PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lazer Göz Amaliyatı oldum, Ehliyet'den gözlükleri sildiremedim..?

Şafak74
24 Kasım 2015, 22:27
Slm Arkadaşlar,

Bu sene Ağustos ayaında Istanbulda Düyagöz de Lazer Smile göz amaliyatı oldum.

Bugün de göz Doktorunda kotrolum vardı Ehliyet'den gözlükleri sildirmek icin..

Auge Gutachten yaptılar iyi cıktı parasını privat 110 -, euro ödedim.
Göz uzaklık görme testi ise sağ -0,50 sol -0,25 cıktı diye Doktor Ehliyet'den gözlükleri sildirmedi

Size anlatmak istediğim, Amaliyat olduktan sonra gözlerimde herhangi bir şıkayetim yok geceleri rahatlıkla Araba kullanıyorum, önceleri gözlüksüz dolaşamazdım.

Düyagöz de gözümü Amaliyat eden Doktor bilerek bir gözümü -0,50 bıraktı şuan yaşım 44 ileride 55 geldiğinde busefer yakın problemin olur diye bir gözümü - 0,50 yaptı, Benim kendimce yakın ile uzaklık problemim yok. Önceki göz numaram -2.0 dı

Alman Doktorun bir gözümün -0,50 olması Ehliyet'den gözlükleri silemeyiz dedi

Ben Doktora dedim kör deyilim benden daha kötüleri var Ehliyetlerinde gözlük diye birşey yazmıyor ve kendimce gayet iyiyim dediğim halde Doktor'un gavur inadı tuttu mecbur Araba kullanırken gözlük kullacaksın dedi.

Sizinde başınızdan böyle birşey gecti mi..?

Selamlar..

RxCet
26 Kasım 2015, 21:50
Gözlük yazsa ne olacak ehliyette ? Takmak zorundamisin, araba kullanirken ? Bilmedigimden soruyorum.

matrix64
26 Kasım 2015, 22:01
Ben 0,25 ile ehliyetten gözlügü sildirmiştim vakti zamaninda. Bi problem cikmamisti.

Memoli1976x
26 Kasım 2015, 22:13
Gözlük yazsa ne olacak ehliyette ? Takmak zorundamisin, araba kullanirken ? Bilmedigimden soruyorum.

Arkadasim keyifden yazmiyor elbet ehliyetde, tabiki takmak zorundasin.

Bulaoglu
26 Kasım 2015, 23:53
Arkadasim keyifden yazmiyor elbet ehliyetde, tabiki takmak zorundasin.
Elbette ! sorunu var belirli yastan sonra her sene Zulasungstelle göz kontroluna yolluyor . arkadas bunu bildigi icin sildirmek istedi , yoksa kimin neyine istersem gözlükle veya gözlüksüz araba kullanir.

Memoli1976x
27 Kasım 2015, 00:03
Elbette ! sorunu var belirli yastan sonra her sene Zulasungstelle göz kontroluna yolluyor . arkadas bunu bildigi icin sildirmek istedi , yoksa kimin neyine istersem gözlükle veya gözlüksüz araba kullanir.

Öylemi diyorsun Arkadasim, ozaman Ehliyetinde gözlük yazdiginda seni bir Polis durdursunda gözlüksüz sekilde bakalim devam sürmene müsade verecekmi, denemesi ve ceza yemesi bedava.

Prens-66
27 Kasım 2015, 00:12
Kullanır, ceza yemesi an meselesi..

Arkadaşımız 44 yaşında ve Laser Ameliyatı oldum diyor.

Göz Doktorlarına göre, 44 yaşından sonra göz tabakası aşırı değişim yaşadığından dolayı tekrar kötü görme imkanına sahiptir bunu burada kontrol eden Doktorun'da bildiği için Ehliyetden Gözlüğü silmemiştir.

Yarın ALLAH korusun, başına iş geldiğinde, Göz Doktoru suçlu olacak.

Yoksa bende Laser Ameliyatı olacaktım ama sadece Araba seyirinde kullandığım ve bu Bilgiyi edindiğim için bende Ameliyat olmadım.

Herşeyin doğal bir açıklaması vardır ve Arkadaşımız bu bilgiyi zaten konuda belirtmiş, 44 yaşından sonra tekrar kötü görme ihtimali var diyerek.

