılıp emeklilerimizin burada´da aynı imkanlarla faydalanmasına zemin hazırlayacaḡız.

Bence bu konusmasi yari zamanli calisma anlamina gelmiyor,

Türkiyede emekli olan bir vatandas her türlü calismayi yapiyor, gelir elde ediyor. Destek primi de alinmiyacak. Ama yurt disinda yasayan bir emekli ancak yari zamanli calisabilecek.

Yurt disi emeklilerine de her türlü calisma serbest olmali !!!

Aynen Türkiye'de oldugu gibi. Ancak o zaman magduriyet giderilmis olur, esitlik saglanmis olur.

Saygilar

delitürk
06 Ocak 2016, 23:53
Başbakan Ahmet Davutoğlu '' Düsseldorf Buluşması'' Konuşması-3 Ekim 2015-ALMANYA

Emekliler için ileride yapılacak çalıá¹£malar:
Türkiye´de borçlanarak emekli olan vatandaá¹£larımızın sosyal güvenlik anlaá¹£malarından kaynaklanan bütün sorunlar aá¹£ılacak ve burada emekli olanlarla türkiyede emekli olanlar arasındaki farklar ortadan kaldırılıp emeklilerimizin burada´da aynı imkanlarla faydalanmasına zemin hazırlayacaḡız.

Bence bu konusmasi yari zamanli calisma anlamina gelmiyor,

Türkiyede emekli olan bir vatandas her türlü calismayi yapiyor, gelir elde ediyor. Destek primi de alinmiyacak. Ama yurt disinda yasayan bir emekli ancak yari zamanli calisabilecek.

Yurt disi emeklilerine de her türlü calisma serbest olmali !!!

Aynen Türkiye'de oldugu gibi. Ancak o zaman magduriyet giderilmis olur, esitlik saglanmis olur.

Saygilar
bu konu mahkeme davasi olmus sanirim sonucunu merakla bekliyoruz..Türkiyede Emekli olanlarin calisma yapabilmeleri konusu,yurt disinda calisanlarinda bu haklardan faydalanmasi gerek konusu..

hOrOz
07 Ocak 2016, 00:10
bu kesinlikle olmaz cünkü emekli olmak icin kesin dönüs sarti araniyor
burada calismak kesin dönüsü ortadan kaldiriyor ..

ya arkadaslar dünyanin hic bir yerinde böyle amorti kiyaklik yoktur.. 5 ödeyeceksin 20 geri alacaksin

düsünün bir kisi 45 yasin da emekli olsa 25 sene daha yasasa arti ölünce hanimi kizi da alacak

kaba bir hesap ile
30 x 12 x 1300 TL = 468 000 TL

benim babam zamaninda 12000€ ödedi yatirdi simdiye kadar paranin 2-3 katini aldi

Skywalker
07 Ocak 2016, 00:59
Aynen öyle.
Dünyada bunun örnegi yok. Burda gaye vatandaslarin 10-15 sene önceden Primlerini yatirip Devlete sicak ve uzun vadede kalici para aktarmak.
Ne kadar matematiksel devlete zarar da görünsede, demekki sicak para sikintisini böyle giderip günü kurtarmaktan baska bir sey degil.
Umarim cok yakinda petrol ve yeralti kaynaklari cikar ve Türkiyem bu büyük dis-borc ve bunun gibi yüklerden en zararla bir sekilde cikar.

karadeniz
07 Ocak 2016, 01:27
Aynen öyle.
Dünyada bunun örnegi yok. Burda gaye vatandaslarin 10-15 sene önceden Primlerini yatirip Devlete sicak ve uzun vadede kalici para aktarmak.
Ne kadar matematiksel devlete zarar da görünsede, demekki sicak para sikintisini böyle giderip günü kurtarmaktan baska bir sey degil.
Umarim cok yakinda petrol ve yeralti kaynaklari cikar ve Türkiyem bu büyük dis-borc ve bunun gibi yüklerden en zararla bir sekilde cikar.

Toryum nedir? nerede kullanılır?

Dünyada mevcut, toryum rezervleri 1 milyon 200 bin tondur. Bunun ise 800 bin (789 bin) tonu Türkiye’dedir. Toryumun nükleer santrallerde uranyum yerine kullanılacağı en az 10 yıl önce ispatlandı. Dünyada toryumla çalışan bir nükleer santral henüz yoktur. Sadece prototipler var. Avrupa’nın toryumla çalışan ilk prototip nükleer santralinin 2005’te faaliyete geçeceği tahmin edilmektedir. Protonun toryum çekirdeğiyle çarptırılması neticesinde çok büyük enerji ortaya çıkar. Bu ısı, elektrik enerjisine çevrildiği gibi, büyük bir şehrin (merkezi) ısıtılmasında da kullanılır. Toryum artıklarını radyoaktif olmayan elementlere dönüştürmek mümkün. Doğayı kirletmeyen alternatif bir enerjidir. Toryum nükleer santrallerde kullanıldığında kesinlikle patlama tehlikesi yok. Çernobil gibi nükleer kazası asla olmaz. Toryum kullanıldığı takdirde Türkiye’nin asırlarca enerji meselesi halledilir. Ancak çok uluslu şirketler ele geçirirse sadece avucumuzu yalarız. 800 bin ton toryum Türkiye’nin asırlarca nükleer enerji ihtiyacını karşılar. 21. asırda uranyumun yerini (toryum) ve petrolün yerini (bor) alarak stratejik madde haline gelecektir. Bu madenler de dünyada en fazla bizim ülkemizde bulunmaktadır.

24-04-2010, 12:00
TORYUM RAPORU: Türkiye, milyarlarca dolarlık toryum rezervine sahip…

Kazada hayatını kaybeden Prof. Dr. Engin Arık, toryum üzerine yaptığı araştırmalarla tanınıyordu.

Nükleer Güç Santrallarının Kurulması ve İşletilmesi İle Enerji Satışına İlişkin Kanun’un TBMM’de görüşülerek kısa süre önce kabul edilmesiyle, Türkiye’nin sahip olduğu uranyum ve toryum maden rezervleri de en iyi şekilde değerlendirilecekti. Böyle bir dönemde meydana gelen uçak kazasında toryumla ilgili çalışma yapan 6 bilim adamının hayatını kaybetmesi, başta bilim adamları olmak üzere tüm Türkiye’yi yasa boğdu.

Dünyada toryum ve uranyum rezervlerine sahip ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer alıyor. Nükleer enerjiye sahip olan ülkeler, santrallarda kullanılan uranyum ve toryumu Türkiye’den temin ediyor. Yapılan araştırmalar, ülkemizin toryum rezervinin uranyumdan daha fazla olduğunu gösteriyor. Uranyum ve toryumla ilgili ciddi bir rezerv araştırması yapılmamış olsa da Türkiye, şu an bilinen oranlara göre dünya ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Doğada siyah yani allenit olarak bulunan toryumun, bilinmeyerek başka alanlarda farklı malzemeler olarak kullanıldığı da oluyor.

Kayseri Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizikokimya Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdullah Çoban, yaptıkları çalışmalarda Türkiye’nin birçok bölgesinde dünya ülkelerine oranla bol miktarda toryum olduğunu belirtti. Kendisinin bulduğu sarı renkli toryum ile ilgili yaptığı çalışmada yakın bölgede bir milyon ton rezervden bahsedebileceklerini açıklayan Abdullah Çoban, toryum ile uranyumun maddi boyutunu açıklamanın mümkün olmadığına dikkat çekiyor. Türkiye’de Maden Tetkik Arama’nın tespit ettiği Eskişehir bölgesinde sadece bir alanda toryum var. Onun dışında tespiti yapılmış alan henüz yok. Prof. Dr. Çoban’ın yaptığı tespitlerde, alandaki toryumun nükleer santrallarda kullanılması durumunda maddi değerini milyarlarca dolar olarak değerlendirmek mümkün.

Skywalker,ummaniza gerek yok var olana sahip olalim yeter.

Skywalker
14 Ocak 2016, 00:32
Toryum nedir? nerede kullanılır?

.............Avrupa’nın toryumla çalışan ilk prototip nükleer santralinin 2005’te faaliyete geçeceği tahmin edilmektedir.

Kazada hayatını kaybeden Prof. Dr. Engin Arık, toryum üzerine yaptığı araştırmalarla tanınıyordu.............

Skywalker,ummaniza gerek yok var olana sahip olalim yeter.

Bu iki Cümle insanin tedirgin ediyor........

karadeniz
14 Ocak 2016, 01:42
Bu iki Cümle insanin tedirgin ediyor........