Düyagöz de gözümü Amaliyat eden Doktor bilerek bir gözümü -0,50 bıraktı şuan yaşım 44 ileride 55 geldiğinde busefer yakın problemin olur diye

Prens-66
13 Aralık 2015, 22:16
Bilgilenmek isteyenler için Geniş bir Bilgisayfası var bu Konuda

Brillenträger: Autofahren nur mit Brille

Gute Sicht ist beim Autofahren absolut wichtig, keine Frage. Laut Statistik fahren aber viele Menschen mit Sehschwäche trotzdem ohne Brille Auto. Experten gehen davon aus, dass solche Autofahrer rund vier Mal häufiger in Unfälle verwickelt sind als Normalsichtige.

Wussten Sie, dass in der Dämmerung oder bei Nacht selbst bei Normalsichtigen die Sehschärfe und die Kontrastempfindlichkeit um die Hälfte abnehmen? Wer trotz Sehschwäche zu dieser Tageszeit ohne Brille fährt, geht ein besonders hohes Unfallrisiko ein und handelt grob fahrlässig.

Um sehbedingte Unfälle zu vermeiden, sind 70 Prozent Sehleistung vorgeschrieben. Wer beim Augentest diese Sehleistung ohne Sehhilfe nicht schafft, erhält einen entsprechenden Vermerk im Führerschein.

Das Tragen von Brille oder Kontaktlinsen ist dann beim Autofahren Pflicht. Das Nichttragen stellt lt. § 79 Nr. 9 Fahrerlaubnisverordnung (FeV) in Verbindung mit § 24 Straßenverkehrsgesetz (StVG) eine Ordnungswidrigkeit dar und wird mit einem Verwarngeld von 25 Euro geahndet. Verursacht der Autofahrer ohne Brille einen Unfall, kann dies sogar einen Straftatbestand darstellen (Fahrlässigkeit).
Brillenträger sollten nur mit Brille Auto fahren

Ab wie viel Dioptrien muss ich beim Autofahren eine Brille tragen?

In vielen Internetforen finden sich Diskussionen zum Thema Autofahren mit Brille ab wie viel Dioptrien. Die Dioptrien-Werte geben an, wie hoch der Brechwert des Brillenglases sein muss, um die Fehlsichtigkeit zu korrigieren. Je höher der nötige Brechwert, desto größer die Fehlsichtigkeit. Bei Weitsichtigkeit werden Sammellinsen (positiver Brechwert) zur Korrektur eingesetzt, bei Kurzsichtigkeit Zerstreuungslinsen (negativer Brechwert). Das ist auch der Grund, warum bei Kurzsichtigkeit eine negative Dioptrienzahl angegeben wird (beispielsweise -0,5 dpt) und bei Weitsichtigkeit eine positive Dioptrienzahl (beispielsweise +1 dpt). Entscheidend für den Sehhilfe-Vermerk im Führerschein sind jedoch die 70 Prozent Sehleistung, die erbracht werden müssen, unabhängig von irgendwelchen Dioptrienwerten.

Wie erfahre ich, ob ich beim Autofahren eine Brille tragen muss?

Vor dem Erwerb des Führerscheins muss der Augentest absolviert werden (siehe auch Checkliste für den Führerschein). Dann stellt sich heraus, ob eine Brille notwendig ist oder nicht. Doch die Sehkraft ändert sich im Laufe der Jahre. Viele Autofahrer wissen gar nicht, dass sie jetzt möglicherweise eine Brille brauchen. Es gibt jedoch Anzeichen:

Trockene Augen
Häufige Kopfschmerzen
Schwierigkeiten beim Lesen
Kurzzeitig verschwommene Bilder bzw. doppelte Bilder
Sehprobleme im Dunkeln
Häufiges Blinzeln und Zusammenkneifen der Augen

Treffen ein oder gleich mehrere Punkte auf Sie zu, sollten Sie sich einem Augentest unterziehen. Die Überprüfung der Sehkraft führen alle Augenoptiker und Augenärzte durch.

Was passiert, wenn ich die Brille nicht trage und ich dabei erwischt werde?

Es ist einfach nur dumm, trotz Sehschwäche ohne Brille oder Kontaktlinsen Auto zu fahren. Man gefährdet die eigene und die Sicherheit anderer im Straßenverkehr. Wer bei einer Verkehrskontrolle trotz Sehhilfe-Vermerks im Führerschein (Code 01.01 für Brille und 01.02 Für Kontaktlinsen im Feld 12) ohne Sehhilfe angetroffen wird, muss 25 € Bußgeld bezahlen. Die Entschuldigung, die Brille einfach vergessen zu haben, bringt hier gar nichts.
Autofahren ohne Brille in der Probezeit bedeutet übrigens nicht (wie viele Fahranfänger befürchten), dass der Führerschein gleich weg ist. Es handelt sich ja schließlich nur um eine Ordnungswidrigkeit. Allerdings kann die Polizei die Weiterfahrt untersagen. Das gilt für alle Autofahrer ohne erforderliche Sehhilfe.

Was passiert, wenn ich die Brille nicht trage und ich einen Unfall verursache?

Wer einen Unfall verursacht, weil er seine Brille nicht getragen hat, hat je nach Fall vorsätzlich oder fahrlässig den Straßenverkehr gefährdet und damit eine Straftat begangen. Bei einer Verurteilung drohen eine hohe Geldstrafe oder Freiheitsstrafe von bis zu 5 Jahren sowie 7 Punkte in Flensburg und der Entzug der Fahrerlaubnis.

Hinzu können Probleme mit der Versicherung kommen. Zwar übernimmt die Haftpflichtversicherung den entstandenen Schaden, allerdings kann der Versicherte mit bis zu 5.000 Euro regresspflichtig gemacht werden, wenn nachgewiesen wird, dass sein Fahren ohne Brille die Gefahr erhöht hat. Kasko-Versicherten kann es passieren, dass sie wegen grober Fahrlässigkeit den Schaden am eigenen Auto komplett selbst tragen müssen.

Wie oft muss ich meine Sehkraft überprüfen lassen?

Es gibt keine Vorschriften, wie oft die Sehkraft im Laufe eines Autofahrerlebens überprüft werden muss. Wer Brillenträger ist, sucht ohnehin regelmäßig den Augenoptiker auf. Für alle anderen Autofahrer gilt: Auf die Anzeichen von Sehschwäche achten und regelmäßig zum Augen-TÜV gehen. Augentests werden von Allen Augenärzten und Optikern durchgeführt.

Kaynak (http://www.bussgeldkatalog-mpu.de/bussgeld/sicherheit-im-strassenverkehr/fahren-ohne-brille.php)

Dolunay35
13 Aralık 2015, 22:53
Arkadaslar ben 35 yildan beri almanyada bulunmama ragmen bu alman kanunlarini cözemedim,örnegin o kadar yasli insanlar var araba kullanirken muhakkak gözlük kullanmalari gerekirken,demek istedigim bunlarin kanunlari bunlarin farkinda degilmi acaba.en cok trafikte kazaya sebebiyet veren yasli insanlar,zaman gelecek bizlerde yaslanacagiz yaslaniyoruzda ama madem bu almanlar ( yaslilar ) kanunlarina bu kadar saygililarda neden trafikte araba kullanirken gözlük takmiyorlar.

Prens-66
13 Aralık 2015, 22:55
Ustam, sadece Gözlük sorun değil.

Reaksiyon zamanı veya Hızlı gelen Arabayı kendince ölçemiyor, Hareket ağırlaşıyor, Tahminler zorlaşıyor vesayre.

Her Yaşlının muhakkak Göz sorunu var demek yanlıştır.

Sadece Gözlüğe bağlamamak lazım.

hOrOz
13 Aralık 2015, 22:59
her yasli gözlük kullanacak diye bir kural yok ..
nereden o kisinin gözlük kullanmasi gerektigini bilebiliyorsun ki
takmasi mecbur olanin takmasi gerek bunun Almani Türkü yok

benim de sag gözümde Graue Star var ve 40 yasinda olustu
normalinde 60 yas üzeri görülen bir durum .. yakinda ameliyatla mercek degisecek

Prens-66
13 Aralık 2015, 23:01
Geçmiş olsun!

Araba kullanırken zorlanıyormusun veya Gözlük var mı?

Dolunay35
13 Aralık 2015, 23:08
her yasli gözlük kullanacak diye bir kural yok ..
nereden o kisinin gözlük kullanmasi gerektigini bilebiliyorsun ki
takmasi mecbur olanin takmasi gerek bunun Almani Türkü yok

benim de sag gözümde Graue Star var ve 40 yasinda olustu
normalinde 60 yas üzeri görülen bir durum .. yakinda ameliyatla mercek degisecek

sana hak veriyorum horoz kardesim,benim düsüncem Führerscheinstelle her ehliyeti olani yani 40-45 yas üzerinde olanlari göz kontrolüne cagirmalari gerektir,cünkü her insanda oldugu gibi yas ilerledikce saglik problerde cogalmaya basliyor,ben burada alman veya türk kast etmiyorum,genel olarak söylüyorum,yanlis anlasilmasin.

hOrOz
13 Aralık 2015, 23:08
su anda gecici gözlük kullaniyorum

gözlük ile sag gözüm %70 görüyor ...gözlüksüz sadece cisimlerin etrafini görebiliyorum

bir zamanlar Bildschirm hata kontrolü yapardim simdi kücük yazilari okuyamiyorum

ameliyattan sonra degerler degisecegi icin yine gözkük takmam gerekecek

mann007
13 Aralık 2015, 23:22
Almanyada zorundasim

mann007
13 Aralık 2015, 23:26
ALMANYADA ZORUNDASIN

Bende Dünya Göz hastanesinde 2007 de oldum gelince Almanyadaki Göz doktorum bir muayne etti hersey güzel dedi rapor verdi sildirdim ehliyetten problemsiz.
Senin Göz doktorun müsteri azalacak diye giciklik yapmisdir.