Sorun orada zaten,2015 de 4,5 ay Türkiye'de kaldim bir kisinin elinde kitap gördüm,vaadlerden biriside genclere internet bedava.

Galaxy3764
16 Ocak 2016, 20:00
Karadeniz kardesim benimde bir sorum olcakti.

SSk da acaba ise giris tarihi nasil hesaplaniyor.
yani mecbur 18 yasindan sonrasimi yoksa benim gibi 18 yasina girmeden meslek egitimine basladim.bu sebeble LVA ya almanyada para ödendi.

2015 senesi basinda ssk ya bas vurdum bana 5075 günden ödeme geldi tabii hemen emekli olabiliyordum.
Ama ben 3610 gün ödedim.0 yasima kadar calisirim diye düsündüm.
2015 aralikda tekrar 1465 gün icin basvurdum yani 5075 tamamliycam.Ama eger 18 yasindan sonrasi hesaplaniyorsa,benim hesabima göre 75 gün eksik pirim günü ödemis oluyorum.
Sen bu ise ne diyorsun acaba.

Not: tekrardan bir konu acmayayim dedim.

eral
16 Ocak 2016, 20:30
Öyle tahmin ediyorum ki yurtdışı emeklilik tamamen kalkacak

karadeniz
17 Ocak 2016, 01:59
Karadeniz kardesim benimde bir sorum olcakti.

SSk da acaba ise giris tarihi nasil hesaplaniyor.
yani mecbur 18 yasindan sonrasimi yoksa benim gibi 18 yasina girmeden meslek egitimine basladim.bu sebeble LVA ya almanyada para ödendi.

2015 senesi basinda ssk ya bas vurdum bana 5075 günden ödeme geldi tabii hemen emekli olabiliyordum.
Ama ben 3610 gün ödedim.0 yasima kadar calisirim diye düsündüm.
2015 aralikda tekrar 1465 gün icin basvurdum yani 5075 tamamliycam.Ama eger 18 yasindan sonrasi hesaplaniyorsa,benim hesabima göre 75 gün eksik pirim günü ödemis oluyorum.
Sen bu ise ne diyorsun acaba.

Not: tekrardan bir konu acmayayim dedim.

Erkeklerde calismaya baslama 08/09/1976 yilindan sonrasi 18 yasindan önce baslansada emeklilik yas hesabinda 18 yasi baz aliniyor fakat 18 yasi öncesi calisilan süre calisilmis süre olarak hesaplaniyor.
Ödemis öldugunuz 3600 güne ilaveten borclanma yaparak normal emeklilik icin gereken prim gününü tamamlayabilirsiniz,E sifreniz varsa oradan kac gün ödeme yapmisaniz görebilirsiniz veya sgk.muna telefon acip oradanda ögrenebilirsiniz.
Emeklilik yasini ve prim gününe 18 yas tarihi olarak bakiniz.

eral
17 Ocak 2016, 06:57
Galaxy3764 kardes eger mavi kartli isen, örnek olarak;18 yasina girdikten 5 sene sonra da alman vatandasligina gecmis isen,sadece bu aradaki 5 seneyi borclanabilirsin.yani Türk vatandasligi ile Alman vatandasligina gecis arasini avrupadan borclanabilirsin.Eger Türkiye de calismisligin varsa o günler para ödemeden sayiliyor

misterno
13 Mayıs 2016, 16:33
Öyle tahmin ediyorum ki yurtdışı emeklilik tamamen kalkacak

bende oyle zannediyordum

hatta gazetelerde bununla ilgili haberler cikmisti 2012 de. Haberde devlete maliyetin cok cok arttigini ve Tayyip Erdogan in onune bir arastirma raporu kondugu falan yaziyordu

bunu duyar duymaz hemen gittim emeklilik islemlerini baslattim. Ama sene oldu 2016 hala kaldirmadilar.

Mantiken kaldirmalari lazim devlet KORKUNC zarara giriyor. Ben mesela 48 yasinda emekli olucam olene kadar ayda 1200 mi ne oyle bir sey alicam

44 bin lira borclandim 40 ayda kendini cikariyor. Ustune bedava saglik sigortasi

Devlet KORKUNC zararda.

karadeniz
13 Mayıs 2016, 23:36
Yurt dışında 2 milyon 867 bin 658 seçmen bulunuyor.