Prens-66
13 Aralık 2015, 23:33
Konuyu dağıtmadan lütfen baştan okuyun, sonra yorum yapın.

Arkadaşda -0,50 dioptren tespit edilmiştir, ve Bilgi amaçlı mesajımı okuyun

Murat 37
23 Aralık 2015, 04:13
Bende sene 2006 da lazer yaptirdim gelince almanyada göz doktoruna gittim muayene etti tamam dedi belge aldim ehliyetten gözlük silindi bi Problem cikmadi

Şafak74
23 Aralık 2015, 23:24
Arkadaslar ben 35 yildan beri almanyada bulunmama ragmen bu alman kanunlarini cözemedim,örnegin o kadar yasli insanlar var araba kullanirken muhakkak gözlük kullanmalari gerekirken,demek istedigim bunlarin kanunlari bunlarin farkinda degilmi acaba.en cok trafikte kazaya sebebiyet veren yasli insanlar,zaman gelecek bizlerde yaslanacagiz yaslaniyoruzda ama madem bu almanlar ( yaslilar ) kanunlarina bu kadar saygililarda neden trafikte araba kullanirken gözlük takmiyorlar.

Bunun aynisini Göz Doktoruna dedim

Benim gibi 18 yasinda Ehliyet alirken birdefa sicile isledi ya.. artik dokuz dereden su getirirler

Almanya cok sert Kanunlari oldugu gibi, okadarda sacma sapan Kanunlari da var

30 Senedir Almanya'yi bende birtürlü cözemedim...

kattekad
22 Temmuz 2016, 22:03
bırakın arkadaşım açıklamışlar burda ehliyet test soruları (http://www.ehliyet.sorulari.org/ehliyet-sinav-sorulari/)

mxm
22 Temmuz 2016, 22:35
madem bu almanlar ( yaslilar ) kanunlarina bu kadar saygililarda neden trafikte araba kullanirken gözlük takmiyorlar.

Onlar genelde yeni araba satin alabilen alicilar ve hükümet bunlari resmen olmasada göz yumarak kolluyor, bunlari derken, araba üreticilerini tabiiki.

hOrOz
22 Temmuz 2016, 22:49

inanmazsın Türkiye halam var aşağı yukarı 90 yaşında vallahi gözlüksüz herşeyi çok iyi görüyor

daha önceki mesajlarımda da yazmıştım sağ gözümde katarakt var diye
bu arada sağ gözümden ameliyat oldum
ölü olan merceğı suni mercekle değiştirdiler ve yeni değerlerle yeniden gözlük aldım
yapılan en son kontrola göre yine 100% görmeyi sağladılar

Mister
24 Temmuz 2016, 14:11
beterin beteri var arkadas bende gutachten yapmisdim 50%cikdi gece süremesin dedi nekadar dil dökdüysem bos
9.ayda uniklinkde terminim var benim sorunum daha bi baska hornhaut hastaligi var gözlük kolay yeterki gece sürme yasa kaklsin

iskete
04 Ağustos 2016, 22:13
selamlar arkadasim bir doktorda kalma göz doktorlarina git illaki birisi sildirecektir ben öyle yapmistim benim burada yakin diye göz doktoruna gittim Adam dedi ben yapmadigim icin sana raporu yazamam bende baskasina gittim Adam hic tereddüt etmeden bana raporu yazdi böylelikle ehliyetten sildirmistim

depream
09 Ağustos 2016, 03:27
Konuyu dağıtmadan lütfen baştan okuyun, sonra yorum yapın.

Arkadaşda -0,50 dioptren tespit edilmiştir, ve Bilgi amaçlı mesajımı okuyun

Prens arkadasimin dedigi gibi, sildirmesi cok zor, ama imkansiz degil. Sansliysan belki baska bir doktor'da sildirmeyi becerebilirsin. Oda pek kolay olmayacaktir ama :) tekrardan gecmis olsun